JAK ZACHOWAJĄ SIĘ DIC W KLUCZOWYM DLA SŁUŻBY CELNEJ I JEJ FUNKCJONARIUSZY POSTĘPOWANIU PRZED TRYBUNAŁEM KONSTYTUCYJNYM?
Dyrektorzy Izb Celnych
Wszyscy
Związek Zawodowy Celnicy PL zwraca się z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w trybie i na zasadach określonych w ustawie o dostępie do informacji publicznej w następującym zakresie:
1. Podanie ilości zdarzań wraz z krótkim opisem ich charakteru, dotyczących napaści na funkcjonariuszy, gróźb karalnych kierowanych do funkcjonariuszy, agresji, zastraszeń w związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi w trakcie i po służbie, w tym ilość spraw przekazanych do prokuratury i ilość spraw, które zakończyły się wyłącznie przekazaniem informacji od funkcjonariusza w drodze służbowej i nie nadano im dalszego biegu
2. Podanie ilości spraw dyscyplinarnych wraz z krótkim opisem ich charakteru lub karnych zakończonych i będących w toku funkcjonariuszy - z tytułu pomówień, donosów?
3. Podanie ilości zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy, wraz z krótkim opisem ich charakteru, które zakończyły się tragicznie dla funkcjonariuszy (uszczerbek na zdrowiu, zgon itp.), w tym ilość spraw przekazanych do prokuratury i ilość spraw, które zakończyły się wyłącznie przekazaniem informacji od funkcjonariusza w drodze służbowej i nie nadano im dalszego biegu?
4. Podanie ilości zdarzeń, wraz z krótkim opisem ich charakteru, w których uszkodzono mienie prywatne funkcjonariuszom w związku z wykonywaną służbą, w tym ilość spraw przekazanych do prokuratury i ilość spraw, które zakończyły się wyłącznie przekazaniem informacji od funkcjonariusza w drodze służbowej i nie nadano im dalszego biegu?
5. Podanie ilości zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy dotyczących przypadków celowego zakażenia wirusami np. HIV, WZW, inne tego rodzaju przypadki
6. Podanie innych nie wymienionych w pkt 1- 5 zdarzeń, wraz z krótkim opisem ich charakteru, które miały związek z wykonywaną służbą, w jej trakcie jak i po służbie, w których narażono na szwank bezpieczeństwo funkcjonariuszy, ich zdrowie a nawet życie.
7. Podanie wszystkich ujawnień i innych działań Służby Celnej, które w celu realizacji zadań ustawowych dotyczyły obok kwestii czysto fiskalnych, także dbania o bezpieczeństwo obywateli Wspólnoty, ich zdrowie i życie, bezpieczeństwo i porządek publiczny i realizację pozostałych zadań Służby Celnej. Prosimy, o krótki opis i uzasadnienie przy każdym ujawnieniu, podkreślając jego rolę dla - czy to bezpieczeństwa obywateli, ich zdrowia, bezpieczeństwa i porządku publicznego, itp.
Np. ujawnienia alkoholu metylowego kierowanego do celów spożywczych, podrobionych wódek, oszustw paliwowych, wszelkich ujawnień związanych z tzw. ograniczeniami pozataryfowymi, w tym ochrony środowiska, GMO, transportów o znaczeniu strategicznym, walki z hazardem, tytoń, prewencja targowiskowa, odpady, działania grup mobilnych, funkcjonowanie granicy Wspólnoty Europejskiej i ujawnienia broni, amunicji, uzbrojenia i innych towarów.
Informacją w pkt. 1-6 proszę objąć przypadki od początku roku 2008, natomiast w pkt.7 od pocz. 2010r.
Uzasadnienie
Informacja niniejsza jest niezbędna w celu przekazania jej do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nr K 39/13, gdzie uczestnicy postępowania niezasadnie argumentują, że funkcjonariusze celni nie mają ww. zagrożeń podczas i w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, oraz że mniej aniżeli inne formacje mundurowe poświęcają się i narażają realizując zadania ustawowe i nie wszystkie zagrożenia są związane z wykonywaną służbą.
Pkt. 7 dotyczy także kwestii podnoszonych przed Trybunałem Konstytucyjnym przez uczestników postępowania, którzy marginalizują wszystkie inne, poza stricto fiskalną, zadania Służby Celnej. Niezbędne jest wykazanie w jaki sposób realizacja wielu zadań Służby Celnej wpływa na bezpieczeństwo i zdrowie obywateli, bezpieczeństwo i porządek publiczny.
Udzielając odpowiedzi prosimy wykazać jaki jest stan faktyczny, w szczególności odnieść się do ww. uzasadnienia.
Z poważaniem
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
/ - /