• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Wiem ,że ZUS wypłaca emeryturę jednak moje pytanie dotyczyło lat pracy/służby w szczególnym charakterze, czy ZUS dolicza proporcjonalnie lata przypadające przed wrześniem 1999 r. ?
Z mojej wiedzy jak nie masz pełnych 15 lat w szczególnym charakterze przed 15.09.1999 to nie.Albo spełniasz warunek albo nie.
 
Do pracy w warunkach szczególnych wlicza się okres zasadniczej służby wojskowej pod warunkiem, że po jej odbyciu nastąpił powrót do pracy w tym samym zakładzie pracy. U mnie akurat zastosowano ten przepis. Pozdrawiam
 
Sorry ale logicznie rzecz biorąc nie można liczyć zwolnień czy też urlopów macierzyńskich do okresów wykonywania pracy w szczególnych warunkach. To się liczy do stażu pracy
 
CD.
Dodatek kontrolerski należy się np. w przypadku urlopu wypoczynkowego ale jak jesteś na L4 - już nie. Nie mówiąc o innych urlopach typu macierzyński czy wychowawczy.
 
15 lat w sumie. Nie muszą być kolejne. Zatem..................jak ktoś był w służbie chociażby 10 lat przed rokiem 1999 to się załapie. Jeżeli nie to niech poszuka w swoich "wspomnieniach" i zbierze dokumenty.
 
Z mojej wiedzy jak nie masz pełnych 15 lat w szczególnym charakterze przed 15.09.1999 to nie.Albo spełniasz warunek albo nie.
W przepisach emerytalnych jest taki burdel, że ogarnąć to trudno. Z tego co się orientuję, to 15 lat do 1999 uprawniało do odejścia na emke zusową w wieku 60/55. Reforma Buzka nam tę możliwość zabrała. Ci, ktorzy się na to nie załapali byli uprawnieni do powiększenia emerytury. Stąd ważne są te zaświadczenia, że pelniliśmy służbę w warunkach szegolnych do 2008 roku. Pytanie jest czy nam to ZUS będzie liczył. A jeśli tak to czy za cały okres. Czy proporcjonalnie, obcięte o lata zaliczane do ZER. Wg mnie powinni, bo że skladkami emerytalnymi to nie ma nic wspolnego. Jest to bonus przeliczeniowy. No ale w naszej sytuacji logiki nie ma żadnej


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Najlepiej czerpać wiedzę z aktów normatywnych, komentarzy czy też uzasadnień wyroków sądów powszechnych. W dniu 29 października Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w następującym zakresie: "Czy przy ustalaniu prawa do rekompensaty na podstawie art. 21 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (j.t. Dz. U. z 2018 r. poz.1924) należy z okresu zatrudnienia w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze wymaganym wymiarze co najmniej 15 lat wyłączyć okresy niewykonywania pracy, za które ubezpieczony otrzymał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społeczego w razie choroby?
Tak wiec sprawa nie jest tak oczywista jak niektórzy z koleżeństwa twierdzą. Zagłębiajac się w orzecznictwo SN czy też SA to na dwoje babka wróżyła.
 
Do pracy w warunkach szczególnych wlicza się okres zasadniczej służby wojskowej pod warunkiem, że po jej odbyciu nastąpił powrót do pracy w tym samym zakładzie pracy. U mnie akurat zastosowano ten przepis. Pozdrawiam
Dla osób które chcą skorzystać z emkoi mundurowej wojsko zostanie wliczone do lat policyjnych tak wiec te dwa lata dla warunków szczególnych przepadną.
 
Najlepiej czerpać wiedzę z aktów normatywnych, komentarzy czy też uzasadnień wyroków sądów powszechnych. W dniu 29 października Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w następującym zakresie: "Czy przy ustalaniu prawa do rekompensaty na podstawie art. 21 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (j.t. Dz. U. z 2018 r. poz.1924) należy z okresu zatrudnienia w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze wymaganym wymiarze co najmniej 15 lat wyłączyć okresy niewykonywania pracy, za które ubezpieczony otrzymał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społeczego w razie choroby?
Tak wiec sprawa nie jest tak oczywista jak niektórzy z koleżeństwa twierdzą. Zagłębiajac się w orzecznictwo SN czy też SA to na dwoje babka wróżyła.
Fakt, miałem wypadek w pracy, czyli w trakcie wykonywania czynnności w szczególnym charakterze i w związku z tym dłuższe L4. Dlatego właśnie zabrakło mi kilka miesięcy do 15 lat w szczególnym charakerze 😢
 
Fakt, miałem wypadek w pracy, czyli w trakcie wykonywania czynnności w szczególnym charakterze i w związku z tym dłuższe L4. Dlatego właśnie zabrakło mi kilka miesięcy do 15 lat w szczególnym charakerze 😢
Jak szczególny charakter i wypadek w czasie wykonywania pracy, to powinien być ZALICZONY...., to nie zwykłe L4, zapytaj ZER.
 
do okresu pracy w szczególnych warunkach wlicza się okresy zasiłku chorobowego w czasie trwania tego stosunku pracy, przypadające po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw”.12 kwi 2018
 
do okresu pracy w szczególnych warunkach wlicza się okresy zasiłku chorobowego w czasie trwania tego stosunku pracy, przypadające po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw”.12 kwi 2018
W jakim akcie prawnym ten przepis się znajduje?
 
Back
Do góry