• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Projekt nowelizacji do Sejmu skierował Senat - Ustawa Emerytalna

AA

Z niewiedzą źle Pan trafił, ale nie będę polemizował, natomiast jeśli chodzi o list pochwalny to i owszem, należy to tak rozumieć. Każdy z celników, stary i młody winny jest wdzięczność dla Pana Sławka za jego determinację, skuteczność. Nie znam przewodniczącego,ale przez lata służby, do teraz obserwuje, czytam jego wypowiedzi, stąd moja konstatacja
Ps.
... i do Pana który usiłuje mnie dyskredytować.
Jestem już poza naszą służbą.
Nie mam żadnego interesu, prawnego, prywatnego, żeby wychwalać przewodniczącego.

OMG 😱 z tą dyskredytacją
 
@Florian Wyrażasz głos zdecydowanej większości funkcjonariuszy w służbie z którymi rozmawiamy, w kontekście wnoszenia zmian przy zasadach emerytur mundurowych. Ogół w służbie uważa, że lepiej jest tego nie ruszać, bo nie ma przecież żadnych gwarancji, że rządzący w trakcie nie zmienią reguł gry, jak już wielokrotnie to robili i zostanie wylane dziecko z kąpielą i większość straci.
Napisałem wyżej także, że szanujemy tą część naszych Koleżanek i Kolegów, która tego ryzyka nie podziela, mimo iż rząd nie raz pokazał, że potrafi zadziałać brutalnie, nawet w kwestii praw nabytych i dyskretnie działamy także w tej sprawie.
 
Zaliczenie lat przed 1999 nie jest żadnym zagrożeniem ani stratą.
Pozostający jeszcze w służbie zyskaliby dodatek balkonikowy, niektórzy już mieliby 2500 miesięcznie zysku.
Odchodząc na emeryturę procent wysługi byłby wyższy, dla części już 75% i można wtedy dorabiać bez potrąceń z emerytury odkładając składki na zusowską emkę.
Tylko nie słyszałem, żeby ktoś o to walczył.
Brawo SzNP, życzę Wam powodzenia i gratuluję dobrego lobbingu.
I tu się mylisz kolego. Zaliczenie lat przed 1999 będzie uprawniało tylko do jednej emki. Poczytaj ostatnią uchwałę SN dot. zaliczenia lat do ZUS i emki z niej. Orzecznictwo SN wyraźnie rozdziela lata sprzed 01.01.1999 i po 02.01.1999 na podział dot. prawa do emerytury jednej lub dwóch. Sławek i inni mają rację, że ryzyko majstrowania przy zmianach w ustawie jest bardzo duże na niekorzyść funkcjonariuszy.
 
I tu się mylisz kolego. Zaliczenie lat przed 1999 będzie uprawniało tylko do jednej emki. Poczytaj ostatnią uchwałę SN dot. zaliczenia lat do ZUS i emki z niej. Orzecznictwo SN wyraźnie rozdziela lata sprzed 01.01.1999 i po 02.01.1999 na podział dot. prawa do emerytury jednej lub dwóch. Sławek i inni mają rację, że ryzyko majstrowania przy zmianach w ustawie jest bardzo duże na niekorzyść funkcjonariuszy.
Coś tam wiesz ale nie do końca.
Ci co byli w służbie przed 1.01.1999 mają prawo tylko do emerytury mundurowej (prawda), ale zaliczenie okresu sprzed 1999 roku jako równoważnego ze służbą tego by nie zmieniło, bo byłby to właśnie tylko okres równoważny.
Czyli dalej obowiązywałby art 15a i przysługiwałaby emerytura z ZUS za cywilne lata niewliczone do emerytury mundurowej.
Ale nawet gdyby Twoje nieuzasadnione obawy były prawdziwe, można byłoby zawsze wybrać nowy system emerytalny, emka po min 25 latach a pełna po 30 latach. (Jest w ustawie prawo wyboru).
A tłumaczeń związku uzasadniających olanie tematu z nieznanych mi powodów, albo, o zgrozo, z niewiedzy i nieznajomości przepisów, nie będę komentował.
Mogę jako życzliwy związkowi były wieloletni członek podpowiadać, ale nie mam już prawa czegokolwiek wymagać.
 
Coś tam wiesz ale nie do końca.
Ci co byli w służbie przed 1.01.1999 mają prawo tylko do emerytury mundurowej (prawda), ale zaliczenie okresu sprzed 1999 roku jako równoważnego ze służbą tego by nie zmieniło, bo byłby to właśnie tylko okres równoważny.
Czyli dalej obowiązywałby art 15a i przysługiwałaby emerytura z ZUS za cywilne lata niewliczone do emerytury mundurowej.
Ale nawet gdyby Twoje nieuzasadnione obawy były prawdziwe, można byłoby zawsze wybrać nowy system emerytalny, emka po min 25 latach a pełna po 30 latach. (Jest w ustawie prawo wyboru).
A tłumaczeń związku uzasadniających olanie tematu z nieznanych mi powodów, albo, o zgrozo, z niewiedzy i nieznajomości przepisów, nie będę komentował.
Mogę jako życzliwy związkowi były wieloletni członek podpowiadać, ale nie mam już prawa czegokolwiek wymagać.

Nie ma co rozważać drugiej emki, bo dla zdecydowanej większości jeszcze w służbie będącej do 15.09.99 to może być krótki okres, a nawet za krótki.

Inna sytuacja powstaje dla ucywilnionych, bo wtedy parę latek składkowych się nazbiera, więc kapitał też spory .

Jeszcze kwestia bariery 25 lat służby z okresami równorzędnymi, które dopiero uprawniają do doliczenia po 1.3, ale po co to doliczać skoro będzie max 75%?

Masakra te przepisy emerytalne, ja po pierwszym czytaniu kucnąłem 🙂.

Jedyny realny bonus to balkonikowe małe lub duże , tu zgoda na całego.
 
Nie ma co rozważać drugiej emki, bo dla zdecydowanej większości jeszcze w służbie będącej do 15.09.99 to może być krótki okres, a nawet za krótki.

Inna sytuacja powstaje dla ucywilnionych, bo wtedy parę latek składkowych się nazbiera, więc kapitał też spory .

Jeszcze kwestia bariery 25 lat służby z okresami równorzędnymi, które dopiero uprawniają do doliczenia po 1.3, ale po co to doliczać skoro będzie max 75%?

Masakra te przepisy emerytalne, ja po pierwszym czytaniu kucnąłem 🙂.

Jedyny realny bonus to balkonikowe małe lub duże , tu zgoda na całego.
Nie do końca nawet jeżeli jest niewiele lat przepracowanych przed 99 należy pamiętać o środkach zgromadzonych w drugim filarze.To są nie małe pieniądze i dodatkowo dziedziczone
 
Coś tam wiesz ale nie do końca.
Ci co byli w służbie przed 1.01.1999 mają prawo tylko do emerytury mundurowej (prawda), ale zaliczenie okresu sprzed 1999 roku jako równoważnego ze służbą tego by nie zmieniło, bo byłby to właśnie tylko okres równoważny.
Czyli dalej obowiązywałby art 15a i przysługiwałaby emerytura z ZUS za cywilne lata niewliczone do emerytury mundurowej.
Ale nawet gdyby Twoje nieuzasadnione obawy były prawdziwe, można byłoby zawsze wybrać nowy system emerytalny, emka po min 25 latach a pełna po 30 latach. (Jest w ustawie prawo wyboru).
A tłumaczeń związku uzasadniających olanie tematu z nieznanych mi powodów, albo, o zgrozo, z niewiedzy i nieznajomości przepisów, nie będę komentował.
Mogę jako życzliwy związkowi były wieloletni członek podpowiadać, ale nie mam już prawa czegokolwiek wymagać.
O możliwości uznania lat jako równoważnych, każdy o tym wie.
Życie znowu pokazało, że istnieje ryzyko zabrania więcej niż dania. Puentą tego niech będzie pismo Szefa KAS dot. zwolnionych fc.
 
Coś tam wiesz ale nie do końca.
Ci co byli w służbie przed 1.01.1999 mają prawo tylko do emerytury mundurowej (prawda), ale zaliczenie okresu sprzed 1999 roku jako równoważnego ze służbą tego by nie zmieniło, bo byłby to właśnie tylko okres równoważny.
Czyli dalej obowiązywałby art 15a i przysługiwałaby emerytura z ZUS za cywilne lata niewliczone do emerytury mundurowej.
Ale nawet gdyby Twoje nieuzasadnione obawy były prawdziwe, można byłoby zawsze wybrać nowy system emerytalny, emka po min 25 latach a pełna po 30 latach. (Jest w ustawie prawo wyboru).
A tłumaczeń związku uzasadniających olanie tematu z nieznanych mi powodów, albo, o zgrozo, z niewiedzy i nieznajomości przepisów, nie będę komentował.
Mogę jako życzliwy związkowi były wieloletni członek podpowiadać, ale nie mam już prawa czegokolwiek wymagać.
jak rozumiem temat Ciebie nie dotyczy. Mnie natomiast dotyczy i uważam, ze nie należy niczego zmieniać. Chciałbym mieć dwie emki. Niech Związek tego nie rusza.
 
AA

Z niewiedzą źle Pan trafił, ale nie będę polemizował, natomiast jeśli chodzi o list pochwalny to i owszem, należy to tak rozumieć. Każdy z celników, stary i młody winny jest wdzięczność dla Pana Sławka za jego determinację, skuteczność. Nie znam przewodniczącego,ale przez lata służby, do teraz obserwuje, czytam jego wypowiedzi, stąd moja konstatacja
Ps.
... i do Pana który usiłuje mnie dyskredytować.
Jestem już poza naszą służbą.
Nie mam żadnego interesu, prawnego, prywatnego, żeby wychwalać przewodniczącego.
Ja tu ujmę tak obrazowo.
 
Nie do końca nawet jeżeli jest niewiele lat przepracowanych przed 99 należy pamiętać o środkach zgromadzonych w drugim filarze.To są nie małe pieniądze i dodatkowo dziedziczone
Drugi filar był od stycznia 1999, więc wszyscy celnicy zatrudnieni przed 1999 maja w mim kasę za 3,5 miesiąca - bajońska suma to jest
 
Druk sejmowy 232 zainteresowanych zapraszam do śledzenia procesu legisacji zmian do ustawy.
 
Drugi filar był od stycznia 1999, więc wszyscy celnicy zatrudnieni przed 1999 maja w mim kasę za 3,5 miesiąca - bajońska suma to jest

Bajerujesz nieźle !
OFE było od stycznia 1999 do luty 2017 , takie 100.000złotych . Czy bajońska suma ?
Warto poczekać na drugą emeryturę z ZUS . I to jest kwota dziedziczona .........
 
Jak to sobie rozkminiam tak: lata od 1999 do końca 2017 (była odprowadzana składka emerytalna) będą policzone jako lata mundurowe, więc wszystkie składki w OFE drugi filar przepadają na rzecz Skarbu Państwa, a za lata przed rokiem 1999 jest wyliczany kapitał początkowy w ZUS. Więc po wejściu reformy emerytalnej i OFE, od 1 stycznia 1999 do wejścia w życie ustawy o SC 24 lipca 1999 (bo późniejsze lata są już mundurowe) jest jak pisze j.23 tylko kilka miesięcy. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
 
Nic nie przepada .
Art 15 a . Po osiągnięciu powszechnego wieku odbierasz OFE i sub konto OFE ZUS.
Otrzymujesz drugą emeryturę . \również za lata składkowe i nieskładkowe przed 15.09.1999/
Art 15aa , jedna emka za wszystkie lata /ogólnie wszystko przepada /
 
Nic nie przepada .
Art 15 a . Po osiągnięciu powszechnego wieku odbierasz OFE i sub konto OFE ZUS.
Otrzymujesz drugą emeryturę . \również za lata składkowe i nieskładkowe przed 15.09.1999/
Art 15aa , jedna emka za wszystkie lata /ogólnie wszystko przepada /

Do 14.09.1999 r.

Przepada, ale po 32 latach stażu emerytalnego (wszystko, mundur i cywil razem), dolicza się dodatek stażowy 15% do podstawy emerytury jak dodatki stałe, przez co w górę współczynnik zarobków indywidualny.
 
nic nie przepada przestańcie wprowadzać ludzi w błąd.
A skąd takie info może czymś je poprzecie? Wprawdzie przepisy dotyczące emerytur wprowadzono później ale objęto nimi okres od 14.09.1999 i od tej daty wszystkie składki umorzono albo jak ktoś che przekazano do Skarbu Państwa., mundurowi nigdy nie należeli do OFE (w czasie służby).
 
A skąd takie info może czymś je poprzecie? Wprawdzie przepisy dotyczące emerytur wprowadzono później ale objęto nimi okres od 14.09.1999 i od tej daty wszystkie składki umorzono albo jak ktoś che przekazano do Skarbu Państwa., mundurowi nigdy nie należeli do OFE (w czasie służby).
Tylko na moim koncie w OFE nadal jest kilkadziesiąt tysięcy! Więc co z nimi będzie?
 
Back
Do góry