• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Mądrze mówisz Heisenberg, ja już decyzje w zasadzie podjąłem. Wsłuchuję się jeszcze w głos starszych Kolegów, którzy namawiają mnie żeby jeszcze rok poczekać. Lata wspólnej pracy. Powiedziałem, że rozważę i poszukam argumentów aby zostać.

Jeżeli chodzi o zimną kalkulacje zdaje sobie sprawę, że nic dobrego mnie nie czeka w przyszłym roku, żaden awans w stopniu czy podwyżka w stanowisku. A wspomniane 2.6% za rok mnie nie urządza, wolę waloryzacje marcową 12.3%. Kwota bazowa ma wzrosnąć w 2024, ale to mała różnica przy mnożniku ponad 2.
Zostając w służbie rok dłużej możesz nic nie zyskać na wysokości emerytury, a przy pewnych konfiguracjach możesz nawet stracić.
Jeśli się wahasz to wszystko sobie dobrzye przemyśl i przekalkuluj. Nie znam Twojej sytuacji, ale jeśli służysz od 1999 (lub wcześniej) to za rok będziesz mógł sobie doliczyć cywilne lata po 1.3%. Jeśli masz ich min 7 lat to będziesz miał pełną emeryturę i jeśli będziesz pracował na emce to nie będziesz zagrożony obniżeniem emerytury. Wszystko zależy od tego ile masz lat i jaki staż cywilny, no i czy zamierzasz jeszcze pracować. Jeśli do wieku emerytalnego brakuje Ci niewiele, to lepiej brać 2 emerytury.
Powodzenia w przemyśleniach i w kalkulowaniu
 
Mądrze mówisz Heisenberg, ja już decyzje w zasadzie podjąłem. Wsłuchuję się jeszcze w głos starszych Kolegów, którzy namawiają mnie żeby jeszcze rok poczekać. Lata wspólnej pracy. Powiedziałem, że rozważę i poszukam argumentów aby zostać.

Jeżeli chodzi o zimną kalkulacje zdaje sobie sprawę, że nic dobrego mnie nie czeka w przyszłym roku, żaden awans w stopniu czy podwyżka w stanowisku. A wspomniane 2.6% za rok mnie nie urządza, wolę waloryzacje marcową 12.3%. Kwota bazowa ma wzrosnąć w 2024, ale to mała różnica przy mnożniku ponad 2.

No cóż, pewnie to ostatni rok z dużym iloczynem kwota bazowa x współczynnik kb.

Od tego wprost proporcjonalnie zależy wysokość Twojej emki, pomnożona przez współczynniki zarobków i stażu służby.

Później, jeśli zostaniesz i weźmiesz zarobki z 2023 do okresu 10 lat, to wysoka kwota bazowa 2023 i wysoki współczynnik kb też 2023 zwiększają średnią zarobków w formacji (x 12) i w sumie działają na niekorzyść emeryta.

Taki to myk ustawodawcy. Wielu odchodzących ze służby funkcjonariuszy wybierało lata np. 2007-2016 do wyliczenia współczynnika zarobków. Ponieważ im wyżej w latach, to współczynnik zarobków maleje w wielu przeciętnych przypadkach.

Do tego dolicz bonus waloryzacyjny 12,3% plus korektę na wzrost współczynnika kb w 2024. No i ewentualnie kwotę bazową 2024, jeśli sądy staną na wysokości zadania, a raczej trudno im będzie fiknąć koziołka prawnego. Choć w tym kraju wszystko jest możliwe, niestety.
 
Zostając w służbie rok dłużej możesz nic nie zyskać na wysokości emerytury, a przy pewnych konfiguracjach możesz nawet stracić.
Jeśli się wahasz to wszystko sobie dobrzye przemyśl i przekalkuluj. Nie znam Twojej sytuacji, ale jeśli służysz od 1999 (lub wcześniej) to za rok będziesz mógł sobie doliczyć cywilne lata po 1.3%. Jeśli masz ich min 7 lat to będziesz miał pełną emeryturę i jeśli będziesz pracował na emce to nie będziesz zagrożony obniżeniem emerytury. Wszystko zależy od tego ile masz lat i jaki staż cywilny, no i czy zamierzasz jeszcze pracować. Jeśli do wieku emerytalnego brakuje Ci niewiele, to lepiej brać 2 emerytury.
Powodzenia w przemyśleniach i w kalkulowaniu
@Mięta Jeżeli masz spoko robotę zostań, zawsze 💯 jest 💯. Jeżeli jest byle jak i masz gdzie dorobić (na rodzinę, z Twoich wpisów tak wnioskuję) to idź na emkę i nie narzekaj, że mało! Pozdrawiam
 
Zostając w służbie rok dłużej możesz nic nie zyskać na wysokości emerytury, a przy pewnych konfiguracjach możesz nawet stracić.
Jeśli się wahasz to wszystko sobie dobrzye przemyśl i przekalkuluj. Nie znam Twojej sytuacji, ale jeśli służysz od 1999 (lub wcześniej) to za rok będziesz mógł sobie doliczyć cywilne lata po 1.3%. Jeśli masz ich min 7 lat to będziesz miał pełną emeryturę i jeśli będziesz pracował na emce to nie będziesz zagrożony obniżeniem emerytury. Wszystko zależy od tego ile masz lat i jaki staż cywilny, no i czy zamierzasz jeszcze pracować. Jeśli do wieku emerytalnego brakuje Ci niewiele, to lepiej brać 2 emerytury.
Powodzenia w przemyśleniach i w kalkulowaniu

Dokładnie, te 25 lat swoje robi. Jeśli ktoś ma np. 6 lat z cywila, to dopisze sobie 7.8% czyli przy 25 latach powinno wyjść 75% albo prawie wyjść ;)
 
oczywiście pod warunkiem, że nie doliczyłeś sobie lat sprzed służby, bo wtedy OFE przepada.
Nie, nie, odszedłem z 15a mam nie pełną emeryturę. Moja znajoma która przeszła na emkę z ZUS 2 lata temu, teraz jak osiągnęła 65 lat dostała nową decyzję z ZUS i powiększyli jej emeryturę o 1000 zł ze składek OFE.
 
Dlaczego 65, a nie 60? Dla kobiet wiek emerytalny to 60 lat.

Tam zachodzą szczególne warunki dla kobiet już pobierających emki kapitałowe, rząd przecież zlikwidował OFE, po osiągnięciu 65 lat, ponowne przeliczenie na stałą emkę. Poza tym, zapomnieli o jakimś przepisie obniżając wiek emerytalny do wcześniej obowiązującego, po reformach Tuska podnoszących progi wiekowe do emek z ZUS.
 
Będę miał niepełna emeryturę, do jakiej kwoty mogę pracować aby otrzymywać pełna emeryturę? Do 70% przeciętnego wynagrodzenia?

Planuje dalsza pracę na pół etatu lub cały.
 
Będę miał niepełna emeryturę, do jakiej kwoty mogę pracować aby otrzymywać pełna emeryturę? Do 70% przeciętnego wynagrodzenia?

Planuje dalsza pracę na pół etatu lub cały.

Gdzieś tak 3500 brutto moim zdaniem. Ale musisz się nauczyć korzystać chociażby z info w tej sprawie na stronie ZER. Oni to publikują w zakładce Ważne informacje w oddzielnym pliku.
 
Ta kwota jest zmienna jak widzę, nie chciałbym wtopić :) Dlatego ewentualnie pół etatu mi wystarczy.

No chyba że od razu uda się coś znaleźć, że nie będzie szkoda tych 25 % emerytury.
 
Ta kwota jest zmienna jak widzę, nie chciałbym wtopić :) Dlatego ewentualnie pół etatu mi wystarczy.

No chyba że od razu uda się coś znaleźć, że nie będzie szkoda tych 25 % emerytury.
Jak przekroczysz 4900 to zabiorą ci nie 25% ale 800 coś zł. 25% zabiorą jak przekroczysz 8000 coś tam brutto. ZER liczy miesięcznie albo rocznie z korzyścią dla ciebie.
 
I kolejne pytanie do doświadczonych forumowiczów. Czy studia liczą się jako okres nie składkowy? 0.7? Będę miał nie pełną ememeryturę.
Z jakiego art. odchodzisz na emeryturę? 15 czy 15a a może 15 aa?
Przeczytaj te art a się dowiesz.
Jeśli przed 1999 r nie byłeś funkcjonariuszem innej służby lub żołnierzem zawodowym lub w służbie kandydackiej to liczy się tylko służba (studia NIE)
 
Ostatnia edycja:
....ZER liczy miesięcznie albo rocznie z korzyścią dla ciebie.
Kolego, nie powiedział bym tak. A nawet powiedziałbym odwrotnie!
Kwoty miesięczne są wskazane tylko "dla orientacji". Po końcu roku składasz oświadczenie do ZER o wysokości przychodu uzyskanego w ubiegłym roku. Jeżeli przekroczyłeś kwotę 12 x 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wówczas musisz mieć jakby wstecznie obniżona emkę o 25%.
Tak dla przykładu: zaczynasz pracę w maju, zgłaszasz do ZER, że masz zamiar osiągnąć przychód ok. 120 000pln. Jest to kwota wyższa niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia x 12, więc ZER od maja obniży ci emkę o 25%. Ale to nie koniec, ponieważ po zakończeniu roku ZER przyśle ci rozliczenie roczne i będziesz musiał zwrócić 25% emerytury za miesiące styczeń - kwiecień pomimo, że w ogóle w tych miejscach nie pracowałeś!

Także nie jest to rozliczenie miesięczne a już na pewno nie na korzyść emeryta😠.
 
Kolego, nie powiedział bym tak. A nawet powiedziałbym odwrotnie!
Kwoty miesięczne są wskazane tylko "dla orientacji". Po końcu roku składasz oświadczenie do ZER o wysokości przychodu uzyskanego w ubiegłym roku. Jeżeli przekroczyłeś kwotę 12 x 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wówczas musisz mieć jakby wstecznie obniżona emkę o 25%.
Tak dla przykładu: zaczynasz pracę w maju, zgłaszasz do ZER, że masz zamiar osiągnąć przychód ok. 120 000pln. Jest to kwota wyższa niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia x 12, więc ZER od maja obniży ci emkę o 25%. Ale to nie koniec, ponieważ po zakończeniu roku ZER przyśle ci rozliczenie roczne i będziesz musiał zwrócić 25% emerytury za miesiące styczeń - kwiecień pomimo, że w ogóle w tych miejscach nie pracowałeś!

Także nie jest to rozliczenie miesięczne a już na pewno nie na korzyść emeryta😠.
Pewnie masz rację, ale ja w swoim wpisie raczej myślałem o niższych dochodach. Bezpieczna granicą 4900 brutto np. w jednym miesiącu zarobisz 5100 brutto a w drugim 4600 brutto i wtedy ZER bierze korzystniej dla emeryta. No... chyba że mnie wprowadzili w błąd.
 
Pewnie masz rację, ale ja w swoim wpisie raczej myślałem o niższych dochodach. Bezpieczna granicą 4900 brutto np. w jednym miesiącu zarobisz 5100 brutto a w drugim 4600 brutto i wtedy ZER bierze korzystniej dla emeryta. No... chyba że mnie wprowadzili w błąd.
ZER zaczyna obniżać emeryturę jeżeli przekroczysz 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia razy 12 w ciągu roku!
Jeżeli w ciągu roku jednego miesiąca zarobisz 10 000, drugiego 20 000, trzeciego znowu 10 000 i a w pozostałych nic (np.: podczas kontraktu za granicą) to nie będziesz miał obniżonej emerytury wcale! Liczy się przychód roczny. Jego wysokość (planowaną, bo przecież nie wiesz na pewno ile zarobisz w przyszłości) masz obowiązek zadeklarować ZER zaraz po rozpoczęciu pracy.
W przypadku rozpoczęcia pracy zawsze jest lepiej zadeklarować planowane większe przychody, to nie będziesz musiał później oddawać nienależnie wypłaconego świadczenia.
 
A trochę z innej beczki, czy wiecie co to za wyrównanie przyszło w październiku z ZER? Bo wiem od kilku osób, iż takie otrzymały, a nie składały żadnych wniosków o przeliczenie, waloryzację ect. I kwoty są różne, bo od 1200 do 2000 zł. Czy ktoś wie za to przyszło?
 
A trochę z innej beczki, czy wiecie co to za wyrównanie przyszło w październiku z ZER? Bo wiem od kilku osób, iż takie otrzymały, a nie składały żadnych wniosków o przeliczenie, waloryzację ect. I kwoty są różne, bo od 1200 do 2000 zł. Czy ktoś wie za to przyszło?
podobno z 3.88 do 4 ,28
 
Back
Do góry