• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Nabór do służby 2020

Starać się o przyjęcie do służby ?

  • Tak

  • Nie


Wyniki ankiety widoczne po oddaniu głosu.
Witam,
Mam kilka pytań odnośnie obecnej sytuacji w służbie celno-skarbowej. Ruszyły nabory w Dolnośląskim Urządzie Celno-Skarbowym we Wrocławiu na następujące stanowiska:

- Oddział Celny Towarowy Port Lotniczy Wrocław-Strachowice,

- Oddział Celny Osobowy Port Lotniczy Wrocław-Strachowice,

- Pierwszy Referat Dochodzeniowo-Śledczy we Wrocławiu,

- Pierwszy Referat Kontroli Celno-Skarbowej Rynku we Wrocławiu,

-Drugi Referat Kontroli Celno-Skarbowej Rynku we Wrocławiu,

- Pierwszy Referat Realizacji we Wrocławiu,

- Siódmy Referat Realizacji we Wrocławiu.

Ogólny zarys sytuacji. W tym samym czasie odbywają się nabory do NOSG. Dokumenty zostały złożone, czekam na rozmowę, ale wiadomo jak to wygląda w Straży Granicznej, rekrutacja trwa wieki, głównie ze względu na długi czas oczekiwania na wariograf. Zastanawiam się o pozostawieniu sobie pewnego pola manewru czyli służby w służbie Celno-skarbowej. Co byście doradzili? Czy warto?
Mam również kilka pytań odnośnie samej służby:
1. Ciężko dotrzeć do informacji o zarobkach w celnej. W SG: stanowisko kursanta w 01 grupie uposażenia zasadniczego (zarobki około 2600 zł netto) do czasu zakończenia szkolenia, po ukończeniu kursu na stanowisko zaszeregowane w 02 grupie uposażenia zasadniczego (zarobki około 3600 zł netto). Jak to wygląda wygląda u celników?
2. Z przedstawionych przeze mnie wolnych stanowisk, w których praca wydaje się najbardziej atrakcyjna/ciekawa?
3. Ile trwa szkolenie w służbie celno-skarbowej?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i rady;)

1. Tak jak już pisano. Na start ok. 2600-3200 netto (w zależności od dodatków za pracę nocną, kontrolnego itd.)
2. To zależy co Cię bardziej interesuje. Jeśli kończyłeś prawo/ekonomię/administrację to: Referat Dochodzeniowo-Śledczy. Jeśli nie, to wszystkie pozostałe poza Oddziałem Celnym.
3. Nie ma czegoś takiego jak szkolenie w innych służbach, gdzie wysyłają Cię do szkółki na 8 miesięcy. Tutaj od razu zaczynasz służbę, a w ciągu służby wysyłają Cię co jakiś czas na tydzień/dwa na szkolenie. Generalnie jest tzw. ZKZ czyli Zasadniczy Kurs Zawodowy, to jedyna namiastka szkolenia podstawowego. Trwa ok. 3-4 tygodni. Zakończone egzaminem.
 
1. Tak jak już pisano. Na start ok. 2600-3200 netto (w zależności od dodatków za pracę nocną, kontrolnego itd.)
2. To zależy co Cię bardziej interesuje. Jeśli kończyłeś prawo/ekonomię/administrację to: Referat Dochodzeniowo-Śledczy. Jeśli nie, to wszystkie pozostałe poza Oddziałem Celnym.
3. Nie ma czegoś takiego jak szkolenie w innych służbach, gdzie wysyłają Cię do szkółki na 8 miesięcy. Tutaj od razu zaczynasz służbę, a w ciągu służby wysyłają Cię co jakiś czas na tydzień/dwa na szkolenie. Generalnie jest tzw. ZKZ czyli Zasadniczy Kurs Zawodowy, to jedyna namiastka szkolenia podstawowego. Trwa ok. 3-4 tygodni. Zakończone egzaminem.
A w oddziałach celnych jak wygląda praca i wynagrodzenie?
 
Nie wszędzie masz dodatki. W DS np. jest gołe uposażenie za karę.
 
Wątek rozpoczął się od pytania o nabór do Dolnośląskiego UC-S.
Nabór ten, tak jak wszystkie poprzednie na Dolnym Śląsku i kilku innych izbach centralnych i zachodnich jest na specjalistę (nie na młodszego specjalistę), więc uposażenie poniżej 3tys raczej nie wchodzi w grę.
2600 to w tych izbach gdzie nabory są na młodszych specjalistów.
W części izb nie ma ani jednego funkcjonariusza ze stanowiskiem młodszy specjalista.
 
Nabór ten, tak jak wszystkie poprzednie na Dolnym Śląsku i kilku innych izbach centralnych i zachodnich jest na specjalistę (nie na młodszego specjalistę), więc uposażenie poniżej 3tys raczej nie wchodzi w grę.
2600 to w tych izbach gdzie nabory są na młodszych specjalistów.
Mylisz się bo znam niejednego specjalistę co ma wynagrodzenie 3000 albo mniej.
 
Są tacy co domagają się maks. po 5 latach zarabiać minimum 4-ke netto z przodu i skierowanie na kurs aspirancki.

1594921159753.jpeg


Bez "mecenasa" w firmie to mission impossible.
 
Mylisz się bo znam niejednego specjalistę co ma wynagrodzenie 3000 albo mniej.
OK
Będę precyzyjny. Specjalista na minimalnym mnożniku (1,414) dostanie 2550 zł. zasadniczej + dodatek za stopień aplikanta (mnożnik 0,251) ok. 450 zł
Razem są to 3000 brutto przy założeniu, że nie ma dodatku stażowego i kontrolerskiego, co daje ok 2500 zł netto. Faktycznie wygląda to słabo.
Z dodatkiem kontrolerskim i stazowym niewiele lepiej.

Ale odnosiłem się do naboru wrocławskiego, gdzie nikt nie zaproponuje takiej stawki (najniższej możliwej), bo szkoda byłoby pracy komisji i czasu kandydatów, którzy po usłyszeniu takiej stawki parsknęliby śmiechem i odwrócili się na pięcie.

Mówisz, że znasz specjalistów, którzy zarabiają 3tys lub mniej i wierzę, że tak jast bo jest to możliwe (patrz moje wyliczenie powyżej) ale ja dla przeciwwagi znam specjalistę w służbie przygotowawczej w stopniu aplikanta który zarabia 3600 zł, więc jak widać rozstrzał wynagrodzenia zaczyna się już w służbue przygotowawczej.
Znam też specjalistę, chociaż już z dużo większym stażem, który zarabia ponad 4 tys.. Maksymalny mnożnik dla specjalisty to 2,7 czyli teoretycznie jest możliwe, że specjalista może zarabiać więcej od starszego eksperta.

Jeśli ktoś z kandydatów chce sobie oszacować potencjalne zarobki to podaję podstawy prawne z podanymi mnożnikami kwoty bazowej.

zasadnicza część uposażenia zależy od stanowiska (młodszy specjalista, specjalista,.....). Mnożniki dla stanowisk sa w poniższym rozporządzeniu

Do tego dodatek za stopień.

Do tego dodatek kontrolerski (jeśli przysługuje) min 100 zł., max 1000 zł (realnie na początek max 300 zł)

Do tego dodatek stazowy już po 2 latach (liczy się też staż przed służbą) do 20 lat rośnie z każdym rokiem o 1%, później o 0,5% do max 25% (po 30 latach). Ale UWAGA, dodatek stażowy jest liczony tylko od uposażenia zasadniczego
 
Dodam tylko, bo dla kandydatów może nie być to oczywiste, że kwota bazowa jest publikowana w ustawie budżetowej na dany rok i wynosi w tym roku dla funkcjonariuszy SCS 1803,16 zł. Przez ta kwotę trzeba pomnożyć określone w podanych wyżej rozporządzeniach mnożniki.
Dla stanowisk jak zauważycie są to widełki (od do), dla stopni natomiast jeden konkretny mnożnik.
Awanse na stopniu co kilka lat., maksymalnie co 5 lat, dja podwyżkę około 40 zł netto
 
OK
Będę precyzyjny. Specjalista na minimalnym mnożniku (1,414) dostanie 2550 zł. zasadniczej + dodatek za stopień aplikanta (mnożnik 0,251) ok. 450 zł
Razem są to 3000 brutto przy założeniu, że nie ma dodatku stażowego i kontrolerskiego, co daje ok 2500 zł netto. Faktycznie wygląda to słabo.
Z dodatkiem kontrolerskim i stazowym niewiele lepiej.

Ale odnosiłem się do naboru wrocławskiego, gdzie nikt nie zaproponuje takiej stawki (najniższej możliwej), bo szkoda byłoby pracy komisji i czasu kandydatów, którzy po usłyszeniu takiej stawki parsknęliby śmiechem i odwrócili się na pięcie.

Mówisz, że znasz specjalistów, którzy zarabiają 3tys lub mniej i wierzę, że tak jast bo jest to możliwe (patrz moje wyliczenie powyżej) ale ja dla przeciwwagi znam specjalistę w służbie przygotowawczej w stopniu aplikanta który zarabia 3600 zł, więc jak widać rozstrzał wynagrodzenia zaczyna się już w służbue przygotowawczej.
Znam też specjalistę, chociaż już z dużo większym stażem, który zarabia ponad 4 tys.. Maksymalny mnożnik dla specjalisty to 2,7 czyli teoretycznie jest możliwe, że specjalista może zarabiać więcej od starszego eksperta.

Jeśli ktoś z kandydatów chce sobie oszacować potencjalne zarobki to podaję podstawy prawne z podanymi mnożnikami kwoty bazowej.

zasadnicza część uposażenia zależy od stanowiska (młodszy specjalista, specjalista,.....). Mnożniki dla stanowisk sa w poniższym rozporządzeniu

Do tego dodatek za stopień.

Do tego dodatek kontrolerski (jeśli przysługuje) min 100 zł., max 1000 zł (realnie na początek max 300 zł)

Do tego dodatek stazowy już po 2 latach (liczy się też staż przed służbą) do 20 lat rośnie z każdym rokiem o 1%, później o 0,5% do max 25% (po 30 latach). Ale UWAGA, dodatek stażowy jest liczony tylko od uposażenia zasadniczego
SZKODA BYŁO BY PRACY KOMISJI? co ty mówisz zarówno jak pracodawca - państwo tak i komisja mają to głęboko państwo płaci za pracę każdy ma swoją wypłatę i to robią wszytko a i dodatek pewnie dostaną za pracę w komisji , i im to powiewa czy ktoś przyjdzie czy nie nawet lepiej jak mniej ludzi bo mniej roboty a fikcja odchaczona.

Kandydaci- przecież z nimi te nikt się nie liczy będą robić nabory tak długo aż się znajdzie chętnych i tyle to wszytko za państwowa kasę moja wasza innych, gdyby to była prywatna firma pewnie by tak było jak napisałeś a że jest to służba wygląda to jak zawsze... A nawet im więcej naborów tym więcej posiedzeń komisji każdy w tym interes ma
 
Hej, możecie podpowiedzieć jak wyglądają testy sprawnościowe? Tak wiem wszystko jest w ustawie... Pytanie mam czy dziewczyny robią damskie pompki czy męskie?
 
Dodam tylko, bo dla kandydatów może nie być to oczywiste, że kwota bazowa jest publikowana w ustawie budżetowej na dany rok i wynosi w tym roku dla funkcjonariuszy SCS 1803,16 zł. Przez ta kwotę trzeba pomnożyć określone w podanych wyżej rozporządzeniach mnożniki.
Dla stanowisk jak zauważycie są to widełki (od do), dla stopni natomiast jeden konkretny mnożnik.
Awanse na stopniu co kilka lat., maksymalnie co 5 lat, dja podwyżkę około 40 zł netto
Dzięki za rzetelną odpowiedź!
 
OK
Będę precyzyjny. Specjalista na minimalnym mnożniku (1,414) dostanie 2550 zł. zasadniczej + dodatek za stopień aplikanta (mnożnik 0,251) ok. 450 zł
Razem są to 3000 brutto przy założeniu, że nie ma dodatku stażowego i kontrolerskiego, co daje ok 2500 zł netto. Faktycznie wygląda to słabo.
Z dodatkiem kontrolerskim i stazowym niewiele lepiej.

Ale odnosiłem się do naboru wrocławskiego, gdzie nikt nie zaproponuje takiej stawki (najniższej możliwej), bo szkoda byłoby pracy komisji i czasu kandydatów, którzy po usłyszeniu takiej stawki parsknęliby śmiechem i odwrócili się na pięcie.

Mówisz, że znasz specjalistów, którzy zarabiają 3tys lub mniej i wierzę, że tak jast bo jest to możliwe (patrz moje wyliczenie powyżej) ale ja dla przeciwwagi znam specjalistę w służbie przygotowawczej w stopniu aplikanta który zarabia 3600 zł, więc jak widać rozstrzał wynagrodzenia zaczyna się już w służbue przygotowawczej.
Znam też specjalistę, chociaż już z dużo większym stażem, który zarabia ponad 4 tys.. Maksymalny mnożnik dla specjalisty to 2,7 czyli teoretycznie jest możliwe, że specjalista może zarabiać więcej od starszego eksperta.

Jeśli ktoś z kandydatów chce sobie oszacować potencjalne zarobki to podaję podstawy prawne z podanymi mnożnikami kwoty bazowej.

zasadnicza część uposażenia zależy od stanowiska (młodszy specjalista, specjalista,.....). Mnożniki dla stanowisk sa w poniższym rozporządzeniu

Do tego dodatek za stopień.

Do tego dodatek kontrolerski (jeśli przysługuje) min 100 zł., max 1000 zł (realnie na początek max 300 zł)

Do tego dodatek stazowy już po 2 latach (liczy się też staż przed służbą) do 20 lat rośnie z każdym rokiem o 1%, później o 0,5% do max 25% (po 30 latach). Ale UWAGA, dodatek stażowy jest liczony tylko od uposażenia zasadniczego
A od czego zależy jaki mnożnik zostanie przydzielony funkcjonariuszowi (z tych widelek)?
 
Od polityki izby. W mojej jej nie ma, wszyscy z mojego naboru dostali ten sam mnożnik, niezależnie od komórki, wykształcenia, czy doświadczenia.
 
Back
Do góry