• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Uciekajcie na emki póki czas. Mam ten niefart, że 15 lat służby minie mi po wyborach, czyli w 2024r.
Później, po wyborach jedni, albo drudzy zrobią z budżetówką to, co będą chcieli. "Poniesiemy ofiary" dla rządzących, albo zeszmacą nas przy nowych emeryturach. Może nas czekać w najbliższej przyszłości brak sześciomiesięcznej odprawy, naliczenia emerytury od podstawy bez uwzględnienia dodatków.

"Nie wierzę politykom."
 
Planuje odejść na emeryturę w lutym 2023. Czy czekać do ostatniego dnia miesiąca, czy bezpiecznie wybrać sobie datę powiedzmy 26, 27 lutego? Emerytura będzie liczona od lutego, czy dopiero kolejnego miesiąca?
 
Planuje odejść na emeryturę w lutym 2023. Czy czekać do ostatniego dnia miesiąca, czy bezpiecznie wybrać sobie datę powiedzmy 26, 27 lutego? Emerytura będzie liczona od lutego, czy dopiero kolejnego miesiąca?
Ogarnij się chłopie, już tyle razy o tym pisano na forum kiedy najlepiej odejść na emkę. Poszukaj Sobie lub zapytaj kolegów w Swojej Izbie.
 
Planuje odejść na emeryturę w lutym 2023. Czy czekać do ostatniego dnia miesiąca, czy bezpiecznie wybrać sobie datę powiedzmy 26, 27 lutego? Emerytura będzie liczona od lutego, czy dopiero kolejnego miesiąca?
Najdalej dwie strony wcześniej była o tym mowa...
 
Najdalej dwie strony wcześniej była o tym mowa...
Emerytura będzie liczona od lutego, tzn. za luty proporcjonalnie do ilości dni, w trakcie których będziesz na emeryturze. Później za marzec i kolejne miesiące jest płatna z góry - oczywiście pierwszą wypłatę emerytury dostaniesz z opóźnieniem wtedy, kiedy ZER wyda decyzję emerytalną. Żeby załapać się na waloryzację, na emeryturze trzeba być w lutym, czyli zwolnić się najpóźniej z dniem 27 lutego, żeby 28 lutego być już poza Służbą. Powodzenia!
 
Czy ma ktoś aktualny kalkulator do 2022 roku? I mam jeszcze 2 pytania:
  • czy odchodząc na emeryturę w styczniu 2023 - jej wysokość jest określana na podstawie średniego wynagrodzenia w 2023? Czy tego z 2022?
  • z doświadczenie jeśli jestem zatrudniony od 11.2007 roku (mija mi właśnie 15 lat służby), to lepiej brać te pierwsze lata (procentowo wychodzi od 69 do 80% według kalkulatora), czy lepiej za ostatnie lata, gdzie tych procent jest 85-90% ?!?

Dzięki za pomoc! Na dniach chce wysłać dokumenty.
 
Czy ma ktoś aktualny kalkulator do 2022 roku? I mam jeszcze 2 pytania:
  • czy odchodząc na emeryturę w styczniu 2023 - jej wysokość jest określana na podstawie średniego wynagrodzenia w 2023? Czy tego z 2022?
  • z doświadczenie jeśli jestem zatrudniony od 11.2007 roku (mija mi właśnie 15 lat służby), to lepiej brać te pierwsze lata (procentowo wychodzi od 69 do 80% według kalkulatora), czy lepiej za ostatnie lata, gdzie tych procent jest 85-90% ?!?

Dzięki za pomoc! Na dniach chce wysłać dokumenty.
Poproś jakiegoś średnio rozgarniętego ósmoklasiste. Pokaż mu arkusz kalkulatora zamieszczonego na celnikach, podaj mu aktualną kwotę bazową i jej wielokrotność, to wpisze Ci w arkuszu odpowiednią rubrykę i po sprawie.
Kalkulator nie jest potrzebny do obliczenia emerytury. Pomocny jest w obliczaniu średniej z 10 lat. Sposób liczenia jest bardzo prosty i wielokrotnie podawany na forum.
Poważnie pytasz jakie lata wybrać? Tak trudno policzyć średnią arytmetyczną z 10 kolejnych lat? Chyba logiczne jest to, że wybierasz lata które dają Ci najlepszą średnią.
 
Czy ma ktoś aktualny kalkulator do 2022 roku? I mam jeszcze 2 pytania:
  • czy odchodząc na emeryturę w styczniu 2023 - jej wysokość jest określana na podstawie średniego wynagrodzenia w 2023? Czy tego z 2022?
  • z doświadczenie jeśli jestem zatrudniony od 11.2007 roku (mija mi właśnie 15 lat służby), to lepiej brać te pierwsze lata (procentowo wychodzi od 69 do 80% według kalkulatora), czy lepiej za ostatnie lata, gdzie tych procent jest 85-90% ?!?

Dzięki za pomoc! Na dniach chce wysłać dokumenty.
Kolego, jeżeli znasz swój indywidualny wskaźnik z 10 lat to nie potrzeba ci kalkulatora tak naprawdę. Przeleć kilkanaście stron wstecz, tam koledzy dokładnie opisali jak wyliczyć przyszła emkę i to w miarę dokładnie.
Odpowiedajac na twoje pytania:
1. Emerytura zostanie obliczona według wielokrotności kwoty bazowej za 2023 rok, jeśli ta się w 2023 roku zmieni (tzn. jeśli wyjdzie nowe rozporządzenie). Na początek będzie ona obliczona na podstawie "starej" WKB a jak nowe rozporządzenie wejdzie w życie (przeważnie sierpień - wrzesień), ZER przeliczy ci emeryturę i wyrówna od stycznia 2023r.
2. Jeśli chodzi o najlepsze lata to naprawdę nie możemy ci pomóc. Jeżeli znasz swoje "procenty" z poszczególnych lat, to naprawdę nie ma nic prostszego niż dodać 10 następujących po sobie lat (tych, które wydają ci się najwyższe) i podzielić na 10. Przecież to matematyka z pierwszej klasy podstawówki.

Powodzenia.
 
Poproś jakiegoś średnio rozgarniętego ósmoklasiste. Pokaż mu arkusz kalkulatora zamieszczonego na celnikach, podaj mu aktualną kwotę bazową i jej wielokrotność, to wpisze Ci w arkuszu odpowiednią rubrykę i po sprawie.
Kalkulator nie jest potrzebny do obliczenia emerytury. Pomocny jest w obliczaniu średniej z 10 lat. Sposób liczenia jest bardzo prosty i wielokrotnie podawany na forum.
Poważnie pytasz jakie lata wybrać? Tak trudno policzyć średnią arytmetyczną z 10 kolejnych lat? Chyba logiczne jest to, że wybierasz lata które dają Ci najlepszą średnią.
to jest faktycznie dobry przykład aby niektórzy już odeszli na emeryturę, bowiem wstyd przynoszą takimi durnymi pytaniami !!!! a wiedzą oni może jak się nazywają, czy też w dowód codziennie patrzą !!!!
 
Czy ma ktoś aktualny kalkulator do 2022 roku? I mam jeszcze 2 pytania:
  • czy odchodząc na emeryturę w styczniu 2023 - jej wysokość jest określana na podstawie średniego wynagrodzenia w 2023? Czy tego z 2022?
  • z doświadczenie jeśli jestem zatrudniony od 11.2007 roku (mija mi właśnie 15 lat służby), to lepiej brać te pierwsze lata (procentowo wychodzi od 69 do 80% według kalkulatora), czy lepiej za ostatnie lata, gdzie tych procent jest 85-90% ?!?

Dzięki za pomoc! Na dniach chce wysłać dokumenty.
Bardzo dobre pytanie ! Czy jest możliwe wybrać najlepsze 10 lat z 2022rokiem?
Chyba nie . Zapytaj w swoich finansach . Zakończenie finansowe roku 2022 może
zakończyć się w lutym 2023r. /tak jak chociażby pit11 /
Może być problem z wyliczeniem za 2022r. procentów jak również specjalnego
zaświadczenia do ZER .
10 kolejnych lat wybierz te, które dadzą najwyższy procent .
 
A dzisiaj dostałem pismo od Szefa KAS, w ktorym poinformował mnie, że skoro się nie znam na robocie, ktorą powierzył mi naczelnik to powinienem sobie powołać komisję antydyskryminacyjną. Bareja to cienias był
 
to jest faktycznie dobry przykład aby niektórzy już odeszli na emeryturę, bowiem wstyd przynoszą takimi durnymi pytaniami !!!! a wiedzą oni może jak się nazywają, czy też w dowód codziennie patrzą !!!!
Zanim zapytam ...
- Znam się wystarczająco na Excelu ale mam wielu (młodszych) kolegów, którzy go nie znają -

Czy mam im z tego powodu okazywać swą wyższość i traktować pogardliwie ?!
 
Czy ma ktoś aktualny kalkulator do 2022 roku? I mam jeszcze 2 pytania:
  • czy odchodząc na emeryturę w styczniu 2023 - jej wysokość jest określana na podstawie średniego wynagrodzenia w 2023? Czy tego z 2022?
  • z doświadczenie jeśli jestem zatrudniony od 11.2007 roku (mija mi właśnie 15 lat służby), to lepiej brać te pierwsze lata (procentowo wychodzi od 69 do 80% według kalkulatora), czy lepiej za ostatnie lata, gdzie tych procent jest 85-90% ?!?

Dzięki za pomoc! Na dniach chce wysłać dokumenty.
A tak tytułem przeprosin za zaśmiecanie wątku, zamieszczam samouczek wyliczania emki.
1. Zwracasz się z wnioskiem do swojej komórki kadrowej o przesłanie zaświadczenia o uposażeniu i nagrodzie rocznej dla celów emerytalnych wynikających z ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji... bla, bla (będą wiedzieć o co chodzi), za wszystkie lata w których pracowałeś w Służbie Celnej / Celno Skarbowej (czy jak tam to zwał)
2. Zasysasz kalkulator z: https://celnicy.pl/threads/kalkulator-emerytalny-art-18f.17834/
3. Wklepujesz dane z przesłanej informacji z kadr do kolumny 3, 4 lub 5, nieważne do której bo i tak wszystkie się sumują, ważne żeby tylko do jednej;)
4. Wybierasz sobie 10 kolejnych lat z których masz najwyższe wskaźniki w kolumnie 12, resztę kasujesz (z kolumny 12)
5. W polu "lata, miesiące, dni" wklepujesz lata, miesiące i dni twojej służby do planowanego odejścia
6. W polu 40x11 (krok 3) wpisujesz 8241,58 (o ile nie zrobią nas w ch...)
7. Kwotę, która wyskoczy Ci na dole (w polu "Finał") mnożysz przez 113,8%
8. To co Ci wyjdzie, to twoja emka brutto (o ile nie zrobią nas w ch..)
Żeby uzyskać netto, od kwoty brutto odejmujesz 21% i dodajesz 300
Ważne!!!!
Żeby załapać się na waloryzację 2023 (13,8%) musisz "prawo do emerytury nabyć przed dniem 1 marca 2023 r.",
(ja, asekuracyjnie spadam 24 lutego). Zgodnie z art. 183 ustawy o KAS, "zwolnienie ze służby następuje po upływie 3 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o zwolnieniu ze służby" czyli złośliwi dyrektorzy (a takich nie brakuje), mogą wysyłać decyzje pocztą na adres zamieszkania i liczyć termin od dnia odebrania na poczcie (a wtedy z waloryzacji nici)

Jak coś sp...m to poprawcie
 
Ostatnia edycja:
Zanim zapytam ...
- Znam się wystarczająco na Excelu ale mam wielu (młodszych) kolegów, którzy go nie znają -

Czy mam im z tego powodu okazywać swą wyższość i traktować pogardliwie ?!
młodsi nie znają excela - jeszcze większa kompromitacja, może nie pisz dalej !!! wstyd - może jeszcze worda nie znają :ROFLMAO: 😂 🤦‍♂️
 
Back
Do góry