Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notka: This feature may not be available in some browsers.
Niemożliwe... przecież mamy listy intencyjne podpisane przez sama obecną wierchuszkę, jeszcze przed wyborami nam obiecywali pomoc...Zapis "Zwalczanie i ściganie przestępstw i wykroczeń" to np. ja mam już od 1991 i wg PIS mogę tym sobie tyłek podetrzeć.
Ja znalazłem na stronie NSZZ FSG z dnia 8 września 2016 roku komunikat:
"Kolejny punkt spotkania był poświęcony art. 15 „a”. Informację na ten temat przedstawiła przedstawicielka Zakładu Emerytalno-Rentowego MSW. Poinformowała, że przychylając się do postulatów zgłaszanych przez funkcjonariuszy, przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. proponuje się dokonanie nowelizacji art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym mającej na celu umożliwienie tym funkcjonariuszom doliczania okresów pracy do wysługi emerytalnej, według następujących reguł:
doliczanie tych samych okresów i w takim samym wymiarze procentowym do podstawy wymiaru emerytury, w jakim mogą sobie doliczać je funkcjonariusze, przyjęci do służby po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1999 r.,
okresy pracy będą doliczane na wniosek funkcjonariusza, jeżeli jego emerytura będzie wynosiła mniej niż 75% podstawy jej wymiaru:
po osiągnięciu przez niego 55 lat
lub jeżeli będzie posiadał co najmniej 20 lat służby.
Wskazany warunek posiadania 20 lat służby ma zachęcić funkcjonariuszy do dłuższego pozostania w służbie.
Dodała, że przedstawiona propozycja nie uwzględnia możliwości doliczania do wysługi emerytalnej okresów pracy funkcjonariuszowi (emerytowi policyjnemu), który nie osiągnął jeszcze wieku 55 lat lub nie posiada co najmniej 20 lat służby, ale stał się inwalidą (ma ustalone prawo do policyjnej renty inwalidzkiej).
Zauważono również, że działanie prowadzone od wielu lat przez związki zawodowe służb mundurowych, Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych i w ostatnim okresie przez podzespół ds. służb mundurowych przy RDS dają wymierne korzyści dla funkcjonariusz i pozwolą naprawić tę sytuację".
Być może jest to stanowisko rządu i tak to może wyglądać. Są jednak dodatkowe warunki 55 lat życia i 20 lat służby. My wszyscy mamy dopiero 18 lat służby.
Dopiero czy raczej aż,2 lata to h.
Ale jedno wydaje się nieuniknione że, w Karcie Zakresu Obowiązków trzeba mieć wpisane zadania z art. 1 ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r.
o Służbie Celnej lub w art. 2 ust. 1 pkt 4â6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej czyli:
- rozpoznawanie, zapobieganie, wykrywanie przestępstw i wykroczeń związanych z przywozem i wywozem towarów oraz ściganie ich sprawców.......
- zapobieganie wprowadzeniu na polski obszar celny oraz wyprowadzeniu z polskiego obszaru celnego towarów objętych ograniczeniami lub zakazami ...........
I ci co mają te zapisy w karcie co najmniej przez 5 lat mogą spać spokojnie no bo chyba każdy sąd przyzna im rację gdyby nasze władze zaczęły coś kombinować.
Spałbym spokojnie, jak bym miał nowy akt mianowania...a tak to te zakresy chyba żeby kiedyś wnukom się pochwalić.
Może chociaż ZUS mi to uzna za "pracę w szczególnych warunkach" i jakoś to poprawi mi emkę cywilną? Ktoś się orientuje? Do służby przez 15 lat trochę brakuje, nawet wliczając wcześniejsze zatrudnienie w cywilu brak dosłownie kilku miesięcy...po prostu perfekcyjne niszczenie człowieka jakby na złość i celowo.
Intranet MF-Przegląd prasy z 10.08.2017 str 16 Gazeta Prawna " Celnicy po raz drugi idą do trybunału "
Okres służby w Służbie Celnej do dnia 31. 12.2008 r. traktuje się jako pracę w szczególnym charakterze ( art. 32 ust. 3 pkt 6 ustawy z dn. 17.12.1998 r o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych- Dz. U. 162, poz. 1118 + zm.
W momencie przejścia na emeryturę , na wniosku w ZUS , należy odznaczyć pole emeryturą z rekompensatą.Z tego co rozmawiałem z ludźmi którzy skorzystali z tego zapisu różnica w emeryturze to pieniądze rzędu kilkuset złotych.No i oczywiście trzeba mieć zaświadczenie z kadr o latach w SC do 31.12.2008 r.
To wiem, ale chodziło mi o lata służby w ZP (już po 2008 r.), czy teraz po wyroku TK nie powinny zostać zaliczone jako "policyjne"? Bo jeśli nie pójdę na emeryturę mundurową, a wszystko na to wskazuje, tylko cywilną z ZUS, to te lata powinny być traktowane jak służba w policji. Nie znam takich przypadków, ale jest ich sporo, że człowiek część życia odsłużył a część przepracował w cywilu i stąd pytanie, jak to wpłynie na emkę.
Złożony przez Federację wniosek do TK mocno komplikuje plan działania Komitetu.
Utrudni znacząco drogę przed Sądami i inicjatywy ustawodawcze, o których rozmawiamy i do których namawiamy Parlamentarzystów i które będą. W razie takiej inicjatywy, Sejm zwróci się o stanowisko Rządu. Wniosek do TK bardzo pomoże MF. MF w imieniu Rządu zasłoni się od razu wnioskiem do TK - powie krótko, "poczekajmy na wyrok TK" i już inicjatywa ustawodawcza jest zamrożona.
Przypomnę, że prominentni działacze PiS sugerowali podczas prac Komisji podjęcie inicjatywy ustawodawczej po uchwaleniu ustawy i wejściu do systemu zaopatrzeniowego - krótko mówiąc, przy nieprzychylności MF należy dążyć do celu małymi krokami.
Pójdziemy także do Sądów i tutaj znowu wniosek do TK utrudnia tę drogę. Pełnomocnicy organów będą przed Sądami wykorzystywać ów wniosek do TK przeciwko nam. Wniosek będzie znacząco blokował Sądy w wyrokowaniu.
Tym bardziej po wyroku TK inicjatywy ustawodawcze i Sądy mogą już wręcz być bezcelowe. A może właśnie o to chodzi? Może taki jest plan MF? W każdym razie ryzyko jest zbyt wielkie, by sprawdzać co zrobi TK. To nieodpowiedzialne. Należy odwrócić kolejność i to wniosek do TK powinien zaczekać, gdyż w dużej liczbie spraw sądowych w różnych Sądach może być różnie i należy upatrywać na dzień dzisiejszy w drodze sądowej dużo większe szanse na sukces niż przed TK. To rozumie chyba każdy.
Nieważne też czy szybko będzie orzeczenie TK czy będzie przeciągane. Każda z ww. okoliczności będzie niekorzystna dla środowiska. Można dyskutować, która bardziej druzgocąca.
TK od lat wydawał wyroki wsłuchując się w głos władzy wykonawczej. Pamiętamy wypowiedzi Prezesa TK po wypowiedzi Premiera o stanie budżetu o tym, że TK przy wyrokowaniu musi stawiać na pierwszym miejscu czy brać pod uwagę stan budżetu -już nie pamiętam dokładnie. Innymi słowy, mniej ważne prawo, ważniejszy budżet. Teraz nie będzie przecież inaczej i należy spodziewać się wyrokowania zgodnego z intencjami władzy.
Należy odwrócić kolejność. W interesie wszystkich funkcjonariuszy, najlepiej gdyby wniosek do TK został wycofany. Na TK jest czas, po wyczerpaniu ww. dróg.
Są głosy, że ten wniosek do TK to jest klasyczna ustawka, ale na to dowodów niestety nie pozyskamy, niemniej są już takie głosy w środowisku.
Jeżeli wniosek nie zostanie wycofany, zostaniemy postawieni pod ścianą i będziemy zmuszeni także podjąć tę drogę, ale jak napisałem wyżej, nie jest to w tym momencie z korzyścią dla środowiska zawodowego. Będziemy z tym czekać do samego końca licząc na zmianę decyzji. Chodzi tylko o to, aby poczekać z wnioskiem do TK, nic więcej. Może środowisko zawodowe jest w stanie wpłynąć na tę strukturę związkową, aby podjęli działania w interesie Nas wszystkich i wycofali wniosek? Zdążą go złożyć, jeśli będzie taka potrzeba. Nikt im tego przecież nie odbierze.
Chyba niekoniecznie teraz gdy znamy skład TK, nie zapominaj, że orzeczenia TK są ostateczne i wtedy możemy sobie strzelić w stopę. Jesli się mylę proszę mnie poprawićWszyscy wiemy, że ta ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym którą wymyślili pis-mani dalej jest niezgodna z konstytucją bo dalej różnicuje w sposób krzywdzący funkcjonariuszy Służby Celnej w stosunku do funkcjonariuszy pozostałych służb, więc chyba powinna być zaskarżona do TK tak samo zresztą jak powinno być zaskarżona do TK ustawa kasowska. Tyle tylko, że nie rozumie dlaczego do tej pory nie została zaskarżona do TK ustawa kasowska która skrzywdziła funkcjonariuszy Służby Celnej. Sławek tyle razy mówiłeś o skierowaniu tej ustawy do TK i co? Inna rzecz, że jak pis-mani mają w swoim ręku TK to nie wiem czy jest szansa na sprawiedliwy wyrok TK. Ale próbować trzeba.
Chyba niekoniecznie teraz gdy znamy skład TK, nie zapominaj, że orzeczenia TK są ostateczne i wtedy możemy sobie strzelić w stopę. Jesli się mylę proszę mnie poprawić