Sławku nie poddawaj się! Jak widać jest jeszcze sprawiedliwość na tym świecie!
Sąd Apelacyjny w Warszawie po rozpoznaniu dzisiaj (22 grudnia 2014) sprawy z powództwa Tomasza Ludwińskiego (usuniętego z pracy ponad dwa lata temu) przeciwko Dyrektorowi Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie, przywrócił Tomasza Ludwińskiego do pracy.
Zasądził także na rzecz powoda odszkodowanie za cały okres pozostawania bez pracy, a kosztami procesowymi obciążył Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie.
W uzasadnieniu Sąd wskazał między innymi, że po rozpatrzeniu obszernego materiału dowodowego nie ma wątpliwości, że Przewodniczący Ludwiński został usunięty z pracy za działalność związkową nie zaś za rzekome naruszenie obowiązków pracowniczych.
Sąd Apelacyjny zauważył (czego nie dostrzegł sąd pierwszej instancji) absurdalność zarzutu niewłaściwego wykonywania obowiązków pracowniczych przez powoda, skoro powód tych obowiązków nie wykonywał gdyż przebywał na etacie związkowym.
Zaś co do zarzutów o krytykę pracodawcy i zwierzchników wyrażaną przez Przewodniczącego Ludwińskiego między innymi na forach internetowych, Sąd stwierdził, że prawo do takiej krytyki jest ustawowo zagwarantowane i co do zasady wpisane w działalność związkową. Sąd uznał także, że krytyka ze strony powoda mogłaby być nawet bardziej zdecydowana, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy.
Poza wskazanym brakiem merytorycznych podstaw do zwolnienia przewodniczącego Ludwińskiego Sąd podkreślił także, że Pracodawca wypowiadając pracę powodowi sam złamał tak wiele przepisów, że z racji samego tego nie miał prawa czynić zarzutów Przewodniczącemu Ludwińskiemu.
Zatem zarówno formalne naruszenia prawa przez pracodawcę jak brak rzeczywistych, merytorycznych podstaw do zwolnienia Tomasza Ludwińskiego przesądziły, że wyrok w całej rozciągłości jest korzystny dla powoda.
Dzisiejsze orzeczenie Sądu Apelacyjnego przywraca nam związkowcom mocno już zachwianą wiarę w prawo i sprawiedliwość. Mamy też nadzieję, że doda otuchy wielu zastraszanym przez pracodawców działaczom związkowym.
Wyrok jest prawomocny. Stronom przysługuje już tylko skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.