Emerytury !!!

Przewodnicząca Zrzeszenia ZZSC
Pani Barbara Smolińska
Przewodniczący ZZSNP i A
Pan Ireneusz Grabowski
Przewodniczący Federacji ZZSC
Pan Jacek Staniszewski
Przewodniczący RSK Solidarność
Artur Ciesielski
APEL​

Związek Zawodowy Celnicy PL zwraca się z APELEM do wszystkich central związkowych i wszystkich Związków Zawodowych działających w Służbie Celnej o spotkanie celem przedyskutowania możliwych wspólnych działań w zakresie włączenia funkcjonariuszy celnych do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego poprzez wzmocnienie wniosków zawisłych przed Trybunałem Konstytucyjnym:

1. Merytoryczne pisemne odniesienie się każdego wnioskodawcy przed TK do stanowiska Prokuratora Generalnego z dnia 20.10.2014r. nr pisma PG VIII TK 111/13 i próba przedstawienia opinii publicznej naszej konstruktywnej krytyki do stanowiska Prokuratora Generalnego
2. Zorganizowanie Konferencji prasowej, na której przedstawimy argumenty, że objęcie funkcjonariuszy celnych zaopatrzeniowym systemem emerytalnym jest działaniem w interesie publicznym
3. Podjęcie wspólnej inicjatywy w Sejmie i Senacie RP celem zebrania podpisów 50 Posłów i odrębnie 30 Senatorów i złożenie w TK dwóch kolejnych wniosków.
4. Wspólna inicjatywa Związków do Rzecznika Praw Obywatelskich i przekonywanie ombudsmana do złożenia wniosku do TK w tej samej sprawie
5. Zwrócenie się do znanej firmy consultingowej z wnioskiem o wydanie opinii określającej koszty wprowadzenia emerytur mundurowych dla funkcjonariuszy i przedstawienie tej opinii w Trybunale Konstytucyjnym oraz inne uzgodnione wspólnie działania

Będąc przekonanym o Waszym maksymalnym zaangażowaniu do podejmowania wszelkich działań o objęcie funkcjonariuszy celnych emeryturami mundurowymi, proponujemy spotkanie w dniu 26.11.2014r. o godz. 12-ej w NOT w Warszawie.

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE TAKŻE ZWIĄZKI ZAWODOWE NIEZRZESZONE W WW. CENTRALACH.

Proszę o potwierdzenie, ze względu na konieczność rezerwacji Sali, w terminie do 21 listopada 2014r.

Z pozdrowieniem
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 
Potwierdzam jutro spotkanie w NOT w W-wie ul. Czackiego.
Dwie centrale odpowiedziały pozytywnie na zaproszenie, jedna milczy, jedna odmówiła. Ponadto zgłosiły udział dwa niezrzeszone lokalne ZZ. Szczegóły podam po spotkaniu.
Zapraszam wciąż inne ZZ, którym leży na sercu walka o poprawę statusu funkcjonariuszy celnych.
 
Potwierdzam jutro spotkanie w NOT w W-wie ul. Czackiego.
Dwie centrale odpowiedziały pozytywnie na zaproszenie, jedna milczy, jedna odmówiła. Ponadto zgłosiły udział dwa niezrzeszone lokalne ZZ. Szczegóły podam po spotkaniu.
Zapraszam wciąż inne ZZ, którym leży na sercu walka o poprawę statusu funkcjonariuszy celnych.

Tak sobie czytam to forum i śledzę temat od ponad 2lat i widzę że problemem nie jet ekipa rządząca w tym kraju. Problemem są ZZ w Służbie Celnej - podzielone i wzajemnie negatywnie nastawione.
 
Ameryki nie odkryłeś. Przecież zostali wybrani w drodze powszechnych, demokratycznych wyborów. I zachowują się tak, jak oczekują ich wyborcy :mad:.
 
Tak sobie czytam to forum i śledzę temat od ponad 2lat i widzę że problemem nie jet ekipa rządząca w tym kraju. Problemem są ZZ w Służbie Celnej - podzielone i wzajemnie negatywnie nastawione.

Tak gwoli wyjaśnienia. ZZ Celnicy PL wielokrotnie podejmował próby skonsolidowania środowiska związkowego w SC, dla przykładu OMKP przed EURO 2012. Wtedy się udało, ale niestety jak zrobił się smród koło d.. to było "nara", jak przeciwko Sławkowi wszczęto postępowanie o wypowiedzi związane z OMKP to pozostali zamilkli.

Kolejna próba przy okazji wniosku do TK o naszych emkach. Pozostali nie podchwycili tematu. Postanowili sami robić zrzutę i złożyć takowy wniosek. Więc o czym tu pisać.

Ile można kogoś o coś prosić? Ile można wysłuchiwać obelg od panów mających niestety tak samo na imię jak ja? Każda cierpliwość się kiedyś kończy.

Mimo wszystko ww. apel poszedł w eter bo wierzymy, że można coś dobrego w tej formacji zrobić i tylko wspólne działanie ma sens i szansę wygranej.
 
PO chce nam zabrać teraz chorobowe płatne w 100% w imię równania z innymi służbami, tylko czemu nie chcą nam dać emek takich jak mają inne służby w imię równania. Wystarczy tylko pomyśleć o perfidii tego równania, przecież to logiczne, że im człowiek starszy tym więcej choruje a tym samym więcej przebywa na L-4, więcej wydaje na lekarstwa. To jest perfidne żeby ludziom w wieku powyżej 60 - go roku życia jeszcze i to zabierać, jednocześnie kazać im pracować do śmierci. I jeszcze jedno spostrzeżenie komisja wyborcza jest nazywana leśnymi dziadkami, są to ludzie w wieku pow 60 lat, mówi się o tym, że powinni odejść i td. My za chwilę też bedziemy takimi leśnymi dziadkami. I co wtedy?
 
schorowany funk in służb może albo iść na rentę - jeśli nie ma 15lat stażu, albo na emkę z dodatkiem za utratę zdrowia, czyli w wieku ok. 40 lat, jeśli coraz więcej choruje i np nie dostanie zdolności do służby idzie na godną emkę ( dla nowoprzyjętych będzie to od 55lat), u nas w takiej sytuacji idziesz na głodową zwykłą rentę - jeśli ci ją zus da, a najprawdopodobniej, jeśli jesteś schorowany, często bierzesz zwolnienia bo masz np. już 50 lat, tonie dostajesz zdolności do służby, zus nie daje ci nawet głodowej renty bo jesteś zdolny do pracy ale nie służby, nie masz prawa do emki i lądujesz w pup'ie jako bezrobotny ze słabym zdrowiem bez szans na zatrudnienie - bo potencjalny pracodawca napewno będzie dociekał, dlaczego odszedłeś ze słuźby, a poza tym, nam l-4 obniża emki bo w tym okresie nie płacisz składek emerytalnych, i jeśli przez 40 lat stażu ogólnego masz 5% na zwolnieniu czyli 2 lata, to masz ok. 10% niższą emeryturę (bo dochodzi waloryzacja składek), normalni funkowie z normalnych służb jeśli mają 5% zwolnień lekarskich czyli 9 mcy w 15 latach (albo 15mcy w 25 latach), to o tyle przedłuża im się min okres słuźby i nie wpływa to na wys emki, a u nas 80% wynagrodzenia na l-4, niższa emka i ryzyko zostania bezrobotnym - motywujące, będę powtarzał jak mantrę - niech oni się zdecydują - albo chcą mieć słuźbę z funkami, stopniami, słuźbą w stanie nadzwyczajnym i przeniesieniami ale i emkami jak inne słuźby, albo pracownicy na kodeksie pracy i normalnych emkach
 
Ostatnia edycja:
Ratunek, niezależnie od postawionej wyżej diagnozy co do proweniencji i zachowań środowiska i reprezentujących go niektórych organizacji związkowych, może wyłącznie przynieść zmiana władzy. Nie sądźmy, że Trybunał Konstytucyjny orzeknie w myśl zasady sprawiedliwości społecznej (czytaj: uwzględni słuszne żądanie równego dostępu do emerytalnych świadczeń mundurowych). Zobaczcie, co się dzieje w sprawie ostatnich wyborów. Jeszcze żaden sędzia nie zapoznał się z zarzutami, a już Rzepliński po audiencji u Komorowskiego publicznie obwieścił, iż wszystko jest ok http://niezalezna.pl/61782-trybunal-na-audiencji .

Taka jest skrzecząca rzeczywistość. Co nie oznacza, że Celnicy PL, nie mają podejmować możliwych legalnych działań w tym kierunku.

Na marginesie typy na kolejnych sędziów PKW: Tuleya, Chodakowski, Jabłoński :mad: http://naszeblogi.pl/51057-moje-typy-na-sedziow-pkw-tuleya-chodakowski-jablonski-it .
 
Ostatnia edycja:
Szanowny Panie Przewodniczący

Związek Zawodowy SzNPiA dziękuje za przesłane zaproszenie (ZZ Celnicy PL-89/14) i informuje, iż było ono rozpatrywane na posiedzeniu Zarządu Krajowego w Poznaniu w dniach 20-21 listopada br. Z tego też względu nie możliwe było udzielenie merytorycznej odpowiedzi w proponowanym przez Pana terminie.
Zarząd Krajowy naszego związku, po wnikliwej analizie treści apelu wypracował stanowisko w którym stwierdza, że w sytuacji w której Trybunał Konstytucyjny nie rozpatruje (z przyczyn formalnych) złożonego przez nas wniosku nie do końca uzasadnione jest występowanie i tak szerokie zaangażowanie naszego związku w proponowanych przez Pana działaniach.
Nie jesteśmy przeciwny podejmowaniu wspólnych akcji na rzecz uzyskania pozytywnego rozstrzygnięcia przed TK, wręcz przeciwnie i pomimo, iż nie jesteśmy "stroną" przed TK to bardzo zależy nam na pozytywnym rozstrzygnięciu. Zauważmy jednak, iż większość proponowanych przez ZZ Celnicy PL działań może zostać (na obecnym etapie rozpatrywania wniosków przez TK) odebrana jak próba "wywarcia" nieuzasadnionej i nie potrzebnej presji. Zdecydowanie nie aprobujemy działań w zakresie organizowania konferencji prasowej, przedstawiania opinii publicznej krytyki stanowiska Prokuratora Generalnego czy podejmowania inicjatyw w Sejmie i Senacie RP. Nie jesteśmy przekonani także co do celowości podjęcia w obecnej sytuacji inicjatywy w zakresie zaangażowania Rzecznika Praw Obywatelskich.
Informuję także, iż zaproponowany przez Pana termin spotkania jest dla nas wyjątkowo nie dogodny. Osobiste względy zdrowotne i inne zdarzenia losowe wykluczają bowiem możliwość uczestnictwa w spotkaniu przedstawiciela naszego związku.

Z wyrazami szacunku
Ireneusz Grabowski
--


[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD]Ireneusz Grabowski
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Przewodniczący Zarządu Krajowego
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Ostatnia edycja:
Uważam, że - gdy już wszystko zawiedzie - wersja z ucywilnieniem powinna być brana pod uwagę. Jak chcecie wiedzieć jaka prawdopodobnie czeka nas przyszłość to zobaczcie sobie coroczne egzaminy sprawnościowe Straży Marszałkowskiej.
 
Związek Zawodowy Celnicy PL uprzejmie informuje, że w dniu 26.11.2014r. odbyło się spotkanie z Zrzeszeniem ZZSC RP, Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Celnej przy Izbie Celnej we Wrocławiu i Mazowieckim NSZZ Służby Celnej w Warszawie.
Ponadto NSZZ Solidarność przy Izbie Celnej w Gdyni jak również Rada Sekcji Krajowej NSZZ Solidarność zgłaszając przed spotkaniem brak możliwości uczestniczenia w nim w tym czasie, zadeklarowały pełne wsparcie i pomoc w działaniach na rzecz objęcia funkcjonariuszy celnych zaopatrzeniowym systemem emerytalnym.
Spotkanie zainicjowane było APELEM Związku Zawodowego Celnicy PL z dnia 18.11.2014r.
W poszczególnych punktach zawartych w APELU z dnia 18.11.2014r. ustalono:
Ad. 1. Merytoryczne pisemne odniesienie się każdego wnioskodawcy przed TK do stanowiska Prokuratora Generalnego z dnia 20.10.2014r. nr pisma PG VIII TK 111/13 i próba przedstawienia opinii publicznej naszej konstruktywnej krytyki do stanowiska Prokuratora Generalnego.
Zrzeszenie ZZSC RP poinformowało, że Kancelaria prawna, która ich reprezentuje przed Trybunałem Konstytucyjnym zajmie stanowisko i przedstawi Trybunałowi zbiorczo, tj. odniesie się do sprawy dopiero po uzyskaniu stanowiska jakie wpłynie do Trybunału ze strony Sejmu RP.
Ad. 2. Zorganizowanie Konferencji prasowej, na której przedstawimy argumenty, że objęcie funkcjonariuszy celnych zaopatrzeniowym systemem emerytalnym jest działaniem w interesie publicznym
Wszystkie strony zgodziły się, że nie ma potrzeby organizowania Konferencji
Ad. 3. Podjęcie wspólnej inicjatywy w Sejmie i Senacie RP celem zebrania podpisów 50 Posłów i odrębnie 30 Senatorów i złożenie w TK dwóch kolejnych wniosków.
Zrzeszenie ZZSC RP odmówiło swojego poparcia dla tej inicjatywy
Ad. 4. Wspólna inicjatywa Związków do Rzecznika Praw Obywatelskich i przekonywanie ombudsmana do złożenia wniosku do TK w tej samej sprawie
Zrzeszenie ZZSC RP odmówiło swojego poparcia dla tej inicjatywy
Ad. 5. Zwrócenie się do znanej firmy consultingowej z wnioskiem o wydanie opinii określającej koszty wprowadzenia emerytur mundurowych dla funkcjonariuszy i przedstawienie tej opinii w Trybunale Konstytucyjnym oraz inne uzgodnione wspólnie działania
Zrzeszenie ZZSC RP odmówiło swojego poparcia dla tej inicjatywy, twierdząc że we wniosku złożonym w TK przez ich Kancelarię i załącznikach do wniosku są już wyliczone koszty wprowadzenia emerytur mundurowych dla funkcjonariuszy
Stanowisko ZZSNPiA odnośnie APELU przedstawiamy w załączeniu.
Federacja ZZSC RP nie odpowiedziała na APEL i nie uczestniczyła w spotkaniu.

ZAŁ patrz 3 strona KOMUNIKATU

Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 
Witam!
Inicjatywa ZZ Celnicy PL b.słuszna, bo opinia komisji ustawodawczej sejmu już jest-http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=TK&Rok=2013. Wkrótce pewnie będzie jedynie słuszne stanowisko sejmu i wyznaczenie terminu wokandy w TK. Niech dalej Federacje i inni uciekają od tematu, wówczas nie będziemy już mieli żadnej szansy, nawet tej minimalnej. Czy możemy jeszcze wierzyć w sprawiedliwy werdykt Sędziów TK?
Pozdrawiam
Grześ2211
 
OPINIA nr 405
Komisji Ustawodawczej uchwalona w dniu 26 listopada 2014 r. dla Marszałka Sejmu w sprawie połączonych wniosków Związku Zawodowego Celnicy PL, grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej (sygn. akt K 39/13)
Na podstawie art. 121 ust. 2 Regulaminu Sejmu Komisja Ustawodawcza po rozpatrzeniu, na posiedzeniu w dniu 26 listopada 2014 r., skierowanych do Trybunału Konstytucyjnego połączonych wniosków: Związku Zawodowego Celnicy PL, grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej o zbadanie zgodności: 1. art. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin; 2. art. 18a ust. 1 i art. 18b ust. 1 ww. ustawy w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - z art. 67 ust. 1 w związku z art. 2 i art. 32 Konstytucji, w zakresie, w jakim wśród podmiotów uprawnionych do świadczeń emerytalnych na podstawie wyżej wymienionej ustawy pomija funkcjonariuszy Służby Celnej; 3. art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych wraz z załącznikiem 2, do którego przepis ten odsyła, w zakresie w jakim wśród prac o szczególnym charakterze, wymagających szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej związanego z procesem starzenia się, pomija pracę funkcjonariuszy Służby Celnej, z art. 2, art. 32 ust. 1 i 2, art. 67 ust. 1 Konstytucji;
4. ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, w zakresie w jakim nie przewiduje odpowiedniego zabezpieczenia społecznego dla funkcjonariuszy Służby Celnej po osiągnięciu wieku emerytalnego, które byłoby adekwatne do charakteru pełnionej służby, obowiązków publicznych oraz ograniczeń konstytucyjnych praw podmiotowych funkcjonariuszy wynikających ze stosunku służbowego Służby Celnej, a także gwarancji właściwych dla funkcjonariuszy innych służb mundurowych, z art. 2, art. 32 ust. 1 i 2, oraz art. 67 ust. 1 Konstytucji
- wyraża pozytywną opinię o zgodności art. 1, art. 18a ust. 1, art. 18b z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, S ł u ż by Kontrwywiadu Wojskowego, S ł u ż by Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i S ł użby Więziennej oraz ich rodzin w zakresie, w jakim pomija funkcjonariuszy Służby Celnej w katalogu funkcjonariuszy służb mundurowych uprawnionych do emerytury policyjnej przysługującej funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, z art. 67 ust. 1 w związku z art. 2 i art. 32 Konstytucji; - wyraża pozytywną opinię o zgodności załącznika nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych w związku z art. 3 ust. 3 tej ustawy w zakresie, w jakim w ś ród prac o szczególnym charakterze, wymagających szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się, pomija pracę funkcjonariuszy Służby Celnej, z art. 67 ust. 1 w związku z art. 2 i art. 32 Konstytucji oraz - wnosi o umorzenie postępowania w pozostałym zakresie na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku.
Zastępca Przewodniczącego Komisji
/Borys Budka/
 
Mundurowi ubezpieczają się, by nie tracić uposażenia

......................
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry