• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Do i dla użytkowników forum Skarbowcy.pl

A to ciekawe, jeśli weźmiemy pod uwagę regulację z art. 78 ust. 6 ustawy z 21.11.2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 1233) :)
 
Była pewna dyrektorka IAS Katowice, aktywna działaczka PiSu znaczy "NSZZ Solidarność". Odwołali ja ze stanowiska, ale może zachowali pensję?

W każdym izbowym intranecie jest zakładka dot. członków zarządu reprezentujących daną organizację związkową.

Z treści odpowiedzi na wniosek o informację publiczną wynika, że w izbie śląskiej są tylko 4 osoby na etacie związkowym, jeślio chodzi o pracowników.
Jeśli się wczytać w treść art. 31 ustawy o związkach zawodowych, to aby dana organizacja związkowa u danego pracodawcy miała przyznany etat związkowy, musi mieć od 150 do 500 członków zatrudnionych przez pracodawcę; 2 etaty związkowe, jeżeli związek liczy od 501 do 1000 członków zatrudnionych przez pracodawcę.
 
W ten temat nie ma co dalej brnąć . Nie ma sprawiedliwości .
Każdy niestety tak robi, żeby jemu było jak najlepiej /najwięcej /.
 
@Szklan

Sprawdziłam intranet katowicki. Tej byłej Pani Dyrektor Izby nie ma we władzach żadnej organizacji związkowej.
A poza tym po co ochrona związkowa osobie będącej już na emeryturze?
 
...
Z treści odpowiedzi na wniosek o informację publiczną wynika, że w izbie śląskiej są tylko 4 osoby na etacie związkowym, jeśli chodzi o pracowników.
Jeśli się wczytać w treść art. 31 ustawy o związkach zawodowych, to aby dana organizacja związkowa u danego pracodawcy miała przyznany etat związkowy, musi mieć od 150 do 500 członków zatrudnionych przez pracodawcę; 2 etaty związkowe, jeżeli związek liczy od 501 do 1000 członków zatrudnionych przez pracodawcę.
"Tylko" 4 osoby ?!?

Z tymi zależnościami - nie tak do końca jest to dla mnie jasne. Gdyby liczyć te 4 osoby z organizacji zakładowej,
w śląskiej izbie musiałoby być ponad 2000 członków "S". Z tego zaś wynika, że "S" jest tu bardzo "mocna".

Przy okazji - niezależnie od przedmiotowego przypadku - warto być świadomym, że prócz "etatu związkowego",
za który pensję wypłaca pracodawca, ZZ może zatrudnić także osobę na etat w związku, za który pensję będzie
wypłacać sama organizacja (np. ze składek jej członków). I taki nazywa się (niesłusznie) "etatem związkowym",
a z tego co wiem, ma to również miejsce ...
 
"Tylko" 4 osoby ?!?

Z tymi zależnościami - nie tak do końca jest to dla mnie jasne. Gdyby liczyć te 4 osoby z organizacji zakładowej,
w śląskiej izbie musiałoby być ponad 2000 członków "S". Z tego zaś wynika, że "S" jest tu bardzo "mocna".

Przy okazji - niezależnie od przedmiotowego przypadku - warto być świadomym, że prócz "etatu związkowego",
za który pensję wypłaca pracodawca, ZZ może zatrudnić także osobę na etat w związku, za który pensję będzie
wypłacać sama organizacja (np. ze składek jej członków). I taki nazywa się (niesłusznie) "etatem związkowym",
a z tego co wiem, ma to również miejsce ...


@cat

Pani Agata wyraźnie wnioskowała o osoby zwolnione z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej.
A więc to sytuacja, w której osoba z zarządu struktury związku nie musi świadczyć pracy, a pobiera wynagrodzenie jak pozostali pracownicy, bo taki przywilej daje art. 31 ustawy o związkach zawodowych. Jak wynika z udzielonej odpowiedzi, to całkiem fajna kwota - przeciętnie prawie 18 tys. brutto, a więc kwota abstrakcyjna dla szeregowych pracowników czy funkcjonariuszy, ba, nawet osób na kierowniczych stanowiskach w danej izbie.
Pomijam kwestię pobierania fakultatywnie wynagrodzenia ze strony związku zawodowego, choć to też interesujący wątek.

Zastanawiam się jak długo taka osoba pełni kierowniczą funkcję związkową z tym przywilejem.
Szkoda, że Pani Agata nie zapytała o zarobki roczne takich osób w przekroju kilku lat.
 
@joanna_de

Wiem, o co wnioskowała Pani Agata, dlatego wspomniałem jak jeszcze mogą zarabiać związkowcy.

Zwróciłem także uwagę, iż prawdopodobna ilość członków tej organizacji jest tylko w tej izbie dość
znacząca, co jest odpowiedzią na kilkukrotnie pojawiające się wątpliwości o reprezentacyjności.
 
Mnie interesują wynagrodzenia osób sfinansowanych ze środków publicznych, czyli także z moich podatków. Zwłaszcza osób, które mają mandat do reprezentowania naszego środowiska zawodowego.
Wybierajcie takich działaczy/takie działaczki dalej do związków, macie pełne prawo.
 
Co rozumiesz pod pojęciem "naszego środowiska zawodowego"? Czy wg Ciebie pracownicy urzędów skarbowych i celnicy to jest jedno środowisko?
 
Panie Stefanie vel @stefan 123.

Czy się Paniu podoba czy nie, obecnie to mix środowiska zwanego w całości KAS.
I zarówno w szeregach zz cywilnych, jak i mundurowych (w zasadzie nie ma jednorodnego zz pod względem reżimu zatrudnienia i służby) działających w KAS, są zarówno pracownicy i urzędnicy korpusu służby cywilnej, jak również funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej.
Stąd konkluzja o reprezentowaniu "środowiska".
 
Bardzo lubię Twoje posty, ale tutaj się absolutnie nie zgadzam. Tu mowa jest o średniej trzymiesięcznej!
Napisałem, że tylko zgaduję i mogę się mylić.
Jubileuszówka to przecież mogą być np 4 pensje (nie wiem jaki staż ma ten związkowiec), wtedy byłaby to średnia obliczoną z 7 pensji podzielonych na 3.
Przy takim założeniu wyszłoby 17921 x 3 / 7 = 7680
Pensja 7680 to dalej nieźle, ale w porównaniu z prawie 18 tys nie wyglądałoby to tak szokująco.
A może w tym czasie związkowiec odszedł na emeryturę i do średniej uwzględni o odprawę? To też tylko hipoteza.
Po prostu szukam racjonalnego wytłumaczenia, bo nie znam nikogo kto tyle zarabia. Zgodnie z ustawowymi widełkami nawet NUCS tyle nie zarabia.
Związkowcy będący w służbie nie mają specjalnych dodatków, dostają uposażenie zgodne z zajmowanym stanowiskiem.
Oczywiście Związkowcy nie muszą być zatrudnieni w KAS (przykład naszego Przewodniczącego), wtedy płaci mu związek (chyba, że jest jakiś przepis obligujący pracodawcę do dofinansowania takiego etatu, ja takiego przepisu nie znam)
 
Napisałem, że tylko zgaduję i mogę się mylić.
Jubileuszówka to przecież mogą być np 4 pensje (nie wiem jaki staż ma ten związkowiec), wtedy byłaby to średnia obliczoną z 7 pensji podzielonych na 3.
Przy takim założeniu wyszłoby 17921 x 3 / 7 = 7680
Pensja 7680 to dalej nieźle, ale w porównaniu z prawie 18 tys nie wyglądałoby to tak szokująco.
A może w tym czasie związkowiec odszedł na emeryturę i do średniej uwzględni o odprawę? To też tylko hipoteza.
Po prostu szukam racjonalnego wytłumaczenia, bo nie znam nikogo kto tyle zarabia. Zgodnie z ustawowymi widełkami nawet NUCS tyle nie zarabia.
Związkowcy będący w służbie nie mają specjalnych dodatków, dostają uposażenie zgodne z zajmowanym stanowiskiem.
Oczywiście Związkowcy nie muszą być zatrudnieni w KAS (przykład naszego Przewodniczącego), wtedy płaci mu związek (chyba, że jest jakiś przepis obligujący pracodawcę do dofinansowania takiego etatu, ja takiego przepisu nie znam)
Oby tak było, a nie jest! (Że była 4 krotna jubileuszówka).
Gdyby miało być inaczej życzę Wszystkim takich uposażeń, wynagrodzeń!
 
Że zapytam...co znaczy nieszczęśni emeryci?

Taka kula u nogi . Nam już się chyba nic nie należy /przysługuje / . \
Tutaj się toczy walka o podwyżki i normalność .
Emerytom marzy się normalna emka plus słoneczna pogoda plus
Dużo zdrowia . Można też zapytać o art 15a , OFE , ZUS ,
waloryzacja itd. Chcemy ludziom pomóc i zawalczyć ....................
 
@PJS

Wystarczylo doprecyzować, do jakiej komórki organizacyjnej jest ta osoba przypisana. A może ta przeciętna kwota wynika z prowizji egzekucyjnych?
 
Back
Do góry