27 marca 2017 r. Prezes Rady Ministrów Beata Szydło podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej.
Dokument ten określa m.in.: grupy stanowisk urzędniczych, wykazy stanowisk w poszczególnych grupach oraz kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na stanowiskach urzędniczych w Ministerstwie Finansów, Krajowej Informacji Skarbowej i izbach administracji skarbowej, jak również widełki określające wysokość mnożników kwoty bazowej służących do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w jednostkach KAS.
Odpowiadając na pojawiające się w tym kontekście pytania dotyczące wysokości wynagrodzeń osób zatrudnionych w Krajowej Administracji Skarbowej wyjaśniamy, że wprowadzona ww. rozporządzeniem rozpiętość mnożników kwoty bazowej, pozwala na realizację ustaleń Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z przedstawicielami związków zawodowych w zakresie wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie 3000 złotych brutto (mnożnik kwoty bazowej 1,61).
Szef KAS realizuje publicznie złożoną deklarację, dotyczą dążenia do podniesienia wynagrodzeń w jednostkach KAS. Pierwszym etapem tego procesu będzie podwyżka najniższych wynagrodzeń zasadniczych członków korpusu służby cywilnej i uposażeń funkcjonariuszy w izbach administracji skarbowej, urzędach skarbowych, urzędach celno-skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej, do minimalnego poziomu 3000 złotych brutto.
Należy z całą mocą podkreślić, że celem wprowadzonej reformy nie jest pogarszanie warunków płacowych pracowników i funkcjonariuszy. Zastosowanie szerokich "widełek" wysokości mnożnika kwoty bazowej dla wszystkich grup stanowisk pozwala na zastosowanie mnożnika 1,61 przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia zasadniczego dla tych stanowisk, które aktualnie mają przypisany niższy mnożnik kwoty bazowej. Będzie to oznaczać realną podwyżkę najniższego wynagrodzenia zasadniczego do kwoty 3000 zł brutto.
Co więcej, w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów, na wniosek Ministerstwa Finansów, wprowadzono zapis, na mocy którego członek korpusu służby cywilnej zatrudniony w dniu wejścia w życie rozporządzenia w Krajowej Informacji Skarbowej albo w izbie administracji skarbowej, który nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych przewidzianych dla stanowiska zajmowanego przez niego w tym dniu, może być zatrudniony na takim stanowisku. Oznacza to możliwość kontynuacji zatrudnienia na dotychczasowych stanowiskach dla osób, które aktualnie nie posiadają określonego rozporządzeniem poziomu wykształcenia wymaganego dla danego stanowiska.