• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

A tak tytułem przeprosin za zaśmiecanie wątku, zamieszczam samouczek wyliczania emki.
1. Zwracasz się z wnioskiem do swojej komórki kadrowej o przesłanie zaświadczenia o uposażeniu i nagrodzie rocznej dla celów emerytalnych wynikających z ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji... bla, bla (będą wiedzieć o co chodzi), za wszystkie lata w których pracowałeś w Służbie Celnej / Celno Skarbowej (czy jak tam to zwał)
2. Zasysasz kalkulator z: https://celnicy.pl/threads/kalkulator-emerytalny-art-18f.17834/
3. Wklepujesz dane z przesłanej informacji z kadr do kolumny 3, 4 lub 5, nieważne do której bo i tak wszystkie się sumują, ważne żeby tylko do jednej;)
4. Wybierasz sobie 10 kolejnych lat z których masz najwyższe wskaźniki w kolumnie 12, resztę kasujesz (z kolumny 12)
5. W polu "lata, miesiące, dni" wklepujesz lata, miesiące i dni twojej służby do planowanego odejścia
6. W polu 40x11 (krok 3) wpisujesz 8241,58 (o ile nie zrobią nas w ch...)
7. Kwotę, która wyskoczy Ci na dole (w polu "Finał") mnożysz przez 113,8%
8. To co Ci wyjdzie, to twoja emka brutto (o ile nie zrobią nas w ch..)
Żeby uzyskać netto, od kwoty brutto odejmujesz 21% i dodajesz 300
Ważne!!!!
Żeby załapać się na waloryzację 2023 (13,8%) musisz "prawo do emerytury nabyć przed dniem 1 marca 2023 r.",
(ja, asekuracyjnie spadam 24 lutego). Zgodnie z art. 183 ustawy o KAS, "zwolnienie ze służby następuje po upływie 3 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o zwolnieniu ze służby" czyli złośliwi dyrektorzy (a takich nie brakuje), mogą wysyłać decyzje pocztą na adres zamieszkania i liczyć termin od dnia odebrania na poczcie (a wtedy z waloryzacji nici)

Jak coś sp...m to poprawcie
"W polu 40x11 (krok 3) wpisujesz 8241,58 (o ile nie zrobią nas w ch...)"

Wyjaśnij proszę kwotę 8241.58. ????

Pozdrawiam
 
"W polu 40x11 (krok 3) wpisujesz 8241,58 (o ile nie zrobią nas w ch...)"

Wyjaśnij proszę kwotę 8241.58. ????

Pozdrawiam
Odpowiem za @kozzi29 .
Obecnie obowiązujące średnie uposażenie podwyższasz o 7.8% (planowany wzrost kwoty bazowej) i dodajesz fo tego zapowiedziane w modernizacji 699 zł., co daje przewidywane w przyszłym roku średnie uposażenie (jeśli jak napisano powyżej nie zrobią nas w ch...).
Trzeba jednak pamiętać, że nie stanie to się w styczniu, tylko trochę później. 7,8 % po wejściu w życie ustawy budżetowej, a reszta po zmianie rozporządzenia o wkb
 
Sorki, w..m się w konwersację
Nie podoba mi się to że wyśmiewamy się z kogoś kto poprosił nas o pomoc w wyliczeniu swojej emki. Nie oszukujmy się. Nie każdy czyta nas. Więc pomimo tego że jestem dość aktywny to proszę was byście dali po prostu odpowiedź koledze a nie go dolowali. 😂
 
Zanim zapytam ...
- Znam się wystarczająco na Excelu ale mam wielu (młodszych) kolegów, którzy go nie znają -

Czy mam im z tego powodu okazywać swą wyższość i traktować pogardliwie ?!
nie kolego to nie zadanie na excel ale na kartkę w kratkę i mnożenie słupków.
onegdaj zamiast komputera był suwak logarytmiczny ale kartka w kratkę go z powodzeniem i większym mozołem zastępowała.
to naprawdę jest zadanie rachunkowo ze szkoły podstawowej.
tak prymitywne że należy sobie zadać pytanie czy kolega kiedykolwiek przeliczył SAD.

a dla naszego pytalskiego dodam że

procenty można zstąpić mnożeniem ułamków 10-siętnych.
Ułamek dziesiętny to liczba ze zbioru liczb naturalnych nie będąca liczbą całkowitą gzie część ułamkowa tej liczby zapisywana jest jako część całości po przecinku (w notacji polskiej) lub po kropce (w notacji imperialnej, anglosaskiej, i najczęściej w komputerach choć nie w ekselu w wersji polsko języcznej gdzie stosuje się przecinek) np 5/4 = 1,25
np 61% to 0,61

gdy mamy odczynienia z procentem który stanowi jakąś część mniejszą od całości np 75% lub dla 15 lat 40% maksymalnie do emki to mnożymy całość np (1803,16*3,88)*0,40
gdy natomiast uwzględniamy waloryzację lub podwyżkę która jest formowana jako np "w przyszłym roku 13,8% waloryzacji em" lub podwyżka wynikająca z modernizacji 6,31% (Sławek coś wspominał o łącznej z podwyżką dla budżetówki która wynosi 7,8% jako 18,8% [wg mnie 200pln tak się nie przekłada ale 18,8% lepiej brzmi.]) to tak naprawdę 1,0631.

zatem rozwiązując Twoje zadanie i przyjmując wartości zmiennych
KB (kwota bazowa w scs) = 1803,16 (coś kolo)
WPU (wskaźnik przeciętnego uposażenia) = 3,88 (na rok 2022)
SM (Średni mnożnik z 10 pełnych wybranych lat przeciętnego uposażenia) = 0,85 (przykładowo 85%)
PWE (procent wysługi emerytalnej) = 0,4 (przykładowo 40% dla 15 lat służby)

EB (emka brutto) = kb*wpu*sm*pwe
EB=1803,16*3,88*0,85*0,4 (z zasady przemienności mnożenia kolejność wykonania tych działań jest bez znaczenia; no i przelicz to sobie złoteńko już sam)

PM (procent modernizacji) = 0,631 (do tego dochodzi 200 pln)
PPB (procent podwyżki w budżetówce) = 0,078 (7,8%)
PŁ=PM+PPB sławek podał na 1,188 (18,8%)
WE (waloryzacja emerytalna) = 1,138 (13,8% w założeniach budżetowych ale są głosy że może być więcej nawet pod 19%)
(wyjaśniając jeśłi mnożymy przez 0,x to wartość mnożona się zmniejszy o ten wskaźnik, jeśli mnożymy przez 1,x to wartość mnożóna się zwiększy więc gdy procent ma podwyższać to trzeba przyjąć nie np 13,8% ale 113,8% a to jest 1,138)
EBPP (emerytura brutto po podwyżkach)= EB*PŁ*WE

EBPP=EB*1,188*1,138

kwota netto z brutto (EB można zastąpić przez EBPP) (dla przypadku poniżej 10000 brutto dochodu miesięcznie)
SD (składa zdrowotna)=EB*0,09 (składka zdrowotna 9%)
PD (podatek dochodowy z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku 30000 rocznie tj 2500 miesięcznie) = (EB-2500)*0,12 (podatek 12%)
EN (emerytura netto)=EB-(SD+PD)

EN=EB-((EB*0,09)+((EB-2500)*0,12))

lub uwzględniając podwyżki

EN=EBPP-((EBPP*0,09)+((EBPP-2500)*0,12))

Przypominam iż działania w nawiasach wykonuje się najpierw
mnożenie i dzielenie wykonuje się przed dodawaniem i odejmowaniem

A teraz wystarczy podstawić wartości, kalkulator będzie pomocny ale nie jest konieczny.
 
Ostatnia edycja:
Tak, są tacy wśród nas!
ale, ale ...
Nie odpowiedziałaś na pytanie

Wystarczy mi odpowiedź: TAK/NIE*

* - SKREŚL NIEWŁAŚCIWĄ ...
co ma piernik do wiatraka ? kto mówi o pogardliwym traktowaniu i z wyższością ? chodzi tylko aby nie kompromitować się na forum, które inni czytają ! nie ma koleżeństwa z pracy, kogoś w rodzinie aby dyskretnie się spytać ? Przecież ten arkusz excela, to zwykłe wyliczenie matematyczne na poziomie podstawówki.
ale jak Tobie ulży, to NIE
 
Ostatnia edycja:
co ma piernik do wiatraka ? kto mówi o pogardliwym traktowaniu i z wyższością ? chodzi tylko aby nie kompromitować się na forum, które inni czytają ! nie ma koleżeństwa z pracy, kogoś w rodzinie aby dyskretnie się spytać ? Przecież ten arkusz excela, to zwykłe wyliczenie matematyczne na poziomie podstawówki.
le jak Tobie ulży, to NIE
ad.1 - mąkę;
ad.2 - sposób wyrażenia się przez Ciebie, o osobach z innymi umiejętnościami niż Twoje, ja uważam za niewłaściwy;
ad.3 - możliwe, że nie ma;
ad. pozostałe - Excel, to był pierwszy lepszy przykład!
Sednem mojego wpisu nie był temat łatwości wyliczenia, lecz braku pewnego rodzaju empatii ...

PS
- No i jeszcze nieprzemyślana Twoja odpowiedź (względem instrukcji*), co tylko określa stopień uwagi ...
 
ad.1 - mąkę;
ad.2 - sposób wyrażenia się przez Ciebie, o osobach z innymi umiejętnościami niż Twoje, ja uważam za niewłaściwy;
ad.3 - możliwe, że nie ma;
ad. pozostałe - Excel, to był pierwszy lepszy przykład!
Sednem mojego wpisu nie był temat łatwości wyliczenia, lecz braku pewnego rodzaju empatii ...

PS
- No i jeszcze nieprzemyślana Twoja odpowiedź (względem instrukcji*), co tylko określa stopień uwagi ...
poluzuj połączenia hełmu, bowiem ciemna strona mocy za bardzo ciśnie na potylicę !!!
 
co ma piernik do wiatraka ? kto mówi o pogardliwym traktowaniu i z wyższością ? chodzi tylko aby nie kompromitować się na forum, które inni czytają ! nie ma koleżeństwa z pracy, kogoś w rodzinie aby dyskretnie się spytać ? Przecież ten arkusz excela, to zwykłe wyliczenie matematyczne na poziomie podstawówki.
ale jak Tobie ulży, to NIE
Co racja to racja. Jakiś minimalny poziom urzędnik państwowy powinien zachowywać...
 
Witam! Czy ktoś z Koleżanek i Kolegów posiada wiedzę, czy celnicy zatrudnieni przed 1999 r., pracując w administracji celnej np. od 1994r. po uzyskaniu 25 lat służby we wrześniu 2024r. będą mogli doliczyć sobie do emerytury mundurowej te lata służby przed wrześniem 1999r. po 1,3 % za każdy rok (w moim przypadku byłoby to od 1994 r czyli 5 lat x1,3%=6,5 % )?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
 
Witam! Czy ktoś z Koleżanek i Kolegów posiada wiedzę, czy celnicy zatrudnieni przed 1999 r., pracując w administracji celnej np. od 1994r. po uzyskaniu 25 lat służby we wrześniu 2024r. będą mogli doliczyć sobie do emerytury mundurowej te lata służby przed wrześniem 1999r. po 1,3 % za każdy rok (w moim przypadku byłoby to od 1994 r czyli 5 lat x1,3%=6,5 % )?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Tak, będziesz mógł na podstawie art. 15 AA doliczyć te lata po 1,3%. Gdybyś w tych latach był: ślusarzem, tokarzem, nauczycielem, lekarzem, itp. też byś doliczył sobie za te lata 1,3% za rok.
 
Duże podziękowania dla użytkownika Heisenberg. Bardzo jasno i czytelnie wyjaśnione.

Czy można ten temat jakoś podpiąć aby każdy kto szuka informacji szybko ją uzyskał? Można podlinkować jeszcze wzór podania o emeryturę z szacowaną data złożenia i jest komplet :)
 
Back
Do góry