• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Chyba mamy tutaj niezrozumienie tematu . Może być sytuacja, że dostał tylko 5 procent
do emerytury bo mógł mieć 75 procent bez inwalidztwa . Bo górna granica jest 80 max .
Wyjaśnienia zer są jednoznaczne. Emeryturę podwyższa się o 15 procent w przypadku
orzeczenia inwalidztwa w związku ze służbą .
Mysle, że nie wprowadzono nowych wytycznych dla komisji ?

Przepraszam @Mil - a może oni nie dostali inwalidztwa tylko komisja
ustaliła uszczerbek na zdrowiu ?
Czym innym jest inwalidztwo w związku ze służbą, a czym innym uszczerbek na zdrowiu. W pierwszym przypadku efektem jest renta policyjna bądź emerytura ze zwiększeniem. Zupełnie inaczej jest w przypadku uszczerbku na zdrowiu, komisja orzeka w odrębnym trybie w oparciu o inne rozporządzenie. Uszczerbek na zdrowiu daje podstawę do otrzymania jednorazowego odszkodowania w szczególności za wypadki podczas pełnienia służby. To odszkodowanie otrzymują funkcjonariusze bezpośrednio od pracodawcy (o tym ostatnim słyszałem choć z pewnością regulują to odpowiednie przepisy).
 
Ostatnia edycja:
Dokładnie tak jak napisała @Zuziacoll.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, kwota emerytury bez uwzględnienia dodatków, zasiłków i świadczeń pieniężnych, o których mowa w art. 25 dodatek pielęgnacyjny i dodatek dla sierot zupełnych, nie może przekroczyć 75 % podstawy wymiaru emerytury. W przypadku zwiększenia emerytury, o którym mowa w art. 15 ust. 4 emerytura funkcjonariusza nie może przekroczyć 80 % podstawy wymiaru emerytury.
 
Fajnie
@MOTYW-ACJA and @Mil mam nadzieję, że Wasze wątpliwości rozwiałem w poście #15, 799.
Fajnie, że piszecie, bo każdy coś przytoczy i temat żyje i może być wykorzystany. O 15% i o max 80% wiedziałem i tutaj nie miałem wątpliwości, ale zastanawia mnie czy ludzie wymyślają, że komisja orzekła im 5% ( nie w związku z okolicznością iż nie można przekroczyć 80%) czy też komisja emerytalna orzeka o uszczerbku na zdrowiu w procencie niższym niż 15.
 
A czy ktoś już pobiera Em z Zer-u i ma dodatek za utratę zdrowia w czasie służby, tak zrozumiałam przy składaniu dokumentów?

Tak są takie osoby co otrzymali orzeczenie o grupie inwalidzkiej w związku ze służbą i mają emki
podwyzszone o 15 % . Znam kilka takich osób , ale nie wchodzą na forum .
Na komisji tylko takie orzeczenie ma dla nas znaczenie .
Nie ma czegoś takiego jak dodatek za utratę zdrowia w czasie służby /dla emerytow/.
 
Fajnie

Fajnie, że piszecie, bo każdy coś przytoczy i temat żyje i może być wykorzystany. O 15% i o max 80% wiedziałem i tutaj nie miałem wątpliwości, ale zastanawia mnie czy ludzie wymyślają, że komisja orzekła im 5% ( nie w związku z okolicznością iż nie można przekroczyć 80%) czy też komisja emerytalna orzeka o uszczerbku na zdrowiu w procencie niższym niż 15.
Może orzec o uszczerbku na zdrowiu (jak napisano wcześniej dotyczy to funkcjonariuszy w służbie czynnej lub maksymalnie do 3 lat po zakończeniu służby, co wynika z ustawy) w procencie niższym, bo taki wynika wprost z tabeli będących załącznikami do rozporządzeń ws uszczerbku na zdrowiu właściwych ministrów, którym podlegają poszczególne służby mundurowe (MSWiA, MS, MF)
 
Ostatnia edycja:
% dodatku zależy jaką grupę Ci ustali komisja oblig(w związku ze służbą
  • grupa III to 15%
  • grupa II to 70% (emerytura lub renta )
  • grupa I renta
@szunaj sorry ale chyba się mylisz. Jeżeli myślisz o podwyższeniu, o którym mowa w art. 15 ust. 4 u.o.z.e to wynosi ono maximum 15% niezależnie od tego czy masz przyznaną I, II czy III gr. inwalidzką. Orzeczenie komisji z przyznaniem którejkolwiek z ww. grup inwalidztwa daje ci dopiero prawo do ubiegania się o rentę policyjną lub emeryturę policyjną z tzw. zwi~kszeniem. Jeżeli badanie komisyjne było po wydaniu decyzji emerytalnej przez ZER, to z automatu organ wyliczy na nowo emeryturę uwzględniając zwiększenie z tyt. inwalidztwa w zw. ze służbą oraz równolegle rentę policyjną. Wypłaci jak mówią przepisy u.o.z.e tylko jedno że świadczeń-wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.
 
Ostatnia edycja:
Może orzec o uszczerbku na zdrowiu (jak napisano wcześniej dotyczy to funkcjonariuszy w służbie czynnej) w procencie niższym, bo taki wynika wprost z tabeli będących załącznikami do rozporządzeń ws uszczerbku na zdrowiu właściwych ministrów, którym podlegają poszczególne służby mundurowe (MSWiA, MS, MF)
Nie widziałem w tabeli procentów inaczej wszystko byłoby od początku dla mnie jasne. Możesz wkleić skoro wynika to wprost.
 
To jest akurat rozporządzenie do jednorazowego odszkodowania. Nie do podwyższenia emerytury.
@Mil trochę mącisz, myślałem, że chodzi i o jednorazowe świadczenie odszkodowacze, bo tylko te są stopniowane procentowo w drodze rozporządzenia. Zaś o zwiększeniu, o którym mowa w art.15 ust.4 u.o.z.e szerzej piszę w postach #15,799, #15800 i #15, 807.
Opisałem tam zasadę. Co do podwyższenia w związku ze służbą nie ma żadnych innych rozporządzeń jest tylko art. 15 ust. 4 w związku z art.18 ust.1 u.o.z.e
Czytaj też posty forumowiczów @Zuziacoll i @wolny tj. #15, 798 oraz #15,801.
Pozdr.
 
Ostatnia edycja:
Jest
USTAWA z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin

Art. 15. 4. Emeryturę podwyższa się o 15% podstawy wymiaru emerytowi, którego inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą.
Robocza analiza.
Możemy otrzymać maksymalne podwyższenie 15 % podstawy wymiaru emerytury lub 10% renty (art 22 ust. 2), jeśli inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą. Komisja lekarska MSW orzeka, czy posiadane choroby powodują inwalidztwo i czy jest ono w związku ze służbą.
Są trzy grupy inwalidzkie
1) I grupa - obejmującą całkowicie niezdolnych do pracy - 80%,
2) II grupa - obejmującą częściowo niezdolnych do pracy- 70%,
3) III grupa - obejmującą zdolnych do pracy - 40%.
Jednak nie możemy przekroczyć 80% podstawy wymiaru emerytury (art. 18 ust. 1) , 90% renty przy grupie I (odpowiednio przy II - 80%, III- 50%). Obecnie z uwagi na to, że prawie wszyscy mamy jedynie 56% wysługi emerytalnej, jeśli komisja orzeknie na naszą korzyść, podstawa wymiaru emerytury wyniesie 71%.
 
Jest

Robocza analiza.
Możemy otrzymać maksymalne podwyższenie 15 % podstawy wymiaru emerytury lub 10% renty (art 22 ust. 2), jeśli inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą. Komisja lekarska MSW orzeka, czy posiadane choroby powodują inwalidztwo i czy jest ono w związku ze służbą.
Są trzy grupy inwalidzkie
1) I grupa - obejmującą całkowicie niezdolnych do pracy - 80%,
2) II grupa - obejmującą częściowo niezdolnych do pracy- 70%,
3) III grupa - obejmującą zdolnych do pracy - 40%.
Jednak nie możemy przekroczyć 80% podstawy wymiaru emerytury (art. 18 ust. 1) , 90% renty przy grupie I (odpowiednio przy II - 80%, III- 50%). Obecnie z uwagi na to, że prawie wszyscy mamy jedynie 56% wysługi emerytalnej, jeśli komisja orzeknie na naszą korzyść, podstawa wymiaru emerytury wyniesie 71%.
Co do zwiększenia emerytury pełna zgoda ale renty to jest trochę inaczej cyt. art. 22 u.o.z.e:
"Renta inwalidzka wynosi dla inwalidów zaliczonych do:
1) I grupy - 80%,
2) II grupy - 70%,
3) III grupy - 40%
- podstawy wymiaru bez uwzględnienia dodatków, o których mowa w art. 18 ust.1.
2. Rentę inwalidzką zwiększa się o 10% podstawy wymiaru inwalidom, których inwalidztwo powstało wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami tej służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze."
Według mnie chodzi tutaj o jednorazowe świadczenia odszkodowawcze, o których pisałem w poście #15, 809.

 
@Mil trochę mącisz, myślałem, że chodzi i o jednorazowe świadczenie odszkodowacze, bo tylko te są stopniowane procentowo w drodze rozporządzenia. Zaś o zwiększeniu, o którym mowa w art.15 ust.4 u.o.z.e szerzej piszę w postach #15,799, #15800 i #15, 807.
Opisałem tam zasadę. Co do podwyższenia w związku ze służbą nie ma żadnych innych rozporządzeń jest tylko art. 15 ust. 4 w związku z art.18 ust.1 u.o.z.e
Czytaj też posty forumowiczów @Zuziacoll i @wolny tj. #15, 798 oraz #15,801.
Pozdr.
W żadnym poście nie napisałem że chodzi mi o jednorazowye świadczenie odszkodowawcze tylko o podwyższanie emerytury więc w niczym nie mące, nie ma co przeinaczać faktów. Jest poza tym rozporządzenie o chorobach w związku ze służbą nie tlko art. 15 czy 18 u o z e. Zostawmy to. Dzięki za wpisy. Na razie nie znalazłem innej możliwości podwyższenia emerytury niż 15% więc chyba opowieści ludzi że podwyższyli im o 5% do około 62% to bujda.
 
Ważnym elementem jest Rozp.Min. Rozwoju i Finansów z 22.12.2017 w sprawie wykazu chorób i schorzeń pozostających w związku ze służbą w SCS poz.2473 /2017
Tylko tutaj nie mamy korelacji z zachowaniem komisji lekarskiej mswia .
Ona ustala wg swojego widzimisie.
Chyba nawet nie wie , że posiadamy "swoje choroby zawodowe" i z SC i SCS.
 
Ważnym elementem jest Rozp.Min. Rozwoju i Finansów z 22.12.2017 w sprawie wykazu chorób i schorzeń pozostających w związku ze służbą w SCS poz.2473 /2017
Tylko tutaj nie mamy korelacji z zachowaniem komisji lekarskiej mswia .
Ona ustala wg swojego widzimisie.
Chyba nawet nie wie , że posiadamy "swoje choroby zawodowe" i z SC i SCS.
Zgadza się. To rozporządzenie miałem na myśli a tam brak procentów i korelacji tak jak piszesz.
 
Ważnym elementem jest Rozp.Min. Rozwoju i Finansów z 22.12.2017 w sprawie wykazu chorób i schorzeń pozostających w związku ze służbą w SCS poz.2473 /2017
Tylko tutaj nie mamy korelacji z zachowaniem komisji lekarskiej mswia .
Ona ustala wg swojego widzimisie.
Chyba nawet nie wie , że posiadamy "swoje choroby zawodowe" i z SC i SCS.
Zgadza się. To rozporządzenie miałem na myśli. Tam nie ma mowy o procentach.Tak jak piszesz brak korelacji.
 
Ważnym elementem jest Rozp.Min. Rozwoju i Finansów z 22.12.2017 w sprawie wykazu chorób i schorzeń pozostających w związku ze służbą w SCS poz.2473 /2017
Tylko tutaj nie mamy korelacji z zachowaniem komisji lekarskiej mswia .
Ona ustala wg swojego widzimisie.
Chyba nawet nie wie , że posiadamy "swoje choroby zawodowe" i z SC i SCS.
Cytowane przez Ciebie rozp. to jest prawdopodobnie to, o którym myśli @Mil 😉. Według mnie jest tutaj korelacja, bo komisja powinna go zacytować w wydanym przez siebie orzeczeniu. Orzeka na jego podstawie i innych przepisów w tym ustawy o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu ds wewnęrznych. Samo rozp. nie określa norm procentowych żadnych uszczerbków na zdrowiu tylko wykaz chorób i schorzeń pozostających w związku ze służbą w SCS. i ma zastosowanie do wydania orzeczenia w tym zakresie. Jeżeli komisja uzna związek chorób że służbą, to ZER wydaje lub zmienia decyzję emerytalną z uwzględnieniem bonusu, o którym mowa w art. 15 ust. 4 ale w związku z art.18 ust.1 u.o.z.e.
Jeżeli ktoś z szanownych forumowiczów uważa, że jest inaczej i że się mylę to czekam na polemikę byle konstruktywną.
Tymczasem Wesołych Świąt.
 
Co do zwiększenia emerytury pełna zgoda ale renty to jest trochę inaczej cyt. art. 22 u.o.z.e:
"Renta inwalidzka wynosi dla inwalidów zaliczonych do:
1) I grupy - 80%,
2) II grupy - 70%,
3) III grupy - 40%
- podstawy wymiaru bez uwzględnienia dodatków, o których mowa w art. 18 ust.1.
2. Rentę inwalidzką zwiększa się o 10% podstawy wymiaru inwalidom, których inwalidztwo powstało wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami tej służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze."
Według mnie chodzi tutaj o jednorazowe świadczenia odszkodowawcze, o których pisałem w poście #15, 809.

Przyznaje rację.
W przypadku podwyższenia renty chodzi o choroby, które mają związek ze szczególnymi właściwościami i warunkami służby, wymienione w zał. 1 rozporządzenia w sprawie ustalania uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno‑Skarbowej i Służby Ochrony Państwa.
Natomiast podwyższenie emerytury następuje w sytuacji zaistnienia związku inwalidztwa ze służbą w oparciu katalog chorób wymieniony w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie wykazu chorób i schorzeń pozostających w związku ze służbą SCS.
Co istotne, wykazy chorób zawarte w tych aktach prawnych nie korelują ze sobą.
 
Back
Do góry