Oto odpowiedź z ZER
Szanowny Panie,
jeżeli został Pan mianowany do Służby Celnej w terminie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy będzie miał zaliczony okres tej służby do wysługi emerytalnej nie wcześniej niż od 15 września 1999 r. lub od daty mianowania. Tym samym tylko ten okres zostanie zaliczony do wymaganego okresu służby, od którego zależy nabycie uprawnień do emerytury z zaopatrzenia emerytalnego.
Informuję, że funkcjonariusze przyjęci po raz pierwszy do służby po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. oraz posiadający, co najmniej 25 lat służby wraz z okresami równorzędnymi - co jak Pan podaje będzie miało miejsce w Pana przypadku - w momencie podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę ma Pan prawo do wyboru dwóch możliwości przyznania prawa i obliczenia przyszłej emerytury:
- pozostania na dotychczasowych zasadach (art. 15d ustawy zaopatrzeniowej) - emerytura zostanie obliczona jedynie za okresy służby i okresy z nią równorzędne. Okresy składkowe i nieskładkowe przypadające przed i po zwolnieniu ze służby będą podlegały zaliczeniu przy ustaleniu prawa do drugiej emerytury z powszechnego systemu w ZUS-ie, po spełnieniu warunków określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu. Osoby wybierające ten wariant wyliczenia emerytury zachowują prawo do pobierania dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z ZUS (za pracę cywilną) albo
- obliczenia emerytury na podstawie art. 15aa ustawy zaopatrzeniowej, tj. emerytura zostanie obliczona za okresy służby i okresy z nią równorzędne oraz doliczone zostaną do emerytury policyjnej tylko okresy składkowe (okresy nieskładkowe są wyłączane z wysługi). Osoby wybierające ten wariant wyliczenia emerytury mają prawo do pobierania tylko jednej emerytury policyjnej (nie mogą pobierać dwóch emerytur, tj. z ZER i ZUS).
Wyjaśniam przy tym, ze świadczenie za długoletnią służbę będzie wliczone do podstawy wymiaru emerytury policyjnej lub policyjnej renty inwalidzkiej funkcjonariuszowi, który na dzień zwolnienia ze służby posiada 32 lata wysługi emerytalnej.
Do okresu 32 lat wysługi emerytalnej, w przypadku funkcjonariuszy:
1. pozostających w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r., którego emerytura ustalana jest na podstawie art. 15 i art. 15e ustawy zaopatrzeniowej – zalicza się okresy służby, z wyjątkiem okresów zawieszenia w czynnościach służbowych oraz okresy równorzędne ze służbą, o których mowa w art. 13 ustawy zaopatrzeniowej, a także okresy składkowe i nieskładkowe występujące przed służbą,
2. przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 stycznia 2013 r., których emerytura ustalana jest na podstawie art. 15a,
15d ustawy zaopatrzeniowej – zalicza się okresy służby, z wyjątkiem okresów zawieszenia w czynnościach służbowych oraz okresy równorzędne ze służbą, o których mowa w art. 13 ustawy zaopatrzeniowej,
3.przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. i posiadających, co najmniej
25 lat służby liczonej wraz z okresami równorzędnymi ze służbą, których emerytura ustalana jest na podstawie art. 1
5aa ustawy zaopatrzeniowej – zalicza się okresy służby, okresy równorzędne ze służbą a także okresy składkowe oraz okresy opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okresy nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia,
4.przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r., których emerytura ustalana jest na podstawie art. 18e ustawy zaopatrzeniowej - zalicza się okresy służby z wyjątkiem okresów zawieszenia w czynnościach służbowych oraz okresy równorzędne ze służbą, o których mowa w art. 18b ust. 2 ustawy zaopatrzeniowej.
Z uwagi na powyższe, skład wysługi emerytalnej uzależniony jest od daty wstąpienia do służby oraz sposobu ustalenia prawa do emerytury (art. 15, 15a, 15aa, 18e).
W przypadku wyboru przez Pana wariantu emerytury obliczonego na podstawie
art. 15aa - wysługa emerytalna zostanie obliczona z uwzględnieniem okresu służby (15-09-1999 r. do 03-01-2025 r.) oraz okresów składkowych przed służbą.
Należy pamiętać, że przy zastosowaniu art. 15aa w przypadku wystąpienia w okresach zatrudnienia okresów nieskładkowych, np. zasiłków chorobowych, zwolnień lekarskich oraz okresów urlopów bezpłatnych, wysługa emerytalna może ulec zmianie ponieważ tych okresów nie uwzględnia się w wysłudze emerytalnej (są wyłączane z wysługi). Ponadto informuję, że w wysłudze uwzględnia się
wyłącznie okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych jako okresy składkowe. Okresy zarejestrowania w UP nie są uwzględniane.
Odnosząc się do zapytania o doliczenie okresu prowadzenia działalności gospodarczej informuję, że w przypadku zastosowania obliczenia emerytury na podstawie art. 15aa zostanie uwzględniony w wysłudze okres działalności gospodarczej, za który zostały odprowadzone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (środek dowodowy - zaświadczenie z ZUS-u). Oznacza to, że nie ma tu znaczenia forma zatrudnienia, istotne jest tylko to, aby od przychodu zostały odprowadzone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Wymaga podkreślenia, że powyższa symulacja wyliczenia wysługi emerytalnej ma charakter wyłącznie orientacyjny i nie jest w żaden sposób wiążąca dla organu emerytalnego. Realnie ustalona wysługa emerytalna zawarta będzie w decyzji ustalającej prawo do emerytury, którą ZER MSWiA wyda Panu po zwolnieniu ze służby i złożeniu wniosku o świadczenie emerytalne wraz z kompletem wymaganych dokumentów.
Zachęcam do skorzystania z kalkulatora emerytalnego dostępnego na naszej stronie internetowej:
https://www.gov.pl/web/zermswia/kalkulator
---
Z wyrazami szacunku,
Renata Miedzińska
Główny Specjalista
Wydział Analiz i Legislacji
Poniżej przedstawiam zapis ustawy:
"
...wzrasta również o 1,3 % podstawy wymiaru za każdy rok poprzedzających służbę:
1) okresów składkowych;
2) okresów opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okresów nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia."
1)
okresów składkowych - ten punkt nie posiada ograniczenia jakimkolwiek terminem;
2) okresów opłacania składek - i tu jest ograniczenie - po dniu 31 grudnia 1998 r.
Okresy składkowe a okresy opłacania składek to dwie różne rzeczy. Cały galimatias powstał z tego, że w wyjaśnieniach i tych napisanych do mnie i tych na stronie ZER oba te punkty dla ułatwienia połączyli w jedno zdanie.
Gdyby była inna interpretacja, ustawodawca nie dzieliłby tego na dwa odrębne punkty tylko wpisał "okresów składkowych i okresów opłacania składek po dniu 31.grudnia 1998 r." (razem w jednym zdaniu) lub użyłby tylko jednego z nich wprowadzając ograniczenie. W mailu do ZER pisałem od kiedy jestem w służbie (15 września 1999 r., akt mianowania 15 czerwca 2000 r.) wcześniej od 1993 r. w administracji celnej a chodziło mi przede wszystkim o prowadzoną działalność gospodarczą przed służbą tj. 1992 do 1993.
Odchodzę ze służby nie w styczniu a w lutym 2025 (zmieniłem zdanie w stosunku do deklarowanego w piśmie do ZER terminu 3 stycznia 2025).
Jak będzie zobaczymy (ale mam takie małe wsparcie w żonie, która przez 15 lat pracowała w ZER).
Pozdrawiam.