• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Zwiększenie do 3500 etatów obsady w Grupach Mobilnych

Właśnie coś w tym jest -jeżeli SG zawróci dzieciaki z granicy to w mediach ZAWSZE to zrobili celnicy, ale jeżeli celnicy znajdą ukryte fajki to w mediach jest zawsze POGRANICZNICY nigdy celnicy . Własnie tak dba sie o swoja słuzbe- wszystkimi sposobami. Przeciez jeżeli teraz ktos ogłosiłby że w związku z Schengen zostanie zwolnionych 13 tys strażaków granicznych to wszyscy byli by oburzeni jak tak można, przeciez nie godzi sie tak traktowac obrońców naszych granic,kryształowych rycerzy.
 
sorki bo chyba odeszlismy troche od tematu. Chociaż SG po zejściu z granic to będzie bardzo duża konkurencja dla Mobilnych. Właśnie dla nas a nie np. dla ITD .
 
szkoda gadać poprostu mają siłe przebicia nie tak jak my leszczyki celnicy, złodzieje i łapówkarze......
 
no i znowu muszę się powtarzać! :)
o co Wam chodzi? o to że inni włażą w nasze kompetencje? a czemu wy sie dziwicie? na ich miejscu robilibyście pewnie to samo. sądzę, że przy tym temacie należałoby zadać takie małe pytanko:

a gdzie jest k....... słuzba prasowa Słuzby Celnej?

w końcu chyba biorą za coś pieniądze, nie? może tam by cos pozmieniać? jakieś małe tsunami? trzeba by jakos podpuścić Banasia w tym temacie... :)
 
W temacie Gm to powinno dążyć się do tego aby powstawały wspólne patrole SG i SC! Wtedy Sg nie wpieprzałaby się w nasze kompetencje i nie szukałaby wietnamczyków czy innych czeczeńców w progach, baku czy w bagażu!!!!!!!!!!!! :evil: :evil: Na każdym patrolu SG powinien siedzieć w Landku funkcjonariusz SC!!! takie wspólne patrole są w tej chwili od czasu do czasu a moim zdaniem powinny stanowić conajmniej 90% kontroli! W moich okolicach nigdy w życiu nie widziałem stojących na drodze celników! SG i Policji jest od cholery a mieszkam w strefie przygranicznej! SG i Policja jeżdżą na wspólne patrole i w zasadzie na każdej służbie można spotkac taki "mieszany" patrol! Ale to trzeba chcieć zrobić bo pan B. lub panowie K. sami na to nie wpadną. Oni widzą to moim zdaniem tak "jest Unia po co celnicy"!??dajmy im po dupie w ramach taiego państw a przemytem zajmie się SG!
 
Grupy Mobilne istnieją od maja 2004 roku. Jest to spory okres czasu aby wypracować właściwe metody pracy, wypracowac mechanizmy i postarac się o rozszerzenie zakresu kontroli prowadzonej na drodze. Jednak nadal wiele spraw to zwykła partyzantka, gdyz wypracowanych metod, rozszerzenia kontroli nadal brakuje. Przed wejsciem Polski do Unii Europejskiej celnicy byli uprawnienie do kontroli pojazdów na podstawie Ustawy o transporcie drogowym. Zakres kontroli był bardzo szeroki, kontrolowoano oprócz wymaganych dokumentów, naciski na osie, długośc, szerokość pojazdów . Po 1 maja 2004 nadal obowiązują te same przepisy, jednak zakres kontroli ( IZBY POŁUDNIOWE I ZACHODNIE ) uległ znacznemu okrojeniu. Nie kontrolujemy praktycznie długości i szerokości pojazdów, nie pobieramy należności za samochody przeciążone. Skupiono się nad kartami opłaty drogowej, zezwolniami i licencjami, a co z naciskami na osie, co z towarami niebezpiecznymi??? ITD tego samodzielnie nie sprawdzi. Tylko trzeba chcieć i mieć wizję Słuzby Celnej. 8)
 
wspólne patrole?

kolego Poul chyba wspólne patrole z SG ? Wspaniale właśnie o tym mówiłem. Przez pół roku współne patrole a potem celnicy nie będą juz potrzebni. Pamiętam jak w odległych czasach przed planowanym strajkiem na granicach w SG szykowali się do przejęcia naszych zadań mieli tylko jeden problem na jakie konto przelewać opłaty manipulacyjne za czynności organów celnych jakie wtedy pobieraliśmy.
 
Nie wiem może to zły pomysł nie znam się. Ale jak pisałem mieszkam w strefie przygranicznej i ani razu nie widzialem tu stojących na drodze grup mobilnych, może nie mam szczęścia bo ciągle trafiam na patrole sg i policji z sg.
 
zorro napisał:
Grupy Mobilne istnieją od maja 2004 roku. Jest to spory okres czasu aby wypracować właściwe metody pracy, wypracowac mechanizmy i postarac się o rozszerzenie zakresu kontroli prowadzonej na drodze. Jednak nadal wiele spraw to zwykła partyzantka, gdyz wypracowanych metod, rozszerzenia kontroli nadal brakuje.

nie chciałem o tym pisać na forum publicznym, ale chyba jednak muszę. :) Zorro, mój Ty stary przyjacielu z meksykańskiej ziemi! :) a co Ty chcesz tu wypracowywać? opowiem Ci bajkę:
dwie grupy mobilne idą na akcję. GM nr 1 ujawnia fajki za kilka milionów złotych. GM nr 2 ma trzy ujawnienia na rynku: płyty, 30 paczek papierosów i jakieś tam ciuchy. łączna suma ujawnienia to jakieś 2 tysiące złotych. zgadnij, która z grup dostanie pochwałę pod koniec roku za większą aktywność i wyniki? tak jest. grupa nr 2. dodatkowo jeszcze grupa nr 1 będzie przez czas jakis łazić z pełnymi spodniami, bo chłopaki nie wiedzą, czyj to był transport i co będzie jutro. a jakby co, to kto im da wsparcie? bo słuzba jak zwykle pozostawi ich samym sobie. jaki morał jest z tej bajki? hehe... :) sam sobie dopowiedz. :)
rzeczywistość nasza jest taka (szczególnie ta oparta na kks i kpk), że jest to zwykła sztuka dla sztuki. nie mamy prawa do zatrzymania kogokolwiek, a sprawy dotyczące zatrzymań na drogach przez SC "samosiem" są dosyć kontrowersyjne. rewizje w mieszkaniach? hehehe... :) spróbuj pracować w takich warunkach. dodatkowo wszelkie ujawnienia na drogach robi sie na podstawie kpk, co według mnie jest czystym nonsensem i klasycznym przykładem "rozdwojenia jaźni" słuzby celnej oraz dublowania sie kompetencji różnych innych służb i wynikających stąd nieporozumień
masz rację, że grupy mobilne to zwykła partyzantka. ale żeby to zmienić, potrzeba oprócz wizji (o której również w innym miejscu wspominałem) także zmiany całego systemu prawnego, na jakim pracuje SC. jeśli mamy mieć rozszerzone uprawnienia, w które nikt nam nie będzie wchodził, to musimy mieć własny system ścigania sprawców oparty nie na jakimś kosmicznym kks, ale na prawie celnym oraz czyms w rodzaju kodeksu postępowania celnego (coś na kształt kpk). ale kto to wprowadzi? prędzej świnie zaczną latać niz ja cos takiego zobaczę. :) a jak już zobaczę, to sie boję, że te przepisy będą przypominały durszlak... :)
aha! co sie tyczy ITD: no niestety. sa oni powołani do tego, o czym wspominałeś, czyli do ważenia ciężarówek, mierzenia itp. a że sami sobie nie poradzą? cóż: słuzba cywilna (a więc i ITD) pracuje tylko 8 godzin... :)
no to heyah! :)
 
Co do jednego się nie mogę zgodzić!! Napewno Inspekcja Transportu Drogowego nie pracuje 8 godzin!!! Może pani Jola z sekretariatu tak ale napewno nie cała reszta! Tam ludzie naprawde robią kawał roboty i nie piszmy tutaj że pracują 8 godzin bo zostawanie po godzinach w tej pracy to chleb powszedni! Ludzie mają mase pracy z którą nie wyrabiają się poprostu.

Co do GM to naprawde przykre że wymaga się od ludzi pracy o specyficznym charakterze i nie daje się im do tego narzędzi ale widać nikomu już na tym nie zależy nawet głównym zainteresowanym. Szkoda
 
Poul napisał:
Co do jednego się nie mogę zgodzić!! Napewno Inspekcja Transportu Drogowego nie pracuje 8 godzin!!! Może pani Jola z sekretariatu tak ale napewno nie cała reszta! Tam ludzie naprawde robią kawał roboty i nie piszmy tutaj że pracują 8 godzin bo zostawanie po godzinach w tej pracy to chleb powszedni! Ludzie mają mase pracy z którą nie wyrabiają się poprostu.

Co do GM to naprawde przykre że wymaga się od ludzi pracy o specyficznym charakterze i nie daje się im do tego narzędzi ale widać nikomu już na tym nie zależy nawet głównym zainteresowanym. Szkoda

A co Ty tak bronisz ITD? Jesteś u nich na etacie? Kogo to obchodzi ile godzin oni pracują. Uważam, że głupotą było tworzenie ITD, więcej pożytku byłoby gdyby tą kasę dostała policja.
 
Nie bronie ich ale wkurza mnie jak ktos piszcze bzdury o sprawie, o której nie ma pojecia, podobnie jak ludzie mówią o pracy celników
 
Ale właśnie w tym kraju to jest norma, że za coś się biorą ludzie, któzy nie mają o tym pojęcia. Zwłaszcza za tych rządów. Jeszcze się tego nie nauczyliście?
 
Poul ja tez mieszkam w strefie przygranicznej i potwierdzam że mobilnych tam nie uświadczysz, natomiast SG jest bardzo aktywna i to w róznych zestawieniach ,z Policja, ze Strażą Leśną ale najczęściej sami. Kontrola SG na drodze nie wygląda jak kontrola policyjnej drogówki zawsze jest kontrolowany bagażnik oraz komora silnika ( wiem wiem nielegalni imigranci). A dkaczego nie ma mobilnych bo oni wolą raz w tygodniu jechać na bazar i zebrać 30 kartonów fajek,10 butelek Royala, kilka buteleczek lewych perfym i parę sztuk podrobionych majtek to juz jest sprawa na NN ,ewentualnie zatrzymać chłopa jadącego 40 letmim Starem wiozącego sąsiadowi cegłę bez licencji Po co sie wysilać a tym bardziej narażać,jeszcze coś znajdą i będzie kłopot co z tym zrobić.
Co do ITD to niestety nie masz racji -pracuje po 8 godzin zresztą tak jak i policja i od niedawna SG (nie wszędzie)i pwenie często też zostają po godzinach ale mają za to płacone
 
Mobilni na drodze

Przyznaje się, że jestem mobilnym, i wbrew temu co tu sie pisze wiem ile czasu spędzamy pracując na drodze. Dla mnie jest to podstawowa robota. Rózne rzeczy się trafia. Jeżeli chodzi o bazary to myślę, że idąc na bazar w swoim mieście bardziej ryzykuję niz stojąc na drodze. Jezdżę kontrolować pociągi itp, itd. To trudna, niewdzięczna i ryzykowna praca. W nocy i w dzień. Fakt że mobilni sa źle zorganizowani, nie ma łączności, samochodów, umundurowania (piszę o swojej izbie bo widziałem ludzi z innych izb) Nie jest to nasza wina że rządzi nami kto popadnie, bez znajomości realiów chcą jak najwięcej z nas wydusić. Szkoda hadac o poziomie zarzadzania, bo jest zerowy. Piszemy ciągle sprawozdania i jest taka kupa papierów że glowa mała.
 
Jerry czyli mówisz, że nie radziłbyś nikomu iść do mobilnych - bo ja powiem szczerze, że się nad zastanawiałem, tylko właśnie brakujemi informacji nt. działania mobilnych. :lol:
 
No ja zauważyłem że co do organizacji to się polepszyło nieco w temacie mobilnych w mojej izbie. Powołano do życia tzw. dyżurnego do który jest an bierząco informowany o działaniach grupy mobilnej, dodam że służba pełniona jest 24h na dobe także jest coś pozytwynego co już dawno moim zdaniem powinno byc stworzone.

No dobra ale co z tym powiększaniem liczby grup??? Jakoś cisza w temacie, Banaś znowu nic nie robi
 
jerry dokładnie o to mi chodzi nie mam nic do ludzi którzy wykonuja czarna robotę ,wielu z nich znam i to nie ich wina że maja takich przełożonych. Jednak szkoda ze nasza SC po wejściu do UE tak uczepiła się akcyzy i s.n.p. zamiast właśnie postawić na kontrole mobilne. dopiero teraz mówi się o zwiększeniu obsady do 3500 funkcjonariuszy, zakupie nowoczesnego sprzętu itd.
 
Back
Do góry