• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Nie rozumiem na czym polega różnica pomiędzy środkami zgromadzonymi na subkoncie, a zwróconymi z ofe na subkonto... w pewnej chwili jedne i drugie tak czy siak znajdują się na subkoncie bo ofe ma je obowiązek tam przekazać na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli to co było przekazane z ofe jest do wypłaty, a pozostałe są usuwane bo wpływają bezpośrednio na subkonto?
Składka przekazywana przez zakład pracy do ZUS w ZUS-e jest dzielona na dwie części. Jedna część idzie na konto podstawowe a druga część /mniejsza/ idzie na subkonto. Za okres za który jest emka z ZER-u to składki przekazane przez zakład pracy na subkonto idą "w kosmos". Natomiast składki przekazane z OFE zostają
 
W okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. można było zdecydować, czy chcemy, aby składki nadal były przekazywane do OFE. Osoba, która złożyła oświadczenie o przekazywaniu składek do OFE musi się liczyć z tym, że ZUS przekazuje do funduszu składki w wysokości 2,92% podstawy wymiaru składek a na subkoncie są zapisywane wtedy składki w wysokości 4,38% podstawy wymiaru. Osoba, która nie złożyła takiego oświadczenia, część składki 7,3% podstawy wymiaru składek jest zapisywana tylko na subkoncie ZUS.

Jeżeli w 2014 ktoś wybrał ZUS (jak ja niestety) to straci 2,92% podstawy wymiaru składek, które byłyby przekazywane do OFE.
Oczywiście to co wcześniej zostało zgromadzone w OFE nie zostanie wyzerowane.
 
W okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. można było zdecydować, czy chcemy, aby składki nadal były przekazywane do OFE. Osoba, która złożyła oświadczenie o przekazywaniu składek do OFE musi się liczyć z tym, że ZUS przekazuje do funduszu składki w wysokości 2,92% podstawy wymiaru składek a na subkoncie są zapisywane wtedy składki w wysokości 4,38% podstawy wymiaru. Osoba, która nie złożyła takiego oświadczenia, część składki 7,3% podstawy wymiaru składek jest zapisywana tylko na subkoncie ZUS.

Jeżeli w 2014 ktoś wybrał ZUS (jak ja niestety) to straci 2,92% podstawy wymiaru składek, które byłyby przekazywane do OFE.
Oczywiście to co wcześniej zostało zgromadzone w OFE nie zostanie wyzerowane.
Trzeba jeszcze pamiętać o tzw zdaje się suwaku emerytalnym. Czyli dziesięć lat przed wielkim emerytalnym każdego miesiąca część składek zgromadzonych OFE jest przerzucana na subkonto w ZUS. Jak nadejdzie wiek emerytalny, to wszystko zejdzie z OFE na subkonto.
 
No dobrze, to podpowiedzcie mi proszę jak w oparciu o te dane obliczyć na kalkulatorze zus ewentualną emeryturę - wiem, że to było kiedyś opisywane ale o ile mnie pamięć nie myli zakładaliśmy wówczas, że wbijamy zwaloryzowany kapitał + subkonto reszta za 0. Teraz wynika że będzie to tylko niewielka część z tego co zapisano na subkoncie + zwaloryzowany kapitał
 
No dobrze, to podpowiedzcie mi proszę jak w oparciu o te dane obliczyć na kalkulatorze zus ewentualną emeryturę - wiem, że to było kiedyś opisywane ale o ile mnie pamięć nie myli zakładaliśmy wówczas, że wbijamy zwaloryzowany kapitał + subkonto reszta za 0. Teraz wynika że będzie to tylko niewielka część z tego co zapisano na subkoncie + zwaloryzowany kapitał
tylko kapitał początkowy
ewentualna reszta będzie tylko miłym zaskoczeniem
w przeciwieństwie do niemiłego rozczarowania gdyby liczyć tak jak proponujesz. :)
 
Do emerytury z ZUS moim zdaniem będą brane:
  • kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego ustalonego na dzień 01.01.1999r. (z tego co widziałam po dzisiejszym logowaniu do e-ZUS obecnie jest to kwota z 2021r zwaloryzowana w czerwcu 2022r). W lipcu po zalogowaniu się do e-ZUS będzie widoczna kwota z 2022r. po waloryzacji z czerwca br. o ok. 14.8% (takie niestety jest nazewnictwo na tym portalu)
  • kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne (z podstawowego konta ZUS) za okres od 01.01 - 15.09.1999r.,
  • kwota zwaloryzowanych składek na subkoncie, w pełnej wysokości za okres od 01.01 - 15.09.1999r. +
  • kwota zwaloryzowanych składek na subkoncie w okrojonej kwocie za okres służby od 15.09.1999r. do chwili przejścia na emeryturę, obejmującej tylko składki pochodzące z OFE. Na swoim subkoncie ZUS widzę kwotę xxx.xxx zł pochodzącą: 1) z transferu min. Rostowskiego z 2014r. oraz 2) kwotę przekazaną z OFE od chwili gdy ukończyłem 55 lat i zaczęły się comiesięczne transfery OFE-> ZUS z tzw. suwaka. Jednocześnie po zalogowaniu się dzisiaj do mojego konta w OFE widzę dokładnie kwotę jaka jest jeszcze na nim tj. pozostała po odchudzającym transferze z 2014r. i comiesięcznych transferach suwakowych. Jeżeli ktoś w 1999r nie przystąpił do OFE (to jego składki były w latach 1999-2014-2023 odprowadzane w całości do ZUS) to zapewne z tego tytułu nie będzie miał żadnego powiększenia podstawy do wyliczenia emerytury z ZUS.
 
Ostatnia edycja:
Rozważam dlatego, że jeżeli jakiekolwiek reguły odnośnie odprawy miałyby się zmienić od 01.2024 to wolę odejść w grudniu 2023 mieć 6 odpraw, a nie czekać do lutego i otrzymać 3 😉 czyli koło sierpnia musiałoby iść podanie.
Jeżeli odejdziesz w grudniu, to w przypadku podwyżek od stycznia (np: z uchwały modernizacyjnej) i w związku z tym podniesienia wielokrotności kwoty bazowej, stracisz na tym bo w nie będziesz miał podwyższonej podstawy emerytury od stycznia.
 
Proszę o pomoc emerytów, którzy pobierają emke mundurową i zusowską-w tym emke z OFE.Jak ZUS ustalił podstawę wymiaru tej emerytury z OFE?w moim przypadku jest to niezgodne z kwotą na subkoncie ani z kwotą przekazaną z OFE do ZUS.
ZUS odpisał, że w przypadku pobierania emerytury policyjnej lub wojskowej i w wymiarze tej emerytury uwzględnia się okresy służby za które były opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne to ZUS jest zobowiązany usunąć z ewidencji informacji o składkach należnych i zwaloryzowanych za te okresy.a ja pytałam ZUS o naliczenie emki z OFE.
Rozumiem, że dostałaś emeryturę kapitałową ze składek OFE? O ile procent z całej kwoty którą miałaś na subkoncie zaliczyli do emerytury?
 
Do emerytury z ZUS moim zdaniem będą brane:
  • kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego ustalonego na dzień 01.01.1999r. (z tego co widziałam po dzisiejszym logowaniu do e-ZUS obecnie jest to kwota z 2021r zwaloryzowana w czerwcu 2022r). W lipcu po zalogowaniu się do e-ZUS będzie widoczna kwota z 2022r. po waloryzacji z czerwca br. o ok. 14.8% (takie niestety jest nazewnictwo na tym portalu)
  • kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne (z podstawowego konta ZUS) za okres od 01.01-15.09.2023r.,
  • kwota zwaloryzowanych składek na subkoncie, w pełnej wysokości za okres od 01.01-15.09.2023r. +
  • kwota zwaloryzowanych składek na subkoncie w okrojonej kwocie za okres służby od 15.09.1999r. do chwili przejścia na emeryturę, obejmującej tylko składki pochodzące z OFE. Na swoim subkoncie widzę kwotę xxx.xxx zł pochodzącą: 1) z transferu min. Rostowskiego z 2014r. oraz 2) kwotę przekazaną z OFE od chwili gdy ukończyłem 55 lat i zaczął się kolejny transfer z tzw. suwaka. Jednocześnie po zalogowaniu się dzisiaj do mojego konta w OFE widzę dokładnie kwotę jaka jest jeszcze na nim tj. pozostała po odchudzającym transferze z 2014r. i comiesięcznych transferach suwakowych. Jeżeli ktoś w 1999r nie przystąpił do OFE (to jego składki były w latach 1999-2014-2023 odprowadzane w całości do ZUS) to zapewne z tego tytułu nie będzie miał żadnego powiększenia podstawy do wyliczenia emerytury z ZUS.
Ile procent z całej kwoty na subkoncie nie ujęli do emerytury.
 
Ile procent z całej kwoty na subkoncie nie ujęli do emerytury.
Do emerytury ZUS mam jeszcze kilka lat. W tej chwili tylko sprawdzam dokładnie jak wyglądają ruchy pieniężne na moich kontach w ZUS i OFE. Gdy będzie taka możliwość postaram się sprawdzić jak było / jest faktycznie u osób które już mają emki z ZER i ZUS.
 
Tak, to oczywista oczywistość
czyli zaliczenie lat ucywilnienia i innego wyliczania przeciętnych 10 lat tak by można było minąć lata ucywilnienia to już raczej bye bye
 
Ostatnia edycja:
czyli zaliczenie lat ucywilnienia i innego wyliczania przeciętnych 10 lat tak by można było minąć lata ucywilnienia to już raczej bye bye
Tak jak wiele rzeczy. Chyba nie ma się co łudzić. Szefostwo realizuje tylko to co jest dobre dla nich. Tak było z ostatnimi dodatkami motywacyjnymi. Gdyby na spotkaniu Rady Ministrów Mateusz zadał pytanie jak zapobiegliście odejściom ze służby w SCS to Małgosia nie miałaby co powiedzieć, a tak - proszę, robi co może. Przyjdzie nam się po sądach włóczyć. Cała nadzieja w ZOI Wrocław.
 
Tak jak wiele rzeczy. Chyba nie ma się co łudzić. Szefostwo realizuje tylko to co jest dobre dla nich. Tak było z ostatnimi dodatkami motywacyjnymi. Gdyby na spotkaniu Rady Ministrów Mateusz zadał pytanie jak zapobiegliście odejściom ze służby w SCS to Małgosia nie miałaby co powiedzieć, a tak - proszę, robi co może. Przyjdzie nam się po sądach włóczyć. Cała nadzieja w ZOI Wrocław.
Ha, ha. A co Mateusza obchodzą odejścia ze służby w SCS ? Przecież "wygospodarowano" dodatki dla "starszych" :unsure:
 
Ha, ha. A co Mateusza obchodzą odejścia ze służby w SCS ? Przecież "wygospodarowano" dodatki dla "starszych" :unsure:
Nie zrozumiałeś kolego. Opisałem sytuację Ministra Finansów i Szefa KAS gdyby dodatków nie było. Dodatki wprowadzono u nas po to żeby ktoś po doopie nie dostał że niczego nie zrobił. Zauważ że inny problem tj 5 lat w zwalczaniu został zniesiony po latach monitowania przez związek. Zrobili tak jak im było wygodnie. Teraz uznanie ucywilnienia jako okresu równoważnego ze służbą też nie jest najważniejsze - dla nich, bo dla nas jest niezwykle ważne.
 
Nie zrozumiałeś kolego. Opisałem sytuację Ministra Finansów i Szefa KAS gdyby dodatków nie było. Dodatki wprowadzono u nas po to żeby ktoś po doopie nie dostał że niczego nie zrobił. Zauważ że inny problem tj 5 lat w zwalczaniu został zniesiony po latach monitowania przez związek. Zrobili tak jak im było wygodnie. Teraz uznanie ucywilnienia jako okresu równoważnego ze służbą też nie jest najważniejsze - dla nich, bo dla nas jest niezwykle ważne.
Toż to właśnie napisałem ! Dali dodatki i na resztę "czekaj tatka latka"...no może jak pojawi się jakaś sytuacja nadzwyczajna (?) to coś drgnie...
 
Back
Do góry