• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

skoro jest to wiarygodne źródło to może się wypowie, czy to ma dotyczyć tylko nas, czy wszystkich służb mundurowych.
poprzednim razem tak koło końcówki Października takiego prawie pewniaka sprzedał SS na portalu. że z dobrze poinformowanego źródła 01.24 ale czy można w to wierzyć to już inna sprawa.
 
Jest już nowy arkusz emerytalny uwzględnieniem tego roku? Chciałbym przeliczyć emeryturę. Mam stracić to wolę złożyć dokumenty :) Czy to prawda, że przepisy emerytalne obowiązują już w momencie złożenia dokumentu o odejście na emeryturę?
moją emkę przeliczył z dokładnością do kilkudziesięciu groszy
musisz znać swój mnożnik
swój procent wysługi
bieżąca kwotę bazową KB
bieżący mnożnik przeciętnego uposażenia KWPU w 2023 - 3,88 na 2024 4,28
w tabelce po prawej na dole dostajesz kwoty netto uwzględniające progi podatkowe
w kolumnach b i c możesz wprowadzać predykcje podwyżek/modernizacji (w b dla 2024 i 2025 są wprowadzone )
w kolumnie i w wierszach od 6-11 możesz wprowadzać predykcje waloryzacji daje to pogląd na emki i odejścia w rożnych latach
oczywiście trzeba sobie poszukać jak rząd przewiduje waloryzacje i im odleglej tym mniej pewnie
w zeszłym roku predykcje na 2023 zmieniały się wiele razy od 11coć przez 10 aż skończyło się na 14,8

wiersze i6-8 to zdaje się predykcje PKO ale proszę poszukaj i sobie to sprawdzi potwierdź
od 9-11 to jak pamiętam z uzasadnienia ustawy o KRUS z 2023 ale jw sprawdź/ poszukaj

oczywiście zachęcam do samodzielnego sprawdzenia i przeliczenia przeciętny mnożnik uposażenia funk * kwota bazowa * indywidualny procent wysługi * indywidualny średni mnożnik z 10 kolejnych wybranych lat
to da kwotę brutto

kwota netto to brutto - ((brutto*0,09)+(brutto*0,12))+300 (w pierwszym progu podatkowym)
 

Attachments

  • zk1 - Copy (2).xlsx
    13,6 KB · Wyświetleń: 320
Ostatnia edycja:
Jest już nowy arkusz emerytalny uwzględnieniem tego roku? Chciałbym przeliczyć emeryturę. Mam stracić to wolę złożyć dokumenty :) Czy to prawda, że przepisy emerytalne obowiązują już w momencie złożenia dokumentu o odejście na emeryturę?
Kolego najpierw składasz wniosek o zwolnienie ze służby a dopiero z dniem zwolnienia albo kiedy tam chcesz ale nie wcześniej (inaczej zer odrzuci, choć miał by na to inny osobisty pogląd ale co ja tam wiem) a następnie wnosisz do zer wniosek o przyznanie emerytury. Emerytura przyznana liczy się od dnia złożenia wniosku o emeryturę nie od od dnia złożenia wniosku o zwolnienie ze służby.
Więc jeśli myślisz że wyd... system to muszę Ciebie zmartwić. D... to nas ale nie ich.
3 miesięczny termin zwolnienia biegnie od dnia doręczenia decyzji. AAA jak by Tobie tak przyszło do głowy .. "a przecież mogę wnioskować o odejście w wyznaczonej dacie" Tak to prawda ale do wniosku DIAS nie musi się przychylić. Rozważałem jeszcze możliwość następująca czy jeżeli się nie przychyli to wydaje decyzję z terminem trzymiesięcznym od daty doręczenia czy też ...
suspens tu ciekawie
daje decyzję odmowną wyznaczając środek odwoławczy i wtedy albo piszesz nowy wniosek (ale ciekawe czy dopiero po uprawomocnieniu) bez określania terminu (czyli 3 miesiące), czyt też idziesz w II instancje, skargę do sądu administracyjnego i cały ten wieloletni korowód.
A bym zapomniał że korespondencja na krążenie też potrzebuje czasu, no i DIAS ma 30 dni na wydanie decyzji.
Więc wszystko zależy jaki będzie układ do powstrzymania odejść i indywidualna relacja z przełożonymi a czasami samym DIAS.
Droga najbezpieczniejsza to założenie 4,5 miesiąca
ale co do ustawodawcy i nagłej dobrej zmiany absolutnie wystarczająca by znaleźć się w D....
W to ogolenie dodatków jednak bym nie wierzył.
W sumie musiała by być wielka wola polityczna bo tam na górze są jednostki którym to by bardzo nie pasowało a JK już po desce był przepuszczony więc szlak znany.
 
Jest już nowy arkusz emerytalny uwzględnieniem tego roku? Chciałbym przeliczyć emeryturę. Mam stracić to wolę złożyć dokumenty :) Czy to prawda, że przepisy emerytalne obowiązują już w momencie złożenia dokumentu o odejście na emeryturę?
Jeżeli pod pojęciem arkusz emerytalny masz na myśli wniosek o przyznanie emerytury, który z reguły składa się w następnym dniu po dacie zwolnienia ( w przypadku dużej ilości osób odchodzących na emeryturę kadry wyrażały zgodę na złożenie wniosku w dniu zwolnienia), to świadczenie emerytalne naliczane jest wg stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.
 
Rozważam dlatego, że jeżeli jakiekolwiek reguły odnośnie odprawy miałyby się zmienić od 01.2024 to wolę odejść w grudniu 2023 mieć 6 odpraw, a nie czekać do lutego i otrzymać 3 😉 czyli koło sierpnia musiałoby iść podanie.
 
Rozważam dlatego, że jeżeli jakiekolwiek reguły odnośnie odprawy miałyby się zmienić od 01.2024 to wolę odejść w grudniu 2023 mieć 6 odpraw, a nie czekać do lutego i otrzymać 3 czyli koło sierpnia musiałoby iść podanie.
Miej na uwadze II próg podatkowy, w który najprawdopodobniej wpadniesz.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Gdyby państwo nie pobierało składek ZUS-owskich od emerytów mundurowych którzy przeszli na świadczenie z art.15 to pewnie nie było by problemu. Niestety ta grupa ma rację i korekta przepisów jest sprawiedliwością społeczną, ale co zrobią z emerytami art. 15aa ? Ci ludzie z założenia mają mieć tylko jedną emkę w zamian za pełne świadczenie złożone z lat służby i pracy. Jestem przekonany że nikt ich nie zwolni z ZUS-u i jeżeli nie zostaną uwzględnieni teraz to będzie kolejny problem
Proszę o pomoc emerytów, którzy pobierają emke mundurową i zusowską-w tym emke z OFE.Jak ZUS ustalił podstawę wymiaru tej emerytury z OFE?w moim przypadku jest to niezgodne z kwotą na subkoncie ani z kwotą przekazaną z OFE do ZUS.
 
Proszę o pomoc emerytów, którzy pobierają emke mundurową i zusowską-w tym emke z OFE.Jak ZUS ustalił podstawę wymiaru tej emerytury z OFE?w moim przypadku jest to niezgodne z kwotą na subkoncie ani z kwotą przekazaną z OFE do ZUS.
no dobra a zus jak to liczy?
 
Słuszne spostrzeżenie. Dziękuję. Przeliczę to
Od II progu może uchronić założenie konta IKZE dla siebie i małżonka. Na dzień dzisiejszy to jest ok 16000 zł dla obojga zmniejszające przychód podlegający opodatkowaniu. Fakt, te pieniądze się zamraża do 65 rż. no ale lepsze to niż oddać większy podatek. Ulga termomodernizacyjna też chroni. Tutaj z kolei trzeba wydać pieniążki na termomodernizację (ocieplenie domu, nowy piec itp.) no i na końcu przed II progiem chroni mniej zarabiający współmałżonek. Trzeba jednak powiedzieć, że podniesienie w 2022 kwoty wolnej od podatku i progu podatkowego trochę poprawiło wyliczenia i trzeba oddać zdecydowanie mniej...

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS z grudnia 2020 r. całość z OFE przez cały czas waloryzowane oraz składki na subkoncie nieuwzględniające składek za okres za który mamy emkę z ZER dla kobiet wchodzą do wyliczenia okresowej emerytury kapitałowej
czyli składki z OFE od 09.99r przepadają? Masz jakies pismo? Nie za bardzo widzę podstawę prawną.
 
Usuwane są tylko z subkonta bez OFE
ZUS odpisał, że w przypadku pobierania emerytury policyjnej lub wojskowej i w wymiarze tej emerytury uwzględnia się okresy służby za które były opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne to ZUS jest zobowiązany usunąć z ewidencji informacji o składkach należnych i zwaloryzowanych za te okresy.a ja pytałam ZUS o naliczenie emki z OFE.
 
ZUS odpisał, że w przypadku pobierania emerytury policyjnej lub wojskowej i w wymiarze tej emerytury uwzględnia się okresy służby za które były opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne to ZUS jest zobowiązany usunąć z ewidencji informacji o składkach należnych i zwaloryzowanych za te okresy.a ja pytałam ZUS o naliczenie emki z OFE.
pewnie nie potrafią czytać ze zrozumieniem, sami wczesniej napisali, że OFE nie jest usuwane.
 
Wiem że nie na temat ale nie znalazłem innego wątku a temat emerytur jest wspólny więc.... z okazji Święta Straży Granicznej życzę funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom Straży Granicznej samych SPOKOJNYCH SŁUŻB !!!!!!! Ze wspólnych służb na przestrzeni 28 lat mam tylko dobre skojarzenia I życzę Wam Wszystkiego Najlepszego !!!!!
 
Nie rozumiem na czym polega różnica pomiędzy środkami zgromadzonymi na subkoncie, a zwróconymi z ofe na subkonto... w pewnej chwili jedne i drugie tak czy siak znajdują się na subkoncie bo ofe ma je obowiązek tam przekazać na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli to co było przekazane z ofe jest do wypłaty, a pozostałe są usuwane bo wpływają bezpośrednio na subkonto?
 
Back
Do góry