Hipotetyczna konsolidacja AP i SC

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
12 497
Punkty reakcji
3 125
Miasto
ZZ Celnicy PL
Z wywiadu z prof. Konradem Raczkowskim:
"Należałoby powrócić do modelu takiego zreformowanego KAS, a więc koncepcji, którą opracowaliśmy w 2007 r., przekuliśmy na ustawy i pakiet rozporządzeń wykonawczych, które były rozpatrywane na Komitecie Stałym Rady Ministrów, ale w zupełnie innej formie. To znaczy, docelowo istnieje potrzeba zbudowania jednej administracji danin publicznych, gdzie zadania nie będą rozproszone i dublowane, jak jest obecnie, a scentralizowane i poddane procesom analitycznym. Z pewnością należy rozważyć centralizację tytułów podatkowych w ramach danej administracji. Widzimy, że np.: rozdzielenie VAT-u na Służbę Celną w części dotyczącej towarów importowanych i administrację podatkową jest całkowicie nieefektywne, a wyłudzenia tego podatku z budżetu państwa są najwyższe w historii i przekraczają 50 mld rocznie.
Kiedyś zdecydowano o przeniesieniu części VAT-u i akcyzy do służby celnej, by uzasadnić istnienie tej formacji i dodano jej jeszcze uprawnienia, jakie powinny być przypisane policji i straży granicznej. W wyniku tego mamy służbę celną, która dostarcza mniej więcej 40% wpływów do budżetu i zatrudnia ponad 15 tysięcy pracowników. Dodatkowo mamy administrację podatkową z drugiej strony, która zatrudnia około 45 tysięcy pracowników i … całkowicie rozmytą odpowiedzialność w zakresie dwóch głównych tytułów podatkowych."
http://www.mpolska24.pl/post/10005/...ej-wiecej-9-pkb-to-jest-ok-180-mld-zl-rocznie

Powyżej to kolejny głos w dyskusji. PiS skreślił konsolidację ze swojego programu, jednak zwolennicy tej koncepcji nie rezygnują i są bardzo silni w PiS - toczy się tam dyskusja.
To, która koncepcja zwycięży zależy także od Nas i od tego kto zostanie SSC.
Bardzo proszę o przedstawianie argumentów w punktach obalających to co mówią niektóre osoby o zasadności konsolidacji oraz argumenty za utrzymaniem wyodrębnionej S.C. i jej wzmacnianiem. Przedstawimy to w tej dyskusji, która toczy się w PiS.
 
Ostatnia edycja:

garrob

Aktywny użytkownik
Dołączył
8 Maj 2012
Posty
490
Punkty reakcji
225
Argument za pozostawieniem SC jest już w wypowiedzi prof. Raczkowskiego :
W wyniku tego mamy Służbę Celną, która dostarcza mniej więcej 40% wpływów do budżetu i zatrudnia ponad 15 tysięcy pracowników. Dodatkowo mamy administrację podatkową z drugiej strony, która zatrudnia około 45 tysięcy pracowników i … całkowicie rozmytą odpowiedzialność w zakresie dwóch głównych tytułów podatkowych."
 

ursus

Nowy użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2015
Posty
291
Punkty reakcji
0
Nie obejdzie się bez kolejnej pikiety ale tylko Służby Celnej, najbliższe miesiące zadecydują czy będziemy w pełni służbą mundurową czy tylko służbą skarbową. Proponowałbym zacząć od oflagowania wszystkich Urzędów i Izb Celnych z wytłuszczonym postulatem zrealizowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zrobiliśmy już wiele i tylko od nas zależy przyciśniecie nowej władzy aby zrealizowała wyrok Trybunału i uchwaliła naszą ustawę.
 

kazik

Użytkownik
Dołączył
22 Sierpień 2007
Posty
111
Punkty reakcji
0
Powyżej to kolejny głos w dyskusji. PiS skreślił konsolidację ze swojego programu, jednak zwolennicy tej koncepcji nie rezygnują i są bardzo silni w PiS - toczy się tam dyskusja.
To, która koncepcja zwycięży zależy także od Nas i od tego kto zostanie SSC.
Panie Przewodniczący, to głos kolejnej osoby typowanej na MF (tak wynika z artykułu). To nie koncepcja jest zależna od tego kto będzie SSC, jeśli będzie ugruntowane stanowisko Ministra, ale Raczej od koncepcji zalezy wybór SSC, czy może-jak wynika z artykułu SKAS.
na Świętokrzyskiej chodzą plotki, że może to być z-ca dyrektora AP, nota bene rodem chyba też ze Szczecina. Jeśli to prawda, to wybór koncepcji jest niestety oczywisty
 

herkules

Użytkownik
Dołączył
25 Marzec 2008
Posty
142
Punkty reakcji
8
Głosowałem na nich, więc nie mogę mieć do nikogo pretensji. Mają większość parlamentarną i mogą wszystko i zrobią to co mówią, Otwiera się następny rozdział "folwarku zwierzęcego". Obym się mylił, ale chyba jest już pozamiatane. Jak twierdzi Pan Prezydent każdy projekt społeczny będzie przez sejm rozpatrzony również i nasz oczywiście domyślacie się jak. Dobrze będzie jak dla potwierdzenia słuszności swoich tez nie zaczną nas zamykać. Jeżeli komuś uda się zostać w nowej AP, to po odjęciu dodatku za stopień, dodatku stażowego zostanie tysiąc kilkaset złotych. Szkoda tylko ciężkiej i często niewdzięcznej pracy ze zbieraniem podpisów. Chciałbym się bardzo mylić.
 

Zollu

Nowy użytkownik
Dołączył
24 Marzec 2010
Posty
304
Punkty reakcji
0
Wystarczy porównać jak zyskało państwo na przekazaniu akcyzy ze skarbówki do SC. To dobitnie pokazuje, kto robi prawdziwą robotę. Skuteczność i efektywność urzędów skarbowych a urzędów celnych to przepaść na korzyść SC. Zaprzepaścić lata modernizacji? Całe e-cło, uproszczenia, broń, obserwacja, analiza kryminalna, zakres tematyczny działania, posiadane uprawnienia służbowe, przychody dla państwa (w tym w przeliczeniu na funkcjonariusza), dyspozycyjność, nowoczesność, dochodzeniowcy, dozorowcy, cały pion kontroli - można z tego zrobić wielkie opracowanie pokazujące naszą służbę w dobrym świetle.
 

ursus

Nowy użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2015
Posty
291
Punkty reakcji
0
Trzeba oflagować wszystkie urzędy i izby w kraju z wypisanym hasłem ,że żądamy zrealizowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego ,w ostateczności można zgłosić sprawę do prokuratury , tak jak pielęgniarki ,które pomimo obietnic podwyżek wciąż ich nie dostały więc zgłosiły sprawę do prokuratury i teraz rząd musi spełnić obietnice ,bo inaczej prokuratura się nimi zajmie.
 

ursus

Nowy użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2015
Posty
291
Punkty reakcji
0
Jeśli biernie będziemy czekać na decyzje nowej władzy to możemy obudzić się w nowej rzeczywistości tj zamiast służby mundurowej będziemy służbą skarbową z zarobkami po 2.000 tys zł po 30 latach pracy!!Bez emek wcześniejszych itp Trzeba przycisnąć nowy rząd pikietami, bez walki nie dostaniemy niczego.
 

Nox

Użytkownik
Dołączył
22 Kwiecień 2015
Posty
89
Punkty reakcji
9
Trochę to dziwne, że nowi eksperci od uszczelniania systemu podatkowego naszego kraju, widzą jako lek na to sito podatkowe które teraz mamy, w łączeniu UC i US. Wystarczy przeanalizować przepisy i systemy informatyczne wprowadzone przez JK, które wprowadziły totalny chaos w hazardzie, obrocie towarami akcyzowymi, czy obrocie towarami w imporcie i eksporcie. To jest takie proste, a może za proste. Jeśli nowy Rząd będzie tak samo zadufany w sobie i oderwany od rzeczywistości to skończy jak stary.
Potencjał naszej służby jest bardzo duży, wystarczy zmienić stare przepisy dać nam dobre narzędzia i mogę spokojnie twierdzić że o kilkadziesiąt miliardów złotych można zwiększyć dochody budżetowe.
Tylko czy ktoś będzie słuchał głosu zwykłych funkcjonariuszy?...
 

marta

Nowy użytkownik
Dołączył
31 Maj 2009
Posty
15
Punkty reakcji
9
Czytam forum, czytam część ogólną i ręce mi opadają. Tak daleko już doszliśmy, tyle walki: protesty, sądy, trybunał , już witaliśmy się z gąską a tu klops i zaczynaj celniku od początku. Przykre jest że teraz prawdopodobnie będziemy gwizdać i buczeć na tych których jeszcze kilka dni temu oklaskiwaliśmy stojących na trybunie i dających nam gwarancję emerytur.
Ale czy jeszcze będzie komu gwizdać, na mnie już nie liczcie koleżanki i koledzy. Jeśli i tym razem się nie uda - odpadam.
 

eresenowiec

Nowy użytkownik
Dołączył
14 Listopad 2007
Posty
293
Punkty reakcji
0
Nikt nam nie dał gwarancji wcześniejszej emki, same tylko obiecanki cacanki , nawet Trybunał potrafił się tak wypowiedzieć, żeby po jego wypowiedzi było więcej pytań niż przed. Chylę czoła przed Sławkiem i całym związkiem ale to nie zmienia faktu , że rypią nas w rzyć wszyscy . Ja nie wierzę już nikomu.
 

mario97

Użytkownik
Dołączył
6 Luty 2008
Posty
878
Punkty reakcji
0
Może nie wpadajmy w panikę i takie czarnowidztwo, jak na razie są to tylko plotki lub wypowiedzi jakiś pionków. Jak do tej pory nawet nie znamy składu rządu. Jeśli rzeczywiście okaże się że PIS chce nas wyruchać to pozostanie tylko czynny protest, Ale pamiętajcie o jednym mamy swoją ustawę o SC, w niej są określone stopnie, dodatkowe urlopy, przysługujące odprawy, nagrody roczne oraz nagrody jubileuszowe. Jest określone kto może być SSC ( taki banaś już nie ma prawa sie powtórzyć ), kto może zostać funkcjonariuszem i kiedy można go zwolnić, nasze pododdziały uczestniczą w uroczystościach obok innych służb mundurowych. Nie dajmy się zwariować to nie jest takie proste zlikwidować SC. A to co psał ten gostek dotyczy służby cywilnej a więc nie nas. My robimy swoje, w niedalekim czasie czeka nas czytanie o emkach dla SC i tego sie trzymajmy.
 

aquirre

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
11 Grudzień 2008
Posty
1 585
Punkty reakcji
191
wywiadu się przestraszyliśmy ?
pogląd jak pogląd - jest wolność słowa.

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !
 

angel81

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
31 Styczeń 2011
Posty
1 113
Punkty reakcji
222
cytat i wywiad o którym mówimy jest tylko na naszą korzyść. Mówi wyraźnie że 1/3 budżetu generuje raptem 15 tys f-szy, a 45 tys. ze służby cywilnej tylko marnotrawi czas i pieniądze.

Nikt więc nie zarżnie dojnej krowy jaką jest Służba Celna. Ucywilnienie wielu referatów itd., stanie się jednak faktem i typowych f-szy może być w najbliższym czasie zredukowane do ok. 10 tys.
 

Zollu

Nowy użytkownik
Dołączył
24 Marzec 2010
Posty
304
Punkty reakcji
0
UC - US to dwa światy, progres SC jest widoczny gołym okiem. Zna ktoś kraj na świecie, gdzie celnik to nie jest mundurowy? Albo gdzie nie ma w ogóle celników, lub ich odpowiedników, funkcjonariuszy. SC to służba mundurowa, tyle że bez emerytalnych uprawnień. Mamy mundury, stopnie, ceremoniał, musztrę, sztandary, kompanię honorową, środki przymusu bezpośredniego, oznakowane pojazdy, legitymacje, własną ustawę, system antykorupcyjny i szkoleniowy i można tak długo wymieniać.
 
Ostatnia edycja:

bolo1999

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
25 Luty 2008
Posty
4 176
Punkty reakcji
1 443
Miasto
warmia
a początki sięgają I RP a nie PRL - tradycja sanacji ma dla PIS wielkie znaczenie, do tego już wtedy urzędnicy celni korzystali ze specjalnych emerytur
 

angel81

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
31 Styczeń 2011
Posty
1 113
Punkty reakcji
222
nie po to wprowadzali programy komputerowe i te typowo społeczne żeby teraz wszystko poszło w błoto. Raczej bym się spodziewał rewolucji w służbie cywilnej i odchudzeniu administracji
 

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
12 497
Punkty reakcji
3 125
Miasto
ZZ Celnicy PL
W poprzednim poście nie napisałem do kiedy oczekuję na argumenty. Niestety musimy działać szybko i puścić je w obieg na pocz. przyszłego tygodnia. Powiedzmy przy wtorku powinniśmy mieść je opracowane w punktach.
Każdemu komu nasunie się jakikolwiek argument bardzo proszę niech do mnie pisze slawomir.siwy@celnicy.pl
 

mario97

Użytkownik
Dołączył
6 Luty 2008
Posty
878
Punkty reakcji
0
Sławek, myślisz ze PIS chce nas tak bardzo oszukać. Czy my mamy udowadniać że jesteśmy potrzebni? To chyba jest logiczne i oczywiste.
Mamy ustawe o Słuzbie Celnej w niej są określone prawa i obowiązki funkconariuszy, hierarchia jaka panuje w SC, ta ustawa sama w sobie nas broni przed likwidacją.
Mamy wyrok trybunału jednoznacznie stwierdzający o naszej przynależności do służb mundurowych i traktowaniu jednakowo jeśli chodzi o emki mundurowe.
Zebraliśmy 190 tyś podpisów obywateli RP którzy domagają się równego traktowania nas z wszystkimi służbami mundurowymi.
Pełnimy służbę w pełnym umundurowaniu określonym w rozporządzeniach.
Są miejsca pełnienia służby w których nie da się być bez umundurowania.
Mamy stopnie oraz dodatki za stopień do naszego wynagrodzenia, mamy dodatkowy urlop po określonych latach służby.
Jesteśmy zatrudnieni nie na umowe o prace tylko jesteśmy mianowani.
Mamy musztre, kompanie honorową, obowiązuje nas określony sposób zachowania.
Do mf przenieśli nas dopiero w latach 90-tych
Nie wiem co można jeszcze napisać żeby udowodniać coś co jest oczywiste.
 

tele echo

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
13 Lipiec 2010
Posty
4 427
Punkty reakcji
109
to jest kwestia rozliczeń z przeszłością i rozwiązań ustrojowych mających ugruntować zmianę. taka próba likwidacji czerwonego schowanego pod zielonym ozdobionym czarnym.

gra pod następne rozdanie wyborcze. taka polityczna arytmetyka.
 
Do góry