• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Dam ja chyba sobie spokój z tym wyliczaniem. Mam niby wszystkie potrzebne dane, ale np. w 2000 roku przez cały rok dostawałem taki składnik, który nazywa się premia. Pamięć mam słabą i teraz nie wiem czy to był na tamten czas jakiś stały składnik pensji? Mało tego, do maja tego 2000 roku, ta premia była wyższa od pensji i dopiero od czerwca jest odwrotnie. Dodatek za godziny nocne. Uważamy go jako dodatek stały? Następnie przez dwa lata brałem tzw. rodzinne. Mogę to doliczyć? I chyba ostatnia kwestia jeżeli poza "13" zdarzają się w roku jakieś premie, doliczamy je? Pomożecie mi to ogarnąć?
 
Dam ja chyba sobie spokój z tym wyliczaniem. Mam niby wszystkie potrzebne dane, ale np. w 2000 roku przez cały rok dostawałem taki składnik, który nazywa się premia. Pamięć mam słabą i teraz nie wiem czy to był na tamten czas jakiś stały składnik pensji? Mało tego, do maja tego 2000 roku, ta premia była wyższa od pensji i dopiero od czerwca jest odwrotnie. Dodatek za godziny nocne. Uważamy go jako dodatek stały? Następnie przez dwa lata brałem tzw. rodzinne. Mogę to doliczyć? I chyba ostatnia kwestia jeżeli poza "13" zdarzają się w roku jakieś premie, doliczamy je? Pomożecie mi to ogarnąć?

Moim zadaniem:
1) premie - na razie brak jest jakiegokolwiek wskazania, wiec poki co nie doliczalbym (od pewnego czasu pieniadze na premie pochodza z 3 % funduszu wiec trzeba by gruntownie to przeanalizowac)
2) godziny nocne - na 99% doliczam,
3) rodzinne - zdecydowanie nie,
4) dodatki za szczegolne warunki sluzby (art. 15 ust. 2 pkt 3) w wysokosci 0,5% za rok. Moim zdaniem w Swiadectwie sluzby jest taka pozycja, wiec po otrzymaniu potwierdzenia z kadr nalezy indywidualnie wystapic do ZER we wniosku o doliczenie ich do wyslugi,
(inne sluzby maja w "Zaswiadczeniu o przebiegu sluzby" uwage, iz nalezy dolczyc stosowny dokument)
5) wszystkie dodatki specjalne (nawet jezeliby byly przyznawane na miesiac) nalezy doliczyc,
6) dodatek o orzeczonym przez komisje MSWIA inwalidztwie podwyzsza podstawe emerytury o 15%
7) sluzba od 15 wrzesnia 1999r. Moim zdaniem tak trzeba wnioskowac. Niech ZER udowodni, ze jest inaczej i nalezy opierac sie na innym dokumencie (akt ...)
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Po przeanalizowaniu tego kalkulatora można wyciągnąć takie wnioski:
- na chwilę obecną emka wychodzi mi między 1800 zł. a 1900 zł. Gdyby emka była liczona bez art 15 a byłaby w granicach 2600 zł. - 2700 zł. (Po odjęciu haraczu jaki zabiera mi urząd skarbowy.)
- lata w których zarabiamy najlepiej wcale nie są najlepsze do wyliczenia emki, ze względu na stosunek zarobku do średniego zarobku w Służbie Celnej. Najgorzej to wygląda od roku 2011 wtedy weszło wartościowanie i tacy robole od czarnej roboty jak ja mają tylko 80% średniej a przed tym rokiem miałem ponad średnią.
- do obliczenia emki wziąłem tylko uposażenie, trzynastkę i dodatek graniczny, nie brałem nocek, dodatków alokacyjnych oraz premii.
Szału nie ma i dalej muszę tyrać bo na emkę 1800 zł nie pójdę.
Cała nadzieja w policjantach którzy zamierzają podjąć akcję protestacyjną mającą na celu likwidację art 15 a. Ja bardzo chętnie dołączę do tego protestu i myślę, że inni moi koledzy ze Służby Celnej również, bo jest to w naszym interesie. Apeluję do Sławka, nie stójmy z boku jak policjanci i inne służby mundurowe będą walczyły o należne i nam prawa.
 
Ja również zrobiłem pierwsze wyliczenie i wyszła mi porażająco mała kwota. Wątpię jednak abym robił to dobrze. Pomóżcie mi proszę i powiedzcie co robię źle.
Otóż w kolumnę nr 3 wpisuję kwotę brutto uposażenia zasadniczego za cały rok kalendarzowy. W polu nr 4 wpisuję sumę uzyskaną za wysługę (stażowe), dodatek za stopień i za nocki. W kolumnie 5 wiadomo "13". Wszystko za cały rok i wszystko brutto . Pominąłem wszelkie kwoty nazwane "wyrównanie", bo nie wiem czy były od pensji zasadniczej czy od czego innego. Nie policzyłem wypłacanych pieniędzy za nadgodziny. Niewiele tego, ale zawsze grosz do grosza. No i oczywiście żadnych premii i dodatku na wyżywienie. Aha, pominąłem też nagrody jubileuszowe, które w tym okresie miałem dwie. Mogę je dodać?
Uzupełniłem wszystko za lata od 2000 do 2016. W tym okresie moje najlepsze lata wg wskaźnika w tej tabeli przypadają na lata 2007-2016. Resztę lat poza te 10 skasowałem. Wpisałem kwotę w kroku 3 z kolumny 9 przypadającej na 2016 rok ponieważ tak założyłem, że niby w tym roku odchodzę. I teraz punkt ostatni czyli okres służby. Tu chyba popełniam błąd, bo nie wiem czy wpisuję cały okres służby od 2000 do 2016 + armia, w moim przypadku 12 miechów, czy tylko 10 lat te które są użyte do wyliczenia. Jeżeli tylko 10 lat to wychodzi mi 1600 pln, a jak wpiszę to drugie, to wychodzi mi kwota absurdalna w drugą stronę. Błagam o podpowiedź.
 
Ostatnia edycja:
Ja do kolumny nr 3 wpisałem uposażenie z danego roku plus, graniczny z całego roku oraz trzynastkę wszystko brutto. następnie podzieliłem to przez średnią z danego roku i tak z 10 lat. Zsumowałem otrzymane wyniki i podzieliłem przez 10. Otrzymałem wynik 0,9. Następnie wykonałem działanie:
5154,80 x 0,9 x 0,5040 = 2338,217 którą pomnożyłem przez 0,8 i wyszło mi 1870,57. I to jest moja emka. ( 0,5040 wynikiem działania 4x2,6 + 40 podzielić przez 100)
 
Ja do kolumny nr 3 wpisałem uposażenie z danego roku plus, graniczny z całego roku oraz trzynastkę wszystko brutto. następnie podzieliłem to przez średnią z danego roku i tak z 10 lat. Zsumowałem otrzymane wyniki i podzieliłem przez 10. Otrzymałem wynik 0,9. Następnie wykonałem działanie:
5154,80 x 0,9 x 0,5040 = 2338,217 którą pomnożyłem przez 0,8 i wyszło mi 1870,57. I to jest moja emka. ( 0,5040 wynikiem działania 4x2,6 + 40 podzielić przez 100)

A na emce podejmujesz dodatkową pracę w ochronie za 2400 plus to co masz i wychodzi 4270. Masz pytania ?!Czy teraz tyle masz ?!.
 
A na emce podejmujesz dodatkową pracę w ochronie za 2400 plus to co masz i wychodzi 4270. Masz pytania ?!Czy teraz tyle masz ?!.

Tak, niestety trzeba się zastanowić za ile tak naprawdę pracujemy w chwili nabycia praw emerytalnych. Może się okazać że 3700 dochodu minus emerytura 2000 i w efekcie pracujemy za 1700. Jeśli odliczyć dojazdy pozostanie jeszcze mniej, a lokalnie w spokojniejszej robocie można mieć 2400.
 
Swoje wyliczenia nalezy zrobic jednak dokladnie. Na moim przykladzie wiem, ze ew bledy w wyliczeniach powoduja duza roznice w finalnym wyniku.
W wyliczeniach radze oprzec sie na swoich angazach.
Wyliczenia zrobic w excel"u.
W pierwszej kolumnie wynagrodzenie zasadnicze. Z anaksow do mianowania wynika, ile wynosi nasz wspolczynnik i od jakiego dnia jest liczony, np. z mojego aneksu z 29.12.2010 wynika, ze podwyzszono mi zasadnicze od 01.01.2010r,
W drugiej kolumnie licze dodatek za stopien. (kwoty j/w z aneksow )
W trzeciej kolumnie dodatek za wysluge.
W kolejnych inne nasze dodatki: graniczny, za nocki..
W ostatniej 13-nastka. Tutaj trzeba miec dane z odcinkow wyplat (niestety).
Obliczona kwote brutto nalezy pomnozyc przez 0,83 bo z kwoty brutto odliczany jest podatek oraz skladka na ubezpieczenie zdrowotne (razem z uwzglednieniem kwoty wolnej od podatku po zsumowaniu daje to ok. 17 %)
 
Pro-Gres
Nie chciałbym się mądralować, bo sam mam sporo pytań, na które brakuje mi odpowiedzi, ale jeżeli dobrze rozumiem ten arkusz, to nie widzę tam potrzeby czegokolwiek samemu przemnażać. Trzeba tylko prawidłowo wpisać kwoty w odpowiednie kolumny. Napisałeś tak jakbyś tam widział więcej niż 3 kolumny, w których trzeba coś wpisać. Jest wyraźnie to opisane. Rozbieżność jest natomiast spora w tym, co uznajemy za dodatki stałe.
Ja pozwolę sobie na rozpisanie na moim przykładzie co mi wypłacano przez te wszystkie lata od 1999 roku:
1. Płaca zasadnicza.
2. Wysługa.
3. Dodatek za stopień
4. Dodatek za godziny nocne.
5. Dodatek za wyżywienie.
6. Dodatek kontrolerski.
7. Nagroda
8. Nagroda roczna.
9. Nagroda jubileuszowa.
10. Dodatek do wypoczynku.
11. Godziny nadliczbowe.
12. Ryczałt za bilet.
13. Mundurówka.
14. Delegacja.
15. Wyrównanie.
W moich wyliczeniach do kolumny nr 4 zastosowałem poz: 2,3,4,6. Czy powinienem coś jeszcze. Jakie jest wasze zdanie?
 
Wg mnie na pewno także 15. "Wyrównanie", o ile dotyczy któregoś z 3 pierwszych punktów. Ciekawe jak wygląda sprawa z nagrodą jubileuszową, w końcu jest to nagroda stała, przyznawana po przepracowaniu odpowiedniej ilości lat, skoro 13-tka to i nagroda jubileuszowa (???). Natomiast dodatek kontrolerski mam nadzieję łapałby się na pkt. 5 art. 226 o KAS "dodatki uzasadnione szczególnymi warunkami pełnienia służby". Dla przypomnienia cały art. 226 :

Art. 226. 1. Funkcjonariusze otrzymują następujące dodatki do uposażenia zasadniczego:

1) dodatek za wieloletnią służbę;
2) dodatek za stopień służbowy w wysokości uzależnionej od posiadanego stopnia;
3) dodatek funkcyjny na stanowisku kierowniczym;
4) dodatki uzasadnione szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami i umiejętnościami;
5) dodatki uzasadnione szczególnymi warunkami pełnienia służby.

2. Dodatki do uposażenia, o których mowa w ust. 1 oraz w art. 148 ust. 1, ustalane w wysokości miesięcznej są dodatkami o charakterze stałym.

3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia, warunki otrzymywania dodatków do uposażenia zasadniczego, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5, oraz wysokość dodatków, uwzględniając:

1) okoliczności uzasadniające przyznanie dodatków;
2) rodzaje dodatków przysługujących funkcjonariuszowi ze względu na szczególne właściwości, kwalifikacje, umiejętności lub warunki pełnienia służby;
3) okresowe podwyższenie lub obniżenie tych dodatków.
 
Dlaczego dodatkowy arkusz excel z dodatkami ?
Bo tylko w ten sposob widac jak na dloni jak w poszczegolnych miesiacach i latach ksztaltowala sie nasza pensja.
Kazdy dodatek ma swoj poczatek, wysokosc i ew. koniec.
Tylko w takim wlasnym arkuszu widac wartosci i progresje dodatkow.
Oczywiscie dodatki po zsumowaniu daja jedna wartosc.
Zycie mnie nauczylo niejednokrotnie, iz w przypadku zweryfikowania wartosci zestawien lepiej spojrzec do excela niz od nowa wszystko przeliczac.
Nagroda jubileuszowa raczej nie. Od jubileuszowki byl / jest odrowadzany tylko podatek. Nie odprowadza sie zadnej skladki chorobowej / emerytalnej
 
Ostatnia edycja:
Właśnie z tymi "wyrównaniami" jest chaos, bo za cholerę teraz nie dojdę mając nawet "paski", jakiego składnika jest to wyrównanie. Zgadzam się, że jeżeli dotyczyłoby pkt.1,2, i 3, to na pewno dodajemy, ale jak już napisałem teraz, to jest trudne do ustalenia. Jeżeli "13" się liczy, a jest raz do roku, to myślę, że nagroda jubileuszowa też. Jeżeli wszystko zrobiłem dobrze , to mi wychodzi całkiem ładna sumka. Najgorsze jest to , że jeszcze 3 lata, a moja najlepsza "10" już za mną. Teraz tylko tendencja spadkowa :(
Ech, żeby tak jakimś cudem uznali wszystkie lata służby. I chciałbym żeby w ustawie było napisane "zadania służby celnej i służby celno-skarbowej", a nie "zadania policyjne". Nie zasługujemy na to? Żeby było jasne nie mam nic do policji.
 
Dalej decyduj sam.....Można mieć z tego na bułkę z pasztetem kieleckim a można także mieć z kawiorkiem.....jeżeli oczywiście podejmiesz dodatkową robotę bezstresową. Vide : ochrona. Tyle w temacie!
 
Jednak wyszło jak wcześniej pisałem jeśli ktoś nie złoży wniosku o emke policyjna to z chwilą nabycia wieku może śmiało przejść na emeryturę z FUS, a za lata w służbie muszą uzupełnić składki. BRAWO MY.
 
Jednak wyszło jak wcześniej pisałem jeśli ktoś nie złoży wniosku o emke policyjna to z chwilą nabycia wieku może śmiało przejść na emeryturę z FUS, a za lata w służbie muszą uzupełnić składki. BRAWO MY.

Masz rację, tylko tę emeryturę z FUS obliczą Ci za lata w służbie, ale za okresy składkowe, czyli do 01-01-2018, kiedy miałeś odprowadzane składki do ZUS. Od 01-01-2018 nie naliczą Ci emerytury z FUS. To właśnie przeczytałem. Znowu spora część ludzi (po 60-ce), kótrym opłaca się emerytura ZUS-owska jest w plecy grubą kasę.

Sławku.
Może, któryś z Naszych prawników, przetłumaczyłby to pismo o zasadach przyznawania emerytur z FUS na ludzki język, bo są rożne interpretacje.
 
Ostatnia edycja:
Herkules przecież w dalszej części pisma masz informację (str.4),ze za okresy służby od 1 styczna 2018 r do dnia zwolnienia zostaną uwzględnione składki na ubezpieczenie emerytalne. Do ich przekazania zobowiązana jest jednostka właściwa w spr wypłaty uposażenia funkcjonariuszowi.......
 
Ostatnia edycja:
Witam wszystkich. Czytając te posty i brak odniesienia ZZ oznacza, ze walka o emerytury zakończyła się fiaskiem. Mięliśmy walczyć o równe traktowanie by było, jak w Policji ... itp, a cieszymy się z wprowadzonej karykatury ustawy emerytalnej i się nią podniecamy. Pozdrawiam wszystkich. Jeszcze będzie słońce.
 
Back
Do góry