• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

W związku z brakiem zapisu dotyczącego ewentualnego nabycia prawa do emerytury osób przebywających na urlopie wychowawczym, jak również niejasnych zmian w art. 5 ust. 4 w Projekcie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym z dn. 31.05.2019 zwracam się prośbą o kontakt na forum funkcjonariuszek celnych, które w okresie od roku 2000 do dnia 01.06.2017r. przebywały na urlopie wychowawczym.
 
W związku z brakiem zapisu dotyczącego ewentualnego nabycia prawa do emerytury osób przebywających na urlopie wychowawczym, jak również niejasnych zmian w art. 5 ust. 4 w Projekcie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym z dn. 31.05.2019 zwracam się prośbą o kontakt na forum funkcjonariuszek celnych, które w okresie od roku 2000 do dnia 01.06.2017r. przebywały na urlopie wychowawczym.
a jakie masz wątpliwości?
 
A takie, że w proponowanej ustawie brak jest zapisu o urlopie wychowawczym, który wliczalby się ( tak jak to jest u funkcjonariuszy policji) do okresu służby. Jest za to zapis o urlopie rodzicielskim, ale to nie jest to samo co wychowawczy. Urlop rodzicielski został wprowadzony dopiero w 2013r.
 
Dzwoniłam do ZER-u w Warszawie i jego filiach w innych miastach. Niestety, nikt nie umiał mi na to pytanie odpowiedzieć. Ponad dwa tygodnie temu zwróciłam się pisemnie w związku z tą sprawą do ZER w Warszawie i jak dotąd nie otrzymałam odpowiedzi...
 
W "projekcie emerytalnym" zamieszczonym na RCL w dalszym ciągu jest ten nieszczęsny ustęp 3 w art. 12, czyli znoszą nam kryterium wieku w ustępie 2 a ustęp 3 ktoś chyba bezmyślnie przepisał bo sensu nie ma to żadnego. Z tego co wiem były zgłaszane uwagi w tym zakresie i nikt tego chyba nie przeczytał, bo projekt MSW jest dalej w marianowym brzmieniu
 
Ostatnia edycja:
Skoro w tym projekcie pisze się na wstępie o ujednoliceniu przepisów dla wszystkich służb, to może te 5 lat policyjnych wprowadzą wszystkim, np. straży marszałkowskiej czy straży pożarnej. A przed 1999 to byliśmy listonoszami grzebiącymi ludziom w torbach i zajmując alkohole czy ikony. Za to teraz to najwięcej mundurowych mamy w ministerstwie finansów. No i kapelani, którzy też wykonują zadania policyjne, ale jakie to trzeba zapytać MB.
 
Koleos. Nie wprowadzą dla innych, bo w SCS nie ma warunku 5 lat wykonywania zadań policyjnych. SCS jest tak samo traktowana jak inne formacje. Ten warunek dot. tylko SC.
Projekt rządowy dot. zaopatrzeniowego systemu emerytalnego znoszący 55 lat wczoraj został skierowany do uzgodnień społecznych.
Uważam, że na tym etapie należy poprzeć projekt rządowy i jedynie przypomnieć/zasygnalizować, że zgłaszaliśmy uwagi, które nie zostały jednak uwzględnione, ale wierzymy, że w Parlamencie będzie można do tego wrócić bez opóźniania prac nad projektem - tak jak robiliśmy to przy projekcie obywatelskim. Wtedy robiliśmy tak samo, tzn. popieraliśmy projekt zgłaszając poprawki i udało się ustalić kompromis, który jednak zablokował MF. Obecnie zawnioskować, by rząd skierował projekt wraz z wnioskiem o pilne procedowanie na najbliższe posiedzenie Sejmu w dniach 12-14 czerwca. Wszystkich, którym zależy najbardziej na zaliczeniu wcześniejszych lat pracy, czy osoby którym zależy najbardziej na zniesieniu 5 lat zapewniam, że będziemy poszukiwać kompromisu w Parlamencie(rząd już miał te wszystkie uwagi od nas wcześniej i w ostatnim czasie i ich nie uwzględnił niestety). Osobiście wierzę w osiągnięcie kompromisu w Parlamencie. Uważam, że w chwili obecnej czym ciszej, tym lepiej. Za skrajną nieodpowiedzialność uznać należałoby w chwili obecnej nagłaśnianie protestu przeciwko projektowi rządowemu. Kto nam niby pomoże cokolwiek zmienić w projekcie, media? Za to owszem, nieodpowiedzialnymi ruchami można projekt zatrzymać. To żadna sztuka i to potrafi każdy.
 
Ostatnia edycja:
Nie widzę w tym piśmie nic dla nas ciekawego.
Moim zdaniem zawarte w piśmie argumenty są sensowne. Podanie ich posłom powinno wywrzeć wrażenie na każdej osobie, która nie jest cyniczna. Uznanie okresu zatrudnienia skarbowcom jest równoznaczne z uznaniem nam zatrudnienia w administracji celnej. Jeśli mam wybierać miedzy uznaniem mi lat z administracji wraz z emkami dla skarbowców albo nie uznaniem nikomu to wybieram to pierwsze. Ale oczywiście rozumiem stanowisko, że skarbowcom nie wolno uznać nawet gdy my na tym stracimy.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry