• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Nowe Rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej

[
Dzięki abarks, naprawdę dzięki!. Tylko gdzie byłeś 30 lat temu, kiedy zacząłem wpłacać składki. Już wtedy mogłeś mi powiedzieć że to bez sensu, bo jak coś będę chciał od ZZ to i tak sam muszę to sobie załatwić. No ale lepiej teraz niż wcale... człowiek uczy się całe życie, prawda.
A zmiana wielokrotności kwoty bazowej nie dotyczy tylko mojej osoby lecz dużej grupy funków, może Ciebie też kiedyś będzie.
Pozdrawiam
Tak szczerze trochę irytowały mnie Twoje wpisy i dlatego tak napisałem. Zarząd i Sławek na pewno stają na głowie żeby tę sprawę załatwić.
 
Emeryt99. 30 lat temu? ZZ Celnicy PL istnieje od 2008r. Rozumiem Twoje poirytowanie. Ja też byłem w ZZ odkąd przyszedłem do służby w 97r., bo uważam to za ważne by było w służbie uzwiązkowienie. Widząc jednak właśnie brak efektów postanowiłem po pewnym czasie działać i założyłem ZZ Celnicy PL. Było ciężko, bo byliśmy zwalczani przez kierownictwo MF od samego początku. Ludzie jednak, widząc upór i determinację garstki ludzi i także efekty działalności wsparli nas, za co bardzo, bardzo wszystkim dziękuję.
Ps. Wysłałem pismo 02.10. do Premiera w tej sprawie. Jest na głównej.
 
[
... Zarząd i Sławek na pewno stają na głowie żeby tę sprawę załatwić.
...
Ps. Wysłałem pismo 02.10. do Premiera w tej sprawie. Jest na głównej.
Może to nie jest "stawanie na głowie" ale cieszy, że zz interweniuje w sprawie rozporządzenia (prośba do premiera i zainteresowanie sprawą portalu InfoSecurity24). Dzięki.
Mogę się mylić ale w mojej ocenie - szczególnie w dzisiejszej, powyborczej rzeczywistości - jest mała nadzieja na zainteresowanie premiera naszym rozporządzeniem. Obawiam się, że bez zastosowania w stosunku do niego trybu odrębnego/obiegowego, rozporządzenie nie zostanie podpisane w tym roku :( . Pisałem o tym obszernie wyżej. Tryb ten pozwolił na "załatwienie" rozporządzeń dla policji, SG, PSP i SOP w 26 dni a dla SW w 16 dni. Nie wiem czy pismo/prośba skierowane do premiera zostanie odczytane jako prośba o nadanie "z urzędu" trybu obiegowego przy procedowaniu nad naszym rozporządzeniem. Wydaje mi się, że należałoby wystąpić do SKAS jako odpowiedzialnego za projekt by zawnioskował o zastosowanie tego trybu i dodatkowo na "obiecanym" na drugą połowę października spotkaniu, przekonywać SKAS to takiego rozwiązania.
Ponadto myślę, iż nie od rzeczy byłoby, by każdy z nas zainteresowany rozporządzeniem, wystąpił mailowo do SKAS, wskazanego w poprzednim poście opiekuna merytorycznego projektu dyr. K. Stanisławskiego i min. M. Dworczyka Szefa Kancelarii Prezesa RM z pytaniem o przyczynę niezastosowania trybu obiegowego przy procedowaniu nad naszym rozporządzeniem i prośbą o jego wdrożenie ( z uzasadnieniem, iż tryb zastosowano do wszystkich służb z wyjątkiem naszej, czyli tej, która w znacznym stopniu przyczyniła się do likwidacji "luki vatowskiej i mafii paliwowych).

Wiem, że piszę o tym po raz kolejny i niektórych może to nudzić ale oprócz tego, że jestem - jak wielu - zainteresowany jak najszybszym wejściem w życie rozporządzenia, które podwyższy moją emeryturę, zwyczajnie nie godzę się na tak aroganckie traktowanie naszej służby.
Byłbym bardzo zadowolony, gdyby Pan Przewodniczący lub ktoś z zarządu odniósł się do tych propozycji. Ciekawi mnie też, czy w tej kwestii są jakieś uzgodnienia dot. wspólnych działań wszystkich zz działających w KAS ?
 
Proponuję, abyś napisał też do innych, "prężnie" działających związków.
dzięki za propozycję - jednak trudno mi będzie ją zrealizować. Jestem na emeryturze więc nie mam kontaktu z ludźmi z tych innych - jak to określiłeś/aś - "prężnie" działających zz. Twoja propozycja winna mieć znacznie szersze grono adresatów. Wszyscy zainteresowani wyższym współczynnikiem (a w mojej ocenie jest to w interesie wszystkich funkcjonariuszy) winni "nakłaniać" kolegów i władze wszystkich zz działających w KAS o podjęcie takiego działania.

Uważam, że skuteczność nakłonienia władz do zastosowanie trybu "obiegowego" będzie zdecydowanie większa gdy o ten tryb wystąpią wszystkie związki. Być może naiwnie myślę, że władze poszczególnych związków utrzymują z sobą kontakt i w sprawie tak oczywistej jak wprowadzenie nowego, wyższego współczynnika potrafią się dogadać, tak by razem lub każdy związek z osobna wystąpił o zastosowanie tego trybu. Bo jeżeli nawet w tej sprawie zz nie potrafiłyby się dogadać i działać jednolicie to chyba w żadnej się nie dogadają :(

Na dzisiaj to nie wiem nawet czy ZZ Celnicy wystąpił, rozważa wystąpienie o zastosowanie tego trybu w stosunku do procedowanego rozporządzenia.

Biadolenie, że minął termin wskazany na podpisanie naszego rozporządzenia w sytuacji gdy terminu takiego RM nie dotrzymała w stosunku do kilkudziesięciu innych projektów aktów prawnych, nie przyśpieszy - niestety - załatwienia naszej sprawy jeżeli dalej procedowana będzie zwykłym trybie.
 
In spe. ZZ Celnicy PL od wielu, wielu lat przestał oglądać się na inne ZZ i wspólne inicjatywy, ponieważ doszliśmy do wniosku na podstawie doświadczeń, że to szkodzi środowisku. Kilka razy wspólne działania podjęliśmy wcześniej i nigdy nie przyniosły nic dobrego, ani też nie okazały się skuteczne. Doświadczyliśmy także zdrady w okresie najcięższych prób - wartościowanie, protest w 2012r., inne. Zaczęliśmy zatem, nauczeni doświadczeniem, po prostu robić swoje. Nie zmieniliśmy swojej taktyki, bo okazała się na przestrzeni lat skuteczna. Niedawno, bo w 2018r. walcząc o podwyżki, zaapelowaliśmy jeszcze raz o wspólne działania, bez odzewu. Walczyliśmy dalej i wbrew wcześniejszym oświadczeniom MB wespół z jednym ZZ, udało się uzyskać deklarację Pani Minister T.Czerwińskiej o wygospodarowaniu środków na podwyżki w kwotach takich jak w innych formacjach.
Ps. W sprawie, o której piszesz oczywiście zaproponuję zwrócenie się do Szefa KAS, ale nie masz chyba złudzeń, że On wie przecież o trybie obiegowym.
 
Ostatnia edycja:
In spe. ZZ Celnicy PL od wielu, wielu lat przestał oglądać się na inne ZZ i wspólne inicjatywy,... Zaczęliśmy zatem, nauczeni doświadczeniem, po prostu robić swoje. Nie zmieniliśmy swojej taktyki, bo okazała się na przestrzeni lat skuteczna. ...
Ps. W sprawie, o której piszesz oczywiście zaproponuję zwrócenie się do Szefa KAS, ale nie masz chyba złudzeń, że On wie przecież o trybie obiegowym.

Panie Przewodniczący,
jest Pan:
1. niepoprawnym optymistą, zakładając, że SKAS "wie" o trybie obiegowym. Ja nie byłbym tego tak pewien :). W każdym razie warto do niego napisać by wystąpił o ten tryb, by nigdy nie użył argumentu, że to nie ego niechęć a niewiedza spowodowała, że rozporządzenie jest procedowane w trybie zwykłym;
albo
2. pesymistą, zakładając, że SKAS wie, że taki tryb istnieje i może o niego wystąpić ale celowo tego nie robi, dążąc do tego by rozporządzenie weszło jak najpóźniej (działałby przecież na szkodę służby, której jest szefem). W takim przypadku wysłanie do niego pisma też jest dla nas korzystne, bo brak reakcji na takie pismo będzie wyraźnym dowodem na to, że nie chce działać w naszym interesie.

Co do współpracy z innymi związkami, to Pan wie lepiej (patrząc na skuteczność Pana działań) jakie działania są najskuteczniejsze. Nie namawiam więc do współpracy ale życie nauczyło mnie, że nie ma co się obrażać. Myślę, że pismo do innych zz, informujące o skierowaniu takiego wniosku do SKAS i prośba o rozważenie podobnego wystąpienia przez nich, nie wpłynęłoby na skuteczność działań ZZ Celnicy. Zastanawiam się czym by wytłumaczyły, ewentualną odmowę podobnego wystąpienia do SKAS. Przecież przy tym rozporządzeniu nie ma nic do "ugrania". Wręcz przeciwnie stracić mogą ci, którym nie zależałoby na jak najwcześniejszym jego podpisaniu.

pozdrawiam
 
W MF dalej Dolce Far Niente - chwilo trwaj.
Zgadzam się z @in spe, skoro Pancerny Marian nie wiedział, że obchodzi prawo, to miłościwie Nam panujący może o takich szczegółach nie mieć zielonego pojęcia. Ja bym nic z góry nie zakładał, bo się obudzimy w 2022 roku.
 
Gdy ten podpis wreszcie się na tym dokumencie znajdzie, to biorący już emerytury mogą liczyć na wyrównania z automatu czy będzie trzeba wnioskować?
 
bo wypłaty są na wniosek od daty wniosku bez wyrównań...na podkomisji jedna z dyrektorów ZER o tym mówiła
Skoro rozporządzenie ma obowiązywać od stycznia to wyrównanie należy się z mocy tego przepisu. Jak jeden z dyrektorów ZER ( choćby ojciec) powie że będzie obowiązywac w dni parzyste to też nie ma co wierzyć w bzdury, a w przypadku łamania prawa automatycznie wniosek złożyć do sądu.
 
bo wypłaty są na wniosek od daty wniosku bez wyrównań...na podkomisji jedna z dyrektorów ZER o tym mówiła
Nie do końca tak było, Pani Dyrektor ZER-u zapytana o wyrównania dla osób które pobierają już świadczenie emerytalne w którym obliczono im to świadczenie od dnia mianowania do służby a nie od września 1999 r stwierdziła że ZER nie przewiduje wyrównania od otrzymania decyzji do dnia ponownego przeliczenia.
Zresztą w tym zakresie do wyjaśnienia jest trochę więcej kwestii. Zobaczymy co zrobi ZER, jak tylko dostane decyzję przeliczajacą to powiadomię koleżeństwo. W razie innych pytań co do emki zapraszam na priva bo czasami jak wiecie na forum "trzeba się kopać z koniem a tego nie lubię bo szkoda czasu." Pozdrawiam
 
forum to dotyczy kwoty bazowej przyjętej do wyliczenia emerytury wszystkich którzy przeszli na emeryturę w 2019 roku. A czym innym jest okresy przyjęte do emerytury a to związane jest procentami wysługi . Wszyscy którzy przeszli na emeryturę po 1 lipca 2019 r liczona jest emerytura od 1999 roku to jest od czasu wejścia ustawy a pozostałym tym którzy przeszli wcześniej jest liczona od czasu mianowania to jest 2000 rok. Jest to logiczne gdyż są osoby które przeszły na emeryturę z MSWiA skończyły 65 lat i mają wyliczoną emeryturę z ZUS .Emerytura z ZUS jest liczona od czasu podjęcia zatrudnienia do czasu mianowania. Jeżeli chodzi o kwotę bazową przyjętą do wyliczenia wysokości emerytury MSWiA to wszystkim którzy mają już decyzję liczono od kwoty 5273.38 PLN / dotyczy tych którzy przeszli na emeryturę 2019 roku/ .Jeżeli kwota ta zostanie podwyższona od dnia 1 styczeń 2019 roku to emerytura z MSWiA powinna być wyższa dla wszystkich którzy przeszli na emeryturę

. Czy będzie liczona z automatu czy należy pisać indywidualny wniosek od kiedy będzie liczona czy od dnia 1 stycznia 2019 roku czy od daty wysłania wniosku oto jest pytanie
 
W odpowiedzi na pismo z dnia 16 października 2019 r., przy którym skierowano do rozpatrzenia przez komisję prawniczą projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, Rządowe Centrum Legislacji uprzejmie informuje, że zwalnia ww. projekt z obowiązku rozpatrzenia przez komisję prawniczą. Jednocześnie informuję, że propozycje korekt redakcyjnych do uzasadnienia projektu zostały naniesione na tekst projektowanego uzasadnienia (w załączeniu).
Monika Salamończyk
 
Back
Do góry