IZBA CELNA WE WROCŁAWIU
ul. Hercena 11, 50-950 Wrocław
tel. 071 341-81-30 fax 071 343-54-39
Funkcjonariusze celni
pełniący służbę
w Izbie Celnej we Wrocławiu
i podległych urzędach celnych
Nasz znak Data
450000-IKAW-111-220/09 04.12.2009 r.
Na podstawie art. 223 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323) funkcjonariusze celni pełniący służbę w Izbie Celnej we Wrocławiu zostali mianowani na stopnie służbowe z dniem 30 listopada 2009 r.
Przed nadaniem stopni służbowych określonych w art. 115 ww. ustawy wszyscy funkcjonariusze zostali zapoznani z kryteriami punktowymi mianowania funkcjonariuszy celnych na stopień służbowy w poszczególnych korpusach. Kryteria zostały określone przez Szefa Służby Celnej w celu jednolitego, jawnego i obiektywnego przeprowadzenia procesu mianowania na stopnie w całej administracji celnej. Punktacji podlegał:
okres służby na dzień mianowania (30.11.2009 r.),
uprawnienia do przeprowadzania szkoleń,
posiadane wykształcenie,
ukończone studia podyplomowe związane z zakresem działania Służby Celnej,
uczestnictwo w misjach zagranicznych lub zespołach organizowanych przez Ministerstwo Finansów w okresie ostatnich 10 lat,
zajmowane stanowisko i posiadany stopień służbowy na dzień 30.10.2009 r.
Ponadto ww. ustawa w sposób jednoznaczny określa korpusy Służby Celnej, w ramach których nadawane są poszczególne stopnie w zależności od posiadanego stopnia służbowego w dniu 30.10.2009 r. Natomiast uzyskana punktacja na podstawie ww. kryteriów określała stopień służbowy w ramach danego korpusu. Brak zatem możliwości „awansowania” funkcjonariusza celnego do korpusu, który nie jest zgodny z regulacją zawartą w art. 223 ust. 2-6 ww. ustawy.
W przypadku funkcjonariusza celnego zajmującego stanowisko, które wiązało się z podporządkowaniem służbowym funkcjonariuszy celnych lub pracowników, bądź pełniącego obowiązki na tym stanowisku oraz pełniącego służbę w służbie stałej w stopniu innym niż: aspirant celny, starszy aspirant, podkomisarz celny, komisarz celny, nadkomisarz celny, generalny komisarz celny albo krajowy komisarz celny, ustawa przewiduje określenie stopnia w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej (art. 223 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy). W opinii Ministerstwa Finansów zawartej w pismach nr SC4/033/5/FRD/15758SC z dnia 28.10.2009 r. i nr SC6/0681-295/09/16573 z dnia 02.11.2009 r. wskazano stanowiska służbowe, które wiążą się z podporządkowaniem, tj.: wyższe stanowiska kierownicze, stanowisko kierownika zmiany, referatu, oddziału, naczelnika wydziału w izbie celnej, tj. wymienione w art. 17 ust. 1 i 13 uchylonej ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej. Zatem wyłącznie funkcjonariusze celni, którzy w momencie utraty mocy obowiązującej ww. ustawy zajmowali powyżej wskazane stanowiska służbowe w jednostkach organizacyjnych Służby Celnej zostali mianowani na stanowiska służbowe w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej.
Na podstawie danych zgromadzonych w Wydziale Kadr i Szkolenia oraz powyżej przytoczonych kryteriów sporządzone zostały zestawienia zawierające dane punktowe dla funkcjonariuszy, które następnie zostały rozesłane do zapoznana i wniesienia ewentualnych uwag. Przekazane dane nie miały charakteru propozycji nadania stopnia, a miały wyłącznie na celu poinformowanie funkcjonariuszy o przyznaniu poszczególnych punktów w oparciu o posiadaną dokumentację. Do Wydziału Kadr i Szkolenia przesłane zostały do uzupełnienia akt osobowych dyplomy ukończenia uczelni, studiów podyplomowych, czy też materiały dotyczące uczestnictwa w pracach zespołów ministerialnych. Dodatkowe punkty, które zostały w związku z tym doliczone do ogólnej punktacji, w wielu przypadkach skutkowały mianowaniem na wyższy stopień służbowy.
Na przesłane informacje punktowe wielu funkcjonariuszy złożyło wnioski o podwyższenie stopnia (awans) argumentując to długoletnią nienaganną służba, rzetelnością i zaangażowaniem w wykonywaniu obowiązków służbowych. Przywołane przez funkcjonariuszy okoliczności nie mogły stanowić dodatkowych kryteriów przy nadawaniu stopni w trybie art. 223 ustawy o Służbie Celnej, gdyż mianowania nie miały charakteru awansu. Art. 223 ww. ustawy jest przepisem przejściowym, oznacza to, że reguluje sytuacje w okresie przejściowym, tj. wyłącznie takie, które mogą pojawić się na tle wprowadzenia w życie nowych przepisów. Zatem regulacja art. 115 ust. 2-9 ww. ustawy nie ma zastosowania w przypadku mianowania na stopnie służbowe na podstawie przepisu art. 223 ust. 1 ww. ustawy. Zgodnie z art. 115 ust. 6 ww. ustawy mianowanie na stopnie służbowe uzależnione jest od opinii służbowej i zajmowanego stanowiska służbowego. Mianowanie na nowy stopień służbowy w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej nie było uzależnione od wniosku i opinii przełożonego mianowanego funkcjonariusza. Ustawa jednoznacznie wskazuje jaki korpus Służby Celnej należało określić dla poszczególnych funkcjonariuszy, gdyż jedynym warunkiem był stopień służbowy posiadany w dniu 30.10.2009 r. Natomiast kryteria określone przez Ministerstwo Finansów oraz uzyskana na ich podstawie punktacja wskazywała stopień służbowy, na który należy mianować funkcjonariusza celnego w ramach danego korpusu. W związku z powyższym złożone przez funkcjonariuszy wnioski o podwyższenie stopnia służbowego nie mogą podlegać rozpatrzeniu w tym zakresie.
Jednocześnie zapewniam, że wszystkie wnioski (pisma zatytułowane jako „odwołanie”) i uwagi do przedstawionej funkcjonariuszom punktacji zostały przeze mnie osobiście przeczytane, co zostało odnotowane stosowną adnotacją na każdym dokumencie. Wszelkie uwagi o charakterze formalnym, uzupełniające dokumentacje dotyczącej punktacji za kryteria związane z mianowaniem zostały uwzględnione. Należy podkreślić, że od mianowania na stopień służbowy, dokonanego na podstawie art. 223 ustawy o Służbie Celnej, nie przysługuje środek zaskarżenia na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), o którym mowa w art. 188 ustawy o Służbie Celnej. Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy można złożyć do dyrektora izby celnej w przypadku wydania decyzji o przeniesieniu, powierzeniu pełnienia obowiązków służbowych na innym stanowisku, przeniesieniu na niższe stanowisko, bądź zawieszeniu w pełnieniu obowiązków służbowych (art. 188 ust. 1). Odwołanie do Szefa Służby Celnej przysługuje w przypadku wydania decyzji o zwolnieniu ze służby przez dyrektora izby celnej (art. 188 ust. 2). Zatem mianowanie funkcjonariuszy celnych na stopień służbowy przez Dyrektora izby Celnej we Wrocławiu nie stanowi przedmiotu zaskarżenia w postępowaniu administracyjnym.
Niniejsze pismo należy traktować jako odpowiedź na złożone wnioski czy „odwołania”. Z uwagi na ich dużą liczbę niemożliwe jest wystosowanie indywidualnych pism do zainteresowanych funkcjonariuszy celnych.
Dyrektor Izby Celnej we Wrocławiu
/-/ Dariusz Staniów
Otrzymują:
Adresat, wysłano pocztą elektroniczną, za pośrednictwem IOSW,
związki zawodowe działające w Izbie Celnej we Wrocławiu,
A/akta.