• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

„2. Emerytem policyjnym jest funkcjonariusz zwolniony ze służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa,
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu
Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej
Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej, który ma ustalone prawo
do emerytury policyjnej.

. Rencistą policyjnym jest funkcjonariusz zwolniony ze służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa,
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu
Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej
Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej, który ma ustalone prawo
do policyjnej renty inwalidzkiej

5) w art. 5 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„1a. Podstawę wymiaru emerytury funkcjonariusza Służby Celnej lub funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej
stanowi średnie uposażenie należne funkcjonariuszowi przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych
przez funkcjonariusza. Przepisy art. 18f ust. 2–5 stosuje się odpowiednio.”;
 
Ostatnia edycja:
rysio
wcale się nie obrażam, a wręcz dziękuję Tobie za wyjaśnienie w sprawie komisji MSW, pytanie postawiłem w związku z informacją zawartą w arkuszu kalkulacyjnym.
Jeszcze odpowiedz na pytanie o tkz. pomostówki, które pominął ZUS w swoich wyjaśnieniach.

Apeluję do Sławka aby ponownie skierować zapytanie do ZUS w kwestii warunków szczególnych.Ponadto - Czy warunki szczególne będą zaliczane częściowo do 1999roku gdyż mało kto może mieć 15 lat przed 99r. Wydane zaświadczenia przez IAS potwierdzają nam okresy które będą zawarte w emeryturze z ZER tj. również po 99r. Czy ZUS może określić wysokość emerytury cząstkowej z FUS dla funkcjonariusza który zamierza skorzystać z emerytury z ZER a do powszechnego wieku brakuje mu np.5 lat skoro składki już nie wpływają.Czy możemy żądać aby DIAS przekazywał składki do ZUS za okres od stycznia bieżącego roku w sytuacji gdy do ustalenia emerytury z ZER liczony będzie okres 10 lat do grudnia 2017r.
 
Zaledwie 16 funkcjonariuszy otrzymało "€žjuż"€ świadczenia emerytalne w wysokości 40% średniego uposażenia, co oznacza wysłanie tylu wniosków do ZER. Dla porównania, w innych formacjach zwolnieni funkcjonariusze otrzymują w takiej sytuacji 100% uposażenia i to przez rok.
Czy z 16-tu choć Ktoś jeden mógłby podać kwotę, aby mieć orientacje w w/w temacie.
 
Apeluję do Sławka aby ponownie skierować zapytanie do ZUS w kwestii warunków szczególnych.Ponadto - Czy warunki szczególne będą zaliczane częściowo do 1999roku gdyż mało kto może mieć 15 lat przed 99r. Wydane zaświadczenia przez IAS potwierdzają nam okresy które będą zawarte w emeryturze z ZER tj. również po 99r. Czy ZUS może określić wysokość emerytury cząstkowej z FUS dla funkcjonariusza który zamierza skorzystać z emerytury z ZER a do powszechnego wieku brakuje mu np.5 lat skoro składki już nie wpływają.Czy możemy żądać aby DIAS przekazywał składki do ZUS za okres od stycznia bieżącego roku w sytuacji gdy do ustalenia emerytury z ZER liczony będzie okres 10 lat do grudnia 2017r.

Jesteś w błędzie, że mało kto. Zacząłem pracę w cle w 1991 a przed cłem pracowałem 10 lat. Czy myślisz, że jestem jedyny?
 
Miałem na myśli 15 lat w warunkach szczególnych w cle przed dokiem 99 aby otrzymać dodatek do emerytury. Nie jestem przekonany czy warunki szczególne po 99 roku będą zaliczone do emeki z FUS.
 
Astronom praca o szczególnym charakterze jest zaliczana do emerytury z FUS wtedy gdy masz wypracowane min. 15 lat w cle (do konca 2008 r ) i nie będziesz korzystał z emki mundurowej.
 
Ostatnia edycja:
A z czego to wynika, że skorzystanie z emki mundurowej wyklucza zaliczenia pracy o szczególnym charakterze do emerytury z FUS (przed 1999). Czy nie powinna być przynajmniej doliczona jakaś rekompensata do kapitału początkowego. Przecież emka obejmuje (przynajmniej na chwilę obecną) tylko okres od 1999, a co z okresem wcześniejszym. Skorpion o ile jesteś w temacie, czy mógłbyś to bliżej wyjaśnić. Z góry dzięki !
 
Nie jest to takie pewne .A co będzie gdy masz przepracowane 15 lat pracy w szczególnych warunkach do 15-09-1999 roku .A wić za okres wliczany do emerytury z FUS . Dalszy czas pracy wliczany masz do emerytury mundurowej. więc zrozumiale jest ze ten okres nie wlicza się do okresu pracy w szczególnych warunkach Pozdrawiam Skorpiona 1
 
Jeśli przejdziesz na emke mundurowa i masz do roku 1998 - 15 lat wypracowane w szczególnym charakterze lub szczególnych warunkach to ok powinni Ci zaliczyć rowniez te lata. Ale watpie czy ktos tyle wczesniej juz wypracowal te 15 lat. Ci co je wypracowali to już dawno odeszli na emki z FUS. Większość przyszła do cła w latach 90-tych i jak by nie liczyć to tak wychodz jak napisałem. A wynika to z tego, ze lata pomiędzy 1999 a 2008 po prostu będące do zaliczenia do emki mundurowej nie można ich wtedy zaliczyć do pracy w szczególnym charakterze, gdyż by się dublowaly. Dlatego chcąc korzystać z emki z FUS i mieć wliczone te 15 lat nie można korzystać z emki mundurowej.
 
Jednym słowem emerytura z FUS stanowiąca część do roku 2009 będzie niższa o około 400 zł . Chcąc zachować należny dodatek musiałbym pracować do 65 lat i nie korzystać z prawa do Emki mundurowej. To porostu złodziejstwo w białych rękawiczkach.
 
Astronom niestety tak to wygląda. Ja chociaż mam możliwość przejścia na emke mundurowa (jestem poza sluzba- nie przyjąłem propozycji) to jednak czekam jeszcze te kilka lat na emke z FUS, bo bardziej finansowo mi się opłaca. Pozdrawiam Astronoma i również Bubelprawny.
 
Poczekajmy na interpretację ZUS. Przejście na emkę mundurową nie wyklucza możliwości poboru emki z ZUS, za okres wcześniejszy, tyle wiadomo na pewno (po uzyskaniu informacji z ZUS). Składki za okres objęty emką mundurową zostają wykreślony z ZUS, to też już wiadomo. Nie zmienia to jednak faktu, że warunek przepracowania 15 lat w warunkach szczególnych został jednak formalnie spełniony. Może więc za okres stanowiący podstawę do emki z ZUS powinno to zostać jakoś uwzględnione. Pozostawmy to na razie prawnikom do rozstrzygnięcia, bo składki do ZUS to jedno, a spełnienie warunku pracy w szczególnych warunkach to drugie. Oczywiście zakładam, że mogę się mylić, ale lepiej od razu tego nie przekreślać i poczekać na konkretne interpretacje w tym zakresie. Pozdrawiam!
 
Jeśli przejdziesz na emke mundurowa i masz do roku 1998 - 15 lat wypracowane w szczególnym charakterze lub szczególnych warunkach to ok powinni Ci zaliczyć rowniez te lata. Ale watpie czy ktos tyle wczesniej juz wypracowal te 15 lat. Ci co je wypracowali to już dawno odeszli na emki z FUS. Większość przyszła do cła w latach 90-tych i jak by nie liczyć to tak wychodz jak napisałem. A wynika to z tego, ze lata pomiędzy 1999 a 2008 po prostu będące do zaliczenia do emki mundurowej nie można ich wtedy zaliczyć do pracy w szczególnym charakterze, gdyż by się dublowaly. Dlatego chcąc korzystać z emki z FUS i mieć wliczone te 15 lat nie można korzystać z emki mundurowej.

Mylisz się jeszcze jest choć niewiele osób które były zatrudnione w administracji celnej w roku 1980 ,1981 a nawet 1979 roku. Reforma Buzka pozbawiła ich przejścia na emeryturę w wieku 60 lat Reforma Tuska nakazała im pracować do 67 roku życia .Taka to prawda. Dopiero teraz przywrócono im możliwość przejścia w wieku 65 lat lub mundurowa emeryturę.
 
Tak to prawda wiem o tym, ale takich zostało już niewielu. Sam zresztą przyszedłem do administracji celnej w latach 80-tych, tak jak i Ty. Ale jak Bubelprawny zauważyłeś celnikom zawsze było pod górę i niezależnie od tego kto rządził to i tak nas dymali za wierna służbę.
 
Ostatnia edycja:
Jeśli chodzi o szczególne czy szkodliwe warunki to owszem kto miał 15 lat do końca 1998 mógł odejść w wieku 60 mężczyźni, lub 55 kobiety ale pod drugim warunkiem, że musieli mieć 25 lub 20 lat pracy a w tym w/w 15 do końca 1998r. Dzisiaj w służbie są takie Osoby, które mają w/w 15 lat do końca 1998 natomiast nie spełniały w tamtym czasie drugiego kryterium 25/20 do wspomnianego 1998 roku. Teraz ciekawostką jest jeśli to co napisał Skorpion1 czy te 15 lat do końca 1998 predysponują te Osoby do przejścia na emkę z FUS w wieku 60 lat(mężczyźni) lub odpowiednio podwyższonego świadczenia emerytalnego po przejściu na emkę z FUS i będące już na emce mundurowej. Jeśli ktokolwiek coś wie to niech podzieli się tymi wiadomościami(prośba o pewne wiadomości)
 
Back
Do góry