• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Do nowych Celników i KOMINY płacowe

kascel

Nowy użytkownik
Dołączył
11 Październik 2007
Posty
21
Punkty reakcji
0
Witam Wszystkich forumowiczów. Apeluję do wszystkich, którzy myślą, że w zawodzie celnika zrobią karierę. Jedyny pozytyw jaki można znależć w tej pracy to, że jest to bardzo dobra szkoła życia. Wszyscy nowi (bo ludzie pracujący już jakiś czas doskonale wiedza o czym piszę) liczą, że tutaj można dorobić się kokosów, że praca jest ciekawa itp.. Takie mity o tym zawodzie są niesamowite prawie jak praca w zawodzie policjanta po obejrzeniu "Kryminalnych" lub "W11" . Ale to tylko mity. Ja pracuję ponad 10 lat i też takim mitom uległem. Teraz zarabiam 1700zł ze wszystkimi dodatkami (wysługa, dodatek za stopień itp.) Praca tutaj zabiła we mnie wszelką inicjatywę i teraz bardzo ciężko jest się stąd wyrwać. Wiecie o czym mówię. Niestety jest to praca dla ludzi "wybranych", którzy są awansowani co rok, nagradzani (choć nagrody tutaj są jałmużną= 200-300zł) ale nawet oni po kilku latach a nawet wcześniej tracą swoje wpływy bo zmienia się opcja polityczna- a przecież Służa Celna podobno jest apolityczna. W MOJEJ KOMÓRCE RÓZNICE W SAMEJ TYLKO PENSJI ZASADNICZEJ (pomiedzy osobami mającymi identyczne obowiązki) WYNOSI nawet 1500ZŁ. Podobno kominy płacowe w Izbach Celnych (a napewno IC Biała Podlaska) są niwelowane ale tylko w TEORII. O tym mówi się od kilku lat. Nawet ostatnie rozmowy Związków Zawodowych z Dyrektorem IC Biała Podlaska na ten temat zapewne zostaną zapisane tylko na papierze. Wydaje mi się, że chyba tak jest w większości IZB w Polsce. Przepraszam za długi wywód ale to już chyba wynika z frustracji hahahahaaaa
pozdrawiam KASCEL
 
Dokładnie tak , w Izbie Celnej w Katowicach jest tak samo!!! Wybrańcy, eksperci dawnej nomenklatury, kolesie , rodzinka łykają wielkie pieniądze kwoty rzędu 3000-6000 zł na rękę!!!! I nic z tym nie robią Związki. Milczą (zresztą do akcji protestacyjnej się też nie dołączyli bo awanse dostali -karierowicze przewodniczący i zastępca!!!!) Załosne to jest.Niech tylko ktoś powie,że tak nie jest!!!!Nazwiskami sypniemy że hej.....
 
KASCEL podpisuję się również pod Twoim postem jest właśnie tak jak piszesz ja przyszedłem do cła 12 lat temu i teraz już wiem że to lata stracone.
 
Anonymous napisał:
W IC BP aplikanci mają po 200 zł różnicy!!!!

Chyba 200zł netto co daje 300zł brutto a przy ich zarobkach daje 30% różnicy. A może się mylę? Proszę o sprostowanie.
Wiem jedno, że w Izbie Celnej w Białej Podlaskiej kominy płacowe PENSJI ZASADNICZEJ są koszmarnie duże. Pisałem już kiedyś o fakcie, że osoby awansujące na na kierownicze stanowiska dostawały podwyżki rzędu 1000-2000zł a tracąc te funcje pobory zostawały albo pomniejszane były o symboliczne 200-300 zł. W każdej szanującej się firmie są DODATKI FUNKCYJNE. Tracąc funcję kierowniczą pieniązki z dodatku są przekazywane dla nowej osoby i sprawa jest uczciwa. Jak to jest, że średnia krajowa pensja celnika wynosi 3300zł (takie oficjalne dane) a osoby które znam zarabiają po 1500-2300 zł brutto. WIECIE DLACZEGO TAK JEST? BO WŁAŚNIE PIENIĄDZE, KTÓRE MOGĄ BYĆ PRZEZNACZONE NA WYRÓWYWANIE KOMINÓW PŁACOWYCH WYNIKAJĄCYCH Z PROCENTOWYCH PODWYŻEK (NAWET TE NASZE NAJBLIŻSZE 0 2,3% LUB JAK KTO WOLI 9,3%) POWODUJĄ, ŻE TEN KTO ZARABIA 1500ZŁ BĘDZIE ZARABIAĆ 1600ZŁ A TEN MAJĄCY 4000ZŁ BĘDZIE MIEĆ 4300. -WNIOSKI NASUWAJĄ SIĘ SAME. PRZY OBECNEJ SYTUACJI WARTO ZOSTAĆ KIEROWNIKIEM CHOĆ NA CHWILĘ. TEN PROCEDER TRWA JUŻ OD KILKU LAT W ic W BIAŁEJ PODLASKIEJ, A OSTATNIE LATA TO JUŻ SZCZYT WSZYSTKIEGO. JEDYNY DYREKTOR, KTÓRY PRÓBOWAŁ COŚ TAM ZROBIĆ TO O DZIWO (CHODZI OBECNY PROTEST I POSTAWĘ KATOWIC) DYREKTOR ALOKOWANY Z KATOWIC PAN WOŁCZEW.
 
Zgadzam się z gościem. Śmiem zuważyć, że widełki na danych stanowiskach są tak szerokie, że aplikant może zarabiać tyle ile np. ekspert i odwrotnie, a różnice w zarobkach pracowników w tej samej komórce organizacyjnej powinny różnić się jedynie o kwotę wysługi, stopnia służbowego, nagród- no ewentualnie różnica w zasadniczych poborach max 10-15% (różnice tzw płac kominowych pracowników wyrównywane winny być np. raz w roku przez Dyrektora w porozumieniu z kadrami i finansami a także NASZYMI KOCHANYMI ZWIĄZKAMI ZAWODOWYMI. A dodatek FUNKCYJNY to także motywacja do DOBREGO kierowania komórką i przykładanie się do odpowiedzialności bo taki Kierujący musi sobie zdawać sprawę z tego co może stracić jak Kierownikiem/Naczelnikiem już być przestanie. U nas też jest sporo BYŁYCH kierowników/naczelników zarabiających 2 RAZY wiecej niż pozostali pracownicy w odziałach, wydziałach i już za nic nie odpowiadając biorą pobory kierownicze.
Co Państwo na to???????
KASIK
 
Już dawno miałem poruszyć ten temat. A skoro od nowego roku mają być jakieś podwyżki ta aż się prosi żeby wykorzystać je do zniwelowania kominów płacowych. W mojej izbie jest podobnie. Osoby pracujące na tych samych stanowiskach , robiących dokładnie to samo , ba nawet staż pracy bardzo podobny ( różnica 2-3 lat ) przy stażu 15-20 lat , a pobory niesprawiedliwie zróżnicowane dochodzące nawet w skrajnych przypadkach do 50 %. Uważam że właśnie jest teraz moment żeby przycisnąć naszych działacz związkowych aby ten temat był głośno podnoszony. Tutaj zwracam się między innymi do kolegi Sławomira Siwewgo . Już dość niesprawiedliwości !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
 
Podwyżki

Niestety, ale podwyżki od 1.01 to regulacja płac. Więc każdemu się należy 9,3%, czy się komu podoba, czy nie. To nie jest sposób na wyrównywanie kominów. Pracodawca (Izba) i działający w jej imieniu Dyrektor nie może inaczej postąpić jak dać 9,3% każdemu zatrudnionemu. Inaczej narazi się na odpowiedzialność co najmniej dyscyplinarną. Wkurza mnie to, ale takie są fakty i żadne ZZ nic tu nie poradzą.
 
Pracuję ponad 14 lat w cle. Zarabiam 1800 zł z groszami. Ostatni awans po 10 latach nie awansowania teraz jesienią. Ale cóż to był za awans - z kontrolera celnego na kontrolera celnego, czyli czwarta gwiazdka. Całe 30 zł podwyżki na rękę. Wystarczy na sznur, żeby się powiesić?
 
Nie tak całkiem. zgodniez art 27 ustawy o związkach zawodowych dyrektor izby musi wraz ze związkami stworzyć regulamin podziału dodatkowych środków. Itu jest pole dopopisu dla związków.
 
kominy IC Biała Podlaska i nie tylko

Witam ponownie. Z uwaga śledzę Państwa wypowiedzi i cieszę się, że są osoby które popierają likwidowanie kominów płacowych. Tak jak było pisane to prawdą jest, że we wrześniu/październiku były rozmowy w Izbie Celnej w Białej Podlaskiej związków zawodowych z Dyrektorem Świetanowskim (przybył z IC Gdynia) i jednym z punktów rozmów było likwidowanie kominów płacowych a także tzw droga kariery (czytaj awansów itp.) I TO APEL DO WSZYSTKICH (PRZEDE WSZYSTKIM Z IC BIAłA PODLASKA)- ROZLICZMY DYREKTORA I ZWIąZKI Z TEGO PUNKTU!!! Niedługo mijają 3-lata panowania związków i będzie wybierany nowy zarząd. Postaram się aby ktoś zadał pytanie czy sprawa ta została i lub jest realizowana. Pani Barbara Smolińska mam nadzieję zechce odnieść się do tej kwestii.
Pozdrawiam i proszę o komentarze, bo wydaje mi się, że to jest chyba ważna sprawa dla wszystkich funkcjonariuszy i tych słabo opłacanych i tych co mają "trochę" więcej.
KASCEL :lol:
 
odp

ciekawy napisał:
Dajcie spokój Panu Piotrowi.On chce wprowadzić normalność ale nie od razu "Kraków zbudowano".
Mówisz dajcie spokój. Przecież absolutnie nikt Go nie atakuje. Może trochę to tak wygląda, lecz skoro rozmowy o KOMINACH były to każdy z nas (bo przecież wszyscy są zainteresowani co z tych rozmów wyniknie) będzie chciał rozliczyć z tych dwustronnych rozmów Dyrektor/Kadra Kierownicza -Związki Zawodowe. Nie chcę przechodzić na inne sprawy bo temat postu jest znany więc poczekam do końca roku i zobaczę czy tespotkania (delegacje-wyjazdy) przynosza jakieś owoce.
KASCEL
 
ciekawy napisał:
Dajcie spokój Panu Piotrowi.On chce wprowadzić normalność ale nie od razu "Kraków zbudowano".

Zgadzam się...ale wyobraź sobie jak ja sie czuję pracując 3 lata a od kumpla różni mnie ok 150 zł tylko dlatego że on przyjął się 2 m-ce wcześniej.
Gdzie sens - gdzie logika... :?
 
Moim zdaniem to wina KA 3 lata temu bo przecież Dyrektor nie analizuje każdego uposażenia zasadniczego przy zatrudnieniu.Chyba że było jakieś "drugie dno".Cała nadzieja teraz w Naczelniku Wydziału bądż UC iż to przeanalizuje.
 
I sami widzicie nowi koledzy, że łatwo sprawdzić na starcie kto jest i będzie pchany do przodu w ścieżce kariery. Jeżeli już na samym początku są aż takie różnice w pensum zasadniczym nowoprzyjętych to będzie tak dalej i dalej. A potam KOMINY płacowe sobie rosną i rosną, czas płynie, płynie mija ją lata i budzicie się w pewnym momencie patrząc, że tak naprawdę zmarnowaliście w tym zawodzie kawał życia i jest już baaardzo ciężko wyrwać się z tego marazmu. I tak tkwi się w tym bagienku, gdzie nikt Was nie poprze w walce o godniejsze życie. Nawet SAM Szef Służby będzie z Wami walczył twierdząc, że jesteśmy skorumpowani..... i należy nas reformować co czyni każdy nowy Szeryf od wielu wielu lat.
Wybaczcie, że tak dołuję ale staniecie się tak samo "sfrustrowani i zgorzkniali" jak to dziś odbieracie u swoich starszych koleżanek i kolegów. Tacy sami byliśmy entuzjastyczni jak Wy, kiedy to przyszliśmy po raz pierwszy do pracy. Tak samo nam się wydawało, że rządzi układ i trzeba to zmieniać. Taka już jest APOLITYCZNA Służba Celna. Zmieniają się Dyrektorzy, pisanie tych samych pism, bo przecież biurko czyści się po poprzednikach i zarządza nowe regulaminy, które od lat już istnieją. I tak toczy się życie....
Tutaj naprawdę liczą się koligacje rodzinne a nie zaangażowanie i kompetencja. Ale Wy i tak nie wierzycie w to co piszę. Myślicie, że Was to nie spotka. Tak samo myślałem i ja. Życzę Wam sukcesów i obym się mylił, że tak będzie. A tak nawiasem to jesteśmy już w Nowej Polsce. Ma nam żyć się lepiej. Czy będzie??? Zobaczymy za kilka lat. Polacy (Wyborcy) mają krótką pamięć jak było kiedyś. I tak się kręci...
KASCEL
 
ja mam taką propozycję: jak Wam się nie podoba to zmieńcie po prostu tą robotę!!!
i będzie bez problemów skoro piszecie, że wszędzie jest tak dobrze tylko nie u nas. co Was tu trzyma????
ale ja wiem, że wolicie siedzieć i narzekać bo wiecie, że nigdzie indziej nikt nie da Wam takiej kasy za siedzecnie (a nie ciężką pracę fizyczną np.). jeśli tak to życzę powodzenia
pozdrawiam
 
Do lukas00715

Do lukas00715. Widzę, że jesteś bardziej sfrustrowany niż ludzie pracujący w tym zawodzie. Jakbyś trochę się uczył to zapewne byś wiedział o czym mówię. Praca fizyczna jak piszesz, również występuje i w tym zawodzie. Ryzyko skaleczeń, chorób itp. jest ogromne. Bo przecież oprócz zwykłych turystów, granicę przekraczają róźni kryminaliści, przemytnicy itd. Jakbyś choć trochę zobaczył jak wygląda ta praca od wewnątrz, to napewno byś ją zmienił od razu. Wiele osób lubi tą robotę ale chciałby wykonywać ją za godziwe pieniądze. A tak nawiasem mówiąc, to tekst typu "JAK SIę NIE PODOBA TO ZMIEń PRACę" (o ile kończyłeś szkołę wyższą), jest tekstem osób nie mających argumentów i strasznie ograniczonych. Rada na przyszłość- nie mów takich tekstów publicznie bo sam sobie dajesz świadectwo jaki poziom prezentujesz. Jeżeli uwazasz że po 11 latach pracy 1700zł to dużo kasy ( i nie można wykonywać innej pracy zarobkowo-wynika to z ustawy) i za to trzeb utrzymać rodzinę, pozostawiam bez komentarza. O tym zawodzie wiesz tyle co sie nasłuchałeś od innych, takich samych wszechwiedzących jakim sam jesteś. Nie obrażaj sie tylko za to co napisałem, ale pisanie o zmianie pracy jak się nie podoba jest żenujące.
 
Back
Do góry