W sprawie zwolnień lekarskich w Służbie Celnej
http://www.gazetalekarska.pl/?p=28751
WRZESIEŃ 29, 2016
Szef Służby Celnej oraz podsekretarz stanu Ministerstwa Finansów Marian Banaś poinformował Naczelną Izbę Lekarską, że w czerwcu w Służbie Celnej zaobserwowano zjawisko znacznie zwiększonej zachorowalności funkcjonariuszy.
Zwrócił się do prezesa NRL - jako do przedstawiciela samorządu lekarskiego, stojącego na straży etyki zawodowej lekarzy - z prośbą o wnikliwą analizę sprawy gwałtownego wzrostu liczby wystawianych zwolnień lekarskich oraz o podjęcie współpracy w zakresie działań kontrolnych. W odpowiedzi prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował pismo, w którym napisał m.in.:
"Lekarze i lekarze dentyści wykonujący zawód w Rzeczypospolitej Polskiej kierują się zasadami postępowania określonymi przepisami prawa oraz postanowieniami Kodeksu Etyki Lekarskiej. Zgodnie z treścią art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością.
Zgodnie natomiast z treścią art. 4 Kodeksu Etyki Lekarskiej dla wypełnienia swoich zadań lekarz powinien zachować swobodę działań zawodowych, zgodnie ze swoim sumieniem i współczesną wiedzą medyczną. Pragnę zapewnić Pana Ministra, że lekarze i lekarze dentyści doskonale znają swoje powinności zawodowe i sumiennie, z należytą starannością podchodzą do wykonywania swoich obowiązków tak wobec chorych, jak i wobec społeczeństwa i instytucji państwa.
Samorząd lekarski nie prowadzi prewencyjnych kontroli merytorycznej pracy lekarzy i lekarzy dentystów i nie ma powodów, kontrole takie nie mają oparcia w przepisach ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich ani w innym akcie prawnym określającym uprawnienia i obowiązku samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.
Nie widzę również powodów aby takiej kontrole wprowadzać, w szczególności wobec wybranych grup pacjentów np. funkcjonariuszy celnych.
Kontrola prawidłowości postępowania lekarza orzekającego w przedmiocie niezdolności do pracy może natomiast następować ex post w ramach postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej. Postępowanie takie może zostać przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej wszczęte na podstawie wiarygodnej informacji uzasadniającej podejrzenie popełnienia przewinienia zawodowego.
Jeżeli zatem Służba Celna jest w posiadaniu informacji mogących uzasadniać podejrzenie popełnienia przez lekarza przewinienia zawodowego polegającego np. na nieuzasadnionym wystawieniu osobie badanej zwolnienia lekarskiego, to takie informacje powinny zostać przekazane zgodnie z kompetencją okręgowemu rzecznikowi odpowiedzialności zawodowej tej okręgowej izby lekarskiej, której członkiem jest dany lekarz".