• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

art.41 ustawy z 1.12.2022 r ,,o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2023(...)

To oczywiste, że ZER wyda decyzję negatywną, czyli ze starą podstawą prawną.
Idziemy do Sądu. To od początku wiadomo.
Dzień dobry. Chciałabym wiedzieć, jaka jest koncepcja reprezentującej nas Kancelarii . Przecież postępowanie zawsze można wznowić ( no nie zawsze to okres 3 lub 5 lat), ale można. W sądzie przegramy i ci dalej??? Do kosztów sądowych dojdą chyba jeszcze koszty pełnomocnika strony przeciwnej więc raczej nie będzie to tylko 180 PLN. Dlatego ciekawi mnie opracowana strategia i zasadność wnoszenia odwołania. Proszę o wyjaśnienia w tej kwestii.
 
Pewna znana kancelaria twierdzi że odwołanie nie ma sensu i jest bezpodstawne, gdyż ZER nalicza wysokość emerytury zgodnie z obowiązującymi przepisami. Rozważany jest pozew zbiorowy
 
Moim zdaniem również ponieważ art 41 jest aktualnie prawomocny. Nie rozumiem dlaczego jest ważne, by decyzja ZER się nie uprawomocniła po 30 dniach (i jak to się liczy - od daty stempla pocztowego ?, bo na mojej decyzji jest data z początków lutego, stempel 17 lutego, a list przyszedł wczoraj i mimo, że polecony to wylądował w skrzynce). Jak się uprawomocni decyzja to według aktualnie obowiązujących przepisów. Jeżeli uda się kiedyś wygrać w sądzie i unieważnić art 41 to zmieni się sytuacja prawna i moim zdaniem można zlecić ZER ponowne wyliczenie emerytury.
Ale to tylko moje zdanie i proszę o Wasze zdanie.
Mam jeszcze pytania związane z naszymi stratami w emkach (kancelaria wymieniona na fejsie grupy MSWiA podaje, że przy pozwie zbiorowym trzeba będzie podać jakie straty wynikają z aktualnych przepisów dla nas):
1) czy straciliśmy 7,8 % od kwoty przeciętnego uposażenia (6 9996,26 zł) ?
2) ile straciliśmy z uwagi na kwotę z modernizacji - jak to wyliczyć.
Mam jeszcze pytanie do osób, które dostały decyzję. Czy w emeryturze od 1 marca ZER uwzględnił już 14,8 % waloryzacji, bo w mojej decyzji jej nie ma.
Serdecznie pozdrawiam. Trzymajmy się.
 
Moim zdaniem również ponieważ art 41 jest aktualnie prawomocny. Nie rozumiem dlaczego jest ważne, by decyzja ZER się nie uprawomocniła po 30 dniach (i jak to się liczy - od daty stempla pocztowego ?, bo na mojej decyzji jest data z początków lutego, stempel 17 lutego, a list przyszedł wczoraj i mimo, że polecony to wylądował w skrzynce). Jak się uprawomocni decyzja to według aktualnie obowiązujących przepisów. Jeżeli uda się kiedyś wygrać w sądzie i unieważnić art 41 to zmieni się sytuacja prawna i moim zdaniem można zlecić ZER ponowne wyliczenie emerytury.
Ale to tylko moje zdanie i proszę o Wasze zdanie.
Mam jeszcze pytania związane z naszymi stratami w emkach (kancelaria wymieniona na fejsie grupy MSWiA podaje, że przy pozwie zbiorowym trzeba będzie podać jakie straty wynikają z aktualnych przepisów dla nas):
1) czy straciliśmy 7,8 % od kwoty przeciętnego uposażenia (6 9996,26 zł) ?
2) ile straciliśmy z uwagi na kwotę z modernizacji - jak to wyliczyć.
Mam jeszcze pytanie do osób, które dostały decyzję. Czy w emeryturze od 1 marca ZER uwzględnił już 14,8 % waloryzacji, bo w mojej decyzji jej nie ma.
Serdecznie pozdrawiam. Trzymajmy się.
Masz wyliczoną emeryturę po aktualnej kwocie bazowej, teraz wylicz po nowej kwocie bazowej, odejmij i masz różnicę.
 
Zrób działanie jak napisał @abarks . Tak nowa kwota bazowa jest wyższa o 7,8% od poprzedniej. Kwoty bazowe nie zawierają podwyżki z uchwały modernizacyjnej. O ile będzie to miało wpływ na wysokość emerytury, to dopiero wtedy gdy zostanie zmienione rozporządzenie o wielokrotności kwoty bazowej dla funkcjonariuszy SCS.

Waloryzację emerytur o 14,8% ZER wykona w miesiącu marcu - kwietniu. Tak myślę.
 
Bardzo dziękuję za info. A co myślisz o wpływie uprawomocnienia decyzji na ewentualną podwyżkę po usunięciu art 41 ?
 
Kto usunie art. 41 ? Jak ? Dlaczego ?
Był czas na wywalczenie , to odchodzących na emki lekko mówiąc o........

Emerytura na marzec jest wypłacana z waloryzacją /Ci co mają decyzje/.
Decyzja podwyższająca emeryturę o waloryzację w wersji papierowej
będzie dostarczana pocztą w kwietniu lub maju.
 
Miałem na myśli ewentualną wygraną w sądzie w nowych i może lepszych czasach. Po to przygotowuje się pozew zbiorowy.
A jak są szanse to tylko można wróżyć z fusów.
 
Będę się odwoływał. Sąd może skierować sprawę do TK, a jeżeli nie będzie mógł to może pominąć ten przepis, czyli art. 41, jeżeli uzna go za niezgodny z Konstytucją. Na stronie Legalis jest takie opracowanie:
W sytuacji gdy sąd rozpoznający sprawę nie ma możliwości skierowania do Trybunału Konstytucyjnego pytania prawnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisu ustawy stanowiącego podstawę rozstrzygnięcia w sprawie, może pominąć ten przepis, jeśli uzna go za niezgodny z Konstytucją RP.
W ocenie SN przyjęcie stanowiska, że sądy powszechne nie mają kompetencji do odmowy zastosowania ustawy w oparciu o zasadę bezpośredniego stosowania Konstytucji RP, stanowiłoby więc ograniczenie kognicji sądu, a tym samym pozbawiło powoda efektywnej ochrony prawnej.
 
Jeżeli chodzi o wznowienie postępowania to w Dziale VI kpc są przesłanki dopuszczające wznowienie. W grę wchodzi orzeczenie TK o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, a także w razie późniejszego wykrycia prawomocnego wyroku, dotyczącego tego samego stosunku prawnego, albo wykrycia takich faktów lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu.
 
Jeżeli chodzi o zastępstwo procesowe pełnomocnika ZER to jest chyba w takiej samej wysokości jak pełnomocnika ZUS i wynosi:
30 zł – opłata od apelacji
180 zł – koszty zastępstwa procesowego pełnomocnika ZUS w I instancji
240 zł – koszty zastępstwa procesowego pełnomocnika ZUS w II instancji.
Chyba, że ktoś ma inną informację.
 
A czy nowa (potencjalna) kwota bazowa jest większa od aktualnej o 7,8 % i nie uwzględnia wzrostu z modernizacji ?
Tak jest większa, bo wynosi 1943,81 zł ( art.9 ust.1 pkt.2 lit. e) ustawy budżetowej).
Natomiast podwyżka z uchwały budżetowej to inny temat i nie podnosi kwoty bazowej tylko wyniku podwyżki powinien wzrosnąć mnożnik wielokrotności kwoty bazowej. Jeżeli wzrośnie mnożnik wzrośnie średnie uposażenie, które m.in. jest podstawą do wyliczenia emerytury mundurowej.
 
Tak jest większa, bo wynosi 1943,81 zł ( art.9 ust.1 pkt.2 lit. e) ustawy budżetowej).
Natomiast podwyżka z uchwały budżetowej to inny temat i nie podnosi kwoty bazowej tylko wyniku podwyżki powinien wzrosnąć mnożnik wielokrotności kwoty bazowej. Jeżeli wzrośnie mnożnik wzrośnie średnie uposażenie, które m.in. jest podstawą do wyliczenia emerytury mundurowej.
Tzn. jest większa od poprzedniej kwoty bazowej dokładnie o 7,8 %.
 
Tak jest większa, bo wynosi 1943,81 zł ( art.9 ust.1 pkt.2 lit. e) ustawy budżetowej).
Natomiast podwyżka z uchwały budżetowej to inny temat i nie podnosi kwoty bazowej tylko wyniku podwyżki powinien wzrosnąć mnożnik wielokrotności kwoty bazowej. Jeżeli wzrośnie mnożnik wzrośnie średnie uposażenie, które m.in. jest podstawą do wyliczenia
Sprostowanie, omyłkowo napisałam uchwałę budżetową, chodzi oczywiście o uchwałę modernizacyjną.
 
Będę się odwoływał. Sąd może skierować sprawę do TK, a jeżeli nie będzie mógł to może pominąć ten przepis, czyli art. 41, jeżeli uzna go za niezgodny z Konstytucją. Na stronie Legalis jest takie opracowanie:
W sytuacji gdy sąd rozpoznający sprawę nie ma możliwości skierowania do Trybunału Konstytucyjnego pytania prawnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisu ustawy stanowiącego podstawę rozstrzygnięcia w sprawie, może pominąć ten przepis, jeśli uzna go za niezgodny z Konstytucją RP.
W ocenie SN przyjęcie stanowiska, że sądy powszechne nie mają kompetencji do odmowy zastosowania ustawy w oparciu o zasadę bezpośredniego stosowania Konstytucji RP, stanowiłoby więc ograniczenie kognicji sądu, a tym samym pozbawiło powoda efektywnej ochrony prawnej.

Może kilka lub kilkanaście tysięcy odwołań zmusi Sąd do zajęcia się sprawą .
Dobra wiadomość , że rządzący minimalnie tracą kontrole nad sądownictwem .
 
Czy ktoś może mi wskazać jak obliczyć kwotę emerytury, którą utraciliśmy w związku z art.41?
Czy przy obliczeniu uwzględniać tylko podwyżkę z budżetu w wysokości 7,8% jeśli tak to jak to wyliczyć? Czy z uchwały modernizacyjnej też, czy ta jednak będzie i jej nie uwzględniać? Pytam ponieważ przy pozwie zbiorowym trzeba tą kwotę podać, tak wynika z informacji na grupie Operacja MSWiA. Z tego powodu ma być podział na mniejsze grupy zawodowe.
 
Czy ktoś może mi wskazać jak obliczyć kwotę emerytury, którą utraciliśmy w związku z art.41?
Czy przy obliczeniu uwzględniać tylko podwyżkę z budżetu w wysokości 7,8% jeśli tak to jak to wyliczyć? Czy z uchwały modernizacyjnej też, czy ta jednak będzie i jej nie uwzględniać? Pytam ponieważ przy pozwie zbiorowym trzeba tą kwotę podać, tak wynika z informacji na grupie Operacja MSWiA. Z tego powodu ma być podział na mniejsze grupy zawodowe.
przelicz kwoty w kalkulatorze emeryckim na dwa sposoby, tak jak być powinno i jak liczą, następnie do różnicy dodaj 14,8 %, wynik będzie utraconą emeryturą, ale jeszcze policz utracone zarobki za styczeń, luty i 6-miesięczną odprawę, ewentualną nagrodę jubileuszową i ekwiwalenty....
 
Back
Do góry