Puławy, dnia 22 kwietnia 2016 r.
Zrzeszenie Związków Zawodowych
Służby Celnej RP
Poniżej przesyłam treść komunikatu ze strony Rady Dialogu Społecznego z posiedzenia Podzespołu ds służb mundurowych, który obradował w dniu 21 kwietnia 2016r.
W dniu 21 kwietnia 2016 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie podzespołu problemowego ds. służb mundurowych działającego w ramach Zespołu ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego, które prowadził Mariusz Tyl, Przewodniczący podzespołu (Forum ZZ).
Oprócz statutowych członków podzespołu w spotkaniu wzięli udział również: Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów, Policji, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, zaproszeni goście oraz eksperci.
Dyskusja koncentrowała się wokół następujących głównych tematów:
wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 03.03.2015r. sygn. akt K 39/13 poprzez włączenie funkcjonariuszy Służby Celnej do ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin – analiza art. „15 a” ustawy;
projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy numer 30);
Przedstawiciele Ministerstwa Finansów poinformowali, że stanowisko Rządu do projektu obywatelskiego druk 30 jest w trakcie przygotowywania na poziomie Ministerstwa, nie zostało jeszcze przekazane do uzgodnień międzyresortowych i nie ma żadnej pewności, że zostanie przedstawione podczas posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu druk sejmowy numer 30 w dniu 28 kwietnia 2016r.
Minister Zieliński wskazał, że Ministerstwo Finansów jest wiodącym resortem w przygotowaniu stanowiska Rządu a MSWiA przedstawiło tylko dane dotyczące kosztów obsługi systemu emerytalnego. Minister zasugerował, że w kontekście opracowywania projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej prace nad obydwoma projektami tzn. emerytalnym i KAS powinny być realizowane jednocześnie.
Sekretarz Podzespołu zwrócił się do przedstawicieli Ministerstwa Finansów z wnioskiem o pilne spotkanie z Ministrem Szałamachą.
Strona społeczna jednoznacznie wyraziła opinie ,że projekt obywatelski druk 30 powinien być niezwłocznie procedowany. Nie ma żadnego uzasadnienia aby funkcjonariusze Służby Celnej byli traktowani inaczej niż funkcjonariusze pozostałych służb mundurowych.
Odnośnie zmiany art. 15 a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym Policji ... Minister J. Zieliński poinformował, że są prowadzone na poziomie MSWiA prace w kierunku ujednolicenia traktowania funkcjonariuszy bez względu na okres w jakim zostali zatrudnieni, przygotowano analizy dotyczące ilości funkcjonariuszy , których regulacja dotyczy i zostaną one na wniosek Przewodniczącego Podzespołu przedstawione.
zapewnienia bezpieczeństwa w związku z organizacją XXXI Światowych Dni Młodzieży w dniach 27-31 lipca 2016 roku i Szczytu NATO w dniach 8 – 9 lipca 2016 roku;
Minister J. Zieliński poinformował, że służby są odpowiednio przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa, na bieżąco pracują zespoły m.in. międzyresortowy pod kierownictwem Pani Beaty Kempy i zespół MSWiA.Wszystkie sprawy są analizowane i korygowane na bieżąco, nie ma zagrożenia , środki finansowe na dodatkowe koszty związane z obsługą organizowanych imprez są zabezpieczone.
założeń ustawy modernizacyjnej na lata 2017-2020 dla wszystkich służb mundurowych.
Minister J. Zieliński poinformował ,że na poziomie MSWiA jest przygotowywany program wzmocnienia bezpieczeństwa , będzie on wprowadzony ustawowo , projekt ustawy powinien być przygotowany do końca kwietnia br. i skierowany na ścieżkę legislacyjną w miesiącu czerwcu.
Obejmuje on trzy płaszczyzny:
- budowę i modernizację obiektów;
- zakup sprzętu;
- podwyżki uposażeń /wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników z naciskiem na system motywacyjny oparty na jasnych kryteriach.
Przewodniczący podzespołu zawnioskował o przekazywanie odpowiednio wcześniej materiałów dotyczących tematów podejmowanych na posiedzeniach zespołu , szczególnie wszelkich projektów aktów prawnych.
Następne posiedzenie Podzespołu odbędzie się w dniu 23 maja br. wstępnie wskazano tematykę:
- ustawa emerytalna służb mundurowych – włączenie funkcjonariuszy Służby Celnej do systemu;
- ustawa modernizacyjna wszystkich służb mundurowych.