• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Reforma KAS

Podobno powstał odpowiednik słynnej Guardia di Finanza...w takim razie gdzie jest odpowiednik słynnej Sycylii i słynnej La Cosa Nostra?
 
"Reklamy nie są takie złe"...tak, są wiele gorsze, dlatego mój adblock i ten artykuł się nie dogadali.
Proszę o skopiowanie treści, jeśli to nie problem.
thx

Unia potrzebuje "FBI dla celników", by ukrócić przemyt

Szef OLAF, europejskiej agencji ds. zwalczania oszustw finansowych, mówi, że obecny unijny system celny ułatwia oszustwa i przemyt i proponuje jedno centralne biuro, zamiast dzisiejszych 28 krajowych urzędów celnych, pisze Giulia Paravicini z POLITICO
-W sumie 56 różnych krajowych agencji kontroluje jedną wspólną unijną granicę
-Jeden wspólny urząd celny ma zapobiec sytuacji, że kraje clą towary grubo poniżej ich wartości, by zachęcić eksporterów do odprawy na ich terytorium – taki wielomiliardowy proceder odkryto właśnie w Wielkiej Brytanii
-Małe są jednak szanse na wspólną agencję celną, a wśród sprzeciwiających się byłaby zapewne Polska
Według, Giovanniego Kesslera, odchodzącego szefa OLAF, Unia potrzebuje jednej agencji celnej dla wspólnej granicy, która działa jak "FBI dla celników".

Kessler, który niedawno opuścił Brukselę by objąć kierownictwo włoskiej agencji celnej, uważa, że rozdrobnione egzekwowanie przepisów celnych w różnych krajach Unii, doprowadziło do luk prawnych, a nawet pokrętnych zachęt ułatwiających oszustwa i przemyt.

-Mamy 28 agencji celnych dla towarów i 28 agencji straży granicznej dla ludzi czyli 56 agencji do obsługi jednej granicy, - powiedział Kessler w wywiadzie udzielonym na 12. piętrze biura OLAF w Brukseli.

- Moja wizja jest taka, że musimy posunąć się dalej i w pełni wdrożyć unię celną poprzez utworzenie jednolitego europejskiego organu celnego, – mówi. To stanowisko jest efektem jego sześcioletnich doświadczeń w dochodzeniach dotyczących wielkiej korupcji na terytorium Unii.

Przypadkiem wskazującym na zagrożenia wynikłe z rozdrobnienia, było zakończone w tym roku dochodzenie OLAF w sprawie brytyjskich władz rzekomo przymykających oczy na działania ogromnej transgranicznej sieć oszustów. To pozwalało na wjazd do Europy super-tanich chińskich towarów, kosztując Unię około 5 mld euro w utraconych cłach i podatku VAT.

Zgodnie z planem Kesslera, zjednoczone siły graniczne Unii byłyby w stanie zawczasu zebrać dokładne informacje na temat wyjątkowo niskich wycen, które Urząd Podatków i Ceł Jej Królewskiej Wysokości rzekomo nadawał całych kontenerom chińskich towarów.

Organy celne z 28 państw członkowskich są odpowiedzialne za zwalczanie nadużyć finansowych – szczególnie w przypadkach, które mogłyby pozbawić dochodów podatkowych zarówno Unię, jak i rządy krajowe.

Dochodzenia te obejmują różne tematy, takie jak fałszywe świadectwa pochodzenia, oszukańcze deklaracje VAT i uchylanie się od podatku akcyzowego od papierosów i alkoholu.

Według danych Komisji Europejskiej, służby celne obsługują ponad 2 miliardy ton towarów rocznie – ponad 270 milionów deklaracji.

Jednak różne standardy w zakresie egzekwowania przez państwa kontroli tych towarów i zwalczania oszustw doprowadziły do znacznych strat zarówno w Unii, jak i w państwach członkowskich. Ta niejednolitość, mówi Kessler, musi zostać naprawiona, jeśli Europa chce skutecznie ograniczyć przemyt i oszustwa podatkowe.

- Kiedy towar wchodzi do kraju, to po kilku godzinach jest w całej Europie, ale jest on kontrolowany zgodnie ze standardem tego kraju i z zgodnie z jego systemem informatycznym, który różni się od systemów informatycznych wszystkich pozostałych 27 krajów, - powiedział.

Według argumentacji Kesslera, jeśli Europa ma jedną granicę i wspólne obowiązki wobec towarów przybywających z zewnątrz, powinna również mieć federalnego strażnika, aby zapewnić "spójność w jakości i ilości kontroli", który by jednocześnie "zapobiegał potencjalnie niebezpiecznej i ukrytej konkurencji wśród państw członkowskich".

Za "niebezpieczną konkurencję" Kessler uważa rywalizację wśród konkurujących krajów Unii, która zmierza do przyciągnięcia większego ruchu do swoich portów poprzez stworzenie reputacji mniej inwazyjnych organów celnych.

Propozycja Kesslera ma raczej małe szanse na realizację, bo wśród krajów członkowskich nie ma dziś nawet jednomyślności w sprawie unijnego prokuratora, który ma koordynować działania na rzecz walki z nadużyciami dotyczącymi VAT. Polska jest wśród kilku krajów, które odmówiły przyłączenia się do inicjatywy.

Ponadto urzędy celne zostały w Polsce niedawno włączone do struktur urzędów skarbowych, a suwerenność poboru podatków, to zasada, z której żadne z państw członkowskich łatwo nie zrezygnuje.

Autor: Giulia Paravicini
 
"Za "niebezpieczną konkurencję" Kessler uważa rywalizację wśród konkurujących krajów Unii, która zmierza do przyciągnięcia większego ruchu do swoich portów poprzez stworzenie reputacji mniej inwazyjnych organów celnych."
To prawda. Szef OLAF zrobił swoje. Poinformował o gigantycznym procederze, z powodu którego UE traci miliardy.
Wprawdzie proceder trwa już dekady zapewne, bo ja pamiętam, że odkąd weszliśmy do UE, to już o tym było wiadomo, a pewnie wcześniej już istniał, m.in. nie interesowanie się wartością towarów.
Ciekaw jestem jaki będzie ciąg dalszy.
Rozwiązać ten problem można także w inny sposób, ale nie mam zamiaru podpowiadać tym razem. Zbyt dużo pomysłów już podsunąłem, chociażby naszemu MF, które potem chwali się, że samo wymyśliło to i tamo w uszczelnianiu systemu podatkowego, a w zamian stosuje wobec nas metody białoruskie w kontaktach z partnerem społecznym.
 
tylko czekać na wybuch "entuzjastów" kolejnego unijnego dealu - z niedobitego mf-u :(.
trzeba cierpliwie pozwolić się tej pseudoelicie samozaorać a my zadbajmy teraz o nasze indywidualne interesy.
ps.
w innym wątku pytałeś o definicję tego co się wydarzyło w SC.
N I E G O D Z I W O S C
nic innego nie przychodzi mi adekwatniejszego do głowy i nie jest oceną, a cechą ludzi niskich pobudek.

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !
 
Tak "wieść gminna" głosi, ale konkretów brak. :confused:
Ja słyszałem o przekształceniu delegatur - lecz też nie wiem dokładnie w co. Jest podobno pomysł utworzeniu czegoś w rodzaju inspekcji - tylko do samej kontroli, działań operacyjnych i postępowań karnych - taki niby zollkriminalamt do cła, przemytu i podatków ;-) UCSy robiłyby odprawy, orzecznictwo i pewnie tylko ddziały celne by miały...
Wieść gminna rzecze też, że jeżeli coś w ogóle zrobią to najwcześniej w kwietniu 2018, przy okazji tworzeniu IV MUSu w Wawie, ale sporo osób z dawnego Dep KS mówi że zmian w ogóle żadnych nie będzie - bo jest "baardzo dobrzee", jeżeli już to w miarę możliwości ujednolicą we wszystkich UCSach strukturę, cześć uksiaków wygonią do USów a część do delegatur. Podobno boją się że wszystkim Celnikom będą musieli wrócić Mundury i to studzi wszelkie "naprawcze" zapały ;-)
Pożywiom - uwidzim...
 
Dzięki Gefreiter.
Haha, już to widzę, jeden urząd (dla całkowitego ogłupienia "cywili" nazwany "agencją celną"). U nas dysfunkcyjny jest jeden twór celno-skarbowy, a jak do tego dorzucić bariery językowe i różnice kulturowe i to skleić w mega-molocha, to już byłaby komedia totalna...
 
Dzięki Gefreiter.
Haha, już to widzę, jeden urząd (dla całkowitego ogłupienia "cywili" nazwany "agencją celną"). U nas dysfunkcyjny jest jeden twór celno-skarbowy, a jak do tego dorzucić bariery językowe i różnice kulturowe i to skleić w mega-molocha, to już byłaby komedia totalna...

oj tam oj tam, byli już tacy co chcieli zamienić urzędy celne na prywatne agencje celne, a nawet tacy co im się udało, a tak na poważnie......, ludzie i tak mylili urzędy celne z agencjami celnymi to przynajmniej nie pomyla nazwy agencji z urzędem
 
oj tam oj tam, byli już tacy co chcieli zamienić urzędy celne na prywatne agencje celne, a nawet tacy co im się udało, a tak na poważnie......, ludzie i tak mylili urzędy celne z agencjami celnymi to przynajmniej nie pomyla nazwy agencji z urzędem


Teoretycznie masz rację - tylko, że przemiana;
ze Służby Celnej na Agencję Celną,
przywodzi natrętną myśl o dalszej metamorfozie;
z Agencji Celnej na Agencję "Towarzyską" !!

Czemu ten cudzysłów ?!

Bo stawianie wszystkiego na głowie, mają przecież towarzysze opanowane.
Nawet w czymś takim, rządzić będą ... "towarzyscy", a do roboty zagonią tanie ...
... magister; ekonomii do kasy, spedycji do magazynu, chemii do środków piorących,
itd, ... a do ochrony bajzlu - docent od prawa!

Nasza państwowa "Biedronka", to co najmniej 15 lat opóźnienia za oryginałem.
Tyle, że prawo dotyczące pracowników, w prawdziwej Biedronce zostało w końcu
uwzględnione, a tu się - po prostu o - prawie i/lub sprawiedliwości - zapomina ...
 
Teoretycznie masz rację - tylko, że przemiana;
ze Służby Celnej na Agencję Celną,
przywodzi natrętną myśl o dalszej metamorfozie;
z Agencji Celnej na Agencję "Towarzyską" !!

Czemu ten cudzysłów ?!

Bo stawianie wszystkiego na głowie, mają przecież towarzysze opanowane.
Nawet w czymś takim, rządzić będą ... "towarzyscy", a do roboty zagonią tanie ...
... magister; ekonomii do kasy, spedycji do magazynu, chemii do środków piorących,
itd, ... a do ochrony bajzlu - docent od prawa!

Nasza państwowa "Biedronka", to co najmniej 15 lat opóźnienia za oryginałem.
Tyle, że prawo dotyczące pracowników, w prawdziwej Biedronce zostało w końcu
uwzględnione, a tu się - po prostu o - prawie i/lub sprawiedliwości - zapomina ...

agencja towarzyska to już od dawna. pewnie nawet na emeryturach będą się rozprowadzać i awansować. aż po grób.
 
Z ostatnich wieści - przebudowa UCS o której pisałem 3 listopada ma się zbiec z reformą ABW, która już nie będzie się zajmować sprawami podatkowymi. Pewnie UCSy przejmą część ludzi z tamtąd.
Ale za rok wybory samorządowe i reforma inspekcji weterynaryjnej, a koncepcja reformy służb specjalnych wciąż niegotowa. Kolejny rok - wybory do Parlamentu - więc teoretycznie do wygrania następnych wyborów przez PIS niewiele się będzie dziać w reorganizacji KAS.
 
Z ostatnich wieści - przebudowa UCS o której pisałem 3 listopada ma się zbiec z reformą ABW, która już nie będzie się zajmować sprawami podatkowymi. Pewnie UCSy przejmą część ludzi z tamtąd.
Ale za rok wybory samorządowe i reforma inspekcji weterynaryjnej, a koncepcja reformy służb specjalnych wciąż niegotowa. Kolejny rok - wybory do Parlamentu - więc teoretycznie do wygrania następnych wyborów przez PIS niewiele się będzie dziać w reorganizacji KAS.

To by miało sens. Jeśli inne instytucje stracą uprawnienia do ścigania przestępczości podatkowej, a na polu walki pozostanie jedynie upośledzona służba pseudomundurowa SCS, to Szef KAS dostanie praktycznie prawo do przyznawania swoim ludziom robienia wałów podatkowych. I NIKT się do tego nie przyczepi.
 
Back
Do góry