• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Budżet i celnicy w SENACIE RP - 15 - 17 stycznia 2008r.

a gdzie jest przewodniczący zzc

gdzie jest przewodniczący zzc? nie każesz nam chyba teraz znowu dac czas nowemu szefowi na zapoznanie sie ze swoją służbą, po nim bedzie następny i następny a my zostaniemy w punkcie wyjścia. czy nie czas przejśc do konkretów? i zawalczyc o swoje?
 
no i co Panowie jakoś rozmowy nie przyniosły obiecanych efektów. trzeba mocno przystopować tą służbą, bo w mf mają nas w du...bo wiedzą że robotę i tak zrobimy. Zresztą takich co mają niskie pensje w cle to jest może 40% na niskich stanowiskach , pasach lub oddziałach. IC i UC myślę że też nie są zainteresowani nadstawianiem głów. Prawda jest taka nic z tego nie będzie, bo żeby dziś godnie żyć trzeba zarabiać min.3000 na rączkę i to na mkc, a nie 1200. Rozmawiałem dziś z młodym studentem po ekonmii (szukającym pracy na stałe) na temat możliwości zatrudnienia w służbie, jak mu wspomniałem o zarobkach to facet stwierdził że go oszukuję , bo w Biedronce lepiej płacą . Zresztą obserwując pracę oddziałów to stwierdzam żę pracuje już w nich 80% kobiet ( nic złego przeciw nim nie mam ) Więć oczym tu mówimy. Może to co się działo w ostatnim czasie nauczyło coś nowe Związki, i nie dajmy się już dłużej zwodzić ( przy niemałym zaangazowaniu niektórych ludzi).
Pozdrawiam ZZ - czekamy na konkretne czyny, bo inaczej sami się wykruszymy a w MF oto chodzi.
 
Koledzy- konkrety już się zaczęły przeistaczać w szarą rzeczywistość.
Tylko tę rzeczywistość = oczywistość dostrzegli pierwsi nie celnicy lecz ...no kto.. kto..- przewoźnicy- kierowcy tirów .
Od godz. 17 dnia 17.01.2008r. w Dorohusku tiry zablokowały całe przejście z obu stron granicy, i nie chcieli nawet wypuścić ani wpuścić zmian celników.

Kadra UC Zamość wypracowała apel do Szefa SC o poprawę tego co jeszcze można uratować- bo statek płynie do portu z 30 % budżetu, ale statek tonie.

Pierwszy raz od ....niepamiętnych czasów piszą o naszych problemach na głównej stronie portalu wp.pl- piszą prawdę.
 
Gospodarka

Senat-budżet-PO
Środa, 16 stycznia 2008
Nie będzie podwyżek na prowadzenie biur poselskich i senackich. Tak zadecydowała senacka komisja gospodarki, która opiniowała poprawki do ustawy budżetowej na ten rok. Sejm podwyższył wydatki na biura o dwa i pół tysiąca złotych. Jak tłumaczy szef senackiej komisji gospodarki, Tomasz Misiak z Platformy Obywatelskiej, poprawkę wniesiono na prośbę premiera. Senator wyjaśnił, że była to nie tylko reakcja nie tylko na głosy opinii publicznej, ale i na potrzeby, które pojawiy się w budżecie, na przykład brak pieniędzy na zakup krwi za ponad 80 mln złotych. Środki na ten cel trzeba by było zabrać z innych istotnych dla państwa instytucji- dodał polityk. Zaoszczędzone na biurach poselskich i senackich pieniądze - łącznie około 17 mln złotych - zostaną teraz przeznaczone właśnie na zakup krwi- powiedział Misak. Prace Senatu nad budżetem obserwuje delegacja pracowników Izb Celnych. Jak mówi wiceprzewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej Robert Sznajder celnicy chcą takich podwyżek, jakie mają zagwarantowane inne służby mundurowe. Sznajder dodał, że celnicy nie mieli też waloryzacji wynagrodzeń z tytułu inflacji, co wpływa na obniżanie się statusu celnika. Wiceprzewodniczący powiedział, że status ten powinien być wyższy, gdyż przez ręce celników przechodzi około 40 procent budżetu państwa, czyli około 110 miliardów złotych, pochodzących z ceł, podatku akcyzowego czy podatku vat. Sznajder zaznaczył także, iż celnicy są ściśle powiązani ze strukturami Unii Europejskiej. Robert Sznajder obawia się też, że w najbliżym czasie wiele osób odejdzie ze służby ze wzgledu na niskie zarobki. W ciągu zeszłego roku z pracy zrezygnowało 10 procent funkcjonariuszy, jest także niewielu chętnych na te stanowiska. Szef senackiej komisji gospodarki Tomasz Misiak zgadza się, że pracownicy służby celnej za mało zarabiają. Senator dodaje jednak, że nie ma niestety możliwości, aby poprawkę zwiększającą wynagrodzenia celników poprzeć. Misiak wyjaśnił też, że o podwyżki dla służb celnych prosiła wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. Jak powiedział senator, obiecała ona, że będzie w ciągu roku starać się uzyskać pieniądze na wzrost płac z różnego rodzaju rezerw. Misiak zapewnił, że już po uchwaleniu budżetu Senat będzie się zajmował tą kwestią. Głosowania nad poprawkami do budżetu mają się rozpocząć wieczorem. iar/Naukowicz/dyd /adb/dyd
 
Pisałem juz wcześniej ze to były działania pozorowane choć nie umniejsza to szacunku dla pana Siwego za trud.

Termin 2 tygodnie na konkrety i akcja zorganizowana masowo....ale coś mi sie zdaje że niektórzy piszą jedno a robią drugie. Panie Siwy dlaczego tak bardzo zalezy panu na hamowaniu zapędów protestacyjnych wśród celników, na łągodzeniu sytuacji i odwlekaniu sporu z MF-rządem? Ze w marcu że z rezerwy COS nam sie skapnie... ta kropelki. Bedzie sierpień i sie obudzimy z nogą w nocniku.
Bez urazy ale dostrzegam dysonans (słowa-działania) u Pana albo dziwnie nadmierną łatwowierność :!: :!: :!:
@janek - zawsze popierasz p. Siwego. Spójrz czasem na zagadnienie z boku. oceń chłodnym okiem, bez emocji a wątpliwości nasunął Ci sie same....

Zorganizowana w całym kraju akcja protestacyjna
Na co czekamy?
Wypowiedzenia są dobre w szpitalu bo tam pacjent nie poczeka tygodnia- dyrekcja ma nóż na gardle! W SC jak sie coś miesiąc przeleży albo kierowca brudem obrośnie nikogo nie wzruszymy- ale po 2 miesiącach rura im zmieknie ale......
jak mamy rady typu POCZEKAJMY- ROZMAWIAJMY- PRAWIE ZALATWILEM- W LISTOPADZIE ZASTANOWIMY SIE NAD TERMINEM WCIELENIA PROTESTU to dupa a tego bedzie. Gadka gadka gadka..... KOMU NA TYM ZALEZY ABY KOLEJNE 5 LAT TAK CIAGNAĆ?
 
Popieram, popieram. Ale czy zawsze?
Gdybyś poczytał więcej moich postów, to byś tak nie pisał. Moim zdaniem, co wyrażałem niejednokrotnie, ten kierunek działań został wyczerpany już za czasów PIS i pora na zmianę form działania.
Popieram i popierałem działania w parlamencie. Dlaczego miałem nie popierać skoro racjonalnie przyjmując istniała możliwość przekonania parlamentarzystów do naszych racji.

Uważam, że nasze działania powinny dotyczyć całego spektrum naszej pracy i odbywać się na wszelkich możliwych płaszczyznach.
Nie możemy strajkować, ale możemy protestować. Korzystajmy więc z
z wszelkich „paragrafów 22”.

Oceniając moje wpisy wiedz, że ja na forum pisuję nieco ostrożnie. Staram się przynajmniej. Dlaczego? Domyśl się sam. Powiem tylko, że różni dziwni ludzie na pewno tu zaglądają.
 
Gdyby foromowicz przed j_a_nkiem przeczytał uważnie kilkanaście moich ostatnich postów, to na pewno nie pisałby w ten sposób.
Jeszcze raz:
To nie ja będę wyznaczał końcowy termin na negocjacje tylko nowe KW Federacji, w którym nie działam. Pisałem też, że jeśli Koleżanki i Koledzy z KW będą to odwlekać, wówczas samodzielnie podejmiemy działania.
 
Miejcie honor rozwiążcie te związki i zwolnijcie się z pracy, albo jedźcie do W-wy na ciacho i kawkę z jakąś Panią sekretarz stanu i negocjujcie, najlepiej jeszcze z 10 lat
 
Zachód przespał swój czas w 2003-2004 roku. Za to dostał poprawkę 8a i 8b do Ustawy o Służbie Celnej. Teraz skutecznie wykorzystywaną również na Wschodzie. Przespał czas na ludzkie rozwiązanie problemu związanego z dniem 1 maja 2004 ( czarna data). Zmarnowana szansa. Ogromna w tym zasługa związków zawodowych, które tumaniły i odwlekały wszystko.
Jestem na wschodzie od prawie czterech lat i przeżywam deja vu. Znowu zwodzenie, odkładanie na później. Przecież na to nie ma już czasu. Ludzie są wypaleni. Ci, którzy jeszcze pracują, to niedobitki ze zbyt długim stażem pracy, żeby wyjeżdżać na Wyspy albo się łudzą tak, jak 4 lata temu łudził się Zachód, nie wierząc w rozmiary rewolucji, która nastąpiła w naszym życiu.

Nie ma Polski A i Polski B jeśli chodzi o protest. Właśnie Wschód ma teraz kartę przetargową. Granica Unii - zarówno dla towarów jak i dla osób, to potęga. I nikt nie potrafi tego wykorzystać. W październiku protestowała Medyka i Korczowa, teraz Dorohusk. Czemu nikt tego nie koordynuje? Co robi reszta? Medyka i Korczowa to jakieś 300 pracowników. Dorohusk nastepne ok. 200 osob. Przeciez jest nas ok. 15 tys.!
 
Dokładnie się z Tobą zgadzam "brawo".Był czas kiedy zablokowanie świecka na tydzień doprowadziło by, że kolejka tirów stała by za Berlin. I wtedy moglibyśmy powalczyć o swoje prawa do emerytur mundurowych. A co do związków zawodowych to w Rzepinie działały one tak skutecznie, że przy alokacji nie podano żadnych kryteriów. Rozdzielono rodziny a pozostawiono kawalerów, osoby samotne itp.
 
Jestem przekonany, że MF nie infromuje UE o problemach w SC. Nigdy się nie przyznają, że ich wieloletnie zaniedbania mogą doprowadzić do rozszczelnienia granicy zewnętrznej UE. Co z tego, że prześlą na granicę nawet kilkaset osób, które są zielone i zamiast usprawnić odprawę tylko narobią baboli.

Uważam także, że MF ma głęboko w poważaniu (od lat, a szczególnie od 2003r) nasze problemy i postulaty.

UE (KE) nie ma uprawnień, aby interweniować w sprawie naszych wynagrodzeń, ale może podjąć interwencję, gdy zda sobie sprawę, że POLSKA SŁUŻBA CELNA, poprzez działania MF i Szefa Służby Celnej na szkodę naszej formacji, nie jest w stanie w należyty sposób dbać o interesy całej UE na obszrze RP.

Gdyby natomiast spróbować informować mailowo odpowiednie organa w Komisji Europejskiej odpowiedzialne za cło, szczelność granic i kontrolę obrotu towarowego, może przynajmniej pośrednio odniosłoby to jakiś skutek (kkropla drąży skałę) W mailach wystarczyłoby podać link do artykułów z gazet-akcie, granica, kolejki, aresztowania itp, sam artukuł (najlepiej przetłumaczony). Pisma do H. Barroso niewiele dały-na razie.

W UE powstaje wiele projektów mających usprawnić działalność polskich służb celnych, m.in finansowanych przez Austrię i odpowiedzialnych za usprawnienie zwalczania przestępczości granicznej w Polsce.

Bez odpowienich zarobków (aspekt antykorupcyjny), ochrony prawnej, uprawnień operacyjno-rozpoznawczych nie jesteśmy w stanie wszyscy na wysokim poziomie wykonywać swoich obowiązków.

PS Odbywa się sie wiele szkoleń, warsztatów z ekspertami unijnymi, którzy muszą złożyć raporty do Komisji Europejskiej na temat stanu w Polskim Cle. Wytyki KE mogą i będą bardzo bolesne dla MF i Szefa Służby Celnej, a może o to chodzi.

PSII Minęły już czasy, gdy przed delagecjami malowało się trawę. Teraz na takie warsztaty z ekspertami z UE jeżdżą ludzie, dla których ich praca jest bardzo ważna, zdający sobie sprawę z tego, że tylko poprzez uwidocznienie wszystkich luk prawnych,patologii oraz braków narzędzi do pracy będzie można dobrze wykonywać swoją pracę.


PSIII NIe wierzę w akcję protestacyjną na skalę krejową. Wg mnie ludzie czekają po cichu na podwyżki i jeżeli nic nie dostaną po prostu odejdą, po cichu, bez krzyku.
 
Back
Do góry