• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Tak ?! A praca w warunkach lub o charakterze szczególnym ...

@digital411 sorki - skrót myślowy. @Gutek pisał o emce PRZED 65 rż. Myślałem o sytuacji po zniesieniu 15a, w wieku 55 lat - niektórym to się może "opłacać".
Szanowny forumowiczu @koń, chyba zapomniałeś, że w obecnym stanie prawnym nie ma już możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę z uwagi na pracę w warunkach szkodliwych. Obecne przepisy prawne w tym zakresie przewidują tzw. rekompensatę za pracę w warunkach szczególnych poprzez doliczenie wyliczonej kwoty do kapitału początkowego. Dodatkowo mogę dodać, że obecnie w SN czeka na rozstrzygnięcie pytanie prawne w zakresie sposobu liczenia 15 lat w warunkach szkodliwych ( z uwzględnieniem L-4, macierzyńskiego itp) z uwagi na rozbieżność w judykaturze.
Pozdrawiam.
 
Szanowny forumowiczu @koń, chyba zapomniałeś, że w obecnym stanie prawnym nie ma już możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę z uwagi na pracę w warunkach szkodliwych. Obecne przepisy prawne w tym zakresie przewidują tzw. rekompensatę za pracę w warunkach szczególnych poprzez doliczenie wyliczonej kwoty do kapitału początkowego. Dodatkowo mogę dodać, że obecnie w SN czeka na rozstrzygnięcie pytanie prawne w zakresie sposobu liczenia 15 lat w warunkach szkodliwych ( z uwzględnieniem L-4, macierzyńskiego itp) z uwagi na rozbieżność w judykaturze.
Pozdrawiam.
Praca w warunkach szkodliwych, to zupełnie inne pojęcie niż w warunkach szczególnych (lub o szczególnym charakterze).

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi spełniającemu łącznie warunki, które zasadniczo określone zostały w art. 4 ustawy pomostowej. Wymaga się m.in., aby:
1) okres wykonywania pracy szczególnej wynosił co najmniej 15 lat, w tym
2) okres ten przypadł w jakiejkolwiek części przed 1 stycznia 1999 r., oraz
3) pracownik wykonywał pracę szczególną w rozumieniu ustawy pomostowej po 31 grudnia 2008 r. (a więc po wejściu w życie tej ustawy).

Co istotne, na zasadzie art. 3 ust. 7 ustawy pomostowej za pracowników wykonujących pracę szczególną uważa się również osoby wykonujące przed 1 stycznia 2009 r. pracę szczególną w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 tej ustawy lub m.in. art. 32 ust. 4 ustawy emerytalnej. Szczególnie warto pamiętać o tej drugiej podstawie prawnej, ponieważ ze swej natury aktywność zawodowa człowieka rozciąga się na wieloletni okres ...
 
@koń
Możesz przejść na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach, jeśli:
urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r.,
ukończyłeś co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni),
udowodniłeś co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze ,
masz co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) stażu ubezpieczeniowego (okresy składkowe i nieskładkowe),
wykonywałeś przed 1 stycznia 1999 r. pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, która jest wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,
wykonywałeś po 31 grudnia 2008 r. pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w nowych wykazach prac,
rozwiązałeś stosunek (stosunki) pracy.
Ważne! Aby przejść na emeryturę pomostową, musisz spełnić wszystkie wymienione warunki.
Problem polega na tym, że od 1999 roku mamy liczoną emkę mundurową co oznacza, iż nasz staż ubezpieczeniowy wraz ze składkami za ten okres z chwilą uzyskania emki mundurowej zostaje umorzony. Dla nas ucywilnionych trzeba nazbierać 20/25 lat jako sumę lat służby w administracji celnej do 1999 roku oraz pracy w kasie od 2017 roku.
Jednakże kolego @koń, jeżeli się mogę do Ciebie tak zwracać, poważniejszym problemem jest uzbieranie tych 15 lat, szczególnie dla osób które rozpoczeły służbę w 1984 roku i do 1999 roku korzystali z L-4 ale myślę, że większości koleżeństwa ten problem nie interesuje bądź nie dotyczy tak więc nie bedę się rozpisywał.
Jeszcze raz, serdecznie pozdrawiam.
 
Mam pytanie. Czy z chwilą likwidacji art.15a, w naszym wypadku obligatoryjnie przejdziemy na wyliczenie emerytury tak jak w Policji czyli z ostatniej pensji, czy jest szansa, że pozostanie to tak jak w chwili obecnej.
 
Mam pytanie. Czy z chwilą likwidacji art.15a, w naszym wypadku obligatoryjnie przejdziemy na wyliczenie emerytury tak jak w Policji czyli z ostatniej pensji, czy jest szansa, że pozostanie to tak jak w chwili obecnej.
Myślę, że na dzień dzisiejszy tego nie wie nikt bo póki co nie ma na razie nawet założeń do zmiany ustawy nie mówiąc już o ewentualnym wkładzie w kształt zmian stanowiska mf które by satysfakcjonowało środowisko.
 
Mam pytanie. Czy z chwilą likwidacji art.15a, w naszym wypadku obligatoryjnie przejdziemy na wyliczenie emerytury tak jak w Policji czyli z ostatniej pensji, czy jest szansa, że pozostanie to tak jak w chwili obecnej.
Po pierwsze, wg dotychczasowych założeń do projektów nie ma mowy o likwidacji 15a, a jedynie modyfikacji, a właściwie na wprowadzeniu warunków pozwalających na przejście na emeryturę z art. 15.
Wyliczenie z 10 lat czy ostatniej pensji regulują inne artykuły, które mogą ale nie muszą być zmienione.
Po drugie jeśli nie będzie to uregulowane przepisami przejściowymi, to jest duże ryzyko, że osoby które już odeszły na emeryturę z art. 15a, lub odejdą jeszcze przed zmianą, nie bedą mogły skorzystać ze zmian.
Zresztą nie wszyscy chcieliby skorzystać, gdyż doliczenie lat przed 1999 na podstawie art 15, pozbawi prawa do ZUSowskiej części emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.
Na tym etapie pytań i wątpliwości może być dużo
 
@PJS masz rację, wszystko się może zdarzyć. Co prawda jak sobie policzyłem hipotetyczną emkę z zus-u za lata do 1999 r oraz od 2017 do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego to nie wygląda za ciekawie tym bardziej, że (jak dobrze liczę) to do 15 lat w warunkach szczególnych zabraknie mi kilkanaście dni. Ot taka karma.
 
@PJS masz rację, wszystko się może zdarzyć. Co prawda jak sobie policzyłem hipotetyczną emkę z zus-u za lata do 1999 r oraz od 2017 do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego to nie wygląda za ciekawie tym bardziej, że (jak dobrze liczę) to do 15 lat w warunkach szczególnych zabraknie mi kilkanaście dni. Ot taka karma.
Skoro już liczyłeś, to czy możesz nieco przybliżyć oczekiwaną kwotę, oraz sumę lat opłacania składek?
Ktoś mnie przekonuje, że po zniesieniu 15a, bardziej mi się opłaca za 1,5 roku doliczyć 11% do EM, niż czekać na drugą - ZUS-owską 11 lat.
 
To zależy ile lat pracowałeś do 99r. Jeżeli 5-10 to emka mundurowa. Ale jak sporo więcej niż 10 lat to chyba 15a z dwoma emeryturami lepiej Kwestia wyliczeń i wysokości składek. Bo przy dobrym wskaźniku z 10 lat + 80% ( max z utratą zdrowia ) to możesz zaliczyć na już około , lub nawet więcej niż 5 000 PLN netto. Jeśli po aktualnemu wyliczać to pewnie 3500 do 4000 netto możesz zaliczyć. I czekać do 65roku życia na drugą cześć emerytury z ZUS. Wiele lat trzeba mieć przepracowanych przed 99r. by otrzymać 1000 netto. A tutaj na już by było 5 K oraz coroczne waloryzacje .... więc za te kilka lat z 15% by doszło. Warto dobrze przekalkulować. Bo na już może być więcej z art. 15.
 
Ostatnia edycja:
Skoro już liczyłeś, to czy możesz nieco przybliżyć oczekiwaną kwotę, oraz sumę lat opłacania składek?
Ktoś mnie przekonuje, że po zniesieniu 15a, bardziej mi się opłaca za 1,5 roku doliczyć 11% do EM, niż czekać na drugą - ZUS-owską 11 lat.
Masz wiadomość na priva.
 
Po pierwsze, wg dotychczasowych założeń do projektów nie ma mowy o likwidacji 15a, a jedynie modyfikacji, a właściwie na wprowadzeniu warunków pozwalających na przejście na emeryturę z art. 15.
Wyliczenie z 10 lat czy ostatniej pensji regulują inne artykuły, które mogą ale nie muszą być zmienione.
Po drugie jeśli nie będzie to uregulowane przepisami przejściowymi, to jest duże ryzyko, że osoby które już odeszły na emeryturę z art. 15a, lub odejdą jeszcze przed zmianą, nie bedą mogły skorzystać ze zmian.
Zresztą nie wszyscy chcieliby skorzystać, gdyż doliczenie lat przed 1999 na podstawie art 15, pozbawi prawa do ZUSowskiej części emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.
Na tym etapie pytań i wątpliwości może być dużo
Ministerstwo podaje że prace nad 15a ruszą jeśli budżet po korona na to pozwoli,napinanie tych emerytur też jest niebezpieczne.
 
Ostatnia edycja:
Czy są jakieś informacje na temat, co wydarzyło się na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, w sprawie Pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw służb mundurowych oraz Służby Więziennej (druk nr 432)
 
Minister Kamińki odpowiadając na pytanie o rozszerzenie kręgu funkcjonariuszy o m.in FC stwierdził, że na razie nie, może w przyszłości, jak zobaczą jak dodatki motywacyjne sprawdzą się w praktyce. I po temacie
 
Co można powiedzieć, chyba to, że na komisji nie było przedstawicieli Z.Z. Służby Celnej. Bo i po co przecież celników nie dotyczą dodatki przedemerytalne, celników nie dotyczą dzienne stawki żywieniowe ( norma na dzień dzisiejszy wynosi 5zl ), celników nie dotyczy art 15a, celników nie dotyczą nadgodziny. Szkoda gadać. Za to nasze związki bardzo chętnie zajmują się cywilami w kasie ich zarobkami.
 
Co można powiedzieć, chyba to, że na komisji nie było przedstawicieli Z.Z. Służby Celnej. Bo i po co przecież celników nie dotyczą dodatki przedemerytalne, celników nie dotyczą dzienne stawki żywieniowe ( norma na dzień dzisiejszy wynosi 5zl ), celników nie dotyczy art 15a, celników nie dotyczą nadgodziny. Szkoda gadać. Za to nasze związki bardzo chętnie zajmują się cywilami w kasie ich zarobkami.
@stefan 123
A jak myślisz, kto zadał to pytanie? Bo ja śmiem przypuszczać, że nie było tam przedstawiciela SKAS...
Byłabym ogromnie zaskoczona, gdyby tej komisji przypilnowali... Myślę natomiast że był ktoś od nas.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Najpierw uwalono petycję w sprawie wyższych dodatków i większego wymiaru urlopu za wysługę lat dla funkcjonariuszy KAS, a teraz wyjęto nas poza nawias. Przekaz co do tego aby utrzymać doświadczonych funkcjonariuszy w KAS jest jednoznaczny. Myślę, że przynajmniej to pierwsze powinno być spełnione do chwili, aż poznamy jak te dodatki wpływają na politykę kadrową w innych służbach, ech!
 
Back
Do góry