• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

W takiej sytuacji musisz liczyć na dobrą wolę ze strony DIAS. Może nie zgodzić się i przepisowe 3 miesiące trzymać Cię w służbie. Termin pod koniec października powoduje, że o nic nie musisz się prosić.
Ja to rozumiem, tylko czy były faktycznie takie przypadki w Polsce że któryś z DIAS-ów nie zgodził na 3 miesiące, czy jest to tylko teoretyczna ostrożność?. Napiszę również,któryś już raz, iż wszyscy moi znajomi którzy odchodzili pod koniec lutego składali wnioski o zwolnienie pod koniec listopada. Dlatego proszę żeby ktoś napisał czy zna taki przypadek w którym DIAS przedłużył te 3 miesiące co w rezultacie spowodowało zwolnienie w marcu a nie w lutym?
 
Ja to rozumiem, tylko czy były faktycznie takie przypadki w Polsce że któryś z DIAS-ów nie zgodził na 3 miesiące, czy jest to tylko teoretyczna ostrożność?. Napiszę również,któryś już raz, iż wszyscy moi znajomi którzy odchodzili pod koniec lutego składali wnioski o zwolnienie pod koniec listopada. Dlatego proszę żeby ktoś napisał czy zna taki przypadek w którym DIAS przedłużył te 3 miesiące co w rezultacie spowodowało zwolnienie w marcu a nie w lutym?
Ja nie znam takich przypadków. Namów kogoś niech zaryzykuje to się przekonamy😆. A co tam, waloryzacja w 2023 to podobno tylko 13%...
 
Ja nie znam takich przypadków. Namów kogoś niech zaryzykuje to się przekonamy😆. A co tam, waloryzacja w 2023 to podobno tylko 13%...
Znam takich ludzi co odeszli i nikt im nie robił pod górkę.Nie wiem kto wymyślił bajkę że DIAS-i chcą ludzi trzymać cztery miesiące.
 
Ja znam taki przypadek. Kolega złożył podanie o zwolnienie w listopadzie. Decyzję odebrał od listonosza 15 grudnia w której DIAS wskazał, że zwolnienie że służby nastąpi w okresie 3 miesięcy od odebrania niniejszej decyzji( notabene takie określenie jakie jest w ustawie emerytalnej). Czekając na wydanie decyzji kontaktował się z izbą kiedy ją otrzyma i usłyszał,że DIAS ma 30 dni na jej wydanie. Zwolniony ze służby został faktycznie 15 marca i waloryzacji nie dostał. To jest fakt nie teoria. Jak z wdzięczności za wieloletnią służbę DIAS będzie chciał tak podziękować tak zrobi.
 
dawno już nie wypowiadałem się na forum ale przy okazji przekroczenia kolejnej setki stron w temacie emerytur wypada podkreślić jak wielką rolę spełnia forum dla środowiska i jednocześnie ubolewać jak wąski jest horyzont zainteresowań w innych fundamentalnych tematach.
czy to świadczy o pewnego rodzaju uśpieniu w środowisku funkcjonariuszy celnych ?
jednocześnie jak słychać / pod skorupą / wrzenia nie brakuje.
pozdrawiam wszystkich Celników.

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !
 
Ja znam taki przypadek. Kolega złożył podanie o zwolnienie w listopadzie. Decyzję odebrał od listonosza 15 grudnia w której DIAS wskazał, że zwolnienie że służby nastąpi w okresie 3 miesięcy od odebrania niniejszej decyzji( notabene takie określenie jakie jest w ustawie emerytalnej). Czekając na wydanie decyzji kontaktował się z izbą kiedy ją otrzyma i usłyszał,że DIAS ma 30 dni na jej wydanie. Zwolniony ze służby został faktycznie 15 marca i waloryzacji nie dostał. To jest fakt nie teoria. Jak z wdzięczności za wieloletnią służbę DIAS będzie chciał tak podziękować tak zrobi.
Dzięki, takiej informacji oczekiwałem.
 
...wypada podkreślić jak wielką rolę spełnia forum dla środowiska i jednocześnie ubolewać jak wąski jest horyzont zainteresowań w innych fundamentalnych tematach.
czy to świadczy o pewnego rodzaju uśpieniu w środowisku funkcjonariuszy celnych ?


CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !
Sądzę, że to efekt zbanowania "myślących inaczej".
Inni już się nie wychylą, tylko obserwują.
Niestety to już nie Hyde Park.

 
A nie lepiej w listopadzie? W mojej izbie wszyscy tak robili.
Dajcie spokój z tymi wyliczeniami na styk. Tylko się można na tym przejechać. Wniosek o zwolnienie trzeba złożyć około 20 października, żeby mieć pewność, że około 20 lutego będziecie wolnymi ludźmi. Pamiętajcie, że Dyrektor ma miesiąc na wydanie decyzji o zwolnieniu plus trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Dlatego ta data. Ta zwłoka w wydaniu decyzji jest bardzo prawdopodobna, gdyż w tym roku prawdopodobnie będzie bardzo dużo wniosków o zwolnienie (coraz gorsze warunki służby i nas traktowanie oraz mega waloryzacja, która rekompensuje dłuższą służbę, np. do września 2024 roku). ZER wypłaca wyliczoną emeryturę od dnia złożenia wniosku np. 21 lutego. Większość z Was, którzy mają współczynnik od 100 do 105, może liczyć na emeryturę netto w granicach 4000 - 4500 PLN na rękę (po waloryzacji około 13-14%).
 
nie do końca pisałem o forum, tylko nawiązałem :)
w realu jest spory problem, nie w dyskusji !!!
hyde park to jedna z zakładek na forum.

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !!!!!
 
Dajcie spokój z tymi wyliczeniami na styk. Tylko się można na tym przejechać. Wniosek o zwolnienie trzeba złożyć około 20 października, żeby mieć pewność, że około 20 lutego będziecie wolnymi ludźmi. Pamiętajcie, że Dyrektor ma miesiąc na wydanie decyzji o zwolnieniu plus trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Dlatego ta data. Ta zwłoka w wydaniu decyzji jest bardzo prawdopodobna, gdyż w tym roku prawdopodobnie będzie bardzo dużo wniosków o zwolnienie (coraz gorsze warunki służby i nas traktowanie oraz mega waloryzacja, która rekompensuje dłuższą służbę, np. do września 2024 roku). ZER wypłaca wyliczoną emeryturę od dnia złożenia wniosku np. 21 lutego. Większość z Was, którzy mają współczynnik od 100 do 105, może liczyć na emeryturę netto w granicach 4000 - 4500 PLN na rękę (po waloryzacji około 13-14%).
Masz we wszystkim rację oprócz tych kwot. Dlatego chciałbym sprostować aby nie wprowadzać w błąd przyszłych emerytów. Przy współczynniku ok. 100% kwota netto emerytury na dzień dzisiejszy będzie zaczynać się od ok. 2500 (przy 40% wysługi) i będzie oczywiście rosła ze stażem. Także do 4500 jeszcze trochę, nawet przy 14% waloryzacji.
 
Masz we wszystkim rację oprócz tych kwot. Dlatego chciałbym sprostować aby nie wprowadzać w błąd przyszłych emerytów. Przy współczynniku ok. 100% kwota netto emerytury na dzień dzisiejszy będzie zaczynać się od ok. 2500 (przy 40% wysługi) i będzie oczywiście rosła ze stażem. Także do 4500 jeszcze trochę, nawet przy 14% waloryzacji.
Wyliczenia dotyczą braci celniczej, której służba zaczęła się co najmniej od września 1999 roku, co daje około 62% do wyliczenia wysokości emerytury.
 
Jeśli ktoś zna swój indywidualny mnożnik, to wyliczenie emerytury jest bardzo proste i nie trzeba korzystać ze skomplikowanych kalkulatów. Kalkulator emerytalny zamieszczony na stronie jest bardzo przydatny do wyliczania indywidualnego mnożnika bo zawiera dane o archialnych średnich uposażeniach.
Samo wyliczenie emerytury sprowadzą się do prostego mnożenia
KB- kwota bazowa
WKB- wielokrotność kwoty bazowej (z rozporządzenia)
IM- indywidualny mnożnik (z 10 lat)
PW - procent wysługi
EB - emerytura brutto

EB = KB * WKB * IM * PW

Każdy sam może to sobie policzyć przy różnych założeniach. Np biorąc obecną KB lub powiększoną o proponowane na 2023r dla budżetówki 7.8%.
Do otrzymanej kwoty można dodać przewidywaną waloryzację. W założeniach do budżetu jest 13,8%, ale może ona zarówno jeszcze wzrosnąć jak i zmaleć.

Trochę trudniej jest oszacować emeryturę brutto przy zmieniających się co kilka miesięcy wersjach polskiego ładu.

Na dzisiaj EN (emeryturę netto) można policzyć odejmując 21% (9% składki zdrowotnej i 12% podatku) I dodając miesięczną kwotę wolną czyli 300 zł (30000 * 12% / 12)

EN = EB * 79% + 300
 
Back
Do góry