• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS
    ZZ CELNICY PL ul. Otmuchowska 50, 48-300 Nysa, NIP: 7542935512, REGON: 160186970, KRS: 0000303717

Czy Służba Celna zaprotestuje przeciwko utworzeniu KAS!!!

To oczywiście również jest absurd.
Ale czy to oznacza, że musimy te błędy powielać? Bądźmy mądrzejsi.
Osobiście uważam, że ten przywilej należy się funkcjonariuszom pracującym na granicy i w grupach mobilnych. Ich praca faktycznie odbywa się w szczególnych warunkach.
 
Proponuję Wam przeprowadzenie prostego testu. Zapytajcie kolegów, czy zgodziliby się przejąć obowiązki kolegi wraz z jego pensją. Ja się nie spotkałem z negatywną odpowiedzią.
Co tyMisiu pier.......sz pracowałem wiele lat na granicy zachodniej i np w nocy na wywozie robiłem przez 12 godzin do 270 przekazów (rekordziści robili nawet 300) Wszystko odbywało się jak na poczcie tyle że przez cała noc a za okienkiem non stop kilkadziesiąt osób. Trudno aby zrobic robotę kolegi siedzącego obok i strzelić łącznie 540 przekazów. Teraz w UC w PC mam kilkaset spraw i aby się nie przeterminowały- nie wiem w co mam ręce wlożyć. Kolega na przeciwko ma jeszcze więcej spraw i gdy przejmujmę jego obowiązki to pewnie dostanę dyscyplinarkę. Puknij się w czoło MISIU
 
reforma

W związku z zapowiadaną reformą służb celnych i skarbowych Minister M. Banaś poinformował, iż 8 stycznia br. Kierownictwo Ministerstwa Finansów podjęło decyzję o konsolidacji obydwu służb. Aktualnie na ukończeniu są prace nad projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.


Przygotowywana ustawa zakłada konsolidację na szczeblu izb celnych i izb skarbowych oraz urzędów celnych i urzędów skarbowych i tworzenie jednolitych struktur terenowych Krajowej Administracji Skarbowej. W przypadku dużych aglomeracji będzie istniała możliwość utworzenia kilku izb KAS, natomiast w przypadku realizacji specyficznych zadań (np. odprawy graniczne) pozostaną jednostki organizacyjne w randze oddziału.


Minister M. Banaś poinformował również, iż najprawdopodobniej ww. ustawa zostanie uchwalona w połowie roku, natomiast zmiany organizacyjne w Ministerstwie Finansów, związane ze scalaniem departamentów, nastąpią wcześniej, na bazie obecnych przepisów. Pozwoli to na lepsze przygotowanie do przeprowadzenia w II półroczu br. reorganizacji w terenie.


Na zakończenie Minister M. Banaś poinformował, że przeprowadzona w administracji skarbowej etatyzacja wykazała niedobory na poziomie 3 – 4 tys. osób, które w pierwszej kolejności powinny zostać uzupełnione w wyniku przesunięć kadrowych w związku z reformą. Podkreślił też, iż jednym z podstawowych założeń reformy jest stworzenie lepszych warunków pracy i płacy dla osób zatrudnionych w Krajowej Administracji Skarbowej. ”




Notatkę akceptował Szef Służby Celnej – Marian Banaś

ze strony WSSC -
-czyżby przyśpieszenie? jakaś żółta karteczka była ?
 
niestety Misiu ma wiele racji. Dlaczego? A dlaczego pomimo ciężkich lat jakie nastały co roku awansują niektóre osoby? Dlaczego były kierownik posterunku (aspirant, średnie wykształcenie) który nie zna podstawowego aktu jakim jest Kodeks celny, ma na maksa wyśrubowaną kasę i w ocenie okresowej zalecenie: podnieść w uposażeniu? Chciałbym mieć pewność, że postępując według czytelnych reguł awansuję (a nie: będę miał możliwość). Jak mam wypruwać z siebie flaki, poświęcać się skoro tego nie doceni mój bezpośredni przełozony, który preferuje BMW-ice*?

B-ierny, M-ierny ale W-ierny
 
Re: reforma

j.23 napisał:
W przypadku dużych aglomeracji będzie istniała możliwość utworzenia kilku izb KAS, natomiast w przypadku realizacji specyficznych zadań (np. odprawy graniczne) pozostaną jednostki organizacyjne w randze oddziału.
Czy to będzie służba mundurowa czy zwykli urzędnicy w sweterkach?


j.23 napisał:
Na zakończenie Minister M. Banaś... podkreślił też, iż jednym z podstawowych założeń reformy jest stworzenie lepszych warunków pracy i płacy dla osób zatrudnionych w Krajowej Administracji Skarbowej. ”

No prosze nagle nasz szef martwi się o nasze zarobki!!! :evil: żebyśmy się nie zdziwli że przypadkiem nam podniosął uposażenie!!! :evil:
 
Do Misia

Misiu. Gratuluję optymizmu. Dla mnie to wszystko jedno czy pracuję w SC czy KAs-ie . Aby płacili. Ale mam takie niejase wrażenie, że na tym stracimy. Bo gdzieś muszą być te oszczędności. Bardzo bym chciał by było tak jak mówisz. Pozdro.
 
Często, szczególnie ze stron podległych pod przyszłą izbę warszawską (to taki żarcik nie na miejscu), czyli daleki wschód, dochodza słuchy, że nikt o akcjach protestacyjnych nie wiedział (u nas także). I tu mam pytanie i zarazem zadanie do Sławka:
- Czy ZZ mogą na pracodawcy wymóc udostępnienie adresów mailowych wszystkich funkcjonariuszy IC w celu przekazywania pocztą mailową wszelkich informacji związkowych ( dla wszystkich funkcjonariuszy, nie tylko związkowców). Ewentualnie czy pracodawca mógłby te inforamcje obligatoryjnie przekazywać, przecież to chyba nie problem.

PS Zdaję sobie sprawę, że uzyskanie tych adresów nie jest problemem, przecież są w książce adresowej. Chodzi mi o samą swiadomość tego, że wszelkie info jest przesłane i funkcjonariusze, przynajmniej teoretycznie, poinformowani o sytuacji.
 
Czy wiesz w czy jest szkopuł? W tym, że ludziom się nie chciało angażować. Teraz nie ma co tłumaczyć sobie dlaczego tak jest i dociekać. To bez sensu. Co do dostępu do adresów pocztowych, to ma je każdy kto chce. Forum też czyta każdy kto chce. Nie wierzę więc, że informacja mogła do kogoś zainteresowanego (chcącego) nie dotrzeć.
Jeżeli jednak jakimś cudem to prawda, to przyjmuję również, że pozostałe informacje na temat problemów, w poszczególnych, odległych od siebie izbach nie wychodzą poza ich obręb.

A może również na wschodzie nikt nie słyszał o alokacji? A może alokację wymyślili źli działacze związkowi, czy inni sfrustrowani funkcjonariusze celni, a naprawdę nic takiego nie miało miejsca?
 
wolę, gdy ludzie mówią, że nie uczestniczyli, bo mają to w dupie, nie mają czasu, mają inne obowiązki, a nie, że nic nie wiedzieli, nikt ich nie poinformował. To tak jak pisma do wiadomości. Nie ma wymówki, że nie wiedzieli.
Uwielbiam rozmawiać ze związkowcami - dwulicowcami. Zabawa jest pyszna, ale jednostronna.
 
Chodzi o to, aby każdemu funkcjonariuszowi, który ma założone konto e-mailowe przesyłać informacje związkowe, projety ustaw itp. Wiem, że nie wszyscy beda to czytali, ale sam fakt przesyłania tych danych ze skrzynki przewodniczącego lokalnego ZZ to naprawde dużo.
Dwa razy się później zastanowią, zanim powiedzą, że ZZ nic nie robią. Jest to bezpośredni kontakt pomiędzy ZZ, a funkcjonariuszami.
 
W odpowiedzi na List Admina wssc, najwyższy organ ZZ FiPSC Województwa Opolskiego, obradujący w dniu 14.02. na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym, mimo iż z apelem do organizacji członkowskich wystąpiono bez upoważnienia i uwzględnienia stanowiska Komitetu Wykonawczego Federacji, postanowił jednak zająć stanowisko w sprawie, które przedstawia się następująco:

Należy podjąć dialog z Ministrem Marianem Banasiem. O ile dialog nie będzie konstruktywny(brak porozumień i brak gwarancji na poruszone przez nas kwestie) nasz Związek na najbliższym posiedzeniu Rady Federacji poprze i następnie przystąpi czynnie do wszelkich dopuszczalnych prawnie form akcji protestacyjnej, która powinna zostać poprzedzona szeroką akcją informacyjną w RP oraz UE.

Podpisał:
Przewodniczący
ZZFiPSC WO
Sławomir Siwy
 
Miś napisał:
Jeśli likwidują to SC, a nie funkcjonariuszy. To po pierwsze. Po drugie. Czy robi Ci wielką różnicę to , że będziesz pracował w KAS, a nie SC. Powtarzam więc istotę problemu. Nie w nazwie tkwi problem, lecz w sposobie funkcjonowania organizacji. Moja ocena obecnej SC jest wyjątkowo krytyczna. Uważam, że wykorzystujemy maksymalnie około 50% naszych możliwości (wersja optymistyczna).
Natomiast Związki zamiast domagać się poprawy w tej dziedzinie, to skupiają się na wcześniejszych emeryturach.
Możesz mi wytłumaczyć, dlaczego pracownik Wydziału Kadr mógłby z takiego przywileju korzystać, ponieważ ja tego kompletnie nie rozumiem?
. K... jak likwidują SC to funkcjonariuszy też, to chyba logiczne. Tak robi mi wielką różnicę gdzie będę pracował, przyjałem sie do SC a nie do skarbówki. Skoro w nazwie nie ma problemu to po co ją zmieniać. Jeśli chodzi o emerytury to chyba normalne że sie na nich skupiają bo to ważna sprawa dla nas wszystkich. A tak nawiasem mówiąc to jakiś dziwny jesteś Misiu.
 
Drogi Gościu,
nie denerwuj się, bo złość piękności szkodzi...
Jeśli nie rozumiesz różnicy pomiędzy pojęciami likwidacja a reorganizacja , to spróbuję wytłumaczyć Ci to nieco prościej.
Mianowicie. Jeśli likwidują fabrykę mebli, to znaczy to tyle, że w tym miejscu nie będą produkowane meble i ludzie tracą pracę.
Sądzisz,że mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją? Już nikt nie będzie dokonywał odpraw, kontrolował granic, prowadził postępowań itd ?
Problem wcześniejszych enerytur. Uważasz, że przyznanie tego przywileju wszystkim funkc. spowoduje podniesienie poziomu ich pracy? Moim zdaniem w dalszym ciągu ci , co notorycznie przebywają na L4, będą robić to dalej. Ci co obijają sie w pracy, też niczego nie zmienią. Ci co mają poważne braki merytoryczne swoich kwalifikacji nie podniosą z tego powodu.
I nie są tu winni ludzie. Winny jest system , który ich tego nauczył.
Jaka Twoim zdaniem w SC obowiązuje zasada w zarządzaniu kadrami
"równaj do przeciętnego" czy "dorównaj najlepszemu"?
 
FZZSC/30/WSSC/2/2007/IF

Kraków, dnia 15 lutego 2007r.

ORGANIZACJE CZŁONKOWSKIE FEDERACJI ZZSC :

I N F O R M A C J A

Do dnia dzisiejszego w odpowiedzi na moje wystąpienie o pisemne opinie w sprawie propozycji zawartych w liście otwartym Administratora Wolnej Strony Służby Celnej z dnia 08 lutego br. do Związków Zawodowych działających w Służbie Celnej, wypowiedziało się merytorycznie 9 Organizacji Członkowskich Federacji ZZSC:
- Białystok,
- Katowice /telefonicznie/,
- Kraków,
- Olsztyn II,
- Opole,
- Poznań,
- Szczecin,
- Toruń,
- Warszawa –ZZ Mazowiecki.

Przewodniczący ZZFiPSC z IC we Wrocławiu Ryszard Margas poinformował, że jego Zarząd nie przedstawi swojego stanowiska, gdyż z zasady nie odpowiada na anonimy.

Większość organizacji potraktowało ww. list otwarty jako inicjatywę do rozpoczęcia w ramach swojego Związku dyskusji na temat ewentualnych kierunków działań Federacji ZZSC i trybu tego działania oraz określenie celu do którego powinniśmy dążyć.
Wszystkie opinie z 9 Organizacji zawierały wskazanie do konieczności prowadzenia rozmów z przedstawicielami Ministerstwa Finansów oraz uzyskania jak największej ilości informacji o planowanej reformie, gdyż tylko pełna wiedza o tym, co planuje resort w stosunku do Służby Celnej RP pozwoli na prowadzenie merytorycznego dialogu, a dyskusja nad projektami rozwiązań, w tym medialna może spowodować, że nie utracimy odrębności Naszej Służby.
Pięć Organizacji /Białystok, Kraków, Olsztyn II, Poznań i Toruń/ wskazuje na konieczność obrony odrębności ustawowej S.C. jako formacji mundurowej z zachowaniem naszych uprawnień oraz staraniami o poprawę sytuacji materialnej, prawnej funkcjonariuszy i pracowników.
Z opinii tych wynika również, że decyzje o kierunku działań Federacji ZZSC powinna podjąć Rada Federacji po zapoznaniu z całością propozycji i materiałów otrzymanych z MF.

Natomiast o akcji protestacyjnej wypowiedziały się dwie organizacje z:
- Opola, która w sytuacji gdy dialog z MF nie będzie konstruktywny poprze i przystąpi czynnie do wszelkich dopuszczalnych prawnie form akcji protestacyjnej;
- Szczecina, która wskazała, że Rada Federacji powinna podjąć decyzję o ewentualnej akcji protestacyjny, skoordynowanej przez FZZSC.

Dwie Organizacje z Białegostoku i Poznania poruszyły kwestię niestosowności wystąpień e-mailowych niektórych członków Komitetu Wykonawczego FZZSC /wiceprzewodniczący/ w zakresie nakazywania czegokolwiek autonomicznym organizacjom członkowskim.

Końcowo pragnę wyrazić podziękowanie wszystkim tym Organizacjom Członkowskim Federacji ZZSC, które poważnie potraktowały moją prośbę o opinię i wyraziły merytoryczne stanowisko poparte argumentami, które mogą być użyte w rozmowach prowadzonych z przedstawicielami MF w zakresie celowości jakiejkolwiek reformy Służby Celnej RP.

Przewodnicząca
Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej
Iwona Fołta
/podpisano na oryginale/
 
Szkoda, że te Pięć Organizacji /Białystok, Kraków, Olsztyn II, Poznań i Toruń/, które wskazują na konieczność obrony odrębności ustawowej S.C. jako formacji mundurowej z zachowaniem naszych uprawnień oraz staraniami o poprawę sytuacji materialnej, prawnej funkcjonariuszy i pracowników nie pisze jak chce to robić.

Admin WSSC może spokojnie to podsumować, że to są dopiero slogany. Pan Banaś powinien uczyć się od tych związków owijania w bawełnę i pisania o niczym.
 
Misiu z całym szacunkiem własnie w tej reorganizacji o to chodzi żeby nas zlikwidować, kim będziesz po reorganizacji? .Zwykłym urzędasem w jakimś US. Mnie to nie interesuje. Przyjmowałem się do pracy w SC, a nie w jakimś US . I to jest to co mnie najbardziej w.....a. Mogli tak mówić od razu szukałbym wtedy pracy np w policji. Po prostu czuję się oszukany i rozgoryczony

Dokłądnie tak samo to czuje. Nie po to zatrduniałem się w Służbie Celnej żeby teraz zrobili ze mnie jakiegoś urzędnika. podobnie gdyby wiedział że tak będzie nigdy bym tutaj nie przyszedł do pracy.
 
List otwarty WSSC pojawił się za stronie internetowej i został przekazany do czterech central związkowych na imienne skrzynki pocztowe Pani Iwony Fołty , Pani Barbary Smolińskiej, Pana Ryszarda Adama i Pana Artura Ciesielskiego.



Wolna Strona Służby Celnej nie jest stroną związków zawodowych. Jak już wielokrotnie pisałem pomysłem na funkcjonowanie portalu WSSC jest anonimowość administratorów, anonimowość gości i użytkowników portalu - istotnym jest nie KTO ale CO ma do powiedzenia i zaproponowania.

Podstawą działania organizacji związkowych jest jawność, otwartość - jak to sami związkowcy dumnie podkreślają transparentność działania .

Jest dla mnie rzeczą oczywistą, że z tych powodów nie może być mowy o wzajemnej współpracy - tak na marginesie przypomnę, że Federacja ZZSC przedstawiła w tej sprawie wyraźne stanowisko w Protokole nr 5 /2006 z posiedzenia Komitetu Wykonawczego Federacji ZZSC w Warszawie.

Moją intencją było przedstawienie pewnych spostrzeżeń i uwag dotyczących obecnej sytuacji związanej z konsolidacją służb celnej i skarbowej. Nie przedstawiłem związkowcom jakiejkolwiek propozycji współpracy!

Pani Przewodnicząca Iwona Fołta (z tego co mi wiadomo tylko Federacja ZZSC podjęła temat) dobrze odczytała te intencje i przedstawiła sprawę zarządom regionalnym, żeby wypowiedziały się w temacie podjęcia dialogu z Szefem Służby Celnej o konsolidacji (czytaj: demontażu ) Służby Celnej z administracją skarbowa.



W stanowiskach organizacji związkowych, z którymi miałem okazję się zapoznać, dostrzegam pewną prawidłowość, pewien schemat wypowiedzi . W jednej części autorzy wskazują, że należy rozmawiać z SSC o konsolidacji i należy poznawać szczegóły projektów . W innej części pojawia się szereg uwag na temat jednolitej służby mundurowej, jej znaczenia dla interesów Polski i UE , odrębności ustawowej, postulatów funkcjonariuszy itd. - proszę wybaczyć : nie widzę w tych stanowiskach ani sensu ani konsekwencji.



Jeżeli przywódcy związkowi reprezentujący funkcjonariuszy celnych jak mantre powtarzają : „ będziemy walczyć o jednolitą, mundurową, silną i nowoczesną Służbę Celną ” lub „bronić odrębności ustawowej Służby Celnej jako formacji mundurowej i zachowania statusu prawnego i materialnego funkcjonariusza celnego; ” , jeżeli na grudniowej pikiecie Panu Marianowi Banasiowi zostały przedstawione postulaty akceptowane przez wszystkie centrale związkowe - pytam :

Po co rozmawiać o konsolidacji !

Zastanawiałem się, czy jest sens prowadzenia takich rozmów skoro SSC na spotkaniu z kierownictwem Służby Celnej w dniu 26-01-2007 r. mówi : „najprawdopodobniej ww. ustawa zostanie uchwalona w połowie roku, natomiast zmiany organizacyjne w Ministerstwie Finansów, związane ze scalaniem departamentów, nastąpią wcześniej, na bazie obecnych przepisów. Pozwoli to na lepsze przygotowanie do przeprowadzenia w II półroczu br. reorganizacji w terenie.” Czy zapomnieliśmy już o raportach tzw „ekspertów” z początku 2006 roku dotyczących „reformy” Służby Celnej ?

Mamy oto do czynienia z następującą sytuacją :

- Pan Marian Banaś od początku swojej kadencji nie ubrał munduru krajowego komisarza celnego i przygotowuje konsolidację ( demontaż ) Służby Celnej - czy ktoś potrafi przedstawić tezę przeciwną ?

- funkcjonariusze Służby Celnej chcą jednolitej mundurowej Służby Celnej, odrębności ustawowej, wyższych zarobków, polityki awansowej, uprawnień emerytalnych itd.

Pytam: czy jest choć jeden punkt zbieżny do podjęcia dialogu ?

==============

Odniosę się jeszcze do wypowiedzi V-ce przewodniczących Federacji ZZSC zamieszczonych na Forum Służby Celnej.

Pan Ryszard Margas (myślę, ze nikt nie posłużył się Pana nazwiskiem) wskazuje, że „mój Zarząd nie wystąpi, w tych okolicznościach, z oficjalnym stanowiskiem” oraz „ Dziwię się niezmiernie, że przewodnicząca Fołta wystosowuje tak kuriozalny apel, próbując postawić Zarządy poszczególnych Związków w, delikatnie mówiąc, niezręcznej sytuacji.” – szczerze mówiąc ja też się dziwię, że Pani Przewodnicząca nareszcie zdecydowała się postawić regionalne Zarządy przed konkretnym problemem . Zarząd Pana Margasa skutecznie unika podjęcia tematu zasłaniając się „anonimowością administratora WSSC”.

Czytamy dalej w poście „jeśli przewodnicząca Folta woli wsłuchiwać się w głosy Anonimów nie biorących odpowiedzialności za wypowiadane poglądy” – Szanowny Panie, czym zasłużyłem sobie na tak obraźliwe słowa i taki brak szacunku ? Chcę Panu wskazać, że WSSC czyta codziennie ok. 1000 osób ( ok. 6000 odwiedzin)– czy mogę sobie pozwolić na brak odpowiedzialności za wypowiadane poglądy i słowa, które pojawiają się w portalu? Każdy ma na WSSC możliwość zaprezentowanie swojego zdania, krytyki ( dobrze gdy jest konstruktywna) oraz obrony swoich poglądów ; to czy korzysta z tej możliwości jest jego wolnym wyborem.

Pan Sławomir Siwy wskazuje w odpowiedzi: „Należy podjąć dialog z Ministrem Marianem Banasiem. O ile dialog nie będzie konstruktywny(brak porozumień i brak gwarancji na poruszone przez nas kwestie) nasz Związek na najbliższym posiedzeniu Rady Federacji poprze i następnie przystąpi czynnie do wszelkich dopuszczalnych prawnie form akcji protestacyjnej, która powinna zostać poprzedzona szeroką akcją informacyjną w RP oraz UE.” – zapytam : na jaki konstruktywny dialog Pan liczy ?

W wielu wypowiedziach na Forum Służby Celnej zarzucano Pani Przewodniczącej Federacji ZZSC zbyt kurczowe trzymanie się Statutu – tymczasem ze zdziwieniem czytam w odpowiedzi : „(..)mimo iż z apelem do organizacji członkowskich wystąpiono bez upoważnienia i uwzględnienia stanowiska Komitetu Wykonawczego Federacji,(...)” – nie rozumiem : po co uwypuklono ten element?

=======================.

Podsumowując stwierdzam, że dialog z kierownictwem ministerstwa finansów o prawdziwej reformie Służby Celniej jest niezbędny , dialog o konsolidacji służb celnych i skarbowych jest stratą czasu i związkowych pieniędzy. Jeżeli dochodzicie do przekonania ( wiele Waszych pism na to wskazuje ) , że resort finansów stwarza „pozory dialogu społecznego” - to po co w tej farsie uczestniczyć ?

Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że to Wy macie rację.

admin_wssc

wssc | 15.02.2007
Podzielam przykry osąd w/w
 
Back
Do góry