Kilka uwag

Administrator

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
18 Styczeń 2006
Posty
139
Punkty reakcji
1
Widzę, że co niektórzy użytkownicy forum nie zdają sobie sprawy z konsekwencji jakie ponosi za sobą wypowiadanie opinii o innych osobach.
Musicie zdać sobie sprawę, że uzyskać anonimowość w internecie jest bardzo ciężko, nie wystarczy łączyć się przez zwykły ( i to polski) serwer proxy, który tak naprawdę nie maskuje prawdziwego adresu IP, nie wystarczy pójść do kafejki internetowej, bo tam są kamery a już szczytem głupoty jest pisanie z komputerów służbowych, bo o ile się nie mylę to wszystkie połączenia są rejestrowane na serwerach w Izbach. Sporo osób pisze z dynamicznych IP czy z szerokopasmowego dostępu do sieci, tu sprawa też jest banalnie prosta jeśli chodzi o ustalenie tożsamości "pisarza".
Z tego co mi wiadomo moderatorzy niejednokrotnie wysyłali prywatne wiadomości do użytkowników aby edytowali swoje posty, ale postów jest już dość sporo i nie wszystko można wychwycić.
Dzisiaj rano usunąłem post pewnego użytkownika, który nazwał kogoś "ch" i "d. włazem" podając wcześniej jego dane. Z ciekawości sprawdziłem co to za osoba i myślę, że w przeciągu jednego dnia jako osoba prywatna, nie posiadająca nakazu prokuratora uzyskał bym interesujące mnie dane...
Wiedzcie również, że każdy ISP (firma, która oferuje dostęp do internetu) bez żadnych problemów udostępni dane swojego klienta gdy zobaczy pismo z prokuratury. Ta sama sytuacja dotyczy firmy, na której serwerze znajduje się forum.
Być może po przeczytaniu tego tekstu co niektórzy zdadzą sobie sprawę z konsekwencji jakie mogą nastąpić jeśli ktoś się poczuje pomówiony lub zniesławiony jego wypowiedzią, dla przypomnienia, każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość edycji swojego postu...

Celem uruchomienia tego forum była między innymi chęć zjednoczenia pracowników poszczególnych Izb Celnych w celu wspólnej walki o swoje prawa oraz wykazanie pewnych nieprawidłowości czy złych praktyk stosowanych w stosunku do pracowników.
Co poniektóre osoby odebrały to troszkę inaczej co widać na przykładzie wypowiedzi i czego efektem jest ten tekst.

Początkowo został zamieszczony prowizoryczny regulamin, a w zasadzie krótki zbiór zasad, który nie przyniósł w zasadzie żadnego efektu. Został wprowadzony obowiązek rejestracji dla osób, które chcą zabrać głos… zasady zostały zachowane przez kilka dni. Powstał więc regulamin, który szczegółowo określił sposób zachowania na forum. Skutek jest mizerny, na dzień dzisiejszy mamy zarejestrowanych użytkowników ponad 300 a wyświetleń regulaminu jest ledwo ponad 100 ! Wniosek ? … zostawiam Wam.

Czytając wypowiedzi na forum zastanawiam się czy dobrym i zasadnym pomysłem było w ogóle utworzenie takiego miejsca… ktoś, kto nie zna specyfiki Naszej pracy i czytając wypowiedzi na forum oraz konfrontując je z projektami dotyczącymi reorganizacji Służby Celnej może dojść do wniosku, że lepszym rozwiązaniem będzie jednak stworzenie całkiem nowych urzędów z nowym personelem, bo S.C. jest za bardzo skłócona, żeby w pełni profesjonalnie wykonywać swoje obowiązki.
 
W

Witek

Gość
Drogi administratorze nie bardzo rozumiem celu twojego ogłoszenia bowiem każdy na ukończone 18 lat i odpowiada za swoje słowa,tak więc napisanie takiego ogłoszenia może być odebrane jako próba uciszenia forumowiczów w znakomitej większości celników.Ty nie odpowiadasz za kulturę i styl forumowiczów ich wpisy same świadczą o nich,nie zauważyłem na forum treści które by stanowiły podstawę do postępowań prokuratoprskich,kiedyś takim właśnie forum było www.zzsc.cieszyn tam opluwano,oczerniano dyrektora ,do dziś zresztą co jakiś czas to się czyni i nikt z tego nie robił awantury.Zasada prawdziwa cnota krytyk się nie boi powinna obowiązywać wszak mamy demokrację chyba ? chyba że chcemy wpisać się w demokrację która mazywana jest IV o której czy raczej którą zauważamy dookoła Pozdrawiam i życzę by forum to bylo twórcze i piętnowało złe zachowania kierujących naszą służbą oraz ich podwładnych
 
M

metalic

Gość
Całkowicie się zgadzam z przedmówca. Nie wiem drogi Administratorze co to miało na celu.. Moze jakis telefon od Pichorka dostałes? Z Twoich wypowiedzi (zawartych na kazdym podforum - tak jakby nie wystarczyło napisac w dziale ogólnym LOL) wynika ze najlepiej bysmy nie pisali nic bo masz nasze IP i nie jestesmy anonimowi.

Alez drogi adminie. MY DOSKONALE WIEMY ze masz IP wysylajacego post. Tobie natomiast polecam lekture treści zawartych na Twoim własnym forum w chwili rejestracji. Przytocze abys nie musiał tracic czasu na szukanie

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego postu na tym forum wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności.

Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych."
Reasumując:
1) To co napisałes kazdy z nas wie a oszczerstwa póki co podlegają w naszym kraju osądzeniu z powództwa cywilnego. Nie bardzo wiec wiem o jakim nakazie prokuratorskim wypisujesz farmazony ale polecam lekture podstawowych przepisów prawa i literatury opisującej uczestników poszczególnych rodzajów postepowań. Przypomne, w tym miejscu głosnią ostatnio sprawę radnego, który wykorzystując koneksje w prokuraturze wymusil przy pomocy kolegi-prokuratora na adminie forum miastaudostepnienie numeru IP pewnej nie szczedzącej złosliwych uwag osoby efektem czego, obecnie tłumaczy sie nie autor postów ale pan radny i prokurator za przekroczenie swoich uprawnień.
2) Pozyskiwanie przez Twoja osobę jakichkolwiek danych pozwalających na identyfikację własciciela danego IP i przekazywanie pózniejsze tych danych KOMUKOLWIEK stanowi przez TWOJĄ OSOBĘ naruszenie prawa, w tym ustawy o gromadzeniu i ochronie danych osobowych. A teksty opisujące Twoje działania mające na celu pozyskanie np takich danych od niezaleznych operatorów ( do ochrony których sa oni z mocy prawa zobowiazani - i wierz mi z czego doskonale zdaja sobie sprawę) to juz wogóle jakaś komedia. Przypomne zatem, iz jedyne co MOZESZ zrobic to udostepnic numer IP bez wnikania w to do kogo on nalezy i TO POD WARUNKIEM, IZ JEST TO UZASADNIONE. Jezeli ten i w/w punkt nie miesci sie w kategorii Twojego pojmowania, nie bierz się za adminowanie forami internetowymi.
3). Zamieszczanie tego samego komunikatu straszacego ludzi na kazdym podforum (miast na jednym głównym dziale) to juz wogóle jakaś BŁAZENADA. Siedze w necie juz od circa 8 lat i jeszcze nigdy nie spotkałem się z taka komedią. Kazdemu rozsądnemu adminowi starczy warunek rejestracji jaki przytoczyłem. No chyba ze Ty kierowałes się strachem przed tymi, których tutaj krytykują.

I na koniec jedno zdanie gwoli wyjasnienia. Nie naleze do osób krytykujacych kogokolwiek z władz ani obrzucających kogokolwiek błotem. Ale naprawde Panowie Admini - nie zabijajcie tego forum (któs juz o to prosił).
 
M

mytnik

Gość
Szanowny Panie Administratorze.
Jest Pan chyba pierwszym adminem w internecie, który straszy swoich gości. Ujmując w jednym zdaniu Pana wypowiedź „ cokolwiek Pan powie może być użyte przeciwko Panu”.
A już niedopuszczalnym jest końcowy akapit Pana komunikatu, w którym gospodarz forum krytykuje i ocenia wypowiedzi forumowiczów. Jest rzeczą oczywistą, że na każdym forum znajdują się wypowiedzi znaczące i nieznaczące lub nawet głupie. Ale taki właśnie jest internet ! Kto tego nie rozumie niech lepiej zajmie się sadzeniem pietruszki.
W jednej ze szkól w Czarnkowie tylko pięć dni działało nieformalne forum internetowe uczniów liceum. Dyrektor szkoły stronę zlikwidował, a licealistów ukarał. Dziesięć osób dostało nagany i ostrzeżenia z groźbą wyrzucenia ze szkoły, czworo pozostałych - nagany.
Komentując to zdarzenie Krzysztof Podemski, socjolog z poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza stwierdza - ….. żyjemy dziś w kulturze ujawniania i podsłuchiwania. To cena, jaką płacimy za wolność przekazu i dostęp do informacji. Gwiazdy opowiadają o intymnych szczegółach życia, posłowie ujawniają esemesy, a poszkodowani przez SB - agentów. Temu wszystkiemu sprzyja technika. Alternatywa jest niewesoła - to państwo totalitarne i cenzura.
( przy okazji przestraszył Pan dobrze poinformowanego krecika z Wrocławia )
 
O

oset

Gość
Moja dobra rada dla włascicieli forum:
a) Zmiencie admina. Kapuś nam nie jest potrzebny. A kolo skompromitował Was i przy okazji ludzi odstrasza (V kolumna?)
b) Usuncie te durne komunikaty z wszystkich podforów, bo szanowny admin zarzucając nam takie brzydkie rzeczy i przy okazji nas strasząc sam zapomniał o przestrzeganiu regulaminu forum lub tez go nie zna (pkt 8 się kłania)
8.
Niedopuszczalne jest pisanie jednego i tego samego tekstu na różnych działach lub tematach.
:lol: :lol: :lol: :lol:
 

Administrator

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
18 Styczeń 2006
Posty
139
Punkty reakcji
1
Witam,
Piszesz metalic, że nie wiesz, co to miało na celu. Postaram się wyjaśnić bo widzę, że mój post został źle zrozumiany...
To, że ja widzę, kto z jakiego IP pisze nie ma żadnego znaczenia, ja tych danych nie udostępnię, poza tym takie dane są nic niewarte - forum opiera się na darmowym skrypcie, którego działanie nie jest objęte żadną gwarancją, nr IP w bazie można zmienić lub całkowicie wykasować.
...tak jakby nie wystarczyło napisac w dziale ogólnym
Niestety nie wystarczyło, na 300 zarejestrowanych użytkowników regulamin przeczytało max 100 osób z czego wniosek, że nie wszyscy użytkownicy zaglądają do innych kategorii czy for, czytając i pisząc jedynie w swoich regionalnych kategoriach.
Tobie natomiast polecam lekture treści zawartych na Twoim własnym forum w chwili rejestracji.
To nie jest moje forum, właścicielem forum jest Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Celnej Województwa Opolskiego.
Treść tego tekstu znam, jest to standardowa informacja przy rejestracji na forach opartych na phpBB i wcale nie zawiera prawdziwych informacji.
Właściciel takiego forum, administrator, czy moderator ponosi odpowiedzialność za zamieszczone treści, tak samo jak właściciel gazety, stacji telewizyjnej czy radia.
Wyobraź sobie sytuację, że udostępniasz w sieci darmową galerię, ludzie dodają tam swoje zdjęcia, z wakacji, zdjęcia rodzinne, ale pojawiają się osoby, które zamieszczają zdjęcia z dziecięcą pornografią… myślisz, że nie będziesz odpowiadał ? To oczywiście ekstremalny przykład.
Przypomne, w tym miejscu głosnią ostatnio sprawę radnego, który wykorzystując koneksje w prokuraturze wymusil…
Ostatnią głośną sprawą tego typu było zniesławienie burmistrza miasta Kartuzy na forum kartuzy.info. Forum sponsorowane przez gazetę lokalną, która udostępniła na nie miejsce na swoim serwerze. Policja na wniosek prokuratora przetrzepała biura gazety, sprawdzali komputery w poszukiwaniu adresów IP, o ile się nie mylę, to administratora forum i moderatorów spotkało to samo. Oczywiście wielka głupota, bo nr IP znajdują się na serwerach firmy hostingowej. To czy później prokurator się tłumaczył to inna sprawa, ja nie mam ochoty na takie niespodzianki.
Znam pewną osobę, która prowadzi firmę, przy okazji prowadzi też dość spore branżowe forum dyskusyjne, na którym jedna z osób wypowiedziała się źle o pewnej firmie – chodziło o nierzetelne płatności i spore zaległości. Była to prawda. Opisana firma założyła sprawę w sądzie o pomówienie. Sprawa trwa już ponad rok, na rozprawy wzywany jest też administrator/właściciel forum w roli… oskarżonego.
{quote] Pozyskiwanie przez Twoja osobę jakichkolwiek danych pozwalających na identyfikację własciciela danego IP i przekazywanie pózniejsze tych danych KOMUKOLWIEK stanowi przez TWOJĄ OSOBĘ naruszenie prawa[/quote]
Nie wiem skąd przyszło Ci do głowy, że ja mam komukolwiek przekazywać jakieś dane, coś Ci się pokręciło.
Jezeli ten i w/w punkt nie miesci sie w kategorii Twojego pojmowania, nie bierz się za adminowanie forami internetowymi.
Niebyło innego kandydata, ale widzę, że już się pojawił… boję się jednak, że zaczniesz zaśmiecać forum przygłupimi tekstami (osobiście usunąłem 2 posty, z czego pierwszy post był Twojego autorstwa,).
Zamieszczanie tego samego komunikatu straszacego ludzi na kazdym podforum…
Pisałem o tym wcześniej.
Co do całości zamieszczonego tekstu, to miał on na celu uzmysłowienie, że nazwanie dyrektora czy naczelnika (nie pamiętam już dokładnie) izby chujem, dupowłazem i złodziejem, podając jego imię i nazwisko może doprowadzić do pewnych przykrych konsekwencji. Ten właśnie post spowodował napisanie tego tekstu i tak naprawdę nie był całkowicie moim pomysłem… Wszystkie zamieszczane informacje typu regulamin, poradnik zamieszczania zdjęć czy też ten tekst o którym dyskutujemy lądują przed publikacją w „Karczmie modów” do której mają dostęp tylko moderatorzy, tam prowadzona jest dyskusja nad tekstem, wprowadzane są poprawki i dopiero wtedy następuje publikacja.

adm.
 

tax.uniforme

Nowy użytkownik
Dołączył
2 Luty 2006
Posty
383
Punkty reakcji
0
Zgadzam się z administratorem. Sam znam przypadki z innych forów dyskusyjnych, gdzie po publikacji oszczerstw etc., wkarczała prokuratura, a osoby pomówione występowały na drogę sądową.
Poza tym, wolność słowa nie zwalnia z elementarnej choćby kultury osobistej.
Nie muszę lubić np. swojego pryncypała i mogęo tym pisać, ale nie muszę przy okazji używać wątpliwej jakości ozdobników.
 

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
11 073
Punkty reakcji
1 110
Miasto
ZZ Celnicy PL
Uwaga.
Admin napisał bardzo słuszny post i bardzo dobrze, że zamieścił go w każdym dziale.
Nie mam bowiem zamiaru podobnie jak Yoshi sprawdzać każdego dnia obraźliwych, chamskich, oszczerczych postów aby je edytować czy usuwać. Nie mam na to czasu.
Ręczę za ADMINA. Nie pękajcie, że coś komuś zostanie udostępnione przez nas samych.
Informacja ADMINA była niezbędna, bo niestety widzę po wielu postach, że faktycznie niektórzy nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swojej twórczości.
Związek Zawodowy nie może narażać nikogo na odpowiedzialność karną czy cywilną, a widać nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, dlatego informacja ADMINA była potrzebna i uzyskała wcześniej moją akceptację.
Jednocześnie informuję, że do dnia dzisiejszego nikt z kadry nie interweniował do mnie w sprawie treści postów. Tak więc spokojnie.
Fakt, że po informacji Admina, wielu usunęło lub wyedytowało swój post świadczy o tym, że wpisy nie polegały do końca na prawdzie.

I naprawdę nie zależy nam na takich wpisach, które już w chwili obecnej przez samych autorów zostałty usunięte.
A CZY WAM ABY ZALEŻY NA TEGO TYPU TREŚCIACH?

Porównajcie sobie forum na www.skarbowcy.pl ; To też jest strona Związków Zawodowych. Czy widzicie tam wpisy tego typu?

Szanowni forumowicze, tak samo jak wielu z Was nie pałam miłością do wielu Pań i Panów Dyrektorów. Mam paru pupilków nawet w samym Ministerstwie, o których napisałbym chętnie parę obraźliwych ale prawdziwych słów na tym forum. I piszę to ważąc jednak słowa i wiem, że nawet jak ktoś poczuje się obrażony, pomówiony, zniesławiony, bo nie sposób pohamować się do końca to nic mi tak naprawdę nie grozi, gdyż piszę prawdę lub opieram się na wiarygodnych, sprawdzonych źródłach informacji. Ale przede wszystkim staram się nie oczerniać, nie obrażać, nie pomawiać i nie używać wobec adresatów obraźliwych wulgaryzmów. I wtedy nikt taki, rzekomo pomówiony nie będzie się wygłupiał.

Ale podkreślam to z całą mocą, lepiej dla nas wszystkich i dla całej Służby Celnej jest pisać na inne tematy, których pojawiło się już sporo na tym forum. Można krytykować poczynania przełożonych, ich nietrafne decyzje(bo takich nie brakuje), tylko proszę w rozsądny sposób i bez narażania siebie na odwet tych, o których piszecie, tak żaby to nie odwróciło się przeciwko Wam.

Zapewniam, że nikt nie dostanie od nas numeru IP. W przypadku ewentualnych interwencji potwierdzonych ze służbowego maila lub listownie, żądany post zostanie usunięty lub wyedytowany(jeżeli taka będzie wola zidentyfikowanego adresata postu). Numer IP zostanie podany tylko na wniosek sądu. Mam nadzieję, że takich przypadków jednak nie będzie.

Wierzę, że potrafimy pisać właściwie to samo i na ten sam temat tylko na innych falach i znacznie wyższym poziomie, do czego w dalszym ciągu gorąco zachęcam.

I jeszcze jedno:
http://www.celnicy.pl/viewtopic.php?t=316

Pozdrawiam
 
W

Witek

Gość
pytanie do administratora-po wyglądzie forum w ostatnich dniach widać że osiągnąłeś swój cel tz uśmierciłeś to forum szkoda dla wszystkich bo było dobre choć przyznaję niektórzy przesadzali no cóż zrobiłeś to sam,ciekawe czy sam na to wpadłeś czy ktoś wydał ci polecenie
 
S

scotimw

Gość
Panie Administratorze , czy sądzi pan ze osoby piszące na foum to nowicjusze nie wiedzący co to IP komputera i w jaki sposób nastepuje identyfikaja bądż jak ją zmylić?. Ja sądzę ze osoby te ktore tu się wypowiadaja , doskonale o tym wiedzą , więc po co to STRASZENIE :shock:
 
W

Woland23

Gość
opinia

panie.albo,"proszę pana "-jaka jest możliwość manipulowania tekstem,zamiana wyrazów,lub dopisanie zdania do pierwszego wyrazu tekstu,zmienia sęs mojej wypowiedzi.Baw się.?@
 
A

APASZ

Gość
1

Panie Administratorze
Jeśli miałeś zamiar uśmiercić to forum to całkowicie się Tobie to udało. Jest czymś bardzo chorym , że aby coś tu napisać trzeba się logować. Dlaczego wcześniej na to Panie Administratorze nie wpadleś ??
Zresztą obawiam się że mój głos tutaj jest głosem wołającego w puszczy. Fajnie było ale ja stąd wysiadam.
DOBRANOC
 
E

ETA

Gość
"Kubuś Puchatek zanim napisał jakiś post, to siadał i walił się w głowę pluszową łapą, mówiąc „myśl, myśl, myśl…”
Wy też myślcie zanim coś napiszecie !"

Rewelacyjna rada!
Jestem za tym, żeby każdy piszący post poszedł w ślady Kubusia.
Uprzedzając złośliwe komentarze - myślę nie tylko przed pisaniem...
 
O

OZI

Gość
Admin Forum SC ma, jak widać swoje autorytety:
Kubuś Puchatek zanim napisał jakiś post, to siadał i walił się w głowę pluszową łapą, mówiąc „myśl, myśl, myśl…"
Dlatego z nieukrywanym żalem informuje ww. Admina, że w 100 milowym lesie znalazły się ostatnio kwity na Kubusia Puchatka. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że jako TW Misiek kablował na Krzysia, a jego oficerem prowadzącym był mjr. Prosiaczek (-)
 
G

Guest

Gość
Wystarczy aby niektórzy forumowicze przeczytali sobie art. Art. 212 kk.
Cytuję - § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
 
P

paragraf 1

Gość
[Gościu nie strasz forumowiczów![/b]

Przeczytaj Gościu uważnie ze zrozumieniem:
Art. 212 kk.
§ 1. Kto POMAWIA inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.
Dlatego, jeżeli osoba, grupę osób, instytucja, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej nie wywiązuje się ze swoich statutowych, czy wynikających z obejmowanego stanowiska obowiązków, a na dodatek nie reaguje na konstruktywną krytykę a nie pomówienia, podlega w demokratycznym państwie prawa osądowi społecznemu, jak to ma miejsce np na Forum SC. W przeciwnym razie Święte krowy w IV RP byłyby zjawiskiem powszechnym. Dzięki zastosowaniu przez autorów KK słowa POMAWIA możemy piętnować, wytykać i chłostać biczem satyry wszystkich pretendentów do statusu Świętej krowy.
 
§

§22

Gość
Umiłowany paragrafie1, gość na pewno nie nawiązywał do krytycznej oceny działalności np. danej instytucji lub osoby, lecz odnosił to wyraźnie do POMÓWIENIA w rozumieniu kodeksu karnego. A jak wiesz dla prawidłowej oceny czynu z art. 212 kk i ustalenia możliwych jego skutków, niezbędne będzie rozważenie zachowania forumowicza w kontekście jego opinii odnoszącej się do X.
 
N

nie_celnik

Gość
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Rozdział II
WOLNOŚCI, PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁOWIEKA I OBYWATELA

ZASADY OGÓLNE

Art. 54.
Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
 
F

Fiodor Dostojewski

Gość
Fiodor Dostojewski pisał w ,,Braciach Karamazow'', cztery lata po opatentowaniu telefonu przez Bella:
,,(...) Zapewniają, że świat coraz bardziej się zespala, że zespala się ku braterskiemu obcowaniu, ponieważ skraca odległości, myśli przenosi powietrzem. Niestety, nie wierzcie takiemu zespoleniu ludzi. Pojmują wolność jako pomnożenie i szybkie zaspokojenie potrzeb, wypaczają naturę swoją, albowiem krzewią w sobie wielką moc bezmyślnych i głupich pragnień, nawyków i najniedorzeczniejszych wymysłów.''
Od tego czasu ostrzeganie przed niebezpieczeństwami związanymi z postępem technologii komunikacji staje się coraz popularniejsze. Jednak ta rozkwitająca gałąź publicystyki nie powinna odnosić się do technologii jako takiej.
Albowiem podstawowe pytanie brzmi: czy mamy prawo do swobodnej wymiany myśli? Oczywiście wydaje się, że w demokratycznych państwach jest to przywilej wszystkich obywateli, którzy są równi wobec prawa. Zastanówmy się jednak, co z tej zasady wynika -- dla zwykłego obywatela. Może on niewątpliwie przekazywać swe opinie rodzinie i znajomym. Nawet jeśli skorzysta z prawa do manifestacji na ulicach, to hasła na transparencie mają wciąż dość ograniczony zasięg oddziaływania. Chyba że przypadkiem migną w telewizyjnych wiadomościach. Porównajmy tę sytuację z pozycją człowieka, który decyduje, które migawki mają się znaleźć w wiadomościach -- właściciela sieci telewizyjnej czy konsorcjum prasowego.
 
Do góry