• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Spytaj się banasia , on kiedyś za wrednej komuny terminował jako kandydat na pilota prawdopodobnie w Dęblinie. Tym faktem obecnie raczej się nie chwali. Dlatego też w odwecie pozbawił nas skrzydeł Hermesa.
 
Grim ale ja nie mam powodów do wstydu. Wyobraź sobie ze ja w latach 80-tych pobieralem cło w eksporcie. Ale to Tobie nic zapewne nie mówi bo Ty kiedy ja byłem już celnikiem toTy na stojąco pod szafę wchodziles.
 
Ostatnia edycja:
Spytaj się banasia , on kiedyś za wrednej komuny terminował jako kandydat na pilota prawdopodobnie w Dęblinie. Tym faktem obecnie raczej się nie chwali. Dlatego też w odwecie pozbawił nas skrzydeł Hermesa.

Ja odradzam takie pytanie - drażnienie nawet wyleniałego tygrysa, zawsze jest niebezpieczne
Skoro zamiast latać "wyleciał" ze szkoły lotnictwa, to nie dziwota, że uparcie "odlatuje" na wszelkie
inne sposoby, nienawidząc wszystkiego kojarzącego się z mundurem, "lotnością" rozumu albo
branżowym systemem edukacyjnym/spec-szkolą - oczywiście nie licząc szkółki niedzielnej
w rodzinnej wiosce, czy też bardzo ciemnego munduru bez nogawek ...
 
Grim ale ja nie mam powodów do wstydu. Wyobraź sobie ze ja w latach 80-tych pobieralem cło w eksporcie. Ale to Tobie nic zapewne nie mówi bo Ty kiedy ja byłem już celnikiem toTy na stojąco pod szafę wchodziles.
Lepiej jest nie chwalić się takim epizodem, bo jeszcze ktoś wpadnie na pomysł że skoro wopistom zabrano lwią część emerytury to dlaczego nie celnikom. Teraz mamy takie durne czasy ...
 
Siadam do wypełniania wniosku o emeryturę.
Mam sporo wątpliwości a to sprawa w wsa, a to kryteria 5 lat itp.
Ale nawet jeśli nie wypali to przynajmniej będę miał jakiś ogląd sprawy lub materiał na nową sprawę w sądzie :)
 
Piotr do emerytury mundurowej trzeba podchodzić z ostrożnością bo do dziś nie wiadomo czy wybierając emke mund. Można będzie po latach zamienic na emke z ZUS która będzie na pewno zdecydowanie naszym przypadku wyższa. Emka po 18 latach w cel to coś ok. 1000 zł. Brutto.
 
Skorpion1 zdaję sobie sprawę z wątpliwości, jest ich wiele. Ale nawet jak uzyskam dec pozytywną to do czasu zatrudnienia w kas emka jest zawieszona. Nie muszę też na nią przechodzić. To moje prawo nie obowiązek. Co do wyliczeń to też chyba nie tak. Jeśli masz ok 5000 brtto to emka będzie w granicach 2700 - 3000 brutto. To wynika ze stosowania współczynnika który powoduje, że podst. Wynosi ok. 120% ww. butto ( wliczasz nagrody, trzynastki, jubileusze itp.). Nadal to nie jest rewelacja ale mając na widoku prace nad art. 12a i perspektywę wyrwania soę z tego dziadostwa po ucywilnieniu i jeszcze ew. sukces w wsa( z natury jestem optymistą) to wezmę co mi dadzą i baj baj po 28 latach służby dla KRAJU a nie dla PIS.
 
A jak ktoś pełnił 14 lat w SC(5 lat ma) i jeden rok w policji to jaką emeryture dostanie? w tej kolejności.
Albo 7,5 roku Policji i 7,5 roku w SC w tej kolejności,
Bo na razie wynika że wystarczy na jeden dzień przenieść sie do Policji i warunek 55 lat znika.

Pytanie też jest czy jeśli masz rok w SC i np. 14 lat w Policji to ten rok zostanie zaliczony? (znacznie poniżej 5 lat działań policyjnych ale teraz to służba równorzędna) bo odchodzisz na emke będąc policjantem.
 
A jak ktoś ma kilka miesięcy sluzby kandydackiej w Akademii Wojskowej w latach 80-tych i dalej cło to jak liczona emerytura
Służba kandydacka liczona jest do stażu służby (2,6% za rok), jednak tylko służba zawodowa pozwalałaby na liczenie emerytury na podstawie art.15 (a nie 15a)
 
Pytanie do kumatych.
Proszę o łopatologiczne wytłumaczenie:
Jeżeli w wieku 55 lat przejdę na emeryturę mundurową, a celnikiem jestem od 90 roku, to zgodnie z informacją ZER MSW emerytura liczona jest tylko za okres od 1999 roku. Co w takim razie z latami poprzednimi?
Jeżeli odejdę ze służby w wieku 40 lat i mam spełnione warunki 5 i 15, i pracując, płacę normalnie ZUS i w wieku 55 lat nabywam prawo do emki mundurowej i przechodzę na nią, to co z tymi ZUS-owskimi latami?
 
Pytanie do kumatych.
Proszę o łopatologiczne wytłumaczenie:
Jeżeli w wieku 55 lat przejdę na emeryturę mundurową, a celnikiem jestem od 90 roku, to zgodnie z informacją ZER MSW emerytura liczona jest tylko za okres od 1999 roku. Co w takim razie z latami poprzednimi?
Jeżeli odejdę ze służby w wieku 40 lat i mam spełnione warunki 5 i 15, i pracując, płacę normalnie ZUS i w wieku 55 lat nabywam prawo do emki mundurowej i przechodzę na nią, to co z tymi ZUS-owskimi latami?

Witam, przed 15.09.1999 składki ZUS więc druga emerytura w wieku powszechnym czyli w 60 kobieta ,65 mężczyzna. Jeżeli po przejściu na emeryturę mundurową lub jeżeli będziesz miał ustanowione prawo do emerytury, tak jak piszesz w wieku 40 lat (5 i 15) odejdziesz z KAS i pójdziesz do innej pracy ze składkami ZUS to w wieku 55 lat na emeryturę mundurową a resztę przed 1999 i po odejściu z KAS jeżeli składki ZUS druga emerytura.
 
Ostatnia edycja:
Poprawcie mnie jeśli źle pisze ale aby dostać emeryturę z ZUS musisz przepracować w cywilu : kobieta min. 20 lat ,mężczyzna 25 lat.
 
Aby otrzymać minimalną emeryturę to tak jak piszesz. W stosunku do osób które nie będę miały staży wyrobionych , 20 lat min. kobieta lub mężczyzna min. 25 lat to świadczenia będą poniżej minimalnej emerytury czyli 1000 brutto, w zależności od ilości zgromadzonych składek.

Poniżej link ZUS:
https://zus.pox.pl/zus/emerytura-minimalna.htm
 
A co z ludźmi którzy mają spełnione dwa warunki (5 i 15 ) ale nie maja wieku i zostali siłowo ucywinieni. Emeryturę dostana dopiero w wieku 55 lat. Tyle tylko, że lata w cywilu w kasie nie będą skutkowały podniesieniem po każdym roku emki o 2,6%, inaczej mówiąc nie będą mieli możliwości podniesienia emerytury nawet o jedną złotówkę. Fajnie nie.
 
A co z ludźmi którzy mają spełnione dwa warunki (5 i 15 ) ale nie maja wieku i zostali siłowo ucywinieni. Emeryturę dostana dopiero w wieku 55 lat. Tyle tylko, że lata w cywilu w kasie nie będą skutkowały podniesieniem po każdym roku emki o 2,6%, inaczej mówiąc nie będą mieli możliwości podniesienia emerytury nawet o jedną złotówkę. Fajnie nie.

Niestety na dzień dzisiejszy tak to wygląda.
 
A wygaszeni ? Ci którzy mają 5 i 15 a nie mają wieku. Czy po osiągnięciu 55lat dostaną emke mundurową czy nie?
 
A wygaszeni ? Ci którzy mają 5 i 15 a nie mają wieku. Czy po osiągnięciu 55lat dostaną emke mundurową czy nie?

Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 11 maja 2017 o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym Tak :

Art. 21. 1. Funkcjonariuszom Służby Celnej lub funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, którzy zostali zwolnieni ze służby albo których stosunek służbowy został przekształcony albo wygasł w okresie od dnia 3 marca 2015 r. do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, przysługuje prawo do emerytury policyjnej na zasadach określonych w art. 15d lub art. 15e ustawy zmienianej w art. 1 w przypadku, gdy funkcjonariusz Służby Celnej lub funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, we wskazanym wyżej okresie, spełniał przesłanki do nabycia prawa do emerytury określone w art. 12 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
 
Back
Do góry