• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Dotyczy treści komunikatu
III Funkcjonariuszom Służby Celnej lub funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, którzy zostali zwolnieni ze służby albo których stosunek służbowy został przekształcony albo wygasł w okresie od dnia 3 marca 2015 r. do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, przysługuje prawo do emerytury policyjnej na zasadach określonych w art. 15d lub art. 15e ustawy zmienianej w art. 1 w przypadku, gdy funkcjonariusz Służby Celnej lub funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, we wskazanym wyżej okresie, spełniał przesłanki do nabycia prawa do emerytury (wiek 55, 15 lat stażu, 5 lat wykonywania tzw. zadań policyjnych)
Czyli z tego wynika że osoby zwolnione we wrześniu czyli przed wejściem w życie ustawy a które nie osiągnęły wieku 55 lat nie będą mogły po osiągnięciu wieku otrzymać emerytury policyjnej?


Bądź łaskaw nie podpowiadać głupot naszym rządzącym, nie siać paniki i doczytać np:

Art. 15d. 1. Emerytura dla funkcjonariuszy, o których mowa w art. 12 ust. 2–3, którzy zostali mianowani do Służby Celnej po dniu 14 września 1999 r. wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta na zasadach określonych w art. 15a.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do funkcjonariusza Służby Celnej lub funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej, jeżeli przed dniem 2 stycznia 1999 r.:
1) pełnił służbę w Policji ...
2) pełnił zawodową służbę wojskową;
3) pełnił służbę lub był zatrudniony ...

- co oznacza, że ograniczeń specjalnie wymyślonych dla celników, nie stosuje się wobec wcześniej pełniących służbę/ zatrudnionych j/w !!


Dla uspokojenia - wobec funków wskazanych przez Ciebie, istnieje:

Art. 12. 3. Funkcjonariusz Służby Celnej lub funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, który w dniu zwolnienia ze służby, przekształcenia albo wygaśnięcia stosunku służbowego osiągnął staż służby 15 lat, w tym co najmniej 5 lat, o których mowa w ust. 2, ale nie osiągnął wieku 55 lat życia, nabywa prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku, niezależnie od przyczyny zwolnienia ze służby, wygaśnięcia czy przekształcenia stosunku służbowego
 
ja nie sieje paniki. mój niepokój zasiał komunikat zarządu. w jakim celu został dodany pkt. III komunikatu dot. osób zwolnionych pomiędzy marcem 2015 a dniem wejścia w życie ustawy, jeśli art. 12.3 jest przytoczony w pkt I komunikatu ? może prawnicy rozróżniają tu sytuacje prawną osób zwolnionych po wejściu w życie ustawy a zwolnionych i nie posiadających wieku 55 lat przed dniem jej wejścia w życie ?
 
Ostatnia edycja:
Czy uważasz że w MF siedzą i czekają na podpowiedzi z forum jak interpretować ustawę? Sprawa dotyczy mnie osobiście chciałbym przynajmniej pocieszać się tym że za kilka lat dostanę te parę słówek przynajmniej na leki . Po co istnieje forum dyskusyjne jak nie można dyskutować? W takim razie zamknijcie je i napiszcie żeby każdy zwracał się sam do prawników. Osoby które nie dostały propozycji naprawdę czuja się pozostawione same sobie odnoszę wrażenie że wszyscy łącznie z lokalnymi związkowcami idą na przeczekanie byle do września a później jak już nie będziemy pracować to nikt nie będzie nawet chciał z nami rozmawiac
 
Czy uważasz że w MF siedzą i czekają na podpowiedzi z forum jak interpretować ustawę? Sprawa dotyczy mnie osobiście chciałbym przynajmniej pocieszać się tym że za kilka lat dostanę te parę słówek przynajmniej na leki . Po co istnieje forum dyskusyjne jak nie można dyskutować? W takim razie zamknijcie je i napiszcie żeby każdy zwracał się sam do prawników. Osoby które nie dostały propozycji naprawdę czuja się pozostawione same sobie odnoszę wrażenie że wszyscy łącznie z lokalnymi związkowcami idą na przeczekanie byle do września a później jak już nie będziemy pracować to nikt nie będzie nawet chciał z nami rozmawiac


Uważam (jak było wielokrotnie powtarzane na Forum), że MF chętnie korzysta z podpowiedzi.

Co do Ciebie osobiście, to chyba dość wyraźnie wskazałem sedno, nie ograniczając się wyłącznie
do wytknięcia Ci błędu.
Mimo rozwiania Twoich wątpliwości (spełnienia oczekiwań?!), strzelasz "focha", że niby nikt
nie chce Ci pomóc i nie pozwala dyskutować, co jest nieprawdą!
Spróbuj odpowiedzialnie rozgraniczyć własne ego od konieczności uniwersalnych
"wypowiedzi na forum" - na Forum - gdyż nie jesteśmy tu sami.

Odpisując Ci, celowałem pierwotnie w dwie sprawy:
1. uspokoić nadwyrężone nerwy (nie tylko Twoje), skłaniające do błędu;
2. ostrzec przed widzianą możliwością interpretacji i ją zniwelować.

Niestety, nie skupiłeś się na wyjaśnieniu, lecz na urażonej dumie i głęboko w ... nosie masz to,
że ktoś inny w Twoich słowach widzi niebezpieczną podpowiedź.
Nota bene, ja sam jestem w bardzo trudnej sytuacji, komplikowanej przez czynniki dodatkowe,
ale nikt nie ma prawa twierdzić, że troszczę się wyłącznie o siebie !!
 
Mam takie małe pytanie - Jak będzie liczona Zasadnicza Służba Wojskowa dla fun. którzy przed przyjęciem do CŁA odbyli takową np 2 lata.
Czy ktoś może doczytał w ustawie.
 
Mam takie małe pytanie - Jak będzie liczona Zasadnicza Służba Wojskowa dla fun. którzy przed przyjęciem do CŁA odbyli takową np 2 lata.
Czy ktoś może doczytał w ustawie.

Mam takie małe pytanie -czy chociaż zerknąłeś w ustawę?;)
 
Ostatnia edycja:
Witam , ja zerknąłem w ustawę i dalej nie wiem jak będzie się liczyło zasadniczą służbę wojskową. Jest jest to służba równorzędna i powinna być liczona jako równorzędna ze służbą celna czyli 2,6 % za rok i wieku 55 lat powinny być doliczone % do naszych ze SC i SCS. Z tego co wiem w innych służbach liczą normalnie do wysługi, jedynie w przypadku art. 15a ustawy emerytalnej ktoś kto wstąpił do służby po 01.01.1999 r. nie można zaliczyć służby wojskowej do wysługi który uprawnia do naliczania wszystkich lat wstecz tylko służbę kandydacką i zawodową i dlatego liczą im staż tak jak nam czyli od 1999 roku mimo że odbył zasadniczą służbę wojskową lecz procenty tez powinny być naliczone. Może ktoś ma lepsze rozeznanie w temacie zasadniczej służby wojskowej w kontekście naszej ustawy, to też proszę o wyjaśnienia.
 
Mam takie małe pytanie - Jak będzie liczona Zasadnicza Służba Wojskowa dla fun. którzy przed przyjęciem do CŁA odbyli takową np 2 lata.
Czy ktoś może doczytał w ustawie.

Nie będzie liczona na dzień dzisiejszy chyba że przed 99 byłeś w służbach emerytalnych lub zawodowym żołnierzem.
ALE poczekajmy na rozporządzenia do naszego wątku w ustawie zaopatrzeniowej bo niektórzy dziwnie gadają.
 
Ostatnia edycja:
Mam takie małe pytanie - Jak będzie liczona Zasadnicza Służba Wojskowa dla fun. którzy przed przyjęciem do CŁA odbyli takową np 2 lata.
Czy ktoś może doczytał w ustawie.

11) po art. 15c dodaje się art. 15d i art. 15e w brzmieniu:„Art. 15d. 1. Emerytura dla funkcjonariuszy, o których mowa w art. 12 ust. 2–3, którzy zostali mianowani doSłużby Celnej po dniu 14 września 1999 r. wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta na zasadachokreślonych w art. 15a.2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do funkcjonariusza Służby Celnej lub funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej,jeżeli przed dniem 2 stycznia 1999 r.:
1) pełnił służbę w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, PaństwowejStraży Pożarnej lub Służbie Więziennej;
2) pełnił zawodową służbę wojskową;
3) pełnił służbę lub był zatrudniony w jednostkach, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1–1c lub 3–4.
 
Tak jaśniej do zasadniczej służby o której mowa w Ustawie to :
Art. 13. 1. Jako równorzędne ze służbą w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i w Służbie Więziennej traktuje się:
2) służbę wojskową uwzględnianą przy ustalaniu prawa do emerytury wojskowej;
jak widać punkt 2 który nie jest wykreślony w naszej noweli art. 15d jak cytował wcześniej mario97 dotyczy art13 ust1 pkt 1-1c lub 3-4
z tego można wnioskować że służba wojskowa oczywiście zasadnicza nie zawodowa liczy się do emerytury.
Dla jeszcze innych emerytura nie jest liczona rocznie tylko miesiącami.
Poczekajmy na jakiś tekst jednolity ustawy to będzie ją się lepiej czytać.
 
...
z tego można wnioskować że służba wojskowa oczywiście zasadnicza nie zawodowa liczy się do emerytury ...


No to nieźle mi się pozajączkowało !!
Byłem przekonany, że to właśnie zawodowa, a nie zasadnicza ma być uwzględniana.
Cóż, errare humanum est ...
 
chyba tak właśnie jest:(

Witam, ja mam cały czas wątpliwości bo skoro liczą nam służbę od 15.09.1999 to po co jest w ogóle art 13 jak wiadomo że zasadnicza służba wojskowa skończyła się przed ta datą.I co w takim przypadku znaczy słowo równorzędna jakby do niczego nie miała być zaliczona.

w art. 13 w ust. 1 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:
„Jako równorzędne ze służbą w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu
Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej,
Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej i w Służbie Więziennej
traktuje się:”;:
2) służbę wojskową uwzględnianą przy ustalaniu prawa do emerytury wojskowej;- czyli zasadnicza służba wojskowa
 
Witam serdecznie,
a jak to się ma do sytuacji gdy ja w 2008 się przyjąłem do SC i przez 1 rok pracowałem w WZP a następnie w 2009 przeszedłem do Policji?
ten jeden rok jakoś mi się wlicza do przyszłej ewentualnej emki (do lat służby?) czy raczej nie ma to żadnego znaczenia?
P.S. pamiętam jak mnie w SC (WZP) denerwowało to że nie można było mi uznać (przepisać) stopnia z wojska podczas gdy już po przejściu do Policji przepisali mi kaprala i zacząłem od razu z sierżantem.
Pozdrawiam
 
Witam, ja mam cały czas wątpliwości bo skoro liczą nam służbę od 15.09.1999 to po co jest w ogóle art 13 jak wiadomo że zasadnicza służba wojskowa skończyła się przed ta datą.I co w takim przypadku znaczy słowo równorzędna jakby do niczego nie miała być zaliczona.

w art. 13
2) służbę wojskową uwzględnianą przy ustalaniu prawa do emerytury wojskowej;- czyli zasadnicza służba wojskowa

A w którym miejscu masz napisane, że chodzi tu o zasadniczą służbę wojskową? Od kiedy to zasadnicza służba wojskowa brana jest pod uwagę przy ustalaniu prawa do emerytury wojskowej? No chyba, że podpisałeś na trepa. Chciałbym sie mylić bo byłem w MON-ie bażantem i w chwili obecnej 2,6% jak najbardziej bym mi sie przydało, ale niestety.
 
A w którym miejscu masz napisane, że chodzi tu o zasadniczą służbę wojskową? Od kiedy to zasadnicza służba wojskowa brana jest pod uwagę przy ustalaniu prawa do emerytury wojskowej? No chyba, że podpisałeś na trepa. Chciałbym sie mylić bo byłem w MON-ie bażantem i w chwili obecnej 2,6% jak najbardziej bym mi sie przydało, ale niestety.

Macie napisane liczy się ale do emerytury wojskowej i przed 99,służba w SC jest jako wysługa emerytalna też jest napisane przy zadaniach określonych dla przeskoczków,rozporządzenia i zmiany w ustawach służb resztę uściślą.
 
Zasadnicza służba wojskowa liczy się do emerytury wojskowej.

file:///C:/Users/admin/Downloads/D19940036Lj.pdf
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20040080066
W ustawie o emeryturach wojskowych
Art. 3. 1. Użyte w ustawie bez bliższego określenia pojęcia oznaczają:
...
7) wysługa emerytalna – okresy służby wojskowej w Wojsku Polskim i imrównorzędne, łącznie z okresami, o których mowa w art. 14 i 16;

Tam gdzie jest mowa o zawodowej służbie jest to wyraźnie napisane. Informacja potwierdzona również w środowisku wojskowym.
Rozróżnienie służby zasadniczej od zawodowej jest istotne przy sposobie naliczania. Po 1999 roku zasady te się zmieniły i tutaj istotne jest czy zawodowa służba wojskowa była pełniona przed styczniem 1999, ale bez względu na wszystko służba zasadnicza liczona jest jako 2,6% za rok
 
Back
Do góry