• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Lustracja i deesbekizacja w Służbie Celnej

Aby ktoś mógł być (utajnionym) osobowym źródłem informacji w randze TW, to musiał mieć dostęp do pewnych informacji, a przede wszystkim odpowiedni poziom samkontrolii i inteligencji.Pokażcie mi takiego, chociażby z racji wieku, niby byłego "szpiega" zatrudnionego obecnie w SC. Oj łowcy i marzyciele. Czym się podniecacie? Biciem piany z niczego? Czyżby również w SC byli sfrustrowani nie przyjęci do służb specjalnych i chcący robić na tym temacie karierę? Żal mi was zółtodzioby.
 
qale nie lubię narzekać , sam wybrałem taką pracę i zdawałem sobie sprawę ile płacą- więc po co płakać nad czymś co się samemu wybrało...

Wiadome, że przymusu pracy nie ma jak w dawnych czasach. Chodzi tylko o to aby wyeliminować patologie i zeby ci, którzy żyli w tamtych czasach jak lordowie i mieli co tylko chcieli teraz doświadczyli normalnej pracy.
 
dekomunizacja

W Niemczech gospodarzy sobie dwóch rolników. Jeden ma 100 krów, dużo pracy, ale i zarobki duże. Drugi ma 50 krów, no i proste - ma mniej niż sąsiad. W nocy, przed snem biedniejszy rolnik modli się do Pana Boga: Panie Boże obym też miał 100 krów jak sąsiad, więcej pracy, no i też więcej zarabiał. W Polsce w podobnej sytuacji, biedniejszy modli się: Panie Boże, żeby temu sk.......owi sąsiadowi zdechło 50 krów, żeby nie miał lepiej niż ja. Przypomnijscie sobie modlitwę młodego Pawlaka z "Sami swoi' - tylko się Panie Boże nie pomyl! Niestety większość wypowiedzi niektórych "sfrustrowanych" kolegów i - może też koleżanek - potwierda tą mentalność. Jedyne co się wyłania to - zabrać im, dobić, zgnoić. Kto ma więcej to nasz wróg. Przypominam, że takie hasła (urawniłowka) już przerabialiśmy. Nie jestem też obrońcą OZI, TW czy też etatowych f-szy SB. Uważam, że ci, którzy złamali prawo winni ponieść surowe kary. Ale niektóre wypowiedzi na tym forum mnie obrzydzają, szczególnie kiedy wiem, że wypowiadają je Urzędnicy RP, a nie jacyś plotkarze w maglu, albo na bazarze. Troszkę godności koledzy. Jeśli sami się nie szanujemy, nie liczmy na to, inni będą nas szanować.
 
"Uważam, że ci, którzy złamali prawo winni ponieść surowe kary."

I tutaj mógłbyś sie nieświadomie poslizgnąć. Istnienie SB i współpraca z nią do końca jej istnienia było legalne, choc niemoralne i ochydne.
Więc jesli wysuwasz kryterium legalnosci, to każdy SB-ek powie: sorry pracowałem w pocie czoła w państwowej służbie. W czym problem?
 
a może

A może zajmijmy sie tym jakie problemy są w Służbie i jak może nie istnieć za jakiś czas.


Ja osobiście to co działo sie 16 lat temu mam głęboko w d....... , żyję teraz i ja i moje dzieci którym mam dac jeść a nie zajmować się Bolkami , Beatami , i innymi ......... Więc dajmy spokój prehistori bo z tego obiadu i wczasów dla moich dzieci nie będzie.
 
Jaka będzie procedura lustracyjna
Lustracja rusza za niespełna miesiąc. Już 15 marca wchodzi w życie ustawa z 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944 - 1990 (DzU nr 218, poz. 1592) wraz ze zmianami wprowadzonymi do niej 14 lutego 2007 r. (DzU nr 25, poz. 162). Co to oznacza w praktyce?

WAŻNY DOKUMENT: OŚWIADCZENIE
¦ Oświadczenie, że nie pracowały, nie współpracowały, nie pełniły służby oraz nie były tajnymi i świadomymi współpracownikami organów bezpieki, muszą złożyć osoby podlegające lustracji, tzn. urodzone przed 1 sierpnia 1972 r. i pełniące funkcje lub wykonujące zawody wymienione www. ustawie. Składają je np. dziennikarze, pracownicy nauki i szkolnictwa wyższego czy członkowie zarządów i rad nadzorczych w spółkach handlowych z udziałem Skarbu Państwa (pełny wykaz na stronach internetowych "Rz" www.rzeczpospolita.pl).

¦ Muszą to zrobić w ciągu miesiąca od powiadomienia ich o takim obowiązku przez pracodawcę, instytucję czy organ, który je zbiera. W przyszłości oświadczenia będzie się składać w chwili wyrażenia zgody na kandydowanie lub objęcie funkcji.

¦ Ujawniać trzeba współpracę świadomą i tajną w charakterze informatora lub pomocnika przy zdobywaniu informacji, także działania przewidziane w obowiązujących wówczas ustawach - jeżeli informacje przekazywane były "w zamiarze naruszenia wolności i praw człowieka i obywatela".

¦ Oświadczenia te trafią do Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej.

IPN OGŁASZA REJESTR
¦ Do 1 czerwca Instytut Pamięci Narodowej utworzy Rejestr Oświadczeń Lustracyjnych. Zostanie on opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej. Zatarte zostaną dane adresowe i numery PESEL osób, których oświadczenia dotyczą.

¦ Do 1 września IPN rozpocznie publikowanie katalogów ujawniających treść zapisów ewidencyjnych zgromadzonych przez IPN i zawierających wzmiankę o złożeniu oświadczenia. Zatarte w nich zostaną tzw. informacje wrażliwe.

WĄTPLIWOŚCI ROZSTRZYGA SĄD
¦ W razie wątpliwości, czy oświadczenie jest prawdziwe, prokurator IPN wystąpi do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania lustracyjnego.

¦ Ubiegać się o to może także lustrowany, który przyznał się do współpracy, ale domaga się ustalenia, że była ona wymuszona poprzez groźbę utraty życia lub zdrowia. Postępowanie takie może wszcząć też ten, kto kwestionuje informacje jego dotyczące publikowane przez IPN.

¦ Sprawa toczy się przed sądem okręgowym właściwym dla lustrowanego. Rozprawy są jawne, sąd może jednak jawność wyłączyć. Obowiązuje procedura karna, tzn. osobie podsądnej trzeba udowodnić fakt współpracy. Od wyroku przysługuje apelacja, możliwa jest też kasacja do Sądu Najwyższego - z powodu rażącego naruszenia prawa lub jeżeli utrzymanie orzeczenia w mocy byłoby "rażąco niesprawiedliwe". SN ma na rozpatrzenie sprawy trzy miesiące.

¦ Prawomocny wyrok stwierdzający fałsz w oświadczeniu owocuje pozbawieniem funkcji publicznej. Następuje to z mocy prawa. Osoba taka nie może kandydować na urząd prezydenta RP oraz pełnić funkcji publicznych.


Główne formy współpracy z SB
¦ AGENT - tajny współpracownik, który dzięki swoim możliwościom i zdolnościom wykrywał oraz rozpracowywał wszelką wrogą działalność. Miał bezpośrednie dojście do wrogiej organizacji.

¦ INFORMATOR - tajny współpracownik, który miał łączność z inwigilowanym środowiskiem i ujawniał osoby prowadzące wrogą działalność. Nie docierał bezpośrednio do wrogiej organizacji.

¦ REZYDENT - tajny współpracownik sprawdzony pod względem politycznym, który kierował pewną liczbą przydzielonych informatorów.

¦ KONTAKT OPERACYJNY - nie podpisywał zobowiązania do współpracy, aparat bezpieczeństwa też nie zlecał mu zadań, lecz jedynie korzystał z jego wiedzy.

¦ OSOBOWE ŹRÓDŁO INFORMACJI - konfident, który z racji zajmowanych stanowisk, pełnionych funkcji lub posiadanej wiedzy mógł okresowo lub stale udzielać informacji.


Kto do lustracji
Oświadczenia lustracyjne składają osoby urodzone przed 1 sierpnia 1972 r.

Obowiązek taki mają:
- prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,
- poseł, senator, poseł do Parlamentu Europejskiego,
- osoba zajmująca kierownicze stanowisko państwowe w rozumieniu ustawy z 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (DzU nr 20, poz. 101, ze zm.). Chodzi tu o marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu, prezesa i wiceprezesów Rady Ministrów, ministrów, prezesów: NIK, NBP, TK, IPN, PAN, Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, rzeczników: praw obywatelskich, praw dziecka, ubezpieczonych, szefów kancelarii: Prezydenta, Sejmu, Senatu, Prezesa Rady Ministrów, Krajowego Biura Wyborczego, generalnego inspektora ochrony danych osobowych, głównego inspektora pracy, przewodniczącego KRRiT, kierowników urzędów centralnych, wojewodów - oraz ich zastępcy.

* Lustracji poddani będą też inni wysocy funkcjonariusze, w tym członkowie:
- Rady Polityki Pieniężnej,
- zarządu Narodowego Banku Polskiego,
- Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej,
- Komisji Nadzoru Finansowego,
- inne osoby powołane lub mianowane na podstawie innych ustaw przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sejm, Prezydium Sejmu, Senat, Prezydium Senatu, Sejm i Senat, marszałków Sejmu, Senatu lub prezesa Rady Ministrów,
- dyrektor generalny Poczty Polskiej i jego zastępcy oraz członkowie Rady Poczty Polskiej,
- członek zarządu i rady nadzorczej banku państwowego.

* Obejmie ona także osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych, tzn.:
- prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i jego zastępcę, a także członków rady NFZ, dyrektora i zastępcę dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektora i zastępców dyrektora departamentów w centrali Narodowego Funduszu Zdrowia oraz głównego księgowego,
- prezesa ZUS i KRUS oraz ich zastępców, a także dyrektora komórki organizacyjnej w centrali ZUS i KRUS, dyrektora oddziału, także regionalnego, i ich zastępców.

* Oświadczenia muszą złożyć także pracownicy urzędów państwowych oraz członkowie korpusu służby cywilnej, zajmujący stanowiska:
- dyrektora departamentu oraz naczelnika wydziału w naczelnych i centralnych organach administracji państwowej i w administracji rządowej w województwie,
- kierownika zespolonej i niezespolonej służby, inspekcji lub straży i jego zastępcy,
- osoby zajmujące inne stanowiska wymienione w ustawie z 24 sierpnia 2006 r. o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych,
- pracownicy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego zajmujący stanowiska dyrektora pionu i jego zastępcy, dyrektora departamentu lub jednostki równorzędnej i jego zastępcy oraz naczelnika wydziału lub jednostki równorzędnej,
- pracownicy NBP zajmujący stanowiska dyrektora departamentu, jego zastępcy oraz naczelnika wydziału, a także: doradcy prezesa, terenowego koordynatora inspekcji, głównego specjalisty kierującego zespołem, kierownika zespołu, kierownika sekcji i głównego specjalisty,
- pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej,
- radcowie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa,
- osoby wchodzące w skład służby zagranicznej.

* Z osób związanych z organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości oświadczenia lustracyjne składają:
- prezes i wiceprezes sądu,
- sędzia i prokurator,
- kierownik powszechnej lub wojskowej jednostki organizacyjnej prokuratury,
- adwokat, radca prawny, notariusz,
- komornik.

* W samorządach terytorialnych ustawa lustracyjna dotyczy:
- członków organu samorządu terytorialnego i ich związków oraz jednostki pomocniczej jednostki samorządu, której obowiązek utworzenia wynika z ustawy (np. dzielnic),
- skarbnika województwa, powiatu lub gminy oraz sekretarza powiatu lub gminy,
- prezesa, wiceprezesa i członków samorządowych kolegiów odwoławczych,
- pracowników regionalnych izb obrachunkowych zajmujących stanowiska: prezesa, członka kolegium, naczelnika wydziału oraz inspektora do spraw kontroli.

* W szkołach wyższych i w oświacie lustrowani są:
- rektor i prorektor publicznej lub niepublicznej szkoły wyższej, członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Państwowej Komisji Akredytacyjnej i Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów,
- pracownicy naukowi, naukowo-dydaktyczni lub dydaktyczni zatrudnieni na stanowisku profesora zwyczajnego, nadzwyczajnego, wizytującego, docenta, adiunkta lub starszego wykładowcy,
- kierownicy podstawowej jednostki organizacyjnej, dziekani i prodziekani, dyrektorzy instytutu, wicedyrektorzy instytutu, kanclerze, kwestorzy, sekretarze naukowi w publicznej lub niepublicznej szkole wyższej, w Polskiej Akademii Nauk lub w jednostkach badawczo-rozwojowych,
- dyrektor szkoły publicznej lub niepublicznej,
- dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej.

* W mediach:
- dziennikarze - zarówno etatowi, jak i niepracujący na etacie (ci drudzy - jeśli działają na rzecz i z upoważnienia redakcji),
- członkowie: rady nadzorczej, zarządu, dyrektor programu, wydawca lub autor audycji publicystycznej lub informacyjnej oraz dyrektor terenowego oddziału i agencji Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia, a także członek zarządu, członek rady nadzorczej oraz członek rady programowej Polskiej Agencji Prasowej, dyrektor oddziału, dyrektor biura, redaktor naczelny Polskiej Agencji Prasowej oraz członkowie rady nadzorczej, zarządu w spółce radiofonii regionalnej,
- członek zarządu lub rady nadzorczej osoby prawnej oraz osoba prawna, która uzyskała koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych lub telewizyjnych albo wydawcy w rozumieniu prawa prasowego.

* Spośród osób zajmujących się gospodarką oświadczenia składają także:
- dyrektor przedsiębiorstwa państwowego, jego zastępca oraz osoba zarządzająca na podstawie kontraktu menedżerskiego,
- osoba zarządzająca spółką powstałą w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego,
- członek zarządu, rady nadzorczej spółki handlowej z udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego przekraczającym 50 proc. kapitału zakładowego lub liczby akcji oraz spółki o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa,
- przedstawiciele Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w radach nadzorczych innych spółek.

* Muszą też je złożyć:
- biegły rewident,
- doradca podatkowy,
- audytor wewnętrzny.


Jakie sankcje grożą lustrowanym
RODZAJ ZACHOWANIA KARA
Przyznanie się do współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL > ustawa nie przewiduje żadnej > może to się stać podstawą zwolnienia z pracy
Niezłożenie oświadczenia lub złożenie po terminie > obowiązkowa utrata funkcji publicznej z mocy prawa z dniem, kiedy upłynął termin na zgłoszenie oświadczenia; stwierdza to pracodawca lub organ zwierzchni > sąd dyscyplinarny orzeka karę złożenia sędziego z urzędu > może to się stać podstawą zwolnienia z pracy
W oświadczeniu nie przyznaje się, sąd stwierdził kłamstwo lustracyjne > utrata sprawowanej funkcji publicznej z mocy prawa w chwili, gdy prawomocne orzeczenie sądu otrzyma pracodawca bądź organ zwierzchni > sąd dyscyplinarny orzeka karę złożenia sędziego z urzędu > zakaz pełnienia funkcji publicznych przez 10 lat od uprawomocnienia się orzeczenia > utrata na 10 lat prawa wybieralności w wyborach do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach powszechnych organu i członka organu jednostki samorządu terytorialnego i jej jednostki pomocniczej, jeśli jej obowiązek wynika z ustawy > zakaz startowania w wyborach na urząd prezydenta przez 10 lat od uprawomocnienia się orzeczenia > może to się stać podstawą zwolnienia z pracy
 
Zapraszam do lektury tych, którzy niw wierzą, np "Najnowsza historia Polski" Wojciecha Roszkowskiego lub "Rewolucja reglamentowana" Antoniego Dudka. Można tam np znaleźć, że byli funkcjonariusze SB bardzo często zatrudniani byli w innych słuzbach. Dlaczego w naszej firmie tak modne i mile widziane jest donoszenie na innych? Czy wiecie, że około 80% zorganizowanych grup przestepczych w Polsce powstało wskutek działań funkcjonariuszy służb i ich współpracowników?
Oczywiście nie ma co przesadzać i robić z tego antidotum na wszystkie problemy. To działanie nie uzdrowi naszej Służby, ale trzeba je przeprowadzić.
Jedno jest pewne. Jeśli się skaleczyłeś, to najpierw trzeba ranę oczyścić. To trochę poboli , ale przestanie... Naklej plaster i po jakimś czasie będzie ok. Jeśli na nieoczyszczona ranę założysz plaster, to... zacznie śmierdzieć.
I jeszcze króciutko na temat reformy SC.Szansą dla SC jest radykalna zmiana systemu zarządzania (od finansów po kadry). Tylko projakościowe zachowania organizacyjne mogą przynieść nam wymierne korzyści. Zgadzam się z Panem Gwiazdowskim, który w TVN24 powiedział, że funk. zarabiają mało, ale on za przerzucanie segregatorów z pólki na półkę w życiu by więcej nie zapłacił Przyjrzyjcie sie obecnym problemom w Służbie Zdrowia i wyciągnijcie odpowiednie wnioski...
Tam gdzie jest dobry menadżer, jest kaska. Tam gdzie rządzi nieudacznik, jest płacz i lament. Pzdr
 
Zgadzam się z Panem Gwiazdowskim, który w TVN24 powiedział, że funk. zarabiają mało, ale on za przerzucanie segregatorów z pólki na półkę w życiu by więcej nie zapłacił

Prostak i cham. Zobaczymy jego efekty za kilka lat jak sobie w ZUSie poczyna. Emerytury będa cieniutkie tylko jak zwykle winny będzie system a nie szef ZUSu.
 
Re: oidp

agent napisał:
Nie wiem ile zarabiaja , bo nie pytam ... ( totakie nasze skrzywienie ...pytac ile kto zarabia , w innych krajach jest to conajmniej nietaktem)

Nietaktem jest to, że dwie osoby wykonujące taką samą pracę otrzymują znacząco różne wynagrodzenie i to bynajmniej nie z powodu różnicy w wysłudze. Jeszcze większym nietaktem jest taka sytuacja, w której osoby wykonujące trudniejszą i bardziej wymagającą pracę otrzymują za nią mniejsze wynagrodzenie od osób snujących się po korytarzach albo grzejących swą tylną częścią ciała biurowe fotele. Kolejnym nietaktem jest to, że taką sytuację tolerują osoby odpowiedzialne za organizację naszej pracy.

Nietakt powoduje kolejny nietakt, dwa nietakty powodują następne. Pomiędzy nietaktami i obłudą występuje efekt synergii - w około panoszy się więc zwykłe chamstwo, w którym trudno o zachowanie taktu.
To nie kwestia wyboru, czy narzekania. To raczej kwestia moralna. Czy powinniśmy godzić się na patologiczne zachowania?

PS. Z drugiej strony żąda się od nas uczciwości, daje punkty w ocenie z zaangażowanie w pracy, za utożsamianie się ze służbą itd...
 
JANEK pięknie to ująłeś w słowa. Skąd ja to znam.... Ja mam do czynienia z taką sytuacją: dobrze wykształceni młozi ludzie (prawo, ekonomia) - kontrolerzy, mł. kontrolerzy piszą wzory decyzji itp. dla inspektorów i ekspertów poprzenoszonych z innych komórek i ewidentnie bez zapału do nauczenia sie czegokolwiek nowego. Na dodatek te ich poprzednie komórki nie wymagąły dużej wiedzy. Z tego co wiem taka sytuacja jest normą równiez w innych urzędach. Biorąc pod uwagę wielkie dysproporcje w zarobkach tych pierwszych i drugich jaką motywację do pracy mają mieć młodzi. Czy zachętą jest awans co 3 lata za 30 kilka złotych netto. Moim zdaniem nie. dlatego ja po prawie 6 latach szukam nowej pracy. Ponadto w naszej firmie ludzie samodzielni i ambitni dostają po głowie. Czy KAS coś zmieni w tej kwestii...? Co z tego, że się chce dobrze skoro beton dobrze trzyma.
 
Ostatnio urzędy pracy szukają specjalistów z branży budowlanej i technicznej. Rozejrzyj się wokół siebie. Z mojej wiedzy w SC jest mnóstwo takich specjalistów co potracili kontakt z zawodem. Teraz dla utrzymania swojej rangi i stołków zrobią wszystko co każe im SSC i dyrektorzy. Najgorsze jest to że np. w mojej izbie zawsze się wspierali kosztem pozostałych funkcjonariuszy.
 
do poprzednika

w kasie dla celnikow i zatrudnionych w sc bedzie tylko gorzej .....!!! Dlaczego ??? Uzasadniam: w momencie wdrożenia e-podatków 50% obecnie zatrudnionych w Urzędach Skarbowych są do zwolnienia !!! Wchłoniecie S.C. jest tylko elementem politycznym, które w efekcie ma zabezpieczyć pracę w przyszłości Skarbówce , a nie nam !!! Jak myślicie kogo zwolnią w pierwszej za 3 lata kolejności NAS czy sprawdzonych pracowników Skarbówki???? Odpowiedź pozostawiam WAM !!!! W 2004 roku alokowano celników na wschód, a dzisiaj stają w perspektywie utraty wszystkich dodatków związanych z rozłąkowym itp !!!!!!!! Taka jest prawda !!!!!!!!!! Oszukano NAS !!!!!!!! Skarbówka ma lepsze notowania i tylko to jest argumentem ze nas PRZEJMA !!!! Zaden rachunek ekonomiczny !!!! Taki jest smutny obraz POLSKI !!!! Naszej POLSKI !!!!
 
Re: oidp

Nietaktem jest to, że dwie osoby wykonujące taką samą pracę otrzymują znacząco różne wynagrodzenie i to bynajmniej nie z powodu różnicy w wysłudze. Jeszcze większym nietaktem jest taka sytuacja, w której osoby wykonujące trudniejszą i bardziej wymagającą pracę otrzymują za nią mniejsze wynagrodzenie od osób snujących się po korytarzach albo grzejących swą tylną częścią ciała biurowe fotele. Kolejnym nietaktem jest to, że taką sytuację tolerują osoby odpowiedzialne za organizację naszej pracy.


Szanowny Janku,
widocznie źle się zrozumieliśmy na innym forum...
Dokładnie o to chodzi. Tylko dlaczego tak długo przymykalismy na to oczy? Dlaczego nie staraliśmy się eliminować tych patologii? Dlaczego w końcu przez tyle lat dominowała bierność,lenistwo i brak jakiejkolwiek jakości? Mnożyliśmy kolejne procedury, idiotyczne czynności, celnik pilnował celnika, a jego z kolei nastepny(dyspozytor, rachmistrz, rewident, cyfra). Nie mieliśmy zaufania do samych siebie. Największym podejrzanym byliśmy my sami (choć niektórzy twierdzą, że Pani w czerwonym kapeluszu :wink: )Dlaczego przegraliśmy? ... ponieważ nie potrafiliśmy niczego zaoferować.
Stanowisko Zwiazków: wcześniejsze emerytury, gwarancja zatrudnienia, wyższe wynagrodzenia itd. Same roszczenia.
Można było inaczej: SC obecnie funkcjonuje źle, zreformujmy ją, postawmy na wiedzę i kompetencję, audyt zewnetrzny-świetny pomysł, awans za przebieg słuzby i potwierdzoną dokumentami wiedzę-brawo. Zaczynamy negocjacje z SSC. W tej chwili SC odprowadza do budżetu kwote x, zakładamy, że po udanej reformie będzie to kwota wyższa, np 1,1x. Możemy pokłócić się o prowizję...Bo co do tego, że mamy większe możliwości, to ja nie mam żadnych wątpliwości. :D
 
Co prawda zapisy oddalają się od głównego tematu. Chciałbym jednak co nie co sprecyzować pytania. Jestem byłym oficerem Ludowego Wojska Polskiego z kilkuletnim stażem, lecz bez emerytury. Obecnie szarym funkcjonariuszem celnym. Przejrzałem wszerz i wzdłuż ustawę lustracyjną i za żadne skarby nie znalazłem zapisu, aby obowiązkowi składania oświadczeń podlegali szeregowi celnicy, czy się mylę?
 
Czołem poruczniku.Spoko! Ideą ustawy nie jest globalne dokopanie byłym służbom mundurowym robiącym obecnie w cle za fizoli. Jeśli nie byłeś kapusiem a jedynie oficerem noszącym jawnie mundur i obecnie nie zajmujesz stanowiska kierowniczego, to możesz spać spokojnie. Nie podlegasz obowiązkowi lustracji.
ps. przed wielu laty byłem zwykłym milicjantem nie uwikłanym w konspiracje i politykę. Mam "czyste ręcę" i nadzieję że zostanie to sprawiedliwie ocenione.
vide v-ce minister M.Surmacz
 
To, że nie podlegasz obowiązkowej lustracji, nie oznacza, że NASZ Dobroczyny pracodawca nie zachce ( TK to juz raz to potwierdziło) wymagać od NAS więcej, gdyż jesteśmy specyficzną formacją o szczególnych predyspozycjach, niż od innych obywateli Rzeczpospolitej Polskiej.
PS Tzn. wolna amerykanka, ale pewnie nasza władza nie będzie łamać prawa.
 
Back
Do góry