Reforma KAS

koń

Aktywny użytkownik
Dołączył
14 Maj 2016
Posty
258
Punkty reakcji
179
Miasto
Góral ze Śląska
To nie chodzi o gloryfikowanie gen. Kapicy, tylko chodzi o wyrażenie tego co się czuje. Szanuje gen. Kapice bo chodził w mundurze przynajmniej utożsamiał się z tą służba, odblokował leżące w magazynie mundury polowe, zrobił porządek ze stopniami i podniósł rangę Służby Celnej. Próbował ją umacniać. Czego nie można powiedzieć o jego poprzedniku i następcy, którego nigdy nie szanowałem przede wszystkim za horror z kasem. Ale trzeba też powiedzieć, że wartościowanie przeprowadzone w tamtym czasie było druzgocące, a skutki odczuwam do dnia dzisiejszego. Co najlepiej widać po kalkulatorze emerytalnym. Stosunek do średniej za rok 2010 - 1,2 a za rok 2011 - 0,87.Zresztą do dzisiaj jeszcze nie osiągnąłem 1,00.
Ja rozumiem o co ci chodzi. Narobił ludziom problemów ale naszej służby zabić nie chciał. Robił co musiał - po swojemu - ale z "szacunkiem" to trochę przesadziłeś! Nie pamiętasz jak np. nie odróżniał czapki SG od naszej?
 

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
11 728
Punkty reakcji
2 065
Miasto
ZZ Celnicy PL
Niektórzy z Was wypowiadają się, a o niektórych działaniach p. Jacka K. zapomnieli albo nie wiedzą.
Dlatego jednak przypomnę.

1. W styczniu 2008 roku porównał Nas wszystkich, którzy braliśmy udział w proteście do psów, którzy gryzą rękę pana, która Nas karmi. Nas piszę z dużej litery, gdyż chodzi o praktycznie całe środowisko zawodowe, bo protest był masowy.
2. W tym samym roku przygotował projekt ustawy o Służbie Celnej, w której zawarł UCYWILNIENIE. Tak, tak chciał ucywilniać i nie wiadomo jaką liczbę funkcjonariuszy, ale była pikieta przed Sejmem przed II czytaniem i Minister Michał Boni, nakazał wycofanie się z m.in. z ucywilnienia.
3. Po wyroku TK zaproponował emerytury w wersji 25 lat licząc od dnia ogłoszenia wyroku.
4. To On wystąpił do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i zawarł tam wnioski w kierunku konsolidacji. Gdyby kontynuował rządy to też wprowadziłby KAS. Mówił nowemu Ministrowi Finansów, że ma gotowe projekty. Zresztą o ile dobrze pamiętam, to nawet było to na piśmie, w jakimś wywiadzie czy coś w tym stylu.
Tak więc, gdyby kontynuował, to groził nam KAS z wykonaniem wyroku TK w wersji jw.

Myślę, że wystarczy.
 
Ostatnia edycja:

stefan 123

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
5 Luty 2017
Posty
769
Punkty reakcji
747
Koniu wiesz czemu szanuje gen. J.Kapice, bo to był pierwszy SSC którego zobaczyłem w mundurze Służby Celnej. Wreszcie po kilkunastu latach uwierzyłem, że może być normalnie, tak jak w każdej służbie gdzie zawsze na czele stoi osoba wywodząca się z tej służby i już nigdy na czele tej służby nie będzie cywil z przypadku. Możecie się ze mnie śmiać jak chcecie ja i tak swojego zdania o gen. J.Kapicy nie zmienię, chociaż też zostałem skrzywdzony przez wartościowanie. A nowelizacją ustawy z 2009 roku o Służbie Celnej byłem zawiedziony bo nie znalazłem tam zapisu który mówiłby o tym, że SSC może zostać tylko i wyłącznie osoba mundurowa pełniąca służbę w Służbie Celnej.
 

stefan 123

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
5 Luty 2017
Posty
769
Punkty reakcji
747
Niektórzy z Was wypowiadają się, a o niektórych działaniach p. Jacka K. zapomnieli albo nie wiedzą.
Dlatego jednak przypomnę.

Tak więc, gdyby kontynuował, to groził nam KAS z wykonaniem wyroku TK w wersji jw.

Myślę, że wystarczy.
Nie chcę Sławek znowu z Tobą wdawać się w polemikę i od pewnego czasu tego unikam. Ale w tym wypadku pozwolę sobie na nie zgodzenie się z Tobą, jeśli jest tak jak napisałeś to z jakiego powodu kas nie został stworzony w latach kiedy SSC był gen. J. Kapica. Przez 8 lat tego nie zrobił. Także nie słyszałem o ucywilnieniach w Służbie Celnej w tym czasie.
 

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
11 728
Punkty reakcji
2 065
Miasto
ZZ Celnicy PL
Nie będziemy polemizować, wystarczy poczytać projekt ustawy o SC skierowany przez JK do Sejmu i który przeszedł pierwsze czytanie i Komisje bez zmian, mimo naszych sprzeciwów i zawierał UCYWILNIENIE. Dopiero pikieta tuż przed drugim czytaniem projektu w Sejmie, to zmieniła.
Oczywiście, że nie będziemy polemizować, bo nie ma o czym.
Ale pozwolę sobie na cytat z jednego z opracowań, jakie w tamtym czasie(projektowania KAS-u) do mnie wpływały.

"(...)Obecnie procedowany projekt; jego główne założenia był przygotowywany w Ministerstwie Finansów na zlecenie Wiceministra Finansów w Rządzie PO-PSL Jacka Kapicy i miał służyć realizacji jego ogromnych ambicji. To Jacek Kapica miał zostać pierwszym Szefem KAS pod rządami PO-PSL. Wynik wyborów plany te pokrzyżował ale nowy Minister Finansów zupełnie bezkrytycznie przejął prawie gotowy już projekt po poprzedniku i stąd jego założenia mógł bardzo szybko ujawnić. Już w styczniu 2016r. poznaliśmy pierwszą wersję ustawy o KAS. Urzędnicy MF powołani do specjalistycznych zespołów ds. KAS pod rządami PO-PSL kontynuowali te prace już pod rządami PIS. Szok? Nie, tak właśnie funkcjonuje „stare – nowe” Ministerstwo Finansów. Stąd m. in. wielka niechęć do projektu wśród szeregowych skarbowców i celników.

Ktoś powie, kłamstwo. Były wiceminister Jacek Kapica nie ma nic wspólnego z założeniami ustawy o KAS, przecież jest to autorski projekt posłów PIS. Warto może więc publicznie powiedzieć o prawdziwych źródłach projektu i chronologii zdarzeń.

Na początek mały cytat: „W odpowiedzi na wniosek Pana Jacka Kapicy, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów(MF), misja pomocy technicznej Departamentu ds. Podatkowych (FAD) odwiedziła Warszawę w okresie 12–25 listopada 2014 r. w celu przedstawienia zaleceń dla Ministerstwa Finansów w wybranych obszarach strategii modernizacji administracji podatkowej.(…) Głównym celem misji było przeprowadzenie szerokiej analizy administracji podatkowej oraz przedstawienie zaleceń mających na celu usprawnienie jej efektywności i skuteczności. W szczególności, misja skoncentrowała się na określeniu, czy administracja podatkowa posiada: (1) odpowiednie struktury zarządzania i struktury organizacyjne; (2) efektywne podejście do zarządzania wypełnianiem obowiązków podatkowych; (3) silne procesy biznesowe i skuteczne metody wyznaczania celów operacyjnych i mierzenia realizacji tych celów; oraz (4) odpowiednie podejście to opracowania, zarządzania i wdrażania strategii modernizacji administracji podatkowej”.

Cytat ten pochodzi z raportu Departamentu ds. Podatków Pośrednich Międzynarodowego Funduszu Walutowego – „POLSKA ADMINISTRACJA PODATKOWA WYZWANIA MODERNIZACYJNE I PRIORYTETY STRATEGICZNE.” Raport został opublikowany w styczniu 2015r.

Projekt ustawy o KAS był przygotowywany w MF jeszcze pod rządami PO-PSL zgodnie z zaleceniami tego raportu. Rząd PO-PSL miał na to prawie rok. Z tego dokumentu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wynika właśnie postulat utworzenia ujednoliconej krajowej administracji skarbowej. To się w głowie nie mieści, ale Jacek Kapica może mieć wielką satysfakcję, że przygotowany na podstawie zleconych przez niego rekomendacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego projekt, jest obecnie procedowany z inicjatywy posłów PIS. To pokazuje też, jak bardzo urzędnicy MF są w stanie manipulować opinią publiczną i politykami koalicji rządzącej.

Szkoda, że prawdopodobnie posłowie tego raportu nie przeczytali, bo może zauważyliby, że urzędnicy MF czyli faktyczni autorzy projektu zastosowali się do rekomendacji i przygotowali zgodny z nim projekt. Stąd m.in. połączenie kontroli skarbowej z administracją podatkową, stąd faktyczna likwidacja dwuinstancyjnego postępowania podatkowego w tworzonych urzędach celno-skarbowych. Pominęli jednak bardzo istotną część rekomendacji MFW:

  • Brak w Polsce kompleksowej strategii modernizacji administracji podatkowej, brak mapy drogowej reform, które powinny być rozłożone na 5-10 lat a nie na kilka miesięcy, co w przypadku prób wdrożenia ustawy o KAS będzie terminem niewykonalnym;
  • Brak zapisów w projekcie o reformie, reformy samego Ministerstwa Finansów, które jako Centrala zarządzająca podatkami w ogóle nie funkcjonuje. MF nie zapewnia jednolitej realizacji zadań na poziomie operacyjnym. Departamenty MF odpowiedzialne za administrację podatkową nie realizują obecnie skutecznej kontroli nad dużą siecią izb skarbowych i lokalnych urzędów skarbowych, które działają w większości według uznania swojego lokalnego kierownictwa.
  • ...
  • Administracja podatkowa powinna ściśle współpracować ze Służbą Celną; to postulat MFW, dla którego odrębność SC jest czymś oczywistym
  • Tak więc, ta część rekomendacji MFW, która mogłaby w jakikolwiek sposób naruszyć skostniały układ organizacyjny i kadrowy w samym Ministerstwie Finansów w projektowanej reformie jest całkowicie pominięta. To prawdziwy paradoks, że zdiagnozowane przez MFW słabości administracji podatkowej polegające na: „zdecentralizowaniu systemów IT, słabej funkcji Centrali, rozdrobnionej funkcji kontroli podatkowej, zbyt szerokiej autonomii na poziomie operacyjnym oraz braku skutecznego centralnego monitoringu i kontroli pracy operacyjnej” zostaną utrwalone, bo w strukturze organizacyjnej i kompetencyjnej Ministerstwa Finansów i administracji podatkowej nie zmieni się nic a zmiany mają dotyczyć w istocie tylko organów kontroli skarbowej i Służby Celnej, którym zdiagnozowane wyżej słabości są w większości obce. Szczególnie Służba Celna, która przez wszystkie instytucje miedzynarodowe jest oceniana pozytywnie, ma być zdemontowana kosztem administracji podatkowej. Autorzy projektu znowu powiedzą, że to kłamstwo. Przecież Służba Celna będzie przekształcona w Służbę Celno-Skarbową. (...)"
 
Ostatnia edycja:

Skorpion1

Aktywny użytkownik
Dołączył
20 Październik 2017
Posty
253
Punkty reakcji
70
Rozjebali cło bo za dobrze pracowało i mieli wiele sukcesów w wykrywaniu nieprawidłowości, a to przeszkadzało zapewne tamtym jak I obecnym. Skarbowców zostawili oprócz UKS I Wywiadu Skarbowego, bo to i tak skostniala i nie mająca specjalnie wyników organizacja. I o to właśnie chodziło.
 

stefan 123

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
5 Luty 2017
Posty
769
Punkty reakcji
747
Napiszę uczciwie, że przeglądnąłem pobieżnie dokument o którym wspomniał Sławek i nic tam nie znalazłem na temat kasu. Mowa jest tylko o administracji podatkowej, nie ma tam mowy o cle i Służbie Celnej jakoby miała być też skonsolidowana. W dokumencie tym na stronie 55 jest schemat przyszłej administracji podatkowej wg autorów tego opracowania. Pozwolę sobie na umieszczenie zdjęcia z 54 strony tego dokumentu które chyba najpełniej pokazuje zakres prac komisji. Może czegoś nie zauważyłem jeżeli tak to proszę o sprostowanie.
IMG_20210719_152121263.jpg
 

bolo1999

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
25 Luty 2008
Posty
4 152
Punkty reakcji
1 392
Miasto
warmia
Koniu wiesz czemu szanuje gen. J.Kapice, bo to był pierwszy SSC którego zobaczyłem w mundurze Służby Celnej. Wreszcie po kilkunastu latach uwierzyłem, że może być normalnie, tak jak w każdej służbie gdzie zawsze na czele stoi osoba wywodząca się z tej służby i już nigdy na czele tej służby nie będzie cywil z przypadku. Możecie się ze mnie śmiać jak chcecie ja i tak swojego zdania o gen. J.Kapicy nie zmienię, chociaż też zostałem skrzywdzony przez wartościowanie. A nowelizacją ustawy z 2009 roku o Służbie Celnej byłem zawiedziony bo nie znalazłem tam zapisu który mówiłby o tym, że SSC może zostać tylko i wyłącznie osoba mundurowa pełniąca służbę w Służbie Celnej.
On nie wywodził się z tej Służby

Został dic w szcz z ulicy

Nigdy nie robił zkc

Praktyk, modułów, egzaminów

Urodzony generał który puszył się w mundurze
 

zolcim

Aktywny użytkownik
Dołączył
21 Marzec 2012
Posty
199
Punkty reakcji
163
Miasto
Od Nysy Łużyckiej po Ełk, spoczął nad Rawką :-)
On nie wywodził się z tej Służby

Został dic w szcz z ulicy

Nigdy nie robił zkc

Praktyk, modułów, egzaminów

Urodzony generał który puszył się w mundurze
Nie tak bardzo z ulicy, a z gabinetu Prezesa GUC Z. Bujaka, którego gabinetu był dyrektorem co najmniej w 2001, jako członek jakiejś przybudówki/młodzieżówki Unii Wolności. Wspomagał także Prezesa w pisaniu pracy magisterskiej (podobno).
 

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
11 728
Punkty reakcji
2 065
Miasto
ZZ Celnicy PL
@stefan 123 W zaleceniach MFW nie ma. To jest właśnie wyżej napisane:
"Administracja podatkowa powinna ściśle współpracować ze Służbą Celną; to postulat MFW, dla którego odrębność SC jest czymś oczywistym"
A jednak SC zlikwidowano i właśnie wbrew zaleceniom MFW.
Ja otrzymywałem w tamtym czasie szereg informacji, że JK to przygotował, ale nie jestem w MF i nie mam możliwości zweryfikowania tego.

Ps. A co z pkt 1 z mojego postu? Wystarczy ubrać mundur, by zyskać szacunek?
A co z ucywilnieniem w projekcie ustawy o SC?
Przepraszam, jednak polemika. Biję się w pierś.
 

piracius

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
15 Maj 2020
Posty
1 454
Punkty reakcji
803
Ja rozumiem o co ci chodzi. Narobił ludziom problemów ale naszej służby zabić nie chciał. Robił co musiał - po swojemu - ale z "szacunkiem" to trochę przesadziłeś! Nie pamiętasz jak np. nie odróżniał czapki SG od naszej?
Dał początek wymianie kadry na "ludzi z ulicy"....jak widać ciąg dalszy nastąpił:cool:
 

piracius

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
15 Maj 2020
Posty
1 454
Punkty reakcji
803
@stefan 123 W zaleceniach MFW nie ma. To jest właśnie wyżej napisane:
"Administracja podatkowa powinna ściśle współpracować ze Służbą Celną; to postulat MFW, dla którego odrębność SC jest czymś oczywistym"
A jednak SC zlikwidowano i właśnie wbrew zaleceniom MFW.
Ja otrzymywałem w tamtym czasie szereg informacji, że JK to przygotował, ale nie jestem w MF i nie mam możliwości zweryfikowania tego.

Ps. A co z pkt 1 z mojego postu? Wystarczy ubrać mundur, by zyskać szacunek?
A co z ucywilnieniem w projekcie ustawy o SC?
Przepraszam, jednak polemika. Biję się w pierś.
Niestety swoimi knowaniami omamił część funkcjonariuszy (nie tylko)...i poszło:mad:
 

lupus

Aktywny użytkownik
Dołączył
14 Wrzesień 2011
Posty
558
Punkty reakcji
30
"Zostawcie już wszystkich szefów w spokoju! Ich rolą jest przypochlebiać się swoim szefom."
You made my day, Cat!
🤣(y)
 

joanna_de

Aktywny użytkownik
Dołączył
11 Marzec 2019
Posty
181
Punkty reakcji
100
Bardzo ciekawe ...

 

daff

Użytkownik
Dołączył
26 Styczeń 2008
Posty
311
Punkty reakcji
13
"Możecie się ze mnie śmiać jak chcecie ja i tak swojego zdania o gen. J.Kapicy nie zmienię, "
OŁ jesssssss....
tak dla odświeżenia pamięci:

 
Dołączył
11 Grudzień 2010
Posty
63
Punkty reakcji
2

Kill Bill

Użytkownik
Dołączył
30 Czerwiec 2021
Posty
9
Punkty reakcji
34
OŁ jesssssss....
tak dla odświeżenia pamięci:

Dzięki @daff że zacytowałeś to i przypomniałeś jaka to była: fujara (synonim).

Swoją drogą łza się w oku kręci jakiego wtedy mieliśmy powera...
Ja naprawdę chciałbym jeszcze w czymś 'naszym' wziąć udział.

Ale nie uprzedzajmy faktów...
Poka.
 

cat

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
6 Grudzień 2008
Posty
4 790
Punkty reakcji
2 616

zolcim

Aktywny użytkownik
Dołączył
21 Marzec 2012
Posty
199
Punkty reakcji
163
Miasto
Od Nysy Łużyckiej po Ełk, spoczął nad Rawką :-)
OŁ jesssssss....
tak dla odświeżenia pamięci:

Daff dziękuję za odświeżenie niektórym pamięci!
 
Do góry