• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

PIKIETA 12.12.2006r.

Nie dziwię się związkowcom, którzy mają zamiar zrezygnować z udziału w farsie odstawianej w związkach poznańskich i rzepińskich (na temat innych się nie wypowiadam). Sam fakt przynależności do zz ( i związanymi z tym opłatami) powinien być motorem napędowym dla członków zarządów do uczestnicta w akcjach w imieniu wszystkich członków. Jeżeli niektóre zarządy, przewodniczący ZZ mają ogólnopolskie akcje gdzieś, to nie dziwie się szeregowym członkom związku, że rezygnują(przynajmniej się wypowiadają). Coraz więcej ludzi wykazuje indywidualną aktywność, gdyż mają dość bierności zarządów ZZ. Trzeba to zmienić. Ludzie znowu muszą uwierzyć i trzeba im przypomnieć po co powstały Związki Zawodowe. (w niektórych przypadkach potrzebna jest zmiana zarządów)
PS. Niejednokrotnie już pisano o tym, że gdyby na pikietę przyjechały conajmniej same zarządy to byłoby bardzo dobrze.
 
Z Radomia też byli celnicy. Ale fakt że Warszawa odwaliła kichę. W piątek przed pikietą pojechałem do Izby do Warszawy i pytałem się czy ludzi idą na pikietę. Nikt nawet nie wiedział że coś takiego będzie. K...wa co to za organizacja ja pierdziele. I jeszcze tekst w mediach że pikietujących nie było wielu ze względu na pogodę. no to już mnie dobiło. Jak bym się k..wa deszczu i śniegu bał.
 
zakopmy topór wojenny

Jestem skarbowcem, adres waszego forum dostałem od Zolla, którego zabrałem do Warszawy na pikietę. Ludzie czy nie widzicie, że za chwilę będziemy jechać na jednym wózku. Proszę o zachowanie umiaru w obrzucaniu się błotem. Moim zdaniem to szefostwo wszystkich związków, powinno usiąść do stołu i wypracować wspólne stanowisko. Udowodniliśmy tą manifestacją, że skarbówka i zolle mogą stać razem ramie w ramię i myślę że MF było zaskoczone tym że się dogadaliśmy.
udowodnijmy tym ze Swiętokrzyskiej 12c że 'W JEDNOŚCI JEST SIŁA"
 
Być może masz kolego ze skarbówki rację że wspólnie możemy coś wywalczyć ale tu pojawia się zasadniczy problem, gdyż większość celników ma gdzieś połącznie ze skarbówką! Wręcz przeciwnie dążymy do utworzenia z naszych szeregów prawdziewej służby mundurowej.
 
Proszę o zachowanie umiaru w obrzucaniu się błotem. Moim zdaniem to szefostwo wszystkich związków, powinno usiąść do stołu i wypracować wspólne stanowisko.

Nie świruj. Nikt nikogo nie obrzuca błotem a wręcz przeciwnie wszyscy razem staliśmy i bylismy obrzuceni deszczem :D Serdecznie pozdrawiam -młody celnik
 
Re: Pikieta

Kimo napisał:
Ja wypisuję sięze związków. Ale na następną pikietę pojadę. I namówię jeszcze kolegów.

Zawsze możesz zapisać się do naszych ZZ i na następną pikietę pojechać z nami.

Kimo napisał:
Brawo koedzy z Katowic i z Opola, brawo dla wszyskich , którzy przyjechali

Dzięki. :D
 
Po analizie wyników sondy związkowej na stronie www.cenzura.republika.pl narzuca się jeden wniosek:
Najwyższy czas powołać NSSZ FUNKCJONARIUSZY CELNYCH!

Czy ilość organizacji związkowych w twojej grupie zawodowej jest:
niewystarczająca: 6%
wystarczająca: 8%
za duża: 33%
dużo za duża: 53%
Łącznie głosów 134.

Czy wg ciebie rozdrobnienie i mnogość organizacji związkowych ma na celu:
większą skuteczność: 5%
konkurencyjność: 4%
ochronę zarządów: 19%
własny interes: 72%
Łącznie głosów 139.

Czy jeden silny związek zawodowy dbałby lepiej o interes swoich członków:
zdecydowanie nie: 7%
zdecydowanie tak: 56%
na początku tak: 22%
nic się nie zmieni: 14%
Łącznie głosów 138.

Pikieta MF w dniu 12 grudnia dowiodła w sposób ewidentny, że rozdrobnione organizacje związkowe skupione w fasadowych Centralach nie są w stanie, a często nie chcą (-) skutecznie realizować zadań statutowych. Obecni liderzy związkowi poza nielicznymi wyjątkami, nie mają zamiaru narażać się Władzy.
Panie Siwy, uważam, że czas wrócić do omawianej na tym forum koncepcji jednolitej organizacji związkowej. Najwyższy czas odsiać ziarno od plew, a czasu jest niewiele.
 
ankieter napisał:
Po analizie wyników sondy związkowej na stronie www.cenzura.republika.pl narzuca się jeden wniosek:
Najwyższy czas powołać NSSZ FUNKCJONARIUSZY CELNYCH!

Pikieta MF w dniu 12 grudnia dowiodła w sposób ewidentny, że rozdrobnione organizacje związkowe skupione w fasadowych Centralach nie są w stanie, a często nie chcą (-) skutecznie realizować zadań statutowych. Obecni liderzy związkowi poza nielicznymi wyjątkami, nie mają zamiaru narażać się Władzy.
Panie Siwy, uważam, że czas wrócić do omawianej na tym forum koncepcji jednolitej organizacji związkowej. Najwyższy czas odsiać ziarno od plew, a czasu jest niewiele.

Nie sądzę, że WIELKA centrala i jej WIELCY przywódcy są w stanie efektywnie broić naszych interesów. Centrala sprawuje właściwe sobie funkcje, a organizacje związkowe w terenie swoje. Nie uważam, żeby w przypadku protestu źle swoje zadania wypełniła centrala (nie poszczególni jej członkowie ale zarząd jako całość). To lokalne organizacje związkowe nie stanęły na wysokości zadania. Całe szczęście, że nie wszystkie.
Ruch związkowy to inicjatywa społeczna. Oddolnie kontrolowana przez członków związku. Jeżeli lokalni liderzy nie sprawdzają się, to trzeba ich odwołać! Ja osobiście nie wyobrażam sobie sytuacji, w której liderzy mojej organizacji związkowej nie działaliby aktywnie w organizowaniu protestu. To ich obowiązek, tak jak moim jest płacić składki i uczestniczyć w działaniach podejmowanych przez ZZ. To organizacja. Czy każdy w was zna statut swojego związku? Tam powinny być zapisy, z których trzeba skorzystać. Zwołać walne i przegłosować odwołanie ludzi, którzy nie sprawdzają się. Związek to demokratyczna instytucja. Jeżeli się nie uda, to widocznie taka wola większości. Wtedy pozostaje wypisać się. Związek bez członków jest niczym i jestem pewien, że ci wszyscy nieruchawi liderzy doskonale wiedzą o tym. Tyle tylko, że wiedzą również o tym, że nie umiecie korzystać ze swoich praw i zabraknie wam jaj do tego, żeby się zorganizować. Naprawa na górze nie da pożądanego efektu bez sprawnych struktur na dole. Nawet sprawna centrala nie zdąży zareagować w niektórych sprawach, tak jak może to zrobić lokalny zarząd. Zapytajcie o to dobrze poinformowanych.

Wyobraźmy sobie sytuację, że nie ma Federacji, Zrzeszenia, itp. ...
Są tylko sprawne jak w Opolu i Bielsku-Białej lokalne Organizacje. I TO WYSTARCZY.


Przepraszam, że nie wymieniłem innych, ale nie o to chodzi, daję tylko przykład i nie chcę się pomylić tak jak ktoś wyżej podając, że w pikiecie licznie uczestniczyli związkowcy z Katowic co nie jest prawdą.

PS Dlaczego ankieter jest anonimowy? Czy nie stać go na rejestrację?
 
Wystąpienie ministra Mariana Banasia podczas demonstracji w dniu 12 grudnia 2006 roku (Treść wystąpienia na podstawie zapisu video)

Nie mamy innego wyjścia niż uzdrowienie sytuacji w służbach celnych i skarbowych, w całej administracji finansowej. Albo robimy pewne sprawy doraźnie, albo rozwiązujemy je systemowo.

Zaniedbania, które są wynikiem wielu lat, nie da się naprawić w ciągu krótkiego okresu czasu. Na to potrzeba co najmniej rok, dwóch lat. Właśnie w imię odpowiedzialności, tych postulatów, które zgłaszaliście wcześniej i dzisiaj powtórzyliście, my w sposób odpowiedzialny podejmujemy działania.

Dziś właśnie prowadzona jest konferencja naukowa, w której właśnie chcemy opracować stanowisko razem z Wami. Wasi przedstawiciele też są tam zaproszeni i takim miejscem dysput powinna być właśnie konferencja i w ogóle rozmowy, a nie manifestacje, jeszcze w takiej aurze, deszczu i śniegu. Ja wam bardzo współczuję, ale w pełni rozumiem te Wasze żądania, bo chcecie, aby były one w krótkim czasie zrealizowane. Wobec tego raz jeszcze oświadczam: proszę Państwa, debata zapoczątkuje właśnie duże rozwiązania systemowe, w których będą uwzględnione również Wasze główne postulaty.

Nie będą to wynagrodzenia, tak jak to jest w tej chwili, jest demonstracja o 400 złotych. To będą duże wynagrodzenia, duże podwyżki. Ale jak powiadam, wymagające systemowych rozwiązań.

Proszę o podjęcie dialogu tam, gdzie jest nasze miejsce, wspólne rozmowy i wspólna odpowiedzialność. Wtedy rzeczywiście rozwiążemy te wszystkie problemy, które narosły przez lata nie z naszej winy. Ten rząd ma absolutna determinację i to zrobi, ale potrzebujemy tej solidarności, która żeśmy mieli w roku osiemdziesiątym. Bo ona dała wyniki, ale musimy iść dalej i o to was proszę. Dziękuję.

tekst ze strony: http://www.skarbowcy.pl/
 
Co to za zapach...? Ja go chyba skądś znam.... Tak,tak...! Już wiem , to mi przypomina ... "pomożecie"! Piękna demagogia! Kiedy?!
 
Puławy, dnia 08 grudnia 2006 roku
Zrzeszenie Związków Zawodowych
Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Północna 19; 21-500 Biała Podlaska

ZZZSC-10-33/06
Pani
Iwona Fołta
Przewodnicząca
Federacji Związków
Zawodowych Służby Celnej


W nawiązaniu do pisma Nr FZZSC/277/a.p.-5/2006/IF z dnia 08.12.2006 roku Zarząd Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej RP informuje, że w pełni popiera wystąpienia zmierzające do poprawy sytuacji finansowej i prawnej funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej, a w szczególności żądanie zrównania uprawnień funkcjonariuszy celnych z uprawnieniami innych służb mundurowych oraz gwarancji zatrudnienia dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej.
W opinii Zarządu Zrzeszenia są to jedne z ważniejszych problemów Służby Celnej od dawna oczekujących na ich rozwiązanie. Priorytetem powinien być dalszy los Służby Celnej w kontekście projektowanych rozwiązań systemowych obejmujących strukturę Służby Celnej oraz jej usytuowanie w aparacie państwowym, co będzie przedmiotem obrad konferencji odbywającej się w Warszawie w dniach 12-13 grudnia br.
Długotrwały brak rozwiązań powyższych, kluczowych dla funkcjonowania Służby Celnej spraw, niewątpliwie jest bulwersujący i może być powodem radykalnych działań. Jednakże wszelkie wystąpienia winny kompleksowo obejmować sytuację i interesy Służby Celnej oraz być przeprowadzone przez Służbę Celną w sytuacji gdy zaproponowane w najbliższym czasie rozwiązania okażą się niekorzystne dla funkcjonariuszy i pracowników tej służby.

Z poważaniem:
Za Zarząd:
Przewodnicząca
Zrzeszenia Związków Zawodowych
Służby Celnej RP

Barbara Smolińska
(podpis na oryginale)
 
Streszczenie dla forumowiczów o słabych nerwach:

Puławy, dnia 08 grudnia 2006 roku
Zrzeszenie Związków Zawodowych
Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Północna 19; 21-500 Biała Podlaska

ZZZSC-10-33/06
Pani
Iwona Fołta
Przewodnicząca
Federacji Związków
Zawodowych Służby Celnej

BEŁKOT! BEŁKOT! BEŁKOT!

Z poważaniem:
Za Zarząd:
Przewodnicząca
Zrzeszenia Związków Zawodowych
Służby Celnej RP

Barbara Smolińska
(podpis na oryginale)
 
Pragnę podziękować serdecznie wszystkim, którzy solidaryzowali się z pikietą w dniu 12.12.2006r. i ją popierali. W szczególności dziękuję wszystkim obecnym na pikiecie oraz Sekcji Krajowej NSZZ Solidarność za zaproszenie do udziału oraz umożliwienie wspólnego przejazdu autokarami funkcjonariuszom celnym wraz z pracownikami skarbowości.

Na pikiecie wręczyliśmy petycję, która będzie teraz stanowić punkt wyjścia do rozmów z MF. Uważam też, że powinniśmy kontynuować protest o ile nie dojdzie do zapowiadanych rozmów zaraz na początku stycznia lub gdy będą one bezowocne.
Niebawem zapadnie decyzja KW w tej sprawie, po czym będziemy oczekiwać stanowisk poszczególnych organizacji związkowych zrzeszonych w Federacji ZZSC.
 
Admin WSSC pyta: Co przyniósł grudniowy protest?

Mimo pewnego sukcesu medialnego jaki przyniósł protest służb skarbowej i celnej w dniu 12 grudnia 2006 roku, trudno doszukać się efektów wymiernych tego protestu . Senat obraduje nad budżetem.

Analizując projekt ustawy budżetowej trudno zauważyć zmiany . Nie pojawiły się informacje o Rządowych poprawkach zgłaszanych w działach dotyczących pracowników i funkcjonariuszy Służby Celnej.

Dla porównania:
USTAWA BUDŻETOWA na 2006 rok
Art.18.ust.1.pkt.2) ppkt b): - kwoty bazowe
b) członków korpusu służby cywilnej, etatowych członków samorządowych kolegiów odwoławczych i kolegiów regionalnych izb obrachunkowych, pracowników Rządowego Centrum Legislacji, ekspertów, asesorów i aplikantów eksperckich Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, asesorów i aplikantów prokuratorskich, funkcjonariuszy Służby Celnej, nauczycieli - w wysokości 1.795,80 zł,

Art.18.ust.1.pkt.3) :
3) średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej - w wysokości 101,5%.

Projekt USTAWY BUDŻETOWEJ na 2007 rok

Art.15.ust.1.pkt.2) ppkt b): - kwoty bazowe
b) członków korpusu służby cywilnej, etatowych członków samorządowych kolegiów odwoławczych i kolegiów regionalnych izb obrachunkowych, pracowników Rządowego Centrum Legislacji, ekspertów, asesorów i aplikantów eksperckich Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, asesorów i aplikantów prokuratorskich, funkcjonariuszy Służby Celnej, nauczycieli - w wysokości 1.795,80 zł,

Art.15.ust.1.pkt.3) :
3) średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej - w wysokości 100%.

Należy więc zadać sobie pytania:
- Co przyniósł grudniowy protest ?
- Jak można reformować Służbę Celną, przekonywać do reformy funkcjonariuszy i pracowników oferując im realny spadek dochodów ?

przedruk z www.wssc.szu.pl
 
Tak się zastanawiam, dlaczego MSWiA zapewniło sobie kasę na podwyżki, restrukturyzację na najbliższe trzy lata? Czyli zaklepali to sobie w budżecie.
A MY??? A my nic i jak ptaszki śpiewają w 2007 roku dług publiczny RP przektoczy 51%, a co to oznacza? Że na żadne podwyżki nie mamy co liczyć, gdyż Państwo będzie musiało powolutku wyhamować (cięcia) i zmniejszyć deficyt budżetowy. Co prawda nie jest to krytyczna granica 55 czy60%, ale w tym budżecie sa tak rozrzutni, że nie wiadomo jak to się skończy.


PS. Niedługi rozpoczną się pracę nad nowym budżetem i właśnie teraz musza zaplanować dla NAS kasę, bo później będą to tylko obietnice bez pokrycia.
 
Back
Do góry