Konsultacje w MF w dniu 26.05.2008r. Czy to już czas na protest?

Dzisiaj otrzymałem dane z MF o tym kto ma jaki staż w administracji celnej/SC. Z danych tych wynika, że emerytura epizodyczna po 25 latach mogłaby objąć zbyt wąską grupę.
Jeżeli mówimy o emeryturze epizodycznej(bez względu na wiek) to powinniśmy na podstawie tych danych mówić o krótszym okresie.
Ze stażem 20 lat i dłuższym mamy w
IC BP -108
IC Białystok - 37
IC Gdynia - 152
IC K-ce - 153
IC Kielce - 6
IC Kraków - 116
IC Łódź - 27
IC Olsztyn - 36
IC opole - 14
IC Poznań - 68
IC Przemyśl - 108
IC Rzepin - 135
IC Szczecin - 138
IC Toruń - 10
IC W-wa - 146
IC Wrocław - 81

Przy czym emerytury epizodyczne powinny objąć także pracowników cywilnych, których ww. dane nie uwzględniają.
Emerytura epizodyczna obowiązywałaby od 2009 i wszyscy ww. mogliby odejść na przestrzeni kilku lat, oczywiście jeżeli tylko chcą.
Bacząc na tę ilość wydaje się możliwe, bez obawy o ciągłość funkcjonowania SC, odchodzenie na emerytury epizodyczne z jeszcze ktrótszym stażem niż 20 lat w administracji celnej i SC..
Natomiast wszyscy pozostali mogliby odejść od 2014 jeżeli spełniaja warunki do emerytury policyjnej.
W ramach kompromisu możemy rozmawiać o odejściach rocznikowo, według daty urodzenia, poczynajac od najstarszych, tzn. prawo już się nabywa, jeśli ma się w 2014 - 15 lat służby, jednak trzeba ewentualnie zaczekać do paru lat na swój rocznik, aby móc skorzystać z tego prawa. Proponuję to tylko po to, aby zagwarantować ciągłość funkcjonowania SC.

Przy czym w innych służbach jest tak, że po 15 latach odchodzi bardzo mały odsetek. Dzieje się tak z uwagi na niską wysokość emerytury, która osiaga wtedy 40% wymiaru i te dane powinny zostać uwzględnione w ustalaniu roczników.

I jeszcze jedna ważna dla POLSKI rzecz – BAT ANTYKORUPCYJNY. Z chwilą skazania prawomocnym wyrokem za karupcję traci się wszelkie przywileje.

Proszę o dyskusję na temat zarysu tej propozycji.
Wypracujmy kompromis, który przedstawi Służba Celna, nie ten czy tamtem związek, ale funkcjonariusze i pracownicy SC. Nic absolutnie nie narzucamy.
Czy ten model Wam odpowiada, czy powinien zostać zmodyfikowany i jak?
Proszę o merytoryczną dyskusję.

Oczywiście w międzyczasie Pan Min. J. Kapica prowadziłby swój wymarzony proces ucywilnienia, przyjmując za odchodzących na emeryturę pracowników cywilnych na te stanowiska gdzie tylko mu się zamarzy.
 
Ostatnia edycja:
Taki bat antykorupcyjny to nie nowosc, ale radykalna zmiana w RP! Taki bat jest w RFN, jak ktos zostanie skazany to zegnaj emeryturo.Uwazam,ze to wlasciwy kierunek.Nie rozumiem dlaczego ewentualne emerytury epizodyczne mialy by dotyczyc np. UKSowcow? Dotychczas przestrzegalem przed podzialem, ale w tym przypadku jestem za powrotem UKSowcow tam gdzie byli wczesniej.
 
U Ministra w dniu 26.05.08r. związek SNP poruszył wątek przechodzenia przy reformowaniu SC osób do US, UKS. Kapica jednak udzielił odpowiedzi, że nie zgodzi się aby odchodziły osoby z etatami i pieniędzmi (czyli na mocy ustawy). Jeżeli ktoś chce to już teraz ma taką możliwość (na własną rękę) :o
 
Tak Było!

Tak było Jako rzecze Black Jack - "nie oddamy nawet guzika od munduru" - jak jednak się takie deklaracje kończą...:)
 
Ostatnia edycja:
emerytury epizodyczne

Panie Sławku! Najlepsze rozwiązania to te najprostsze. Nie rozumiem dlaczego mamy rozważać modele rocznikowe i inne wynalazki. Z tego co pamiętam od kilku lat w przygotowanym projekcie zmiany do ustawy o służbie celnej był zapis o zaliczeniu okresu pracy w administracji do służby celnej. Jeżeli mamy być służbą trzymajmy się wcześniej ustalonych kryteriów.Emerytura mundurowa na takich samych warunkach jak inne służby mundurowe.
 
MF przejrzał na oczy?Zapowiedz takiego kompromisu jest obiecująca,ale trzeba zważyć problem emerytur epizodycznych ,które dotyczą stanu zdrowia niektórych funkcjonariuszy/pracowników.Polityka państwa jest za ograniczeniem maksymalnym w przyznawania rent,wielu z nas jest zmuszonych pracować w bardzo złym stanie zdrowia,cierpiąc na poważne schorzenia niejednokrotnie związane z długoletnią pracą w cle.Jak ten problem widzicie rozwiązać?
 
astronom napisał wczesniej:"Jeżeli mamy być służbą trzymajmy się wcześniej ustalonych kryteriów.Emerytura mundurowa na takich samych warunkach jak inne służby mundurowe."
Tak jest - jeżeli słuzba mundurowa to tylko z pełnymi przywilejami wynikającymi z tego faktu (w tym wcześniejsze emerytury). Jeżeli te postulaty są niemozliwe do zrealizowania (chociaż nie wydaje mi się- jest nas tylko 15 tyś)- należy zrezygnować z służby mundurowej- i zostać po prostu służbą z nazwy (tak jak Służba Leśna). Tworzenie Służby Celnej jako formacji umundurowanej i zmilitaryzowanej z wszystkimi obowiązkani jakie mają takie służby - mija się po prostu z celem. Dośc już było obietnic czas na konkrety- myślę ze ZZ (przynajmniej te nowe) nie dadzą sie spławić opietnicami -"...będą ,będą emerytury wrócimy do tematu za 10 lat...."Oczywiście okres przejściowy wymaga specjalnego uregulowania. Dlatego ta propozycja jest godna poparcia- martwi mnie natomiast jedno -właśnie ucywilnienie części funkcjonariuszy czy aby na pweno konieczne?
 
Ostatnia edycja:
Z udostępnionych danych przez MF widać wyraźnie że ilość funkcjonariuszy ze stażem powyżej 15 lat (podano 20 lat) jest niewielka w porównaniu do ogólnej liczby funkcjonariuszy. Więć jedynie brak woli jest powodem oddalania sprawy emerytur na póżniej. O ile dobrze zrozumialem ten staż obejmuje jedynie okres zatrudnienia w administracji celnej. Nasuwa się pytanie w jaki sposób zostaną wykolegowani funkcjonariusze z ogólnym stażem pracy powyżej 25 lat ale nie mający 20lat służby?:):)
 
kiedy czytałem sprawozdania ze spotkania warszawskiego aż mną zatrzęsło a nie powinno bo już od dawna widzę jak władza bawi się nami, bawi się w kotka i myszkę, raz obiecując a raz strasząc swoich funkcjonariuszy..nie mamy co marzyć o emeryturach mundurowych i jest to dowodem o likwidacji tych służb niech cyt. z tego sprawozdania będzie dowodem...."[FONT=&quot]Mamy nieodparte wrażenie, że podobnie jak na początku kwietnia 2008 w Świdrze spotkania MF ze związkami zawodowymi są pozoracją dialogu społecznego i mają na celu jedynie dopełnienie ustawowego wymogu. Żadne bowiem istotne uwagi podnoszone przez Związki Zawodowe nie zostały uwzględnione, ani teraz, ani też na przełomie marca/kwietnia w Świdrze".....tak, to są jedynie pozorne działania i niczego nowego czyt. dobrego, od "nich" się nie spodziewajmy!!!!!!!!!!![/FONT]
 
Do dyskusji przedstawiamy jeszcze jedną propozycję kompromisową, która uwzględnia prawa funkcjonariuszy przeniesionych od odpraw, zwiększa atrakcyjność służby w ciężkich warunkach i przy zwiększonej odpowiedzialności, rekompensuje szczególne ograniczenia i daje poczucie stabilizacji perspektywy młodej kadrze. Takim rozwiązaniem jest przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury w wysokości np. 50% (z możliwością podwyższenia przy stwierdzeniu u uszczerbku na zdrowiu w związku ze służbą) po 30 latach służby, przy czym służby rok na granicy, w OC lub w mobilnych i innych komórkach organizacyjnych(do uściślenia) liczony jest za 1,5(1,5x20lat=30). Tak więc osoby, które pełniły służbę wyłącznie na granicy nabywają prawa do 50% emerytury po 20 latach. Jeżeli ktoś 10 lat służył na przejściu a później przeszedł do jednostki, w której nie dotyczy ten przelicznik - to na emeryturę wcześniejszą odejdzie po 25 latach w służbie (15 lat +10latx1,5=15 czyli 15+15=30). W ten sposób można zapewnić stabilizację (emerytury) i możliwość kariery. Emerytura wcześniejsza wiąże ze służbą, daje poczucie bezpieczeństwa. Groźba utraty uprawnień to najskuteczniejszy bat antykorupcyjny. Nabycie uprawnienia nie spowoduje automatycznego odejścia ze służby, gdyż wysokość świadczenia będzie można zwiększyć w następnych latach aż do uzyskania 100%. W pierwszych latach ze służby będą mogły odejść osoby, które mają długi staż służby zwłaszcza na granicy. Będzie to grupa około 1000 osób z najwyższymi uposażeniami, uprawnienie to pozwoli im na godne odejście ze służby. Młodsi otrzymają perspektywę, że gdy przestaną spełniać wyostrzone wymogi dot. zdrowia i sprawności fizycznej, to nie zostaną wyrzuceni jako zbędny balast. W komórkach, w których nie występują szczególne warunki i dyspozycyjność, ale obowiązuje ograniczenie praw przywilej również powinien przysługiwać mimo że mniejszy. Komórki i stanowiska pomocnicze, w których nie jest wykorzystywana wiedza celna i nie ma potrzeby obowiązywania ograniczeń służby powinny być cywilne. Jedna z ważniejszych kwestii tej propozycji oznacza całkowite odstąpienie od ucywilnienia.
 
Propozycja ciekawa sam kiedyś zgłaszałem podobną- mam pytanie czy do okresu służby będzie zaliczona praca w administracji celnej to znaczy służba na granicy przed 1999? Kiedy ZZ zamierza przedstawić tę propozycje Szefowi SC?
 
Tak, tak ZZ opracuja baty na celników aby tylko rozmawiać z rzadem , rzad przyjmie te baty a przywilei dalej nie bedzie , już są efekty wcześniejszych porozumień gdzie zostały tylko baty czyli można zwolnić celnika jeśli nie spodoba się usmiech dyrektorowi delikwenta. Zwiazki sa od dbania o pracownika a nie szukania batów na nich.ZZ białostocki jakieś pozrozumienie podpisał i do dziś dnia rząd nic nie zrobił z tym , może tak zaproponować rządowi aby na dzień dobry zamykać kandydata na celnika do aresztu z zapytaniem co ty knujesz że jeszcze chcesz pracować w bagnie , nie odpowie 3 miesiące aresztu, bo po tym co się dzieje to tyko debile moga chcieć pracować SC. Przepraszam za debile ale taka jest prawda.
 
?

50% po 30 latach? To troche za długo. A jaki przelicznik za lata powyżej 30? 30 lat pracy, osoby które pozpoczęły pracę zawodową po studiach, osiagnęłyby w wieku najwcześniej 54 lat. W innych służbach w tym wieku i z tym stażem osiągniety jest juz maksymalny wymiar emerytury
Może zmodyfikować propozycję i 50% przyznać po 20 latach? Dla granicy, mobilnych..., okres taki sam, ale z przelicznikiem 1 X 1,5. Na emeryture nie odchodziliby wczesniej ale odchodząc mieliby ja wyższą z uwagi na podwyższony przez przelicznik staż służby.
Jeśli rząd boi się młodych emerytów (jak w wojsku czy policji) to mozna propozycje zmodyfikować np. tak: 20 lat słuzby i wiek min 50 lat. Wiek minimalny nie obowiązywałby w przypadku stwierdzenia przez lekarza niezdolności do pracy.

do negocjacji zgłosiłbym tez propozycję dotycząca wynagrodzenia. Oprócz systemu dodatków przypisanych do zajmowanego stanowisk (o tym już gdzieś była mowa) proponowałbym wynegozjowanie dodatków za prace w niedziele i święta. Przesłanka do tego są sytuacje w których w te dni do służby wyznaczani sa f-sze którym układajacy grafik jest mało przychylny (najczęściej są to "młodzi"). Są to często ciągle ci sami ludzie. Inni w tym czasie spedzaja niedziele i świeta z rodzinami. Podobne rozwiazania funkcjonują w regulaminach płac wielu firm, np. kopalń i elektrowni, ale też w prywatnych firmach.

Trzeba też uświadomić SSC, posłom i innym z MF, że nie należy traktować tego jako przywileje, ale jako rekompensatę, za rygory jakim podlegamy w okresie slużby. Jesteśmy przecież w pewnym sensie pozbawieni części praw publicznych.

Trzeba też przerwać propagandę, że tylko w Polsce i nielicznych krajach są emerytury mundurowe. Przydałoby się uzyskać dane z innych państw Europy, uwzgledniajac w tym przywileje Służb Celnych w krajach europejskich, i dane te przedstawić SSC
 
Skoro w kwestii emerytur mundurowych dla służby celnej brak jest woli politycznej widzę bardzo proste rozwiazanie powyższego problemu.Wystarczy stworzyć w strukturach Straży granicznej "wydział" czy jak kto woli "oddział celny" i wcielić służbę celną w szeregi straży granicznej . Problemy służb mundurowych zostały by załatwione , sprawy braków kadrowych również ,widze same plusy.Jeżeli mamay być przebierańcami bez uprawnień ,to proponowane rozwiązanie wydaje się być korzystnym.
 
50% po 20 latach(czyli de facto tyle co w zaopatrzeniwoym systemie emerytalnym) w komórkach, które są do dyskusji. Alokacja też jest uwzględniona w tej propozycji. Proszę przeanalizowąć ją dokładnie.
 
Ostatnia edycja:
Ci Panowie są niebezpieczni dla kraju. Ich wywody nie biorą pod uwagę paru innych ważnych kwestii. Panowie Ci nie rozumieją specyfiki służby, nie biorą też pod uwagę i pomijają wyniki innych badań i ankiet, tych antykorupcyjnych.
 
Back
Do góry