Kilka uwag

§

§22

Gość
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 212 § 1 i 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny są zgodne z art. 14 i art. 54 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.
(link do sentencji w całości pod komunikatem)

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego wolności i prawa obywatelskie takie jak np. cześć, dobre imię i prywatność w pewnych warunkach mogą zasługiwać na pierwszeństwo w kolizji z wolnością słowa oraz wolnością prasy, a w konsekwencji prowadzić do ich ograniczenia. Samo uznanie przez ustawodawcę jakiegoś czynu za przestępstwo, czyli kryminalizacja działań, które z jednej strony stanowią przejaw korzystania z wolności słowa, z drugiej zaś naruszają dobre imię osób trzecich, nie stanowi rozwiązania prawnego niedopuszczalnego z punktu widzenia Konstytucji. Brak jest jednoznacznych podstaw do przyjęcia, że ochrona dóbr osobistych na gruncie prawa cywilnego w obecnych warunkach funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości może być uznana za równie skuteczną ochronę czci i dobrego imienia, co kryminalizacja zniesławienia. Trybunał uznał także, że przedstawienie pytania prawnego dotyczącego konstytucyjności art. 213 Kodeksu karnego za przedwczesne. Przepis ten może znaleźć zastosowanie dopiero w fazie postępowania karnego, w którym dokonuje się oceny, czy podejrzany dopuścił się zarzuconego mu przestępstwa.
 
G

Guest

Gość
Ciekawy artykuł z Money ...

Niekontrolowane wpisy na internetowych forach nie tylko mogą zaszkodzić reputacji serwisu, ale też skończyć się dla wydawcy sądem. Dlatego nad ich treścią często sprawują pieczę całe zespoły wyszkolonych moderatorów. Co mówi na ten temat prawo? Co wolno w sieci, a czego nie? O tym w raporcie Money.pl.

Nie jest tajemnicą, że Money.pl stara się nie ingerować w treść komentarzy zamieszczanych na stronach serwisu. Możemy sobie na to pozwolić, bo nasi czytelnicy w zdecydowanej większości piszą rzeczowo i na temat.

Interweniujemy bardzo rzadko, tylko w określonych przypadkach, np. jeśli ktoś wysyła 10 takich samych komentarzy do różnych wątków, pisze zupełnie nie na temat, albo rzuca jawne oszczerstwa lub wulgaryzmy. Nie wszędzie tak jest...

Tną wszyscy
„Na największych portalach przy artykułach, które mogą wzbudzić kontrowersje stosuje się tzw. podwójną moderację. Z jednej strony automat wyłapuje wulgaryzmy, z drugiej niepożądane posty usuwa się ręcznie” – mówi Magda Górak z serwisu Internet Standard.

Praktyki są różne. Na przykład na Wirtualnej Polsce komentarz może zamieścić każdy, jednak zanim post pojawi się na stronach portalu, często trzeba odczekać nawet kilka minut. Z kolei Gazeta.pl przy bardziej kontrowersyjnych wątkach wymaga rejestracji. Zdarza się, że przy niektórych tekstach, np. Adama Michnika nie ma możliwości komentowania. „Funkcji tej były pozbawione ostatnio niektóre teksty o Gunterze Grassie albo o ks. Czajkowskim” – zauważa Górak.

Chociaż zarządzanie ogromną liczbą forów, na których pojawia się nawet kilkaset komentarzy, sporo kosztuje, portale nie szczędzą grosza. „Moderacja to skomplikowana sprawa, bo w wielu przypadkach nie wiadomo, co powinno się usunąć, a co nie” – mówi Górak. Jednak serwisy internetowe traktują zarządzanie forum, jako nieodzowną część polityki redakcyjnej. Czasem wycina się krytyczne uwagi o tekście, nieprzychylne komentarze albo zwyczajnie - wypowiedzi nie na temat. „Nic dziwnego, że portale dbają o swój wizerunek, jednak z wycinaniem wypowiedzi nie można przesadzać, bo zbyt rygorystyczne może podważyć wiarygodność serwisu” – zauważa Górak.

Do sądu za wpisy na forum

Fora dyskusyjne to nie tylko problem wizerunkowy, ale też prawny. Wydawcy internetowi, tak samo jak prasy drukowanej, odpowiadają za treść zamieszczaną na ich serwisach. Fora dyskusyjne mają taki charakter prawny, jak np. listy do redakcji, zamieszczane w czasopismach. Dlatego wydawcy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej za naruszenie dóbr osobistych.

Jednak charakter elektronicznego medium komplikuje sytuację. „W ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną jest przepis, który mówi, że usługodawca nie ponosi odpowiedzialności, jeśli nie ma wpływu na przekaz informacji” – zauważa Piotr Waglowski, autor serwisu VaGla.pl - Prawo i Internet. „Dlatego wydawcy, którzy moderują fora w razie pozwu mają trudniejszą pozycję do obrony” – tłumaczy. Wszystko zależy od interpretacji sądu
---
Niebezpieczny precedens

Okazuje się, że wbrew opinii Waglowskiego, w Polsce wydawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za komentarze użytkowników. Na początku tego roku jedna z lokalnych gazet opublikowała serię krytycznych artykułów o komorniku, którego oskarżała o łamanie prawa. Pod polemicznym tekstem na stronie internetowej czasopisma kilku forumowiczów obraźliwie zwyzywało urzędnika.

Prokurator, o którym gazeta wcześniej również zamieściła krytyczne teksty, wszczął postępowanie przeciwko wydawcy. „Zarzucono mu znieważanie funkcjonariusza publicznego” – mówi Michał Jaszewski, prawnik Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które pomaga oskarżonemu wydawcy. Sprawa jest w toku.

„Twórcy błędnie wychodzą z założenia, że na forum nie podlega kodeksowi karnemu. Tymczasem jeśli ktoś nie usunie nielegalnych treści może odpowiadać za współsprawstwo” – komentuje Jaszewski. „Nie znam przypadku skazania wydawcy za wypowiedzi na forum, ale trzeba być ostrożnym” – radzi.

Innego zdania jest Miłosz Marczuk, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. „Właściciel portalu nie może odpowiadać za forumowiczów. Nie można go zobowiązać do zatrudniania moderatora. Po pierwsze podwyższa to koszty prowadzenia serwisu. Po drugie, często nie ma technicznych możliwości, żeby to zrobić” – twierdzi.
Internet jest bez wątpienia medium masowym. Jednak różnice w popularności poszczególnych serwisów są ogromne. Problem w tym, że w systemie prawnym nie istnieją takie pojęcia jak wortal, portal, blog, strona domowa czy firmowa. „Wyróżnia się za to termin pomówienia masowego, które jest traktowane inaczej niż np. pomówienie w kolejce po mleko” – zauważa Waglowski.

Dlatego sądy za każdym razem powinny ocenić szkodliwość czynu. Może zdarzyć się, że ktoś na blogu przedstawi fałszywe oskarżenia pod czyimś adresem. Pomówienie jest wtedy dostępne dla każdego internauty, ale na stronę mogły zajrzeć zaledwie dwie, trzy osoby.

„Sąd może w takim przypadku złagodzić karę” – mówi Waglowski. Może postanowić, że ten kto jest komentatorem, albo ten kto ma bloga musi usunąć dany wpis, a dodatkowo złożyć oświadczenie danej treści.

Na razie przypadki pozwów w sprawie wypowiedzi są bardzo rzadkie. Z jednej strony moderatorzy mogą szybko naprawić błąd, z drugiej nadal traktujemy internet jak dzikie pola, nad którymi nie jesteśmy w stanie zapanować.

„ Nie można tego pozostawić, ale regulacje nie mogą być zbyt szczegółowe"– mówi Jaszewski. „Trzeba zmienić prawo prasowe. Należałoby rozdzielić odpowiedzialność tego, kto wpisuje opinię od tego, kto organizuje medium".

Obecnie Unia Europejska stara się unormować kwestie prawne związane z internetem. – Fora dyskusyjne też zasługują na odpowiednią regulację, ale z tym lepiej poczekać na bardziej kompleksowe zmiany przystosowujące prawo do społeczeństwa informacyjnego – kończy Jaszewski
 
§

§22

Gość
8) Jestem ciekawy waszego zdania drodzy internauci: czy w ramach wolności słowa wolno wszystko? Czy jednak nie każdy tekst można głosić? Co powinno być zakazane czy w ogóle coś? 8)
 
N

nie_celnik

Gość
Refleksja Seniora

Czy ktoś czasem nie strzela z armat do wróbli?

"Bełkot prezentowany na forach internetowych, nieszkodliwy jest dla ludzi inteligentnych i myślących." - pisze Przewodnicząca FZZSC I. Fołta i nie zalicza, jak z tego wynika do ludzi myślących, osób nie uczestniczących na bieżąco w spotkaniach z przedstawicielami Władzy lub w prowadzonych negocjacjach. Dla nich, pewnie jakieś 99% funkcjonariuszy i pracowników, będzie trudny do zrozumienia. Więc Przewodnicząca zamknęła forum bo jak wynika pośrednio z tej wypowiedzi pracownicy i funkcjonariusze są bezmyślni i należy ich chronić przed tym bełkotem. Dalej Przewodnicząca "a p e l u j e", aby nauczyć odróżniać dobro od zła, co już bezpośrednio oznacza że funkcjonariusze i pracownicy tego nie potrafią (skoro trzeba ich nauczyć)

Źródło: fragment listu otwartego do Przewodniczącej Federacji ZZSC opublikowanego przez A. Ciesielskiego po zamknięciu forum na stronie www.customs.org.pl, 16 sierpnia 2005r
 

Fun Ride

Nowy użytkownik
Dołączył
25 Luty 2007
Posty
142
Punkty reakcji
0
Nim się odezwiesz, pomyśl pierwej nieco,
bo często słowa jakby z worka lecą.
— Aleksander Fredro
 
A

archiwistka

Gość
A ja znalazłam na forum lepszy cytat. To już klasyka:
Internet jest niewiarygodny, a ludzie nie dorośli do zdobyczy demokracji - Iwona Fołta
Słowa te padły (przy świadkach) na spotkaniu z prof. W. Czyżowiczem i S. Pichorem w MF.

To czym się w ogóle przejmować?
 

jabol

Aktywny użytkownik
Dołączył
2 Luty 2006
Posty
1 976
Punkty reakcji
18
Miasto
RP
To wg niej była przyczyna zamknięcia księgi gości na jej stronie i jest to jedyna strona związkowa bez forum

PS Może ktoś ma zapisane gdzieś pismo argumentujące zamknięcie tej księgi gości? To w całości już klasyka :lol:
Może Sławek Siwy nie znał w 2005 roku poglądów Słońca, ale nigdy nie jest za późno.
 
A

archiwistka

Gość
Pytasz jabolu mój druhu ideowy: Może ktoś ma zapisane....?

Żebyś wiedział, że ma wszystko od A do Z i ... poczeka do kampanii wyborczej senator Fołty, he, he (z ramienia jakiej partii?). A w t e d y, po kropelce, po cytaciku..... Pomówienie za pomówieniem!
 
C

celniczka

Gość
Wybaczcie mi moja smialosc, ale czytam sobie to forum i jakos wierzyc mi sie nie chce, ze to wszystko pisza celnicy- czyli ludzie dorosli, inteligentni :lol: i pewnie wyksztalceni.
Czepiacie sie postu Admina, ktory niczego zlego nie napisal a zapewne uratowal kilku osobom pupke. Robicie wielkie halo o nic kochani... Zupelnie o nic!!!
Ale swiadczy to tylko o tym, ze nie macie wiekszych problemow w zyciu i nadal jestescie dzieciakami :shock: POZAZDROSCIC.
Pozdrawiam funkcjonariuszy celnych z calej Polski.
 
G

Gość12

Gość
Po to chyba jeste forum aby pisać to co się myśli

Prawdę się pisze bo to forum przecież każdy wyraża swoją opinię....
 
K

kolo

Gość
koledzy celnicy łączcie się bo to wasze pięć minut tylko teraz możecie coś osiągnać popieramy WAS
 
U

URZĘDNIK

Gość
Macie rację!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kolo napisał:
koledzy celnicy łączcie się bo to wasze pięć minut tylko teraz możecie coś osiągnać popieramy WAS
NIE JESTEM CELNIKIEM ALE WIEM ŻE MACIE 100% RACJI !!!!!!!!!!!!!!
NIE DAJCIE SIĘ ZASTRASZYĆ WALCZCIE DO KOŃCA NIECH WIDZĄ ILE ZNACZYCIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ILE KASY DO PAŃSTWA DZIĘKI WAM WRACA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! jestem z Wami!!! :!:
 
G

gruby1234

Gość
wywiad z tvp 3

około 22 30 na tvp 3 był pokazany wywiad z p. DOminikiem który powiedział że celnicy dogadali się z premierem i wracają do pracy, a to jakieś brednie nic nie dostali nowego tylko kontynuacje tych samych warunków które obiecuje już 2 premier, na dodatek jakaś pani (celniczka) powiedziała że żal jej kierowców stojących w kolejkach, oraz że :lol: wierzy :lol: w zapewnienia premiera i dlatego celnicy wrócą na granice.
prosze o opinie.
 
P

pracownik administracji

Gość
Przede wszystkim to ja chciałbym zarabiać tyle co wy chcecie podwyżki pracuję nie mniej niż wy a może i więcej a mam 1400 brutto - WSTYD PANOWIE I PANIE CELNICY a Ludzie na granicy głodują bo muszą czakać na wasze rozgrywki. Pracownik administracji państwowej.
 
G

Guest

Gość
Panie pracownik administracji państwowej!Jakie ma pan wykształcenie?My w służbie celnej obecnie musimy mieć wyższe!Po co uczyliśmy się?!Kierowcy tirów jakie mają wykształcenie!!!NA STUDIA PO TO SZLIŚMY,ŻEBY MIEĆ WYŻSZE WYNAGRODZENIE (M.IN.).
 
K

korsarz

Gość
pracownik administracji napisał:
Przede wszystkim to ja chciałbym zarabiać tyle co wy chcecie podwyżki pracuję nie mniej niż wy a może i więcej a mam 1400 brutto - WSTYD PANOWIE I PANIE CELNICY a Ludzie na granicy głodują bo muszą czakać na wasze rozgrywki. Pracownik administracji państwowej.
Bujaj się pajacu!!!! :roll: Skąd się tu wziąłeś.Jak masz takie potrzeby i uważasz,że masz wystarczające kwalifikacje to złóż podanie do S.C.Będziesz tyrał za dwóch,opie..., Cię będą za wszystko,powąchasz jak 40 Tirów na raz odpala,a Ty płuca wypluwasz,jak po 2 godzinach wychodzisz z budy jak pies i nie bardzo wiesz gdzie jesteś,jak w zimie wracasz do domu i charczysz oskrzelami,jak zobaczysz rachunek w aptece,jak ktoś Ci powie,że przecież robiono badania i nie ma żadnych warunków uciążliwych na przejściu(dziwne,że zawsze robiono badania w dniach o małym natężeniu ruchu).Więc skończ pieprzyć bo zaczynasz mnie denerwować!!!! :evil:
 
G

Guest

Gość
Korsarz muszę przyznać że bardzo obrazowo i dosadnie wytłumaczyłeś. Brawo :lol:
 
G

Guest

Gość
Anonymous napisał:
Korsarz muszę przyznać że bardzo obrazowo i dosadnie wytłumaczyłeś. Brawo :lol:
koledzy jetseśmy fundamentem tej służby,to jest jak zbudowlą jak fundament pęka to cała budowla runie sam szczyt także,może to górka wreszcze dojrzy,gdy fundament powie paaaa.
 
M

mallow

Gość
Anonymous napisał:
Anonymous napisał:
Korsarz muszę przyznać że bardzo obrazowo i dosadnie wytłumaczyłeś. Brawo :lol:
koledzy jetseśmy fundamentem tej służby,to jest jak zbudowlą jak fundament pęka to cała budowla runie sam szczyt także,może to górka wreszcze dojrzy,gdy fundament powie paaaa.
A Wy co jesteście pępkiem świata??Fundament?śmieszne...A co z policjantami?nauczycielami?może macie wyższe wykształcenie niż nauczyciele?a ile oni zarabiają????a może wszyscy zacznijmy takie cyrki robić?hydraulicy,drogowcy,policjanci,strażacy??im też się należy!!Mam kolegę strażaka gdzie codziennie wyciąga ludzi z samochodów żywych i martwych, całych i w kawałku,gasi pożary i zarabia 1100zł, o kolega policjant gdzie co dzień naraża życie (ostatnio interweniował w bójkę z użyciem siekier!) zarabia 1300zł!!!!!!więc nie róbcie z siebie takich pokrzywdzonych.Zastanówcie też nad innymi!
 
Do góry