2025 rok optymalny na emeryturę?

Pozwolę sobie jeszcze zapytać o coś majora Bienia :) . Wiesz jak w praktyce w naszym przypadku będzie doliczany ten dodatek do podstawy emerytury po 32 latach. W moim przypadku najlepsze 10 lat to 2000-2010 (nie pytaj dlaczego). Czytałem różne wypowiedzi tu na forum jak ten dodatek będzie doliczany. Ale wszystkie wypowiedzi były na zasadzie "wydaje mi się, że..." . A konkretnie to jak to będzie wygladało lub może jak to wygląda, bo może już ktoś z tego skorzystał.
Nie znam matematycznej zasady doliczania. Na stronie ZER jest kalkulator dla celników, wróc dla SCS jak dokładnie wypełnisz zakładkę 15aa i wyjdzie Ci łączne zatrudnienie (okresy składkowe przed 1999) i służba 1 dzień ponad 32 lata to w tabeli po prawej w odpowiednim okienku dopisujesz kwotę 1.500 pln. Resztę program wylicza sam
 
Nie znam matematycznej zasady doliczania. Na stronie ZER jest kalkulator dla celników, wróc dla SCS jak dokładnie wypełnisz zakładkę 15aa i wyjdzie Ci łączne zatrudnienie (okresy składkowe przed 1999) i służba 1 dzień ponad 32 lata to w tabeli po prawej w odpowiednim okienku dopisujesz kwotę 1.500 pln. Resztę program wylicza sam
Tam wpisujesz dodatek za długoletnią służbę a nie motywacyjny, każdy ma trochę inny. Jak masz 1500 za długoletnią służbę to tylko pogratulować.
 
10K brutto zasadniczej to mnożnik jakieś 4,28. Nie wszyscy naczelnicy taki mają.
1000 zł stażowego 15% to już jest super. Na taką kwotę trzeba mieć dobry ekspercki mnożnik.
A czy ja odmierzyłem komuś naczelnikowską czy ekspercką darzę? 15% jest zawsze 15 % od tego co jest! Czy ktoś komuś coś tu zawiści, zazdrości itd.? Bądźmy ludźmi proszę!
 
Witam wszystkich. Wydaje mi się że następny rok to najlepszy na przejście w stan emerytalny. Wniosek taki mi się nasuwa z uwagi że w nast roku dostaniemy ostatnią podwyżkę modernizacyjną. Przy założeniu że w tym roku raczej będziemy mieć przeciętne roczne uposażenie na poziomie 10482 zł to w następnym roku kwota ta powinna się zwiększyć o kolejne 499zl plus jakaś waloryzacja emerytur kilka procent (dla tych co odejdą przed marcem 2025). Potem to chyba już nie prędko możemy liczyć na jakieś podwyżki. Jeśli się mylę proszę o sprostowanie
Może optymalny dla tych co mają coś do powiedzenia w tej sprawie. Dla innych to kolejny rok służby!
 
Z tego co słyszałem w niektórych izbach odsetek nowo zatrudnionych przekracza 50% funkcjonariuszy (do lat 3) więc mf będzie miał niezły ból głowy bo faktycznie większość tzw. starych we wrześniu nabywa 75% emerytury (przy połączeniu 2 świadczeń) i zyskuje dodatek po 32 latach (który jest od wysługi, a nie od stażu służby), równoważy to częściowo utraconą 2 emeryturę. Jeżeli ktoś ma sporo lat do niej to raczej nie będzie czekał i nic go już nie powstrzyma od pójścia na emeryturę. Należy tylko uważać bo od lat przed mianowaniem odliczane jest chorobowe inaczej mówiąc liczą się tylko lata składkowe. Plusem jest to że masz ją natychmiast i możesz pracować gdzie indziej bez jej pomniejszania, a także kwestia dziedziczenia wyższego świadczenia przez współmałżonka
Dodatek po 32 latach..liczy się staż służby czy służby i pracy?
 
Dodatek po 32 latach..liczy się staż służby czy służby i pracy?
Tak liczy się staż służby i pracy jeżeli odchodzisz na emeryturę z art. 15 aa i jednocześnie rezygnujesz z emerytury ZUS, w pozostałych przypadkach liczy się tylko służba.

Art. 15aa. [Wysokość emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych do służby w okresie po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.]
1. Emerytura dla funkcjonariusza, który został przyjęty do służby po raz pierwszy w okresie po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r., wynosi 40 % podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta o 2,6 % podstawy wymiaru za każdy dalszy rok tej służby.
2. Emeryturę podwyższa się na zasadach określonych w art. 15 ust. 2-5.
3. Emerytura dla funkcjonariusza, o którym mowa w ust. 1, który w dniu zwolnienia ze służby posiada co najmniej 25 lat służby i okresów z nią równorzędnych, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, 1d, 2, 5, 6 lub 7, wzrasta również o 1,3 % podstawy wymiaru za każdy rok poprzedzających służbę:
1) okresów składkowych;
2) okresów opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okresów nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia.
4. Emerytowi uprawnionemu do emerytury obliczonej na podstawie ust. 1-3, spełniającemu warunek, o którym mowa w ust. 3, dolicza się na jego wniosek do wysługi emerytalnej przypadające po zwolnieniu ze służby okresy opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okresy nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia.
5. Okresy, o których mowa w ust. 4, dolicza się do wysługi emerytalnej, jeżeli emerytura wynosi mniej niż 75 % podstawy jej wymiaru.
6. Za każdy rok okresów, o których mowa w ust. 4, doliczanych do wysługi emerytalnej zgodnie z ust. 4 i 5, emeryturę obliczoną na podstawie ust. 1-3, zwiększa się o 1,3 % podstawy jej wymiaru.
7. Ponowne ustalenie wysokości emerytury przez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów, o których mowa w ust. 4, następuje z uwzględnieniem pełnych miesięcy na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, jeżeli emeryt pozostaje w ubezpieczeniu, chyba że ubezpieczenie ustało w kwartale kalendarzowym.
8. W razie przyznania podwyższenia, o którym mowa w ust. 3, lub zwiększenia, o którym mowa w ust. 6, umowa między członkiem otwartego funduszu emerytalnego a tym funduszem ulega rozwiązaniu, a środki zgromadzone na rachunku członka w otwartym funduszu emerytalnym są niezwłocznie przekazywane na dochody budżetu państwa.
9. Przekazanie środków, o których mowa w ust. 8, na dochody budżetu państwa następuje na podstawie zawiadomienia organu emerytalnego.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry