• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

SZ.N.P. - Służba Cywilna - art. 22b. ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej oraz art. 99 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o Służbie Celnej.

wychamujcie z tymi zmianami, polepszaniem . Jesli ustwaodawca uzna nasze lata przed 99 za równorzędne, napewno wytnie 15 a. Za chwile fszystkie formacje mundurowe mogłyby nabyć prawo do drgiej emerytury z ZUS, a tego nasz budżet nie wytrzyma. Jeśli związek przeforsuje uznanie za lata równorzędne, na pewno wytną prawo do drugiej emerytury.
Weź pod uwagę, że do innych formacji mundurowych idą ludzie młodzi. Bez wielkiego stażu w cywilu. U nas powoli też się zaczyna wymiana kadr. Za wyjątkiem przeflancowywanych cywili z KAS, z naborów przyjmują ludzi młodych.
Nam się w jakimś sensie udało z tym podziałem na dwie emerytury. I tylko dlatego, że Banaś chciał nas jak najbardziej upokorzyć, a w sumie okazało się to dla nas korzystne.
Inne formacje nie mają tego problemu (chyba).

Wysłane z mojego 23108RN04Y przy użyciu Tapatalka
 
Jeżeli Twoja wypowiedź cyt." ...przecież trzeba być inteligentnym inaczej, żeby postulować za gorszymi rozwiązaniami prawnymi..."
w odpowiedzi na mój wpis byla skierowana nie do mnie, a do bliżej nieokreślonego ktosia, to przeraszam, posypuję głowę popiołem
Faktycznie do tej pory obce było dla mnie myślenie, że ktoś kto pisze do mojego postu, w istocie pisze do kogoś innego
Ale żeby na przyszłość uniknąć nieporozumień i niedorozumienia adresata sformułowania "inteligentny inaczej", mam propozycję.
To forum jest nasze, wspólne. Ale my oboje możemy się pięknie i bez słowa ignorować.
Ja już zaczynam. Powodzenia.

Wysłane z mojego 23108RN04Y przy użyciu Tapatalka
Nie było to skierowane do ciebie, ale jak czujesz się dotknięta, to przepraszam. Przeczytałaś wybiórczo moje posty, bo pasuje ci to do twojego założenia. Widzisz tylko swoją rację i każde inne spojrzenie na poruszane kwestie odbierasz jako pogorszenie twojej sytuacji i atak. Ja rozumiem, że można się pięknie różnić w poglądach, ale merytorycznie argumentując, a nie pięknie ignorować, bo w taki sposób, pewnego zacietrzewienia, może przestać funkcjonować forum wymiany poglądów/doświadczeń, jakim jest ta strona.
Moją myślą przewodnią było to, że może być wilk syty i owca cała, a odebrane zostało to jako stronniczość.
 
Weź pod uwagę, że do innych formacji mundurowych idą ludzie młodzi. Bez wielkiego stażu w cywilu. U nas powoli też się zaczyna wymiana kadr. Za wyjątkiem przeflancowywanych cywili z KAS, z naborów przyjmują ludzi młodych.
Nam się w jakimś sensie udało z tym podziałem na dwie emerytury. I tylko dlatego, że Banaś chciał nas jak najbardziej upokorzyć, a w sumie okazało się to dla nas korzystne.
Inne formacje nie mają tego problemu (chyba).

Wysłane z mojego 23108RN04Y przy użyciu Tapatalka
..ale myślę o tych mundurowych wszystkich formacji którzy, dawno temu odeszli na emeryturę. Potem wiele lat pracowali w cywilu. Nie mają prawa do drugiej emertury z ZUS. Gdyby nam uznali za równorzędne, z możliwością wyboru, za chwilę wszyscy "starzy" emeryci mundurowi wystąpią o drugie emertury ZUS, bo dlaczego celnikom mają dać a innym nie.To jedna ustawa dla różnych formacji, przy okazji zmian mogą zrobić wszystko, oczywiście dla nas na gorzej. 😉
 
..ale myślę o tych mundurowych wszystkich formacji którzy, dawno temu odeszli na emeryturę. Potem wiele lat pracowali w cywilu. Nie mają prawa do drugiej emertury z ZUS. Gdyby nam uznali za równorzędne, z możliwością wyboru, za chwilę wszyscy "starzy" emeryci mundurowi wystąpią o drugie emertury ZUS, bo dlaczego celnikom mają dać a innym nie.To jedna ustawa dla różnych formacji, przy okazji zmian mogą zrobić wszystko, oczywiście dla nas na gorzej. 😉
Inni mundurowi odchodzili w oparciu o inny stan prawny i mieli pełną jasność, że należeć się im będzie wyłącznie emka z ZER, gdzie my dopiero toczyliśmy batalie o emerytury mundurowe. Oczywiście możemy mnożyć hipotetyczne sytuacje, tylko po co.
 
A najgorsze jest pohukiwanie i straszenie osób, które prawdopodobnie nie przeczytały ze zrozumieniem ustawy emerytalnej.
Rozmawiamy o zaliczeniu jako równorzędny że służbą okresu pracy w Administracji Celnej. A tu ni stąd ni zowąd straszenie wykreśleniem art 15a.
A obecnych emerytów nikt nie będzie na siłę uszczęśliwiał bo wybrali system odchodząc na emeryturę. Jeśli nie byłoby stosownych przepisów przejściowych, to po zaliczeniu lat przed 1999r, obecni emeryci nie mogliby nawet skorzystać z tej zmiany. Straszenie teorią o zmuszaniu kogokolwiek jest wyssane z palca.
We wrześniu wszyscy którzy są jeszcze w służbie a mają pracę w cle przed 1999, będą mieli min 25 lat służby, więc jest jeszcze wentyl bezpieczeństwa w postaci najnowszego systemu który można wybrać, czyli 60% po 25 latach + po 3% za kolejne lata służby.
Osoby zatrudnione w cle w 1994 miałyby więc już pełną emeryturę i niezagrożone prawo do emki z ZUS.
Pełna emerytura jest ważna dla tych co chcą jeszcze pracować. Nie mieliby obcinanej emerytury jeśli osiągną odpowiedni dochód. A pobieranie większego dziadkowego przez np 3 lata może być więcej warte niż emka z ZUS, której można nie doczekać. A dla wytrwałych jest jeszcze zaliczenie dodatkowego stażowego do indywidualnego mnożnika.
Przeanalizujcie przepisy i dopiero wtedy argumentujcie swoje teorie.
 
Inni mundurowi odchodzili w oparciu o inny stan prawny i mieli pełną jasność, że należeć się im będzie wyłącznie emka z ZER, gdzie my dopiero toczyliśmy batalie o emerytury mundurowe. Oczywiście możemy mnożyć hipotetyczne sytuacje, tylko po co.
...uproszczą wszystkim, ale nie tak żeby bylo lepiej,ale po równo, bez dzielenia na celników i innych. Jeżeli ktoś myśli że, celnikom należą sie względy szczególne, jest w błędzie. Ta hipotetyczność jest wszędzie, można ją mnożyć na różne sposoby. Doceniajmy to teraz mamy. ...dziesiąt lat wstecz, celnicy też nie mogli dogadać się między sobą, związki zajmowały sie pie......łami. Efekt był taki że dziś nie pamiętam dokładnie, ale chyba Straż Pożarna, SP załatwiły sobie emerytury mundurowe, a my z ręką w "nocniku " , i dopiero dzieki działaniom przede wszystkim Sławka Siwego , któremu przy każdej okazji winniśmy dziękować za to że był,wtyrwał, a przede wszystkim jego zangażowaniu, olbrzymiej wiedzy merytorycznej,skuteczości doprowadził do tego że mamy emerytury.
 
Do mnie pijesz? Wasze mieszanie w emeryturach, dla dodatku, załatwi emerytalnie zwłaszcza tych, którzy mają spory staż w cle przed 1999. Więc i Ciebie.
Wejdź sobie na swój ZUS i sprawdź kapitał początkowy. A później przelicz sobie emeryturę mundurową na kalkulatorze emerytalnym bez zaliczania lat i z zaliczaniem.
I zobacz ile będziesz stratny, jak zrezygnujesz z części Zusowskiej.
Napiszę Ci na moim przykładzie. Tylko z kapitału początkowego wychodzi mi niecałe 2000 brutto.
Nie doliczam do tego OFE. Ale z OFE będzie odrobinę więcej. Więc netto niech będzie ok 1400.
Na dzień dzisiejszy wysługi emerytalnej, razem z dodatkiem zdrowotnym mam nieco ponad 76%.
Więc do granicznych 80% brakuje mi na niecałe 4% procent.
To nawet nie są 2 lata równorzędne...a takich w administracji celnej mam 11.
Tracę składki z 9 lat, OFE, a zyskam może z 400zl?
I tak to wygląda u wszystkich, którzy mają spory staż w cle.



Wysłane z mojego 23108RN04Y przy użyciu Tapatalka
Ja mam przed '99 staż 7 lat wszystko w cle. Byłem zwykłym mkc potem kc i nie będę miał z ZUS nawet połowy tego co Ty. U nas ma wschodzie ma granicy nie było takich zarobków.
 
A najgorsze jest pohukiwanie i straszenie osób, które prawdopodobnie nie przeczytały ze zrozumieniem ustawy emerytalnej.
Rozmawiamy o zaliczeniu jako równorzędny że służbą okresu pracy w Administracji Celnej. A tu ni stąd ni zowąd straszenie wykreśleniem art 15a.
A obecnych emerytów nikt nie będzie na siłę uszczęśliwiał bo wybrali system odchodząc na emeryturę. Jeśli nie byłoby stosownych przepisów przejściowych, to po zaliczeniu lat przed 1999r, obecni emeryci nie mogliby nawet skorzystać z tej zmiany. Straszenie teorią o zmuszaniu kogokolwiek jest wyssane z palca.
We wrześniu wszyscy którzy są jeszcze w służbie a mają pracę w cle przed 1999, będą mieli min 25 lat służby, więc jest jeszcze wentyl bezpieczeństwa w postaci najnowszego systemu który można wybrać, czyli 60% po 25 latach + po 3% za kolejne lata służby.
Osoby zatrudnione w cle w 1994 miałyby więc już pełną emeryturę i niezagrożone prawo do emki z ZUS.
Pełna emerytura jest ważna dla tych co chcą jeszcze pracować. Nie mieliby obcinanej emerytury jeśli osiągną odpowiedni dochód. A pobieranie większego dziadkowego przez np 3 lata może być więcej warte niż emka z ZUS, której można nie doczekać. A dla wytrwałych jest jeszcze zaliczenie dodatkowego stażowego do indywidualnego mnożnika.
Przeanalizujcie przepisy i dopiero wtedy argumentujcie swoje teorie.
sorry, ale piszesz nie w temacie, gdybyś przeczytał wszystkie posty w tym temacie, zauważyłbyś , że jest tam konstatacja że, wszystkie lata w dawnej Administracji Celnej, Służbie Celnej, SCS, zostaną zaliczone jako równorzędne i będą się liczyły do emerytury mundurowej , natomiast za lata pracy cywilnej, przed służbą i poza nią, będzie się należła emerytura z ZUS. Właśnie taka interpretacja budzi sprzeciw.( co z uzbieranym kaptałem kiedy lat mundurowych nie będzie można do emerytury ZUS)
Bez związku mówisz o wentylu dla bezpieczeństwa w postaci nowego systemu.
.. a może w przepisach przejściowych jest zapis dający możliwość powrotu do służby funkom emerytom, żeby dosłużyli 😉
 
Ja mam przed '99 staż 7 lat wszystko w cle. Byłem zwykłym mkc potem kc i nie będę miał z ZUS nawet połowy tego co Ty. U nas ma wschodzie ma granicy nie było takich zarobków.
Ja mam 10 lat samego cła i startowałam z kc, bo przyszłam zaraz po studiach i dostałam taki bonus. Tak wtedy do pracy ludzi po studiach przyjmował nasz Dyrektor. A np. informatyków od razu na ic...
Ale na wszelki wypadek zobacz sobie na konto zusowskie. Mnie się też długo wydawało, że tam będę miała jedno wielkie g...

Wysłane z mojego 23108RN04Y przy użyciu Tapatalka
 
Nie było to skierowane do ciebie, ale jak czujesz się dotknięta, to przepraszam. Przeczytałaś wybiórczo moje posty, bo pasuje ci to do twojego założenia. Widzisz tylko swoją rację i każde inne spojrzenie na poruszane kwestie odbierasz jako pogorszenie twojej sytuacji i atak. Ja rozumiem, że można się pięknie różnić w poglądach, ale merytorycznie argumentując, a nie pięknie ignorować, bo w taki sposób, pewnego zacietrzewienia, może przestać funkcjonować forum wymiany poglądów/doświadczeń, jakim jest ta strona.
Moją myślą przewodnią było to, że może być wilk syty i owca cała, a odebrane zostało to jako stronniczość.
W takim razie i ja szczerze przepraszam. Ok przyjmuję argumenty i mam nadzieję, że zmiany, na które czekają funkcjonariusze w służbie nie dotkną funkcjonariuszy emerytowanych.
I naprawdę nie zazdroszczę dodatków i podwyżek. Odeszłam świadomie (nie czekając na dodatki), cieszę się z tego co mam i mam nadzieję, że dane mi będzie się tym cieszyć jak najdłużej...

Wysłane z mojego 23108RN04Y przy użyciu Tapatalka
 
Jeśli się liczymy :rolleyes: to ... jestem w podobnej sytuacji co j,23 i uważam że zmiana powinna nastąpić; ... oczywistym jest że będzie ona dotyczyć funkcjonariuszy którzy BĘDĄ odchodzić na emeryturę a nie tych co już ODESZLI - prawo nie działa wstecz ... i druga rzecz ... zmiana (o ile dojdzie do niej) powinna dać tylko możliwość wyboru zaliczenia lat w PAC jako równorzędnych ze Służbą
 
My tu gadu gadu a Solidarność po cichu kombinuje z naszymi emeryturami - poczytajcie wątek "emerytury"
Przeczytałam uzasadnienie do przygotowanej przez nich zmiany. Masakra. Mam nadzieję, że to nie przejdzie.

Wysłane z mojego 23108RN04Y przy użyciu Tapatalka
 
Ta solidarność tak zwana to po prostu jaczejka rządowa .

Projekt to dowód na kolejne strzyżenie owieczek , tym razem emerytalne.

Juz raz OFE ukradli. Nie dajcie się podpuszczać, niech spadają
 
Na razie nie ma żadnego problemu, bo nie ma projektu zaliczającego nam lata przed 99. Wywiadodowi zaliczyli Cywilną pracę, Iksom też, teraz walczy o to SzNP (powodzenia) i tylko celnikom nie zaliczą cywilnych lat, cywilnych chociaż w mundurze.
O co się sprzeczamy?
Patrząc na tych co jeszcze zostali to bardzo mało jest już funków co ma więcej niż 5 lat przed 1999. Przyjmijmy te 5 lat jako średni wyznacznik zysków i strat.
Ile ZUS zapłaci za te 5 lat? 500zł? (Strzelam bo nie wiem)
Za to po doliczeniu tych lat taki funk może iść już na pełną emeryturę. Da to dodatkowe 10% do wysługi (teraz od września 99 wychodzi 65% i brakuje 10% do pełnej). Zwiększyłoby to mundurową emkę o 500-800zł, co oczywiście jest zależne od indywidualnego mnożnika. Dodatkowy zysk to brak potrąceń z emerytury jeśli ktoś będzie jeszcze pracował, może to być kolejne 500 zł miesięcznie straty. Jeśli komuś brakuje np 10 lat do wieku zusowskiego, to bez zaliczenia lat w cle przed 99 przez 10 lat będzie 1000 zł w plecy. Jeśli dożyje zusowskiego wieku to po 20 latach odrobi tą stratę, czyli w wieku statystycznie wyższym niż średnia długość życia, a to oznacza, że większość tego nie zdąży odrobić.
Zaliczenie stażu przed 99 nie likwiduje art 15a, więc straszenie zabraniem prawa do emki z zus jest wymysłem. Osoby które przed 99 rokiem miały więcej niż 10 lat w dużej części są już w wieku zusowskim i olali mundurową emeryturę bo ta zusowska wyszła im niezłą z dodatkiem za pracę w szczególnym charakterze.
Dla osób na emeryturze sprawą jest neutralna, lub zyskają prawo doliczenia lat przed 99.
A ci którzy są jeszcze w służbie mogą tylko zyskać.
Oczywiście im bliżej ktoś na do zusowskiego wieku to zysk jest mniejszy.
Dochodzą jeszcze indywidualne uwarunkowania i pewnie będą tacy co stracą. Na 100 osób może 5-10 straci. Czy przez te te 5-10 osób ma stracić 90ciu funków?
No ale puki co nie ma takiego projektu i nie ma tematu.
 
wewww
Na razie nie ma żadnego problemu, bo nie ma projektu zaliczającego nam lata przed 99. Wywiadodowi zaliczyli Cywilną pracę, Iksom też, teraz walczy o to SzNP (powodzenia) i tylko celnikom nie zaliczą cywilnych lat, cywilnych chociaż w mundurze.
O co się sprzeczamy?
Patrząc na tych co jeszcze zostali to bardzo mało jest już funków co ma więcej niż 5 lat przed 1999. Przyjmijmy te 5 lat jako średni wyznacznik zysków i strat.
Ile ZUS zapłaci za te 5 lat? 500zł? (Strzelam bo nie wiem)
Za to po doliczeniu tych lat taki funk może iść już na pełną emeryturę. Da to dodatkowe 10% do wysługi (teraz od września 99 wychodzi 65% i brakuje 10% do pełnej). Zwiększyłoby to mundurową emkę o 500-800zł, co oczywiście jest zależne od indywidualnego mnożnika. Dodatkowy zysk to brak potrąceń z emerytury jeśli ktoś będzie jeszcze pracował, może to być kolejne 500 zł miesięcznie straty. Jeśli komuś brakuje np 10 lat do wieku zusowskiego, to bez zaliczenia lat w cle przed 99 przez 10 lat będzie 1000 zł w plecy. Jeśli dożyje zusowskiego wieku to po 20 latach odrobi tą stratę, czyli w wieku statystycznie wyższym niż średnia długość życia, a to oznacza, że większość tego nie zdąży odrobić.
Zaliczenie stażu przed 99 nie likwiduje art 15a, więc straszenie zabraniem prawa do emki z zus jest wymysłem. Osoby które przed 99 rokiem miały więcej niż 10 lat w dużej części są już w wieku zusowskim i olali mundurową emeryturę bo ta zusowska wyszła im niezłą z dodatkiem za pracę w szczególnym charakterze.
Dla osób na emeryturze sprawą jest neutralna, lub zyskają prawo doliczenia lat przed 99.
A ci którzy są jeszcze w służbie mogą tylko zyskać.
Oczywiście im bliżej ktoś na do zusowskiego wieku to zysk jest mniejszy.
Dochodzą jeszcze indywidualne uwarunkowania i pewnie będą tacy co stracą. Na 100 osób może 5-10 straci. Czy przez te te 5-10 osób ma stracić 90ciu funków?
No ale puki co nie ma takiego projektu i nie ma temat
...zupełnie nie trafiony wywód dla starych funków.

"Osoby które przed 99 rokiem miały więcej niż 10 lat w dużej części są już w wieku zusowskim i olali mundurową emeryturę bo ta zusowska wyszła im niezłą z dodatkiem za pracę w szczególnym charakterze
Dla osób na emeryturze sprawą jest neutralna, lub zyskają prawo doliczenia lat przed 99.
A ci którzy są jeszcze w służbie mogą tylko zyskać"
stare funki którzy, odeszli na emerytury, mają uzbierany wysoki kapitał początkowy. W ogóle nie zależy im na doliczeniu kilku lat służby, żeby mieć maksymalnie 75 procent, co daje kilkaset złotych. Tu nie chodzi o wycinanie 15 a, a o pozbawienie możlwości zaliczenia składek do podstawy do wyliczenia drugiej emerytury ZUS, za lata w cle przed 99. , które skutkuje utratę o wiele wyższych kwot. Celników rmerytów w przedmiotowej sytuacji wcale nie kest tak mało.

Nie znam znam żadnego "starego emeryta" celnika który, mając prawo do wyboru: emerytura tylko z ZUS (nawet z doliczonymi latami w szczególnym charakterze),lub dwie emerytury:ZER , ZUS, wybrałby wariant pierwszy, po prostu mało logiczne.
.... młody jeszcze emeryt może dopracowc, nawet do ponad 5 tysięcy bez potrącania podatku.
- stary funk jeszcze pracujący ma możliwość wyboru.
.....stary funk emeryt już nie. Nie pójdzie dorobić. Myślę że, przez taki pryzmat też nleżałoby spojrzeć przy projektowniu zmian.
..ale jak mówisz na razie nie ma tematu.
pozdrawiam wszystkich funków.
U mnie koniec dywagacji w temacie
 
@Florian funków będących już na emeryturze temat nie dotyczy. Zauważ, że piszę o tych którzy jeszcze są w służbie.
Podobnie emerytów nie dotyczy wprowadzony niedawno art 15aa i to nie tylko dlatego że obecni emeryci, którzy nie byli np w wojsku, nie mają 25 lat służby. A tych vo mają ten staż nikt nie zmusza do zmiany systemu. Pomimo tego, że art 15aa jest mniej atrakcyjny od zaliczenia stażu przed 1999, znam osoby które się na niego zdecydowały.
 
Ostatnia edycja:
Ja mam za te 7 lat służby w cle przed '99 niecałe 200tyś.zł tzw. zrewaloryzowanego kapitału początkowego co daje na dzień dzisiejszy ok 940zł brutto emerytury z ZUS (jest jeszcze OFE ok.100tyś.zł ale rząd co chwile robi skoki na OFE wiec to nie jest pewne). Zaliczenie tych 7 lat jako pełnoprawną służbę po 2,6% da mi pełna emeryturę 75% a nie 65% (po komisjach nie mam zamiaru się włóczyć) 10 % emerytury więcej przez 10 lat to dla mnie większy zysk niż czekanie na mannę z ZUS.
 
Na swoim przykładzie, pomimo tego, że mogłem doliczyć lata do 14.09.99 (AC plus cywil), nie wnioskowałem o to.

Trudy służby skutkowały grupą inwalidzką w związku ze służbą, orzeczona dożywotnio przez komisję. Zresztą w ustawie emerytalnej jest zapis, iż po ukończeniu 60 lat komisję nie wydają czasowych orzeczeń.

Więc mam maksa. Jak ktoś ma przesłanki, to warto próbować. Tylko zaznaczam, istotna jest historia, dokumentacja i nawet L4 i pobyty szpitalne . Tak z marszu może być ciężko.

Byłoby mocno nierozsądne, jeśli ktoś ma np. 2 czy 3 lata do wieku emerytalnego ZUS, aby do tego wora z wyliczeniami emerytalnymi wrzucić np. 10 lat przed 1999.

Wydaje się, że niemożliwym jest w tej sytuacji odebranie uprawnienia do skonsumowania cywilnej emki po uzyskaniu wieku, ale u nas wszystko jest możliwe. Jak widać po ostatnich wyborach , a i wcześniej też.

Za dużo nie grzebcie w emkach bo to dobrze się nie skończy.
 
Back
Do góry