Z tego co widzę, każdy związek chce działać w 1 sprawie. Spotkać się i trzeba porozmawiać w trybie pilnym ! Czytamy informacje na forum, i informacje ze swoich związków... pomału dostajemy rozdwojenia jaźni !!!!!!!!!!!!! Na interesują poniższe informacje. Jeśli jakikolwiek związek tego nie chce to nie działa dla fc.
Konkrety:
- Osoby wstępujące do służby do końca 2012 roku nadal będą przechodzić na częściową emeryturę bez względu na wiek, mając na swoim koncie zaledwie 15 lat służby
- zatrudnieni po 31 grudnia 2012 r. przejdą na emeryturę, kiedy ukończą 55 lat i jednocześnie będą mieć co najmniej 25 lat służby
KTÓRE ZWIĄZKI WW. TAK CHCĄ ???? FEDERACJA ZZSC, ZRZESZENIE ZZSC RP, ZZ SzNPiA, CELNICY.PL ????
PROSZĘ O KONKRETY.
Trybunał Konstytucyjny w sprawie naszym emerytur wydał tzw. wyrok zakresowy.
,,wyrok zakresowy modyfikuję normy zawarte w przepisach obowiązującego prawa, stwierdzając niezgodność (bądź zgodność) danego przepisu z konstytucją jedynie w określonym zakresie czasowym, podmiotowym lub przedmiotowym."
Niezgodność w
zakresie podmiotowym:
Nie uwzględnienie funkcjonariuszy SC wykonujących określone zadania (art.2.1 pkt4-6 UOSC z2009) jest niezgodne z konstytucją.
Czyli, że nie uwzględnienie reszty lub po prostu wszystkich jest zgodne z konstytucją. (jeżeli TK uwzględnił by wszystkich nie mielibyśmy ograniczenia w zakresie podmiotowym). A co oznacza wykonywanie tych zadań to już inna odrębna bajka.
Niezgodność w
zakresie czasowym (w tym przypadku sprawa jest bardziej zawiła ). Mamy dwie kategorię zakresu czasowego.
1) TK ograniczył zakres czasowy w sprawie ,,stażu służby''. Czyli liczy się ,,staż służby'' wtedy kiedy wykonujemy zadania (art2.1pkt4-6).
2) a teraz kwestia ,,czasu'' od kiedy liczymy ten staż -od jakiego momentu. (tutaj istotne będzie pisemne uzasadnienie TK)
- nie zaliczą na pewno wcześniej niż 15.09.1999 (data wejścia ustawy o SC z 1999). ponieważ przed tą datą nie było żadnego funkcjonariusza SC. Więc zastanawianie się czy ktoś wykonywał te zadania wcześniej jest bezcelowe w świetle prawa.
- na pewno zaliczą staż służby od 31.10.2009. Nie ma potrzeby czekać na pisemne uzasadnienie ponieważ zostało to ujęte wprost w wyroku TK.
- co do stażu służby pomiędzy 15.09.1999 a 31.10.2009 - tutaj jest potrzeba poczekać na pisemne uzasadnienie wyroku TK.
Zakres przedmiotowy:
Trybunał Konstytucyjny w swoim orzeczeniu nie ograniczył ,,zakresu przedmiotowego".
Do:
Pante : jeżeli nie ograniczył zakresu przedmiotowego oznacza to, że Ustawodawca nie może pogorszyć twojego położenia względem innych służb mundurowych. Jeżeli zostałeś przyjęty do służby do 31.12.2012 to obowiązuje cię te same zasady co Policjanta, Strażnika Granicznego itd. czyli 15 lat ( nie mogą pogorszyć twojego położenia względem innych i uchwalić, że Celnik musi np. 17 lat). Ta sama sytuacja, dla tych co zostali przyjęci od 01.01.2013 dla nich 25 lat i 55 lat tak jak w innych służbach.
Oczywiście wiadomym jest to, że Ustawodawca może uwzględnić wszystkich funkcjonariuszy SC i liczyć staż służby od 15.09.1999. Tutaj oczywiście istotne jest dobre uzasadnienie do nowelizacji ustawy. A tego dobrego uzasadnienia zabrakło w złożonym projekcie SLD, popieranym przez Federację itd.