• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

O ja głupi myślałem, że chociaż w tym mamy jasność czyli czy zasadnicza służba wojskowa zalicza się w naszym przypadku, ale widzę, że i tu jest zamieszanie.
Czyli, jeżeli ktoś odbył zasadniczą służbę wojskową przed wrześniem 1999 roku, ma tę służbę mieć zaliczoną do okresu emerytury policyjnej? Ja osobiście nie sądzę. Z tego co czytam rozumiem, że mowa jest o zawodowej służbie wojskowej.
 
O ja głupi myślałem, że chociaż w tym mamy jasność czyli czy zasadnicza służba wojskowa zalicza się w naszym przypadku, ale widzę, że i tu jest zamieszanie.
Czyli, jeżeli ktoś odbył zasadniczą służbę wojskową przed wrześniem 1999 roku, ma tę służbę mieć zaliczoną do okresu emerytury policyjnej? Ja osobiście nie sądzę. Z tego co czytam rozumiem, że mowa jest o zawodowej służbie wojskowej.

Nie zalicza się ,liczy sie tylko tym co byli w wymienionych w ustawie służbach przed 99,cały okres przed 99 liczy sie nam do zus pobierany od 65 lub więcej roku życia.
Ale nie ma się co przejmować ustawa/y będą nowelizowana/e i wyjdzie szereg szczegółowych rozporządzeń,10 lat temu przyboczny Tuska Graś mówił że ,,celnicy nie będą mieli emerytur mundur bo nigdy ich nie mieli i nie ma możliwości" może być jeszcze różnie w szczegółach.
 
Ostatnia edycja:
Chyba coś niejasno napisałem. Spróbuję jeszcze raz bez dołączania linków do odpowiednich ustaw bo nikomu chyba nie chce się ich czytać.
W skrócie.

1. w art 13 są wymienione okresy równoważne w tym (służbę wojskową uwzględnianą przy ustalaniu prawa do emeryturywojskowej;)
2. zasadnicza służba wojskowa liczy się do emerytury wojskowej
3. Stąd prosty wniosek, że zasadnicza służba wojskowa liczy się jako okres równoważny ze służbą s Służbie Celnej czy SC-S i okres ten ma normalny przelicznik tj. 2,6% za rok

Prościej już się chyba nie da.
Jeśli ktoś mi nie wierzy zapytajcie jakiegoś emerytowanego Policjanta czy Pogranicznika który odbył wcześniej zasadniczą służbę wojskową.
 
Chyba coś niejasno napisałem. Spróbuję jeszcze raz bez dołączania linków do odpowiednich ustaw bo nikomu chyba nie chce się ich czytać.
W skrócie.

1. w art 13 są wymienione okresy równoważne w tym (służbę wojskową uwzględnianą przy ustalaniu prawa do emeryturywojskowej;)
2. zasadnicza służba wojskowa liczy się do emerytury wojskowej
3. Stąd prosty wniosek, że zasadnicza służba wojskowa liczy się jako okres równoważny ze służbą s Służbie Celnej czy SC-S i okres ten ma normalny przelicznik tj. 2,6% za rok

Prościej już się chyba nie da.
Jeśli ktoś mi nie wierzy zapytajcie jakiegoś emerytowanego Policjanta czy Pogranicznika który odbył wcześniej zasadniczą służbę wojskową.
(...)sprawdze przepisy i napisze ponownie, sorki,
 
Ostatnia edycja:
Tak dorzucę trochę do przemyślenia bo to zamieszanie w zaliczeniu wzięło się z tego, że część funkcjonariuszy zatrudnionych jak my chciała ugrać w sądach inny art. do liczenia emerytury. A chodziło o to że odbył służbę wojskową przed 1999r. to ma mieć liczoną emeryturę jak przed rokiem 1999 .Wyroki mówią, że tak nie może być i okres służby zasadniczej liczy się tylko jako okresy równorzędne i nie przesuwa terminu.
Tu cytat z zapytania poselskiego:
Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że także w przypadku funkcjonariusza, który wstąpił do służby w formacji wymienionej w tytule ustawy po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. spełniającego warunki określone w art. 12 ustawy, który przed wstąpieniem do tej służby, tj. przed dniem 1 stycznia 1999 r., pełnił zasadniczą służbę wojskową, emerytura policyjna będzie obliczona na podstawie art. 15a ustawy. Okres zasadniczej służby wojskowej jako okres równorzędny ze służbą zostanie bowiem, zgodnie z ww. przepisem prawa, zaliczony do wysługi emerytalnej.
No teraz myślę że trochę jest jaśniej albo ciemniej. Pozdrawiam emerytów:)
 
Ostatnia edycja:
Tak dorzucę trochę do przemyślenia bo to zamieszanie w zaliczeniu wzięło się z tego, że część funkcjonariuszy zatrudnionych jak my chciała ugrać w sądach inny art. do liczenia emerytury. A chodziło o to że odbył służbę wojskową przed 1999r. to ma mieć liczoną emeryturę jak przed rokiem 1999 .Wyroki mówią, że tak nie może być i okres służby zasadniczej liczy się tylko jako okresy równorzędne i nie przesuwa terminu.
Tu cytat z zapytania poselskiego:
Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że także w przypadku funkcjonariusza, który wstąpił do służby w formacji wymienionej w tytule ustawy po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. spełniającego warunki określone w art. 12 ustawy, który przed wstąpieniem do tej służby, tj. przed dniem 1 stycznia 1999 r., pełnił zasadniczą służbę wojskową, emerytura policyjna będzie obliczona na podstawie art. 15a ustawy. Okres zasadniczej służby wojskowej jako okres równorzędny ze służbą zostanie bowiem, zgodnie z ww. przepisem prawa, zaliczony do wysługi emerytalnej.
No teraz myślę że trochę jest jaśniej albo ciemniej. Pozdrawiam emerytów:)

W służbach mundurowych, za wyjątkiem SC i SCS podzielono funkcjonariuszy na trzy grupy
- zatrudnienia przed 01.01.1999- liczą wszystko i wojsko i pracę wcześniejszą, bezrobocie no i oczywiście swoją służbę .

- zatrudnieni po 01.01.1999, im liczą staż tak jak nam i zasadnicza służba wojskowa nie dolicza się do stażu. Czytałem parę wyroków sądowych gdyż funkcjonariusze innych służb chcieli zaliczając zasadniczą służbę wojskową przeciągnąć ten czas i w rezultacie mieć zatrudnienie przed 1999 co dawało by im możliwość zaliczenie wszystkiego. Zaskarżyli decyzję ZER to Sądu lecz sprawę przegrali. Reasumując do stażu nie, ale do wysługi emerytalnej tak jako okres równorzędny zaliczony do wysługi czyli 2.6 % powinno być.

- zatrudnieni po 31.12.2012 czyli 25/55


W naszym przypadku może tez być tak jak komuś brakuje 5 lat zadań policyjnych a zasadnicza służba wojskowa jest równorzędna to może te lata uzupełnią te braki ? Może ktoś z forumowiczów ma znajomych w ZER i jakąś konkretną odpowiedź można by uzyskać.
 
W służbach mundurowych, za wyjątkiem SC i SCS podzielono funkcjonariuszy na trzy grupy
- zatrudnienia przed 01.01.1999- liczą wszystko i wojsko i pracę wcześniejszą, bezrobocie no i oczywiście swoją służbę .

- zatrudnieni po 01.01.1999, im liczą staż tak jak nam i zasadnicza służba wojskowa nie dolicza się do stażu. Czytałem parę wyroków sądowych gdyż funkcjonariusze innych służb chcieli zaliczając zasadniczą służbę wojskową przeciągnąć ten czas i w rezultacie mieć zatrudnienie przed 1999 co dawało by im możliwość zaliczenie wszystkiego. Zaskarżyli decyzję ZER to Sądu lecz sprawę przegrali. Reasumując do stażu nie, ale do wysługi emerytalnej tak jako okres równorzędny zaliczony do wysługi czyli 2.6 % powinno być.

- zatrudnieni po 31.12.2012 czyli 25/55


W naszym przypadku może tez być tak jak komuś brakuje 5 lat zadań policyjnych a zasadnicza służba wojskowa jest równorzędna to może te lata uzupełnią te braki ? Może ktoś z forumowiczów ma znajomych w ZER i jakąś konkretną odpowiedź można by uzyskać.


nie tak

ja to opisywałem duuużo wcześniej i jest trochę inaczej

doczytaj i skoryguj :)
 
nie tak

ja to opisywałem duuużo wcześniej i jest trochę inaczej

doczytaj i skoryguj :)

Jakbyś był uprzejmy podać stronę lub wkleić ją bo cofam się i nie mogę znaleźć .
Może faktycznie trzeba poczekać do 01.01.2018 , znam ludzi którzy deklaruję że odejdą to przerobią temat praktycznie. Lecz dobrze też byłoby znać pewne zagadnienia i być dobrze przygotowanym żeby nie dać się wy_ _ _ _ ać .
:)
 
Jakbyś był uprzejmy podać stronę lub wkleić ją bo cofam się i nie mogę znaleźć .
Może faktycznie trzeba poczekać do 01.01.2018 , znam ludzi którzy deklaruję że odejdą to przerobią temat praktycznie. Lecz dobrze też byłoby znać pewne zagadnienia i być dobrze przygotowanym żeby nie dać się wy_ _ _ _ ać .
:)



jeżeli tobie po 20 min nie chce się szukać mojego wpisu to mi tym bardziej się nie chce

nawet nie pamiętam czy tobyło rok temu, czy dwa, czy po wydaniu orzeczenia przez tk

doczytaj USTAWĘ o zaopatrz emeryt, ale przed nowelizacją z sc

i skoryguj to, co napisałeś, bo nie jest tak, jak napisałeś

mi nie chce się kolejny raz jej analizować - już to robiłem i to co piszesz to nie do końca jest zgodne z zapisami tej ustawy
 
jeżeli tobie po 20 min nie chce się szukać mojego wpisu to mi tym bardziej się nie chce

nawet nie pamiętam czy tobyło rok temu, czy dwa, czy po wydaniu orzeczenia przez tk

doczytaj USTAWĘ o zaopatrz emeryt, ale przed nowelizacją z sc

i skoryguj to, co napisałeś, bo nie jest tak, jak napisałeś

mi nie chce się kolejny raz jej analizować - już to robiłem i to co piszesz to nie do końca jest zgodne z zapisami tej ustawy

Twoje analizy też mogą być błędne, proponuję przeczytać to :

http://orzeczenia.waw.sa.gov.pl/content/$N/154500000001521_III_AUa_001475_2014_Uz_2015-11-04_001
 
Zasadnicza służba wojskowa - wlicza się do wysługi emerytalnej czyli będzie 2,6 % dodatkowo za każdy rok .
Poniżej wklejam link treści orzeczenia, wszystko ładnie wyjaśniono :

http://orzeczenia.waw.sa.gov.pl/content/$N/154500000001521_III_AUa_001475_2014_Uz_2015-11-04_001
 
Mam pytanie. czy ktoś może mi podać wzór podania o zwolnienie ze służby w związku z decyzją odejścia na emeryturę ? Jaki okres wypowiedzenia uwzględnić ?
 
Jeszcze jest czas na wzory wniosków. Nie można ich składać przed wejściem w życie ustawy czyli przed 1.01.2018.
Najważniejsze jest udokumentowanie 5 lat zadań policyjnych, bo tego będzie wymagał organ emerytalny. Myślę, że do końca roku kadry będą miały wytyczne w jakiej formie ma to być udokumentowane, co nie przeszkadza już teraz zwracać się do DIASa o wydanie stosownego zaświadczenia
 
W służbach mundurowych, za wyjątkiem SC i SCS podzielono funkcjonariuszy na trzy grupy
- zatrudnienia przed 01.01.1999- liczą wszystko i wojsko i pracę wcześniejszą, bezrobocie no i oczywiście swoją służbę .

- zatrudnieni po 01.01.1999, im liczą staż tak jak nam i zasadnicza służba wojskowa nie dolicza się do stażu. Czytałem parę wyroków sądowych gdyż funkcjonariusze innych służb chcieli zaliczając zasadniczą służbę wojskową przeciągnąć ten czas i w rezultacie mieć zatrudnienie przed 1999 co dawało by im możliwość zaliczenie wszystkiego. Zaskarżyli decyzję ZER to Sądu lecz sprawę przegrali. Reasumując do stażu nie, ale do wysługi emerytalnej tak jako okres równorzędny zaliczony do wysługi czyli 2.6 % powinno być.
.

o to mi chodziło

to nie jest tak
 
zadania policyjne Służby Celnej

Pojawiają się pierwsze "jaskółki" w sprawie interpretacji tzw. zadań policyjnych, o których mowa w dodanym art.12 ust.2 pkt 1 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, przez naszych nowych "pracodawców" (kadry) (tu przykład dotyczący komórki DS - https://forumprawne.org/dyskusja-og...a-tzw-zadan-policyjnych-w-sluzbie-celnej.html).
Czy docierają do was informacje, jak to wygląda w waszych izbach?

W tym temacie wypowiedział się już dr Andrzej Halicki (http://monitorc.pl/upload/1474563154331-09-16.pdf), ale nie sądzę aby nasi "władcy" brali ją pod uwagę.
 
Pojawiają się pierwsze "jaskółki" w sprawie interpretacji tzw. zadań policyjnych,..................
Czy docierają do was informacje, jak to wygląda w waszych izbach?
.......

[FONT=&quot][/FONT]Izby mają w czterech literach stanowisko rządu z dnia 20 lipca 2016 r. mówiące o zasadach kwalifikowania f.c. do systemu zaopatrzeniowego.
Nieporozumienie? Samowola wydziałów kadr? Wątpię.
Obecnie np. z dawnej IC Rzepin (liczone na zlecenie MF) zaliczono staż w tzw.zadaniach policyjnych:
- ZP - wszystkim, gdyż potraktowano systemowo, jako zadania komórki organizacyjnej,
- OC – już personalnie - tylko posiadającym taki zapis w zakresie obowiązków.
Reszcie tj. byłym f.c. (w tym dozorowcom, akcyzowcom, a nawet analitykom zjawisk kryminogennych z ZR oraz karnistom z UDSR) – nie zaliczono wcale, czyli wystąpiła pierwsza limitacja.
Jednym słowem. KUPA.
 
Dziwne. Czynności wykonywane przez DŚ w 100% spełniają wymogi zadań policyjnych. Do wygrania w sądzie.
Zgadza się, z tym że wytłumacz to koniowi. On wie, że w tym DŚ to nie ma wezwań, a raczej zaproszenia. Nie ma procedury karnej z k.k i k.p.k., przesłuchań przestępców skarbowych. To są takie "spotkania kolesi przy kawie i ciasteczkach". Szkoda mi tych kolegów, co mają odejść z niczym. Oczywiście, że im pozostaje sąd, tylko jaki, czyj...
 
Back
Do góry