• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

I to jest asumpt do wspólnej walki z policjantami, czas wzajemnego poparcia, najwyższy czas...koniec:sleep:...może Panowie w garniturkach coś oddadzą:mad:
 
Zwolnienia i odprawy:
Tak, "swoich zwolnią" w imię oszczędności....z "wyprawką" i zatrudnią na mniej "eksponowanych" stanowiskach,
nam zamrożą na kilka lat, żeby mieć "marchewkę wyborczą" na kosztownych urzędasów, to się nazywa "magią tarczy Mateusza",
-zwolni, da kasę i jeszcze zbierał pochwały od "zawziętych antybiurokratów", ciekawe tylko, czy "rządowi" emeryci też dostaną odprawy"
bo jakoś osoby, które odeszły z KAS, "covidowego dodatku" nie zobaczyły.
WNIOSEK może być tylko jeden, okręt ma dziurawe "dno" i raczej tonie, a wiadomo kto pierwszy ucieka... :mad:
 
Dostałem takiego niusa może w końcu dostaniemy świadectwa służby?
Od: Ratowski Michał
Wysłane: 24 września 2020 15:38
Temat: Informacja w/s wydawania Świadectw Służby.



Szanowni Państwo,

W związku z otrzymywanymi od Państwa informacjami dotyczącymi bezczynności IAS w zakresie wydawania świadectw służby funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, którzy przyjęli propozycję zatrudnienia w trybie art. 171 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o KAS (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm.),w tym od osób które wnioskowały o wydanie przedmiotowych świadectw w sposób formalny, tj. zwracając się do Dyrektora IAS ze stosownym wnioskiem, a także w nawiązaniu do Komunikatu DIAS z dnia 27.02.br w zakresie wydawania świadectw służby informuje co następuje:

W dniu 08.09 br. złożyłem do Dyrektora IAS stosowne zapytanie w tym temacie.

Z udzielonej w dniu 22.09.br odpowiedzi wynika jasno, iż dotychczas obowiązujący wzór świadectwa służby nie przewidywał ustania stosunku służby na skutek przekształcenia w stosunek pracy,co było głównym powodem zaistniałej sytuacji.

W związku z tym, iż znowelizowane rozporządzenie zostało podpisane dnia 4 września 2020 r., jak poinformował Pan Dyrektor, z chwilą wejścia w życie nowego aktu prawnego tj. 30 września 2020 r., Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach niezwłocznie przystąpi do procesu wydawania świadectw służby.


Wiceprzewodniczący ZOI ZZ Celnicy PL
przy IAS w Katowicach
Michał Ratowski
Od: Ratowski Michał
Wysłane: 24 września 2020 15:38
Temat: Informacja w/s wydawania Świadectw Służby.
 
Ostatnia edycja:
Szanowni emeryci /byli funk/ którzy przeszli na emerytury od 2018r. Również powinni składać wnioski o zwrot niesłusznie potrąconych składek ZUS w 2018roku . :)
 
 
Powiem tak. Oferta w ogóle nie atrakcyjna. Zamiast odchodzić po 25 latach zostaje do dosłużenia raptem 3,5 roku. By od razu skasować pełną emkę i po kilku latach dołożyć jeszcze drugą zusowską. Natomiast jeśli odejść po 25 to okazuje się że pełnej i tak od razu nie ma zatem należy iść do pracy. Ale by pokryć ubytek tą pracą trzeba przepracować 7 lat i będzie wypłacone dopiero po 65 łącznie z latami w cywilu wcześniejszymi. Zatem z dużym prawdopodobieństwem suma emki mundurowej za 25 lat + zusowska za resztę lat będzie lepsza jak emka mundurowa za 28,5 roku. Więc związki mundurowe nie powinny się godzić na to rozwiązanie a już na pewno nie na likwidację dwóch emek bo wg tej propozycji warunki finansowe się tylko pogorszą a żadne warunki związane z wcześniejszym odejściem ze służby się nie polepszą. Dodatkowo trzeba zauważyć, iż w ramach likwidacji różnic pomiędzy przyjętymi przed 99 a po tej dacie władza jakoś zapomniała że procenty doliczane są na bieżąco nie tylko przeszłe lata pracy ale też za lata pracy na co najmniej pół etatu po służbie a to oznacza że wypłacana emerytura mundurowa stale rośnie.
Jeśli się na to zgodzą to będzie stryjek zamienił siekierkę na kijek" żadnych korzyści a same straty.

Osobiście jestem na NIE za dokładnie takim kształtem.
dopuszczalne rozwiązanie to 25 lat służby lub 55 lat wieku przy spełnieniu pozostałych kryteriów otrzymania emerytury mundurowej, z procentami liczonymi za lata cywilne na zasadach z przed 99 roku i wypłatą wynikającej z nich emerytury w momencie odejścia ze służby i uwzględnianiu lat przepracowanych po odejściu ze służby na zasadach z przed 99 roku oczywiście bez emerytury z ZUS z pozostawieniem opcji wyboru pomiędzy proponowanym a obecnym systemem emerytur mundurowych po roku 99.

nawet opcja samego odejścia tylko po 25 latach nie jest zbyt atrakcyjna bo do przesłużenia pozostaje raptem 3,5 roku z perspektywą skasowania dwóch emek. Więc może nie tyle była by z pewnością odrzucona ale jestem przekonany że znacznie mniej wykorzystywana.
 
Ostatnia edycja:
...zostaje do dosłużenia raptem 3,5 roku...

A ok, to zapraszam na granicę wschodnią!
Pogoda cudowna, koronawirus, połowa obsady, ciągła nagonka że mało, wieczne (nie całkiem bezzasadne pretensje kierowców, że długo stoją), brak poparcia ze strony kierownictwa, wręcz przeciwnie...
W tych okolicznościach 3,5 roku strzeli jak z bicza! Pod warunkiem, że wcześniej kogoś nie pobijesz lub nie dostaniesz zawału. Wtedy i 3 emki nie pomogą.
 
A ok, to zapraszam na granicę wschodnią!
Pogoda cudowna, koronawirus, połowa obsady, ciągła nagonka że mało, wieczne (nie całkiem bezzasadne pretensje kierowców, że długo stoją), brak poparcia ze strony kierownictwa, wręcz przeciwnie...
W tych okolicznościach 3,5 roku strzeli jak z bicza! Pod warunkiem, że wcześniej kogoś nie pobijesz lub nie dostaniesz zawału. Wtedy i 3 emki nie pomogą.
Zauważ że wedle tej propozycji zamiast służyć 3,5 roku do pełnej mógłbyś skasować procenty za lata w cywilu ale z wypłatą za lata cywilne dopiero od 65 dla m i 60 dla k. Wieć raczej byś nadal gdzieś pracował. Ale nie miał byś dodatkowej emki z ZUS Zatem w okresie pomiędzy przejściem na emkę mundurową a przykładowe 65 miał byś tylko emkę za niepełne procenty.

Obecnie jest dokładnie tka samo ale jeśli odchodzi sięw cześniej (procenty tylko nie pełne do 65) ale jeśli pracowałeś lub pracujesz nadal w cywilu to z pewnym prawdopodobieństwem różnica będzie niewielka lub żadna z emki mund i zusowskiej. A w przypadku gdy dociągniesz do pełnej emki mundurowej to skasujesz dwie emki (jeżeli pracowałeś wcześniej lub później w cywilu) więc różnica między twoją ostatnią pensją a sumą emek może być żadna lub nawet ta suma może przekraczać twoją ostatnią pensję. Oczywiście motywacje indywidualne mogą być skrajnie różne ale nie można zapominać o kontekście który prowadzi raczej do strat jak do zysków. Bo żebyś nawet zyskał w ten sposób pełną składaną emkę mund kosztem braku emki dodatkowej z ZUS za cenę wyboru pracować gdzieś dalej bez emki z ZUS lub po prostu odpocząć w wieku 55-60 lat na pełnej emce (niższej niż pobory) czyli od 5 do 10 lat wcześniej to bym to nazwał propozycją przyzwoitą. Osobiście dał bym wybór zarówno tym z przed 99 jak i po do wyboru metody starej bez zus ale przyzwoitej (zresztą w ten sposób jadą przyjęci przed 99) i nowej z zus.
 
Heisenberg, bez urazy. Rozumiem, że sedno Twojej wypowiedzi dotyczy konkretnego projektu ustawy i też podzielam zdanie, że nie jest on najlepszy, ponieważ jak zwykle chcą zrobić kogoś w balona.
Ja bardziej żartobliwie chciałem Wam dać do zrozumienia, że na granicy sytuacja jest taka, iż funkowie czekają tylko na osiągnięcie 15 lat i jak się nic nie zmieni to będą uciekać z tego tworu, nie zależnie od wysokości emki.
Wiadomo, trzeba będzie się czymś zająć w cywilu ale co by to nie było na pewno będzie spokojniej i zdrowiej niż tu.
A zdrowia nie kupisz za żadne pieniądze!!
 
Mała uwaga, nam te 25 lat służby zapewne będą liczyć od 1999...więc rysuje się świetlana perspektywa.

Wysłane z mojego SM-A600FN przy użyciu Tapatalka
 
Mała uwaga, nam te 25 lat służby zapewne będą liczyć od 1999...więc rysuje się świetlana perspektywa.

Wysłane z mojego SM-A600FN przy użyciu Tapatalka
co do tego nie mam adnych wątpliwości i dla tego jest często sporo lat cywilnych do doliczenia ale nie na takich warunkach. Inna sprawa że w sposób oczywisty wykluczeniu podlegają zarówno ucywilnieni jak i zbyt leciwi.
 
Mała uwaga, nam te 25 lat służby zapewne będą liczyć od 1999...więc rysuje się świetlana perspektywa.

Wysłane z mojego SM-A600FN przy użyciu Tapatalka
Nie tylko nam, a wszystkim funkcjonariuszom przyjętym po raz pierwszy pomiędzy 1999-2003. A jak na razie ten projekt w ogóle nas nie dotyczy. Więc cytując klasyka: lód w majtki

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Czytam i czytam tę propozycję ministra i jakoś nic atrakcyjnego się w niej dopatrzyć nie mogę. Po 25 latach służby policjant ma dodatek 1500zł miesięcznie jak nie pójdzie na emeryturę. Do pełnej wysługi brakuje mu wtedy 3,5 roku tj. ok. 9% i załóżmy, że ma te 7 lat w cywilu do doliczenia. A teraz proste zadanie matematyczne: jakiej liczby 9% daje 1500. Odp. ok. 16667. Pamiętajmy, że emerytura w policji nie może być wyższa niż 75% podstawy. Zatem otrzymaną kwotę należy zwiększyć jeszcze o 25%. Otrzymujemy 22222. Czyli przy takich i wyższych zarobkach opłacać się będzie policjantom skorzystanie z tego "dobrodziejstwa", czego moim kolegom policjantom serdecznie życzę! :) Szczerze jednak wątpię, że w 2023 roku takie pensje będą mieć nawet ichniejsi generałowie...;)
 
Proszę o informację bo się nie mogę doszukać, dlaczego jest mowa o przyjętych w latach 99-03 ? A jak będą traktowani przyjęci pomiędzy 2003 a 2012 od którego liczy się już 25 lat.W ustawie widzę tylko rozróżnienie na przyjętych przed 99 i po 99 a przed 2012.
 
Proszę o informację bo się nie mogę doszukać, dlaczego jest mowa o przyjętych w latach 99-03 ? A jak będą traktowani przyjęci pomiędzy 2003 a 2012 od którego liczy się już 25 lat.W ustawie widzę tylko rozróżnienie na przyjętych przed 99 i po 99 a przed 2012.
W branżowej ustawie emerytalnej nie doszukasz się tego, gdyż funkcjonariusze i żołnierze przyjęci do służby w latach 1999-2003 włączeni zostali do powszechnego systemu emerytalnego i za ten okres wynagrodzenia zostały oskładkowane.

Wysłane z mojego LM-X420 przy użyciu Tapatalka
 
Back
Do góry