2025 rok optymalny na emeryturę?

Czyli podsumowując: wysługa emerytalna uprawniająca do doliczenia "dziadkowego" do emerytury to tylko służba. Dobrze myślę. Czy jednak się mylę. Wysługa wysłudze nie równa
Mój kolega idzie na emeryturę z art. 15aa, spełnia wszystkie warunki tj. 25 lat służby, zatrudniony przed 1 październikiem 2003.

Z informacji uzyskanej od niego lata przed 99 liczą się do wysługi emerytalnej.

W rezultacie uzyska 32 lata liczone do wysługi emerytalnej i będzie mógł zwiększyć podstawę emerytury o dodatek za długoletnią służbę.

Wkrótce wszystko będzie wiadomo.

Na stronie ZER jest kalkulator emerytalny, wypełniając zakładkę dla art. 15aa, lata przed 99 są zaliczane po 1.3,% oraz wliczane do wysługi emerytalnej.
 
Ostatnia edycja:
Mój kolega idzie na emeryturę z art. 15aa, spełnia wszystkie warunki tj. 25 lat służby, zatrudniony przed 1 październikiem 2003.

Z informacji uzyskanej od niego lata przed 99 liczą się do wysługi emerytalnej.

W rezultacie uzyska 32 lata liczone do wysługi emerytalnej i będzie mógł zwiększyć podstawę emerytury o dodatek za długoletnią służbę.

Wkrótce wszystko będzie wiadomo.

Na stronie ZER jest kalkulator emerytalny, wypełniając zakładkę dla art. 15aa, lata przed 99 są zaliczane po 1.3,% oraz wliczane do wysługi emerytalnej.
to byłoby piękne, trzymam kciuki żeby mu się udało.
 
Oto odpowiedź z ZER
Szanowny Panie,
jeżeli został Pan mianowany do Służby Celnej w terminie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy będzie miał zaliczony okres tej służby do wysługi emerytalnej nie wcześniej niż od 15 września 1999 r. lub od daty mianowania. Tym samym tylko ten okres zostanie zaliczony do wymaganego okresu służby, od którego zależy nabycie uprawnień do emerytury z zaopatrzenia emerytalnego.
Informuję, że funkcjonariusze przyjęci po raz pierwszy do służby po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. oraz posiadający, co najmniej 25 lat służby wraz z okresami równorzędnymi - co jak Pan podaje będzie miało miejsce w Pana przypadku - w momencie podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę ma Pan prawo do wyboru dwóch możliwości przyznania prawa i obliczenia przyszłej emerytury:
  • pozostania na dotychczasowych zasadach (art. 15d ustawy zaopatrzeniowej) - emerytura zostanie obliczona jedynie za okresy służby i okresy z nią równorzędne. Okresy składkowe i nieskładkowe przypadające przed i po zwolnieniu ze służby będą podlegały zaliczeniu przy ustaleniu prawa do drugiej emerytury z powszechnego systemu w ZUS-ie, po spełnieniu warunków określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu. Osoby wybierające ten wariant wyliczenia emerytury zachowują prawo do pobierania dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z ZUS (za pracę cywilną) albo
  • obliczenia emerytury na podstawie art. 15aa ustawy zaopatrzeniowej, tj. emerytura zostanie obliczona za okresy służby i okresy z nią równorzędne oraz doliczone zostaną do emerytury policyjnej tylko okresy składkowe (okresy nieskładkowe są wyłączane z wysługi). Osoby wybierające ten wariant wyliczenia emerytury mają prawo do pobierania tylko jednej emerytury policyjnej (nie mogą pobierać dwóch emerytur, tj. z ZER i ZUS).

Wyjaśniam przy tym, ze świadczenie za długoletnią służbę będzie wliczone do podstawy wymiaru emerytury policyjnej lub policyjnej renty inwalidzkiej funkcjonariuszowi, który na dzień zwolnienia ze służby posiada 32 lata wysługi emerytalnej.
Do okresu 32 lat wysługi emerytalnej, w przypadku funkcjonariuszy:
1. pozostających w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r., którego emerytura ustalana jest na podstawie art. 15 i art. 15e ustawy zaopatrzeniowej – zalicza się okresy służby, z wyjątkiem okresów zawieszenia w czynnościach służbowych oraz okresy równorzędne ze służbą, o których mowa w art. 13 ustawy zaopatrzeniowej, a także okresy składkowe i nieskładkowe występujące przed służbą,

2. przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 stycznia 2013 r., których emerytura ustalana jest na podstawie art. 15a, 15d ustawy zaopatrzeniowej – zalicza się okresy służby, z wyjątkiem okresów zawieszenia w czynnościach służbowych oraz okresy równorzędne ze służbą, o których mowa w art. 13 ustawy zaopatrzeniowej,

3.przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999
r. i przed dniem 1 października 2003 r. i posiadających, co najmniej 25 lat służby liczonej wraz z okresami równorzędnymi ze służbą, których emerytura ustalana jest na podstawie art. 15aa ustawy zaopatrzeniowej – zalicza się okresy służby, okresy równorzędne ze służbą a także okresy składkowe oraz okresy opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okresy nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia,

4.przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r., których emerytura ustalana jest na podstawie art. 18e ustawy zaopatrzeniowej - zalicza się okresy służby z wyjątkiem okresów zawieszenia w czynnościach służbowych oraz okresy równorzędne ze służbą, o których mowa w art. 18b ust. 2 ustawy zaopatrzeniowej.
Z uwagi na powyższe, skład wysługi emerytalnej uzależniony jest od daty wstąpienia do służby oraz sposobu ustalenia prawa do emerytury (art. 15, 15a, 15aa, 18e).

W przypadku wyboru przez Pana wariantu emerytury obliczonego na podstawie art. 15aa - wysługa emerytalna zostanie obliczona z uwzględnieniem okresu służby (15-09-1999 r. do 03-01-2025 r.) oraz okresów składkowych przed służbą.
Należy pamiętać, że przy zastosowaniu art. 15aa w przypadku wystąpienia w okresach zatrudnienia okresów nieskładkowych, np. zasiłków chorobowych, zwolnień lekarskich oraz okresów urlopów bezpłatnych, wysługa emerytalna może ulec zmianie ponieważ tych okresów nie uwzględnia się w wysłudze emerytalnej (są wyłączane z wysługi). Ponadto informuję, że w wysłudze uwzględnia się wyłącznie okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych jako okresy składkowe. Okresy zarejestrowania w UP nie są uwzględniane.
Odnosząc się do zapytania o doliczenie okresu prowadzenia działalności gospodarczej informuję, że w przypadku zastosowania obliczenia emerytury na podstawie art. 15aa zostanie uwzględniony w wysłudze okres działalności gospodarczej, za który zostały odprowadzone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (środek dowodowy - zaświadczenie z ZUS-u). Oznacza to, że nie ma tu znaczenia forma zatrudnienia, istotne jest tylko to, aby od przychodu zostały odprowadzone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Wymaga podkreślenia, że powyższa symulacja wyliczenia wysługi emerytalnej ma charakter wyłącznie orientacyjny i nie jest w żaden sposób wiążąca dla organu emerytalnego. Realnie ustalona wysługa emerytalna zawarta będzie w decyzji ustalającej prawo do emerytury, którą ZER MSWiA wyda Panu po zwolnieniu ze służby i złożeniu wniosku o świadczenie emerytalne wraz z kompletem wymaganych dokumentów.
Zachęcam do skorzystania z kalkulatora emerytalnego dostępnego na naszej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/zermswia/kalkulator
---
Z wyrazami szacunku,

Renata Miedzińska
Główny Specjalista
Wydział Analiz i Legislacji


Poniżej przedstawiam zapis ustawy:
"...wzrasta również o 1,3 % podstawy wymiaru za każdy rok poprzedzających służbę:
1) okresów składkowych;
2) okresów opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okresów nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia.
"

1) okresów składkowych - ten punkt nie posiada ograniczenia jakimkolwiek terminem;
2) okresów opłacania składek - i tu jest ograniczenie - po dniu 31 grudnia 1998 r.

Okresy składkowe a okresy opłacania składek to dwie różne rzeczy. Cały galimatias powstał z tego, że w wyjaśnieniach i tych napisanych do mnie i tych na stronie ZER oba te punkty dla ułatwienia połączyli w jedno zdanie.
Gdyby była inna interpretacja, ustawodawca nie dzieliłby tego na dwa odrębne punkty tylko wpisał "okresów składkowych i okresów opłacania składek po dniu 31.grudnia 1998 r." (razem w jednym zdaniu) lub użyłby tylko jednego z nich wprowadzając ograniczenie. W mailu do ZER pisałem od kiedy jestem w służbie (15 września 1999 r., akt mianowania 15 czerwca 2000 r.) wcześniej od 1993 r. w administracji celnej a chodziło mi przede wszystkim o prowadzoną działalność gospodarczą przed służbą tj. 1992 do 1993.
Odchodzę ze służby nie w styczniu a w lutym 2025 (zmieniłem zdanie w stosunku do deklarowanego w piśmie do ZER terminu 3 stycznia 2025).
Jak będzie zobaczymy (ale mam takie małe wsparcie w żonie, która przez 15 lat pracowała w ZER).

Pozdrawiam.
 
I jeszcze taki mały dodatek:
Okresy składkowe - są to okresy aktywności zawodowej. Okresy składkowe to okresy opłacania składek (na ubezpieczenie społeczne - do 31 grudnia 1998 r., na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - od 1 stycznia 1999 r.) oraz okresy, za które nie było obowiązku opłacania składki (przypadające przed 15 listopada 1991 r.).
 
jak mi się zdaje pisałem o tym w kwietniu... bo tak mi to z przepisów wychodziło, ale to bez znaczenia bo zer wypowiedział się jednoznacznie, tak że osoby z dawnego cła mające 7 lat cywilnych mogą już iść na podwyższaną emeryturę po 32 latach z art 15aa, co warto rozważyć bo jest to pełna mundurowa emerytura podwyższana o jakieś 600- 900zł netto
 
No i na koniec:

USTAWA z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ze zmianami

Art. 6. [Rodzaje okresów składkowych]

1. Okresami składkowymi są następujące okresy:

1) ubezpieczenia;

2) opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości określonej w przepisach o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych, w przepisach wymienionych w art. 195 pkt 1-4 i 8, w przepisach o adwokaturze, w przepisach o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz w przepisach o pomocy społecznej;

3) zaliczone do okresów ubezpieczenia społecznego duchownych:

a) okresy pozostawania duchownymi przed dniem 1 lipca 1989 r., pod warunkiem opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za cały okres podlegania temu ubezpieczeniu,

b) okresy przebywania duchownych na misjach oraz okresy prowadzenia przez duchownych działalności duszpasterskiej wśród Polonii, przypadające po dniu 14 listopada 1991 r., do dnia wejścia w życie ustawy;

4) czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby;

5) działalności kombatanckiej, działalności równorzędnej z tą działalnością, a także okresy zaliczane do okresów tej działalności oraz okresy podlegania represjom wojennym i okresu powojennego, określone w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego;

6) pełnionej w Polsce służby:

a) w Policji (Milicji Obywatelskiej),

b) w Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego oraz Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (w organach bezpieczeństwa publicznego),

c) w Straży Granicznej,

ca) Straży Marszałkowskiej,

d) w Służbie Więziennej,

e) w Państwowej Straży Pożarnej,

f) w Służbie Celnej,

g) w Biurze Ochrony Rządu,

h) w Służbie Celno-Skarbowej,

i) w Służbie Ochrony Państwa;

7) pobierania zasiłku macierzyńskiego;

8) osadzenia w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski na mocy skazania albo bez wyroku po dniu 31 grudnia 1955 r. za działalność polityczną;

9) zatrudnienia za granicą osób, które w tym czasie nie były obywatelami polskimi, jeżeli osoby te powróciły do kraju po dniu 22 lipca 1944 r. i zostały uznane za repatriantów;

10) świadczenia pracy po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r.
 
Niestety abarks wszystko wskazuje że się mylisz. Dzisiaj przeprowadziłem rozmowę z Panią z infolinii ZER. Oto co uslyszalem
1 niestety jest możliwe że średnia w SCS może się zmniejszyc mimo że do tej pory nie miało to miejsca (jednak jak wspomniał wcześniej lus odpływ nagły starych funkcjonariuszy i brak podwyżek może zmniejszyć tę kwotę.
2 by dodatek był wliczony do emerytury warunkami są odejście wg art 15aa (tracąc możliwość emerytury ZUS) , trzeba przepracować w służbie 25 lat i łacznie mieć 32 lata pracy. Pani z informacji " nie wie dlaczego na stronie gov jest taka informacja bo za nią nie odpowiada" to cytat
Nie dopytalem czy dodatek można doliczyć np do art 15a ale mało kto spełnia takie warunki by mieć 32 lata służby i do tego pracę w cywilu. Ja nie spełniam tych warunków więc nie pytałem. Bym mógł dostać ten dodatek ja osobiście ( zresztą jak większość komu można go już zaliczyć) muszę odejść na podstawie art 15aa i zaliczyć lata pracy przed 1999 rokiem.

Jeżeli mnie źle poinformowała Pani z infolinii ZER to przepraszam proszę dzwonić na 477258888 i wybrać następnie 2
 
Dobrze, że to wszystko już mnie nie dotyczy, bo coraz większa magia w tych słowach i przepisach. Mam to co mam i nie jestem zazdrosny. Dobrze, że jest o czym myśleć tym, którzy pozostali w Służbie!
Głowa do góry. Z Gołdapu do kina w Warszawie miałeś daleko. Jeszcze będziemy młodzi :) Jeszcze wrócimy do Cieplic :)
 
jak mi się zdaje pisałem o tym w kwietniu... bo tak mi to z przepisów wychodziło, ale to bez znaczenia bo zer wypowiedział się jednoznacznie, tak że osoby z dawnego cła mające 7 lat cywilnych mogą już iść na podwyższaną emeryturę po 32 latach z art 15aa, co warto rozważyć bo jest to pełna mundurowa emerytura podwyższana o jakieś 600- 900zł netto
Nie brałem nigdy pod uwagę rezygnacji z emerytury ZUS, ale perspektywa całej wysługi 75% oraz podwyższenia emerytury już teraz o 600 -900 zł - dodatek za długoletnią służbę, jest bardzo kusząca

Art. 15 aa zaczyna mi się coraz bardziej podobać, kto wie może już czas.

Perspektywa emerytury z ZUS też nie jest zła, ale w moim przypadku to 11 lat czekania, chyba że jeszcze podniosą wiek emerytalny, to będzie dłużej.

Zrobiłem taką kalkulację na swoim przypadku tj. wiek i mniej więcej w wieku 69 -70 lat emerytura z ZUS przewyższyła by zwyżkę z art. 15aa.

Warto czekać czy cieszyć się wyższą emeryturą już dzisiaj, to dopiero jest dylemat.
 
Oto odpowiedź z ZER
Szanowny Panie,
jeżeli został Pan mianowany do Służby Celnej w terminie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy będzie miał zaliczony okres tej służby do wysługi emerytalnej nie wcześniej niż od 15 września 1999 r. lub od daty mianowania. Tym samym tylko ten okres zostanie zaliczony do wymaganego okresu służby, od którego zależy nabycie uprawnień do emerytury z zaopatrzenia emerytalnego.
Informuję, że funkcjonariusze przyjęci po raz pierwszy do służby po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. oraz posiadający, co najmniej 25 lat służby wraz z okresami równorzędnymi - co jak Pan podaje będzie miało miejsce w Pana przypadku - w momencie podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę ma Pan prawo do wyboru dwóch możliwości przyznania prawa i obliczenia przyszłej emerytury:
  • pozostania na dotychczasowych zasadach (art. 15d ustawy zaopatrzeniowej) - emerytura zostanie obliczona jedynie za okresy służby i okresy z nią równorzędne. Okresy składkowe i nieskładkowe przypadające przed i po zwolnieniu ze służby będą podlegały zaliczeniu przy ustaleniu prawa do drugiej emerytury z powszechnego systemu w ZUS-ie, po spełnieniu warunków określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu. Osoby wybierające ten wariant wyliczenia emerytury zachowują prawo do pobierania dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z ZUS (za pracę cywilną) albo
  • obliczenia emerytury na podstawie art. 15aa ustawy zaopatrzeniowej, tj. emerytura zostanie obliczona za okresy służby i okresy z nią równorzędne oraz doliczone zostaną do emerytury policyjnej tylko okresy składkowe (okresy nieskładkowe są wyłączane z wysługi). Osoby wybierające ten wariant wyliczenia emerytury mają prawo do pobierania tylko jednej emerytury policyjnej (nie mogą pobierać dwóch emerytur, tj. z ZER i ZUS).

Wyjaśniam przy tym, ze świadczenie za długoletnią służbę będzie wliczone do podstawy wymiaru emerytury policyjnej lub policyjnej renty inwalidzkiej funkcjonariuszowi, który na dzień zwolnienia ze służby posiada 32 lata wysługi emerytalnej.
Do okresu 32 lat wysługi emerytalnej, w przypadku funkcjonariuszy:
1. pozostających w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r., którego emerytura ustalana jest na podstawie art. 15 i art. 15e ustawy zaopatrzeniowej – zalicza się okresy służby, z wyjątkiem okresów zawieszenia w czynnościach służbowych oraz okresy równorzędne ze służbą, o których mowa w art. 13 ustawy zaopatrzeniowej, a także okresy składkowe i nieskładkowe występujące przed służbą,

2. przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 stycznia 2013 r., których emerytura ustalana jest na podstawie art. 15a, 15d ustawy zaopatrzeniowej – zalicza się okresy służby, z wyjątkiem okresów zawieszenia w czynnościach służbowych oraz okresy równorzędne ze służbą, o których mowa w art. 13 ustawy zaopatrzeniowej,

3.przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999
r. i przed dniem 1 października 2003 r. i posiadających, co najmniej 25 lat służby liczonej wraz z okresami równorzędnymi ze służbą, których emerytura ustalana jest na podstawie art. 15aa ustawy zaopatrzeniowej – zalicza się okresy służby, okresy równorzędne ze służbą a także okresy składkowe oraz okresy opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okresy nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia,

4.przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r., których emerytura ustalana jest na podstawie art. 18e ustawy zaopatrzeniowej - zalicza się okresy służby z wyjątkiem okresów zawieszenia w czynnościach służbowych oraz okresy równorzędne ze służbą, o których mowa w art. 18b ust. 2 ustawy zaopatrzeniowej.
Z uwagi na powyższe, skład wysługi emerytalnej uzależniony jest od daty wstąpienia do służby oraz sposobu ustalenia prawa do emerytury (art. 15, 15a, 15aa, 18e).

W przypadku wyboru przez Pana wariantu emerytury obliczonego na podstawie art. 15aa - wysługa emerytalna zostanie obliczona z uwzględnieniem okresu służby (15-09-1999 r. do 03-01-2025 r.) oraz okresów składkowych przed służbą.
Należy pamiętać, że przy zastosowaniu art. 15aa w przypadku wystąpienia w okresach zatrudnienia okresów nieskładkowych, np. zasiłków chorobowych, zwolnień lekarskich oraz okresów urlopów bezpłatnych, wysługa emerytalna może ulec zmianie ponieważ tych okresów nie uwzględnia się w wysłudze emerytalnej (są wyłączane z wysługi). Ponadto informuję, że w wysłudze uwzględnia się wyłącznie okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych jako okresy składkowe. Okresy zarejestrowania w UP nie są uwzględniane.
Odnosząc się do zapytania o doliczenie okresu prowadzenia działalności gospodarczej informuję, że w przypadku zastosowania obliczenia emerytury na podstawie art. 15aa zostanie uwzględniony w wysłudze okres działalności gospodarczej, za który zostały odprowadzone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (środek dowodowy - zaświadczenie z ZUS-u). Oznacza to, że nie ma tu znaczenia forma zatrudnienia, istotne jest tylko to, aby od przychodu zostały odprowadzone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Wymaga podkreślenia, że powyższa symulacja wyliczenia wysługi emerytalnej ma charakter wyłącznie orientacyjny i nie jest w żaden sposób wiążąca dla organu emerytalnego. Realnie ustalona wysługa emerytalna zawarta będzie w decyzji ustalającej prawo do emerytury, którą ZER MSWiA wyda Panu po zwolnieniu ze służby i złożeniu wniosku o świadczenie emerytalne wraz z kompletem wymaganych dokumentów.
Zachęcam do skorzystania z kalkulatora emerytalnego dostępnego na naszej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/zermswia/kalkulator
---
Z wyrazami szacunku,

Renata Miedzińska
Główny Specjalista
Wydział Analiz i Legislacji


Poniżej przedstawiam zapis ustawy:
"...wzrasta również o 1,3 % podstawy wymiaru za każdy rok poprzedzających służbę:
1) okresów składkowych;
2) okresów opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okresów nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia.
"

1) okresów składkowych - ten punkt nie posiada ograniczenia jakimkolwiek terminem;
2) okresów opłacania składek - i tu jest ograniczenie - po dniu 31 grudnia 1998 r.

Okresy składkowe a okresy opłacania składek to dwie różne rzeczy. Cały galimatias powstał z tego, że w wyjaśnieniach i tych napisanych do mnie i tych na stronie ZER oba te punkty dla ułatwienia połączyli w jedno zdanie.
Gdyby była inna interpretacja, ustawodawca nie dzieliłby tego na dwa odrębne punkty tylko wpisał "okresów składkowych i okresów opłacania składek po dniu 31.grudnia 1998 r." (razem w jednym zdaniu) lub użyłby tylko jednego z nich wprowadzając ograniczenie. W mailu do ZER pisałem od kiedy jestem w służbie (15 września 1999 r., akt mianowania 15 czerwca 2000 r.) wcześniej od 1993 r. w administracji celnej a chodziło mi przede wszystkim o prowadzoną działalność gospodarczą przed służbą tj. 1992 do 1993.
Odchodzę ze służby nie w styczniu a w lutym 2025 (zmieniłem zdanie w stosunku do deklarowanego w piśmie do ZER terminu 3 stycznia 2025).
Jak będzie zobaczymy (ale mam takie małe wsparcie w żonie, która przez 15 lat pracowała w ZER).

Pozdrawiam.
Spokojnego ślizgnięcia się w stan spoczynku! Gute rutsch in ruhige Stand!
Habe die Ehre!
 
Ostatnia edycja:
Kolego Bień, dziękuję za informację. Dobra robota! Jeszcze raz dzięki za podzielenie się z koleżeństwem, to pozwoli wielu podjąć decyzję. Zaliczenie pracy przed 1999 i możliwość powiększenia podstawy o dodatek "dziadkowy" powoduje, że nie musimy już czekać na laskę rządzących w sprawie uznania pracy w cel za służbę. Niech się wypchają 😀. Osobiście mam 6,5 roku cła przed '99 ,do emerytury z ZUS 10 lat więc chyba pomogłeś mi podjąć decyzję
PS A już myślałem że to forum umarło 😀😀😀
 
I jeszcze taki mały dodatek:
Okresy składkowe - są to okresy aktywności zawodowej. Okresy składkowe to okresy opłacania składek (na ubezpieczenie społeczne - do 31 grudnia 1998 r., na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - od 1 stycznia 1999 r.) oraz okresy, za które nie było obowiązku opłacania składki (przypadające przed 15 listopada 1991 r.).
Czy to jest pewne , że okres chorobowego do 15 września 1999 roku odliczają od wysługi lat ?
 
Gratuluje.-znawcy prawa i interpretacji przepisów dalej tworzcie nowe wykładnie.
 
Ostatnia edycja:
Czy to jest pewne , że okres chorobowego do 15 września 1999 roku odliczają od wysługi lat ?
To pewne. Mam tę informację podaną i ustnie na infolinii i wyżej cytowanym mailu, który dostałem. Okresy chorobowe są okresami nieskładkowymi a do wysługi przed 1999 doliczają wyłącznie okresy składkowe. Sam mam niestety 1,5 miesiąca w plecy :(
Proponuję napisać pismo do ZUS. Podać dokładnie okres zatrudnienia i nazwę i adres pracodawcy a podadzą okresy składkowe. Gorzej jest jeśli pracodawca zatrudniał ponad 200 osób bo wtedy składki nie były płacone indywidualnie. Jeszcze gorszy wariant jeśli pracodawca już zlikwidował swoją firmę a zatrudniał powyżej 200 osób to pozostaje Archiwum Państwowe (jeśli dotrzymał obowiązku i przekazał\ dokumenty).
Powodzenia :)
 
Back
Do góry