• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Witam wszystkich. Czytając te posty i brak odniesienia ZZ oznacza, ze walka o emerytury zakończyła się fiaskiem. Mięliśmy walczyć o równe traktowanie by było, jak w Policji ... itp, a cieszymy się z wprowadzonej karykatury ustawy emerytalnej i się nią podniecamy. Pozdrawiam wszystkich. Jeszcze będzie słońce.

Emerytury policyjne w obecnej postaci nie sa oferta dla kobiet. Bedac kobietą na pewno pracowałbym do 60 i zgarnal pelna pule.
Ale bedac facetem, ktory jeszcze przed dwoma laty mial perspektywe pracy az do 67 roku, mam czym sie cieszyc, bo pomiedzy 55 a 65 rokiem jest az DZIESIEC lat.
I bede sie cieszyl, gdy przejde na emeryture w wieku 55 lat, bez wzgledu na to jak na to patrzysz.
I prosze Cie nie obrzydzaj mi ani innym, ktorzy zamierzaja skorzystac z tej mozliwosci ( tego przywileju) mysli ze juz za chwile .....
Ale tego wiekszosc kobiet nie zrozumie
 
Ostatnia edycja:
Ramona to byl tekst z jakiejs piosenki lat 70?
Kiepsko u ciebie ze zrozumieniem tekstu bo tu ciagle sie cos dzieje w spr emek.
I walka trwa. Przesilenie bedzie wETCP.
Daj sobie spoko i innym tez.
Sorki za skladnie.
 
Czy w związku z art. 251c funkcjonariusz może odejść na emeryturę w wieku 55lat kobieta i 60 lat mężczyzna, jeżeli posiada ponad 15 lat służby w szczególnym charakterze do dnia zwolnienia (także po 2008r)? Czy w tym wieku funkcjonariusz może odejść na emeryturę cząstkową, jeżeli została mu przyznana emerytura mundurowa-odpowiedzi brak z Departamentu ZUS?.
 
należałoby wskazać jak postępować w przypadku, gdy odmówią wydania zaświadczenia.
 
Ostatnia edycja:
Dla
osób z orzeczonym przez komisję MSW inwalidztwem dojdzie jeszcze dodatek zwiększający emeryturę- art. 15 ust. 4 ustawy emerytalnej. Czy Ktoś pisał prośbę o skierowanie na w/w Komisje i został skierowany? Sprawa jest ważna bo można uzyskać do 15% wyższą emeryturę.
 
Dla
osób z orzeczonym przez komisję MSW inwalidztwem dojdzie jeszcze dodatek zwiększający emeryturę- art. 15 ust. 4 ustawy emerytalnej. Czy Ktoś pisał prośbę o skierowanie na w/w Komisje i został skierowany? Sprawa jest ważna bo można uzyskać do 15% wyższą emeryturę.

Przeczytaj dokładnie ustawę o zaopatrzeniu......(nie obrażaj się, nie jest to wytyk tylko rada)bo dalej jest napisane, że jeśli komisja lekarska orzeknie inwalidztwo grupy III to nabywasz 40% podstawy wymiaru, jeśli II grupy to nabywasz 70%, a przy I grupie aż 80% podstawy wymiaru w przypadku gdyby funkcjonariusz przeszedł na rentę(tzw. policyjną). Wtedy nalezy się zastanowić i policzyć(z kalkulatorem lub ołówkiem w ręku)czy wybrać emeryturę z dodatkowymi(jak piszesz) 15-toma %-ami, czy właśnie wspomnianą przeze mnie rentę inwalidzką. Pewnie jest tak, by uzyskać rentę trzeba mieć choroby lub przynajmniej 1 z wymienionych w załączniku nr 2(wykaz schorzeń nabytych w służbie). Trochę to uprościłem i skróciłem ale pewnie Osoby zainteresowne wiedzą o co chodzi. Jeszcze raz zwracam uwagę, czytajcie ustawę o zaopatrzeniu całą i dokładnie
 
Sławek, należałoby wskazać jak postępować w przypadku, gdy DIASy odmówią wydania zaświadczenia potwierdzającego spełnienie warunku 5 lat zadań „policyjnych” , bądź odmówią potwierdzenia tych lat na podstawie zebranego przez nas materiału z akt osobowych.
Informacja, że ktoś nie spełnia jest przesyłana do ZER.
Funkcjonariusz lub były funkcjonariusz złożył wniosek do DIAS wraz z wnioskami dowodowymi i w zamian otrzymał tylko info, że nie spełnia i tylko to info zostało wysłane do ZER.
Należy w takiej sytuacji trzeba od razu kwestinować zaswiadczenie i domagać sie przeprowadzenia przez ZER poszczególnych dowodów (dokładnie wskazując jakie). Jeśli ZER odmówi, to przysługuje odwołanie do Sądu Pracy i tam sie powieli te wnioski i zarzuci np brak pełnego dowodowego ustalenia sprawy.

Zatem idziemy do ZER z wnioskami pełnymi i domagamy sie ich przeprowadzenia, skoro jest to decyzja i poprzedza ją postępowanie, które powinno wszystkie wątpliwości wyjaśnić i ustalić jaka ma być treść tej decyzji.

Potem od tych negatywnyych decyzji ZER słuzy odwołanie już do Sądu Okręgowgego (Sądu Pracy), które to odwołanie zastepuje pozew.
 
Emerytury policyjne w obecnej postaci nie sa oferta dla kobiet. Bedac kobietą na pewno pracowałbym do 60 i zgarnal pelna pule.
Ale bedac facetem, ktory jeszcze przed dwoma laty mial perspektywe pracy az do 67 roku, mam czym sie cieszyc, bo pomiedzy 55 a 65 rokiem jest az DZIESIEC lat.
I bede sie cieszyl, gdy przejde na emeryture w wieku 55 lat, bez wzgledu na to jak na to patrzysz.
I prosze Cie nie obrzydzaj mi ani innym, ktorzy zamierzaja skorzystac z tej mozliwosci ( tego przywileju) mysli ze juz za chwile .....
Ale tego wiekszosc kobiet nie zrozumie
Skorzystasz z tej wspaniałej możliwości , jak DIAS da Tobie odpowiednie zaświadczenie , więc do cieszenia się jeszcze długa droga w tej karykaturze.
 
Emerytury

Przeczytaj dokładnie ustawę o zaopatrzeniu......(nie obrażaj się, nie jest to wytyk tylko rada)bo dalej jest napisane, że jeśli komisja lekarska orzeknie inwalidztwo grupy III to nabywasz 40% podstawy wymiaru, jeśli II grupy to nabywasz 70%, a przy I grupie aż 80% podstawy wymiaru w przypadku gdyby funkcjonariusz przeszedł na rentę(tzw. policyjną). Wtedy nalezy się zastanowić i policzyć(z kalkulatorem lub ołówkiem w ręku)czy wybrać emeryturę z dodatkowymi(jak piszesz) 15-toma %-ami, czy właśnie wspomnianą przeze mnie rentę inwalidzką. Pewnie jest tak, by uzyskać rentę trzeba mieć choroby lub przynajmniej 1 z wymienionych w załączniku nr 2(wykaz schorzeń nabytych w służbie). Trochę to uprościłem i skróciłem ale pewnie Osoby zainteresowne wiedzą o co chodzi. Jeszcze raz zwracam uwagę, czytajcie ustawę o zaopatrzeniu całą i dokładnie
Zapomnijcie o rentach. Po rozmowie z Warszawą renty nam się nie należą gdyż nie byliśmy badani przed przyjęciem do służby przez komisje
MSW. Warszawa takie wnioski bęfzie odrzucać
 
Zapomnijcie o rentach. Po rozmowie z Warszawą renty nam się nie należą gdyż nie byliśmy badani przed przyjęciem do służby przez komisje
MSW. Warszawa takie wnioski bęfzie odrzucać

Nie ma podstaw prawnych takiego odrzucenia. Jest to sprzeczne z obowiązującym prawem. Ciekawe jak to uzasadnią.
 
rysio
wcale się nie obrażam, a wręcz dziękuję Tobie za wyjaśnienie w sprawie komisji MSW, pytanie postawiłem w związku z informacją zawartą w arkuszu kalkulacyjnym.
Jeszcze odpowiedz na pytanie o tkz. pomostówki, które pominął ZUS w swoich wyjaśnieniach.
 
Odpowiedź ZUS w sprawie emerytur funkcjonariuszy

Dalej dużo niejasności, chociażby :

- logiczne że okresy uwzględnione do emerytury policyjnej nie wejdą do emerytury z FUS ale w takim razie co ze składkami które zostały pobrane a nie zostaną uwzględnione w emeryturze policyjnej ? Składki ZUS pobierane były od wszystkich świadczeń a do emerytury policyjnej nie wszystkie nasze świadczenie będą liczone. Z pisma wynika iż ZUS nie uwzględni tych lat a od 15.09.1999 do 31.12.2017 pewnie uzbierała by się nie mała sumka. Składki nie uwzględnione do emerytury mundurowej powinny być przekazane do ZUS i zwiększyć kwotę do emerytury powszechnej po osiągnięciu wieku emerytalnego.

- co z pieniędzmi z OFE, mówimy tu o kwotach kilkudziesięciu tysięcy złotych, z pisma wynika iż będzie wypłacana dodatkowa emerytura kapitałowa .Emerytura kapitałowa razem z emeryturą z FUS jeżeli środki na subkoncie ZUS przekroczą kwotę 20 krotności dodatku pielęgnacyjnego, kwota dodatku to 215,84 X 20 =4316,80. Chyba każdy z funkcjonariuszy posiada większą kwotę na subkoncie ZUS.
Z pisma z ZUS wynika że pieniądze z OFE i subkonta z ZUS będą wypłacona dla funkcjonariuszy którzy nie będą mieć ustalonego prawa do emerytury mundurowej. Czyli idąc na emeryturę mundurową wykasują nam te pieniądze czy zasilą kwotę do emerytury powszechnej ?
 
Odpowiedź ZUS w sprawie emerytur funkcjonariuszy

Dalej dużo niejasności, chociażby :

- logiczne że okresy uwzględnione do emerytury policyjnej nie wejdą do emerytury z FUS ale w takim razie co ze składkami które zostały pobrane a nie zostaną uwzględnione w emeryturze policyjnej ? Składki ZUS pobierane były od wszystkich świadczeń a do emerytury policyjnej nie wszystkie nasze świadczenie będą liczone. Z pisma wynika iż ZUS nie uwzględni tych lat a od 15.09.1999 do 31.12.2017 pewnie uzbierała by się nie mała sumka. Składki nie uwzględnione do emerytury mundurowej powinny być przekazane do ZUS i zwiększyć kwotę do emerytury powszechnej po osiągnięciu wieku emerytalnego.

No właśnie też mnie to interesuje co z naszymi składkami, które zostały odprowadzone na ZUS od wyżywienia, dodatków alokacyjnych itd a nie zostaną uwzględnione przy obliczaniu emki mundurowej?
Chciałem jeszcze zaznaczyć, że obecnie składki na ZUS nie są pobierane właśnie od tych dodatków i zostały one powiększone o te składki które kiedyś były pobierane.
 
Ostatnia edycja:
Nie ma podstaw prawnych takiego odrzucenia. Jest to sprzeczne z obowiązującym prawem. Ciekawe jak to uzasadnią.

Nie wiem ale jest to totalna dyskryminacja celników
Taką informację otrzymalam z IV wydziału w Warszawie bo chcialam zlożyć wniosek o rentę inwalidzką mundurową
 
Alfa, czy masz orzeczenie RKL, bo tylko wówczas możesz wystąpić z wnioskiem o rentę inwalidzką?
Trzeba poczekać na oficjalną odpowiedź ZER MSWiA na pismo ZZ Celnicy PL z 7.02.2018.
Spokojnych Świąt wszystkim forumowiczom:)
 
Alfa, czy masz orzeczenie RKL, bo tylko wówczas możesz wystąpić z wnioskiem o rentę inwalidzką?
Trzeba poczekać na oficjalną odpowiedź ZER MSWiA na pismo ZZ Celnicy PL z 7.02.2018.
Spokojnych Świąt wszystkim forumowiczom:)

Dzięki. Będę pisać do dyrektora IAS wniosek o skierowanie na komisję lekarską. Mam decyzję o chorobie zawodowej nabytej w trakcie służby.
Może coś wywalczę ale nie wiem.
Spokojnych Świąt
 
Abarks
Niestety, po otrzymaniu informacji z ZER o otrzymaniu emerytury mundurowej - składki zaewidencjonowane w ZUS za okres, za który otrzymasz emkę, zostaną usunięte z ewidencji. Nie można otrzymać dwóch świadczeń za ten sam okres służby. Więc albo ...... albo :eek:
Co do środków przekazanych na OFE... Ustawa o emeryturach kapitałowych:
" art. 5. Uprawnienie do emerytur kapitałowych
Emerytury kapitałowe przysługują osobom mającym ustalone prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych".
 
Ostatnia edycja:
rysio
wcale się nie obrażam, a wręcz dziękuję Tobie za wyjaśnienie w sprawie komisji MSW, pytanie postawiłem w związku z informacją zawartą w arkuszu kalkulacyjnym.
Jeszcze odpowiedz na pytanie o tkz. pomostówki, które pominął ZUS w swoich wyjaśnieniach.

Odnośnie pytania o ZUS, nie mam takiej wiedzy ale któryś z Forumowiczów wrzucił tekst o mniej więcej takiej treści, że "dowiadywał się w ZUS-sie o pomostówki dla Celników i otrzmał odpowiedź potwierdzającą(oczywiście się należą). W tej sprawie wybieram się do ZUS i jeśli dowiem coś nowego to napewno dam znać
 
Zapomnijcie o rentach. Po rozmowie z Warszawą renty nam się nie należą gdyż nie byliśmy badani przed przyjęciem do służby przez komisje
MSW. Warszawa takie wnioski bęfzie odrzucać

Szanowna (ny) alfa, to co piszesz wydaje się kompletną bzdurą(wszystko jedno kto to pwiedział), otóż gdyby tak miało być to przy zmianach jakie wprowadzono w ubiegłym roku w Ustawie o zaopatrzeniu...... wprowadzono by również zmiany(zapisy) odnoszące się do kwestii rent dla funkcjonariuszy SC i SCS(tak jak zrobiono to względem emerytur dla funkc. SC i SCS), wydaje mi się, że to jakaś ściema chyba, że chodzi o fukc-uszy wcielonych w trakcie tworzenia KAS, z dawnych UKS i US lub innych wcześniejszych cywilów, takie zapisy o Ich wyłączeniu jak dobrze pamiętam wprowadzono. Pradopodobnie chodzi o takie właśnie osoby
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry