• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Sławomir Siwy poza KW Federacji

problem wicków

Jak to co robić? Porządki. W mojej ocenie wystarczy odsunąć 4 do 5 osób na dalszy plan i wszystko zadziała jak związek zawodowy. Musicie uratować jeszcze tą Federację i nas zwykłych celników zacząć chronić.

Megalomania pewnych osób z obecnych władz Federacji musi zniknąć a wraz z nią zniknie problem braku dialogu z władzą i braku porozumień i wspólnego działania związków centralnych.
Ilona F. pokazowo występuje z Barbrą S. Wiadomo, że to jest na pokaz bo osoby vice z obu tych zwiazków nigdy, ale to nigdy nie dogadają sie, nie mogą na siebie patrzeć po przewrocie w BRENNEJ. Odsuncie ich na boczek a zobaczycie, ze jak za pstrykiem magicznej różczki nastanie inny świat i będzie dobrze w związkach zawodowych Polskiej Służby Celnej.
 
Kuriozum z tym ostatnim posiedzeniem KW polega na tym, że to moje interwencje je wymusiły. Bardzo prawdopodobne jest, żę bez nich to posiedzenie mogło odbyć się dopiero za dwa, do trzech tygodni.
:wink: Sam sobie jestem winny. :wink: Zainspirowałem też Iwonę do akcji informacyjnej, która lada moment prawdopodobnie się rozpocznie. Bardzo ciekawi mnie tylko w jakiej wersji została ona przyjęta przez KW.
 
FZZSC/243-KW/U/2006/IF
Kraków, dnia 25 października 2006r.


U C H W A Ł A

Komitet Wykonawczy Federacji ZZSC zwraca się do Rady Federacji ZZSC
z formalnym wnioskiem o odwołanie z funkcji sekretarza Federacji ZZSC Kol. Sławomira Siwego w trybie art.15 ust.3 Statutu.

Jednocześnie postanawia zawiesić do czasu rozstrzygnięcia wniosku przez Radę Federacji jego udział w pracach Komitetu Wykonawczego.

Uzasadnieniem jest rażące naruszenie postanowień Statutu, w tym szczególnie art.6 tj. świadome działanie bez upoważnienia w imieniu organów Federacji ZZSC oraz celowe wprowadzenie w błąd zewnętrznych organizacji.

Za Komitet Wykonawczy FZZSC:
Przewodnicząca
Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej
Iwona Fołta
/podpisano na oryginale/

Do wiadomości:

Rada Federacji ZZSC- wszystkie organizacje członkowskie
 
Mój uczony Kolega socjolog-amator napisał:

Za sektę można uznać każdą grupę, która posiadając silnie rozwiniętą strukturę władzy, jednocześnie charakteryzuje się znaczną rozbieżnością celów deklarowanych i realizowanych oraz ukrywaniem norm w sposób istotny regulujących życie członków

Model organizacji związkowej stworzony przez I. Fołtę spełnia przesłanki sekty psychomanipulacjnej. Do różnicy celów deklarowanych i realizowanych dochodzi zasłanianie się tajemniczym Statutem FZZSC, którego nikt nie widział. Kolega Siwy podobno też nie widział tego ściśle tajnego dokumentu? Dziwię się, na prawdę się dziwię, bo kreuje się Kolega na znakomitego stratega, a tu taka wpadka. I ta Kolegi naiwność. Iwona to, Iwona tamto, bla, bla, bla... Powtarzam po raz kolejny: Federacja nie ma przyszłości jako związek zawodowy funkcjonariuszy i pracowników SC, bo nie w tym celu została powołana do życia. Federacja służy wyłącznie partykularnym interesom kilku powszechnie znanych osób. Podczas wyborów okaże się, czy ze strony organizacji związkowych zrzeszonych w Federacji istnieje szczera chęć walki o prawa i godność funkcjonariuszy i pracowników SC, czy wyłącznie pragnienie zachowania status quo i ciepłych stołków. Po wyborach należy powołać NSZZ FC i dać ludziom alternatywę organizacji ogólnopolskiej. Secesja jest nieunikniona. Jeśli zdecyduje sie Kolega na taki wariant, to do końca roku I. Fołcie zostanie KW, Statut FZZSC i zaprzedane zarządy. Wierzę, że jeszcze można coś zmienić. A może nie. Na dwoje babka wróżyła.
 
Panie Siwy, aktualne wyniki Sondy Związkowej czynią sugestie nie_celnika sensownymi.

http://www.cenzura.republika.pl/

Czy jeden silny związek zawodowy dbałby lepiej o interes swoich członków?

zdecydowanie nie: 8%
zdecydowanie tak: 54%
na początku tak: 25%
nic się nie zmieni: 14%

Łącznie głosów 106.
___________________________________________________________
Niespodzianka! Na listopadowe wybory władz Federacji, przygotowuję wirtualne wybory dla szeregowych członków zz. Wybór dokonany przez reprezentantów będzie można porównac z wyborem reprezentowanych na żywo. Z pewnością będzie ciekawie.
 
nie_celnik napisał:
I ta Kolegi naiwność. Iwona to, Iwona tamto, bla, bla, bla... Powtarzam po raz kolejny: Federacja nie ma przyszłości jako związek zawodowy funkcjonariuszy i pracowników SC, bo nie w tym celu została powołana do życia. Federacja służy wyłącznie partykularnym interesom kilku powszechnie znanych osób.
.
Powtarzam po raz kolejny dwie osoby z obecnego KW będą zgłoszeni przeze mnie do nowego KW, pośród nich prawdopodobnie obecna przewodnicząca. I nie ma tutaj znaczenia kto zostanie przewodniczącym. Zgłoszę i tyle i proszę samemu domyślić się dlaczego.
Napisałem nadto:
"Zainspirowałem też Iwonę do akcji informacyjnej, która lada moment prawdopodobnie się rozpocznie. Bardzo ciekawi mnie tylko w jakiej wersji została ona przyjęta przez KW." Zapomniałem dodać, że akcja informacyjna właściwie jest już przez I.F. prowadzona od ładnych paru lat. Z jakim skutkiem, każdy niestety widzi.
Z oczywistych względów Iwona musiała pozbyć się mnie z KW, gdyż miałbym zbyt duży wpływ na przebieg tej ostatniej fazy akcji informacyjnej, a to przecież ma być tylko jej kampania wyborcza. Niezależnie od tego będę ją rozpowszechniał i może nawet rozwijał sam.

Nie_celnik pisząc o NSZZ FC zapomniał wspomnieć o uprzednim połączeniu ze Zrzeszeniem. Zapewniam, że przy odpowiedniej konfiguracji KW Federacji będzie to tylko czysta formalność - gwarantuję to.

I jeszcze jedno. Do ww. UCHWAŁY KW FEDERACJI odniosę się po Dniu Wszystkich Świętych. Zaapeluję jednak do członków RF aby nie zamieszczali mojej odpowiedzi na stronach internetowych. Zainteresownych przepraszam.
 
nie_celnik pisząc o NSZZ FC zapomniał wspomnieć o uprzednim połączeniu ze Zrzeszeniem

Otóż Kolego Siwy, nie_celnik niczego nie zapomniał. Zwłaszcza propozycji Przewodniczącej ZZZSC RP B. Smolińskiej z dnia 23.03.2006, cytuję:

Pan
Marian Banaś
Szef Służby Celnej
W związku z brakiem odpowiedzi na pismo z dnia 27 lutego 2006 roku oraz nie podjęciem w wyznaczonym terminie rokowań w wymienionych w powyższym piśmie sprawach, zgodnie z art. 10 i art. 11 ust. 1 Ustawy z dnia o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U.Nr 55 z 1991 roku, poz.236 z późn. zm.) Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej wnosi o powołanie Pana Profesora Wiesława Czyżowicza jako mediatora w celu rozwiązania wynikłego sporu.

Pan Profesor Wiesław Czyżowicz jako były Szef Służby Celnej oraz były Przewodniczący Rady Celnej (organu doradczego przy Ministerstwie Finansów) wyróżnia się wysoką, a wręcz naukową wiedzą merytoryczną i praktyczną w zakresie specyfiki działalności Służby Celnej, a także wykazał się już bezstronnością i umiejętnościami mediacyjnymi, kiedy to jako moderator przyczynił się do zażegnania zaostrzenia sporu pomiędzy Związkami Zawodowymi a Szefem Służby Celnej R. Kwaśniakiem.
Ponadto Pan Profesor W. Czyżowicz w dalszym ciągu cieszy się dużym zaufaniem społecznym.

Przewodnicząca Zrzeszenia ZZ Służby Celnej RP

Barbara Smolińska

Puławy, dnia 14 marca 2006 roku

nie_celnik nie zapomina. To raczej B. Smolińska chciałaby, żeby cały związkowy świat o niej zapomniał :D
 
W dniu 26.03. zamieściłem to właśnie pismo Zrzeszenia na forum celnicy.pl i napisałem:
Niech mnie ktoś szybko uszczypnie. Czy to może być prawda?
Może jednak to pismo nie zostało w końcu wysłałane do Ministra Banasia?

i jeszcze w dniu Cze 06, 2006 2:40 pm na ten sam temat:

To była jedna z samobójczych bramek, które strzelały sobie na zmianę centrale związkowe.
Choć chwalę federację za akcję informacyjną, którą przeprowadziła. JEDNAK JAK WIDAĆ TYLKO TAKA AKCJA NIE WYSTARCZY, TO JEST NIESTETY O WIELE ZA MAŁO.

Pismo to było tragicznie niepolityczne. Ale cóż, stało się.
Nie_celniku podobnie z Federacją tak i ze Zrzeszeniem istotne znaczenie mają i liczą się organizacje jako takie, a nie jej tymczasowe, bo przecież kadencyjne władze. Te dwie organizacje muszą zacząć proces jednoczenia branżowych central związkowych. I ten proces po właściwych wyborach w Federacji będzie całkowicie naturalny.
 
Fołta napisał:
U C H W A Ł A
Komitet Wykonawczy Federacji ZZSC zwraca się do Rady Federacji ZZSC
z formalnym wnioskiem o odwołanie z funkcji sekretarza Federacji ZZSC Kol. Sławomira Siwego w trybie art.15 ust.3 Statutu.
Jednocześnie postanawia zawiesić do czasu rozstrzygnięcia wniosku przez Radę Federacji jego udział w pracach Komitetu Wykonawczego.
Uzasadnieniem jest rażące naruszenie postanowień Statutu ...
ble, ble ble

Przeczytałem ten dziwny statut i widzę, że to ten Komitet Wykonawczy 1000 x bardziej RAŻĄCO naruszył statut zawieszając bez podstawy prawnej S.Siwego.
 
Slonce Nysy

Ludzie? Nie robcie z kolegi S.S. taakiego wielkiego i skrzywdzonego reformatora. Wpisujecie peany pochwalne na jego cześć i on sam zresztą też wypisuje jaki to z niego obrońca braci celniczej. I żeby było jeszcze śmieszniej robicie to na stronie, którą sam sobie założył. Nie jestem zwolennikiem federacji, bo uważam że to jest skostniały twór. Uważam, że powstanie związku ogólnopolskiego byłoby najlepszym rozwiązaniem - od lat mówi się o tym, ale tylko mówi niestety. Nie jestem również zwolennikiem kolegi S.S., bo uważam, że jest to takie małe celnicze skrzyżowanie Leppera z Giertychem. A swoją drogą gdyby tak z tych inicjałów wymazać kropki i jeszcze skojarzyć to z pewnym regionem Polski, to wychodzi niezły pasztet. Dlatego BROŃ NAS PANIE BOŻE przed takim DZIAŁACZEM I REFORMATOREM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Re: clorz

3 października napisałem:

A teraz sugestia dla Kolegi Siwego. Zamiast rejestrować forumowiczów, może da się Kolega poznać szerszemu ogółowi? Wiedza funkcjonariuszy i pracowników SC na temat: "S. Siwy" jest ogólnikowa i płytka (bez urazy). Może otworzy Kolega nowy temat pt. Sławomir Siwy - kim jestem (CV, list motywacyjny, koniecznie zdjęcie), jakie mam plany, jak zamierzam je zrealizować? Jak dotąd znają Kolegę w IC Opole. Za również kilka osób ze środowiska śląskiego oraz Komitet Wykonawczy i Rada Federacji. To moim zdaniem za mało. Jeśli mam Kolegę poprzeć czynem i myślą, muszę wiedzieć ile można na tym stracić. Może Manifest Siwego?

Jak dotąd nie otrzymałem odpowiedzi wprost. Z działań Kol. S. Siwego mogę jedynie wnioskować, kto zacz. Krzyżówkę Giertycha z Lepperem uważam za nietrafną. Optowałbym za skrzyżowaniem W. Pawlaka z Don Kiszotem. Jedyna nadzieja na sukces Kol. Siwego w tym, że jest szachistą amatorem. Jeśli się po cichu dogada z zarządami zz wchodzących w skład FZZSC i spuści I. Fołtę-KW & Co. Ltd, wtedy uwierzę w jego szczere intencje.
 
Oj, nie ładnie.
Przypomina mi się nagonka na Ciesia, ale "nic to",olać to i robić swoje.
 
Cieszę się, że zawitali i tacy jak Clorz i gość. Panowie, mój program szczegółowo zostanie zaprezentowany na Zjeździe, a na tym forum dopiero po wyborach. I tak możecie sporo już dowiedzieć się na mój temat, wystarczy poczytać te ponad pięćset postów, które napisałem tutaj od lutego. Widzę, po tym co napisaliście w tych dwóch tekstach powyżej, że niestety nie zapozaliście się zbytnio z moimi postami, a tam może znajdują się odpowiedzi na trapiące Was pytania.
 
W normalnej grupie zawodowej te 500 postów Kol. Siwego wystarczyłoby na 50 akcji protestacyjnych i 20 pikiet. A tacy na przykład górnicy już dawno zrównaliby z ziemią gmach na Świętokrzyskiej. Tym czasem w SC nawet echo siedzi cichutko jak mysz pod miotłą. Mogę się domyślać, jaką Wunderwaffe przygotował Kol. Siwy na Zjazd Wyborczy FZZSC. Obawiam się jednak, że nawet wyciągnięcie królika z celniczej czapki nie zrobi wrażenia na delegatach wybranych i zatwierdzonych zgodnie ze statutem I. Fołty. Jeszcze jest czas, żeby zyskać możliwie szerokie poparcie szeregowych związkowców, bo tylko oni mogą wymóc na swoich delegatach reformatorską postawę. Jak dotąd nigdzie nie przeczytałem o odbywających się przedwyborczych zebraniach organizacji związkowych wchodzących w skład FZZSC. Czy związkowcy wierzą bezgranicznie swoim delegatom, czy nie wierzą w ich samodzielne myślenie i kładą na wszystko lagę? W dalszym ciągu uważam, że proponowany przeze mnie już kiedyś "Manifest Siwego", kierowany do wszyskich funkcjonariuszy i pracowników SC, a nie tylko do Rady Federacji i KW, zyskałby szeroką aprobatę. Ale to Kol. Siwego piaskowniac i klocki. Ze swojej strony życzę powodzenia.
 
Tak dalej być nie może!

Uznając post Conrada (Wallenroda?) za niezwykle ważny w okresie poprzedzającym Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy FZZSC, poprosiłem Admina WSSC o upublicznienie tekstu, co niezwłocznie uczynił. Chwała mu za to!

Kolega Siwy napisał:
W tej sytuacji, wzywam wszystkich, komu leży na sercu dobro Federacji, aby z otwartymi umysłami zastanowić się, kto tak naprawdę rzeczywiście szkodzi jej dobru oraz stawia często sprawy pracownicze niżej od innych, a swoją obecną polityką prowadzi nas niestety de facto na skraj przepaści

Odpowiedź: Iwona Fołta
 
Panie Sławku proszę nie usuwać tego tekstu!!
Uparcie będę publikował . Uważam że związkowcy i nie tylko ,powinni znać całą prawdę jak przewodnicząca Fołta postępuje z niewygodnymi związkowcami.
A o to cytat

Opole, dnia 06.11.2006r.
Koleżanki i Koledzy Związkowcy.

W kontekście mojego bezpodstawnego i bezprawnego zawieszenia w KW Federacji
(obecna przewodnicząca pisze, że uzasadnieniem mojego zawieszenia w KW jest rażące naruszenie postanowień Statutu, w tym szczególnie art.6 tj. świadome działanie bez upoważnienia w imieniu organów Federacji ZZSC oraz celowe wprowadzenie w błąd zewnętrznych organizacji)
pragnę przypomnieć Wam ostatnie posiedzenie Rady Federacji, gdzie przez blisko pół dnia, członkowie KW robili wszystko, aby Rada nie przyjęła do Federacji naszego Związku Zawodowego.
Obecna przewodnicząca do samego końca była przeciwko i tak też głosowała, co notabene nie omieszkała przypomnieć mi ironicznie na rzeczonym posiedzeniu KW. Istnieją także pewne informacje, które mogą wskazywać na inne niż przedstawione oficjalnie motywy, jakimi kierował się KW przy zmianie rekomendacji z pozytywnej na negatywną o przyjęciu naszego związku zawodowego. Iwona na ostatnim posiedzeniu miała pytać czterech członków starego KW o to kto zdradził(mając czelność bez jej wiedzy o czymkolwiek mnie informować). Cały mechanizm polega więc na tym, aby za wszelką cenę i wszystkimi możliwymi sposobami pozbawić mnie możliwości oddziaływania na decyzje KW, znaleźć najmniejszy pretekst, aby móc uniknąć demokratycznej woli wyrażonej przez Radę Federacji, w tak kluczowym dla całej Służby Celnej momencie (jeżeli nie drzwiami to oknami, ale dopniemy swego i wyrzucimy go). Byłem aktywny i skuteczny w ramach KW, powodowałem zmiany decyzji przewodniczącej już poprzez tylko samą argumentację drogą mailową, wywierałem wpływ na objęcie skutecznych kierunków działań i za to zostałem zawieszony.
Jeżeli "naruszeniem" przeze mnie Statutu jest jedna z prób podjęcia aktywnej (wbrew całkowitej inercji większości KW) obrony interesów SC i zatrudnionych w niej funkcjonariuszy, z bardzo wyraźnym zaznaczeniem do adresata, że nie jest to stanowisko Federacji bo takie zostanie dopiero zaprezentowane, to chyba ktoś robi wodę z mózgu członkom Federacji. Bo naruszeniem Statutu i przyzwoitości jest po prostu właśnie to co robi I.Fołta – sabotowanie wszelkich SENSOWNYCH i SKUTECZNYCH działań w naszej obronie i skupianie większości swojej energii na torpedowaniu większości realnych działań związkowych w obronie Służby Celnej. A już skrajnie żałosne i po prostu niegrzeczne jest obarczanie winą nas wszystkich za brak skutecznych działań Komitetu Wykonawczego w mijającej kadencji - cytat z obecnej przewodniczącej:

„SZTUKĄ JEST DZIAŁAĆ KONSEKWENTNIE nie tylko na szczeblu centralnym, ale
przede wszystkim w swoich izbach i urzędach!!
A tego nie preferują organizacje lokalne, natomiast Rada FZZSC nie potrafiła
zaplanować i podjąć skutecznego działania.
Wszystkie propozycje KW i KP były
torpedowane prze poszczególne lokalne delegacje".
(Z pewnością, także i członkowie Waszych Związków, będą równie oburzeni tak skrajnie niesłusznym i krzywdzącym przedstawieniem sprawy pod koniec czteroletniej kadencji obecnej przewodniczącej )

Oznajmiam też, że nigdy nikogo celowo nie wprowadzałem w błąd, a taki zarzut to po prostu pomówienie i poważnie rozważę czy nie zgłosić tego faktu w odpowiednich organach.

Z przykrością stwierdzić trzeba, że Iwona nie poszukuje w ogóle próby dialogu i porozumienia i to niestety nie tylko ze mną ale i prawie ze wszystkimi na zewnątrz Federacji. Tak więc rzeczywistym UZASADNIENIEM mojego zawieszenia jest tak charakterystyczny dla Iwony, ślepo popierany przez stare KW, sposób traktowania innych w szczególności tych mających czelność wyrażać odmienne zdanie niż ona sama, niektórzy nazywają to megalomanią. Faktem już dzisiaj jest, że Federacja poobrażana jest na wszystkich dookoła i nie prowadzi praktycznie dialogu z nikim na zewnątrz, w tym nawet z innymi centralami związkowymi(z wyjątkiem samej przewodniczącej Zrzeszenia, niestety nie Zrzeszenia jako organizacji, gdyż oczywistym dla wszystkich powinno również być, że w obecnej konfiguracji władz Federacji, do prawdziwego porozumienia i zjednoczenia, nawet ze Zrzeszeniem, nigdy niestety nie dojdzie). Nadto faktem jest zerwanie, tak potrzebnego w obecnej chwili dialogu z Ministerstwem Finansów, jak również publiczne obrażanie i szkalowanie pracowników innych grup zawodowych blisko związanych z funkcjonariuszami celnymi.

W tej sytuacji, wzywam wszystkich, komu leży na sercu dobro Federacji, aby z otwartymi umysłami zastanowić się, kto tak naprawdę rzeczywiście szkodzi jej dobru oraz stawia często sprawy pracownicze niżej od innych, a swoją obecną polityką prowadzi nas niestety de facto na skraj przepaści.

TAK DALEJ BYĆ NIE MOŻE. POWINNIŚMY TO SZYBKO ZMIENIĆ.


Z pozdrowieniem:
Sekretarz KW Federacji
Sławomir Siwy
 
Czy jest podstawa prawna w statucie aby KW mógł podjąć uchwałe o zawieszeniu lub wykluczeniu Siwego? Myślę, że jeżeli Rada Federacji wybrała Siwego to tylko Rada może go zawiesić lub odwołać.
 
Przepraszam, że się powtarzam :cry:
slawomir.siwy napisał:
[kiedyś napisał]
Ze strony wszystkich obecnych na spotkaniu członków Komitetu Wykonawczego, mimo przedstawienia przez przedstawicieli związków zawodowych ze Śląska propozycji konkretnych rozwiązań, brak jest najmniejszej woli i chęci do skutecznego i realnego poparcia i uczestniczenia w PROTEŚCIE funkcjonariuszy Służby Celnej, który miałby się toczyć o realizację przedstawionych postulatów.

Pisałem już kiedyś o tym choć przyznam, że wtedy trochę z niedowierzaniem. A jednak :x WYKRAKAŁEM :x
 
Gościu, poczytaj sobie jedno z tysięcy pism KW, RF, czy czego tam jeszcze FZZSC. Wszystkie sa podpisane tą samą reką: Widzimisię /-podpisano na oryginale-/

Statut i odpowiednio dobrana Rada Federacji daje I. Fołcie nieograniczoną władzę. Poza tym, oprócz Kolegi S. Siego nie ma nikogo w Federacji, kto miałby odwagę sprzeciwić się woli tej kobiety. Megalomania przewodniczącej jest bezgraniczna, a towarzystwo wzajemnej adoracji, jakim sie otoczyła, jest mierne, bierne ale wierne. I ślepo posłuszne. W obecnym kształcie FZZSC to sekta, a nie związek zawodowy. Tak dalej być nie może!

Kolego Siwy, w zaciszu gabinetów (kosmetycznych) to I. Fołta może sobie tipsy zmieniać. Członkowie organizacji związkowych zrzeszonych w FZZSC mają prawo wiedzieć, co KW robi z ich składkami, skoro nie robi nic w ich interesie. Policzył Kolega kiedyś, jaka to kwota miesięcznie? Do niedawna I. Fołta deklarowała 7000 członków. Obecnie około 3 337 członków. Ile to daje nieopodatkowanej kasy na cele he, he... statutowe? A pismo opublikowane przez Conrada przyniosło więcej pożytku, niż się Koledze wydaje. Może szeregowym związkowcom otworzą się oczy tuż przez Zjazdem?
 
nie_celnik napisał:
Może szeregowym związkowcom otworzą się oczy tuż przez Zjazdem?
Eee tam. Szeregowi związkowcy widzą bardzo dużo. Sęk w tym, że ich reprezentanci już znacznie mniej. Czasem tylko dostrzegają czubek własnego nosa innym razem boją się własnego cienia.
 
Back
Do góry