• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

akcyza za samochód

Czy osoba posiadająca obywatelstwo innego kraju z UE niż Polska może reprezentować inną osobę np. Polaka przed Urzędem Celnym w Polsce ,w sprawie deklaracji AKCU za nabycie samochodu
( zakup wewnątrzwspólnotowy auta)?
 
To istotne pytanie podatnika, bo sam się nad tym zastanawiałem. Nie mniej jeśli ktoś zna podstawę prawną proszę mi podać.
Czy upoważnienie musi być potwierdzone u notariusza?
 
Ostatnia edycja:
Tak na szybko:

USTAWA
z dnia 29 sierpnia 1997 r.
Ordynacja podatkowa

Art.*137.*§*1.*Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
(...)
§*2.*Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone ustnie do protokołu.
§*3.*Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa.

Art.*147.*§*1.*W razie wyjazdu za granicę na okres co najmniej 2 miesięcy, strona obowiązana jest do ustanowienia pełnomocnika do spraw doręczeń.
§*2.*Obowiązek, o którym mowa w § 1, dotyczy również osób fizycznych będących nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego.
§*3.*Ustanowienie pełnomocnika do spraw doręczeń zgłaszane jest organowi podatkowemu właściwemu w sprawie.
§*4.*W razie niedopełnienia obowiązków przewidzianych w § 1-3 pismo uważa się za doręczone:
1) pod dotychczasowym adresem - w przypadku, o którym mowa w § 1;
2) pod adresem ostatniego czasowego pobytu - w przypadku, o którym mowa w § 2.
-------------
Jeśli pełnomocnik miałby działać w imieniu podatnika, którego działalność w obrocie samochodami wskazuje na prowadzenie działalności godpodarczej, w grę mogą wchodzić okraniczenia z USTAWA
z dnia 23 stycznia 2004 r.
o podatku akcyzowym, tj.

Art.*17.*1.*Jeżeli postępowanie dotyczy towaru, którego rodzaj lub ilość wskazuje na przeznaczenie do działalności gospodarczej, pełnomocnikiem podatnika w postępowaniach w zakresie akcyzy prowadzonych przed organami podatkowymi może być wyłącznie: pracownik podatnika, agent celny, adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.*Przepis ust. 1 w stosunku do agentów celnych ma zastosowanie po zdaniu przez nich egzaminu uzupełniającego w zakresie przepisów dotyczących poboru akcyzy.

Pozdrawiam,
 
Proszę o info, czy w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego auta nowego( 2 dni po zakupie) wymagane jest dołączenie do AKC-U karty pojazdu. Auto jest produkcji japońskiej.
Podatnik zgłosił deklarację AKC-U z tzw. pozwoleniem na czasowy przejazd i rachunkiem od sprzedawcy.
Dziękuję.
 
Z ustaw podatkowych takowy obowiązek nie wynika. Oczywiście prowadząc czynności sprawdzajace, postępowanie czy kontrole organ może żądać róznych dokumentów jeżeli w ten sposób chce coś sprawdzić, zweryfikować etc., ale sam w sobie brak karty nie może byćprzeszkodą do wydania np. zaświadczenia potwierdzajacego zapłatę akcyzy.
Pozdrawiam,
 
Nabyłem auto po odprawie ostatecznej , ktora się dokonała w Rotterdamie, od firmy angielskiej, która to auto sprowadziła i opłaciła tą odprawę. Auto przywiozłem z GB.Auto to nie posiada karty pojazdu z GB ,bo tam nie zostało zarejestrowane. Ma kartę pojazdu z USA.
Firma angielska, od której kupiłem samochód wydała mi odprawę holenderską i wystawiła fakturę za transport od Rotterdamu do GB skąd poźniej to auto sprowadziłem.
Moje pytanie dotyczy podstawy opodatkowania; tj czy mam doliczyć koszty odprawy( cło i podatek vat) i koszty transportu z Holandii do GB do faktury za zakup samochodu od firmy angielskiej.
Jakie dokumenty muszę załączyć do deklaracji AKC-U.
Zdaje sobie sprawę, że przypadek mój nie jest zwyczajnym nabyciem wewnątrzwspólnotowym( przynajmniej dla mnie laika), ale jeśli któś z Was udzieli mi wyczerpującej odpowiedzi bardzo dziękuje.
 
"Moje pytanie dotyczy podstawy opodatkowania; tj czy mam doliczyć koszty odprawy( cło i podatek vat) i koszty transportu z Holandii do GB do faktury za zakup samochodu od firmy angielskiej."
Pytanie brzmi co tak na prawdę ujmuje faktura z GB. Jeśli w cenie tam skalkulowanej zawartej są już cło i vat płacone przy odprawie w Holandii to powinna wystarczyć sama wartość z faktury, bo obejmuje ona całość co jesteś zobowiązany zapłacić zbywcy w celu dokonania nabycia wewnątrzwspólnotowego. Inaczej mówiąc Angole sobie te opłaty wkalkulowali w swoje koszsta.
Jeśli natomiast faktura z GB ujmuje "goły" samochód bez kosztów odprawy a te musiałeś ponieść dodatkowo (sam zapłacić) obok wartości auta z faktury, to są doliczane do podstawy w akcyzie.
Co do kosztów transportu z Holandii do GB myślę, że w tym pryzpadku powinny być doliczone. Aby dokonać nabycia z GW musiałeś zapłacić również transport auta z Holandii a więc była to kwotą, którą trzeba było uiścić w związku z nabyciem wewnątrzespólnotowym.

Brak karty pojazdu takiej czy innej nie jest przeszkodą w zadeklarowaniu i zapłaceniu akcyzy, oraz otrzymaniu zaświadczenia z UC>
 
Kwestia w tym, że w fakturze za zakup auta jest podan-wyszczególniona kwota za sam samochód, potem opłaty zwiazane z odprawą( cło i vat) i suma razem.
Za transport z Rotterdamu do GB mam osobną fakturę.
Więc mam wliczyć wszystkie koszty poniesione na terenie UE do podstawy opodatkowania.
Myślałem ,że skoro firma angielska odprawiła auto to tych opłat nie powinienem ujmować.
Wiem, że jak bym sam auto kupił w USA i przywoził na teren UE to do podstawy opodatkowania w AKC-U wlicza się odprawę ,fracht i cenę z faktury zakupu, a tutaj nie wiem...
 
Ja nie jestem celnikiem

zawsze możesz zacząć od telefonu do swego UC.

Wg mnie powinineś to doliczyć. Masz to na fakturze i uiszczenie cła oraz VAT warunkowało dokonanie nabycia wewnątrzespólnotowego. Czytałem niedawno interpretację jakiegoś UC, z któej wynikało dokłądnie to samo - cło i VAT uiszczone w miejscu odprawy wchodzą do podstawy w akcyzie. Podobnie kiedyś rozmawiałem z swoim UC i naczeniczka RPA również powiedizła, że zgodnie z "najnowszymi trandami" trzeba te wartości doliczaać.
Nie zgodzę się z Tobą, ze gdybyś auto sam odprawił to nie weszłoby cło do akcyzy. Sama faktura za nabycie auta w USA nie wymienia wszystkich wartości, które muszą zosatać uiszczone aby dokonać nabycia wewnątrzwspólntowego.
Ale to moja opinia.
 
Tak, to prawda. Należy mieć tutaj na uwadze treść art. 82 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym:
" W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego podstawą opodatkowania jest kwota, jaką nabywca jest obowiązany zapłacić."

Przepis ten nie mówi o kwocie z faktury, lecz de facto o wszelkich kosztach związanych z WNT samochodu.
 
No to już zgłupiałem. Dzwoniłem do UC, potem byłem z dokumentami i powiedziano mi, że do podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym w moim przypadku należy zaliczyć tylko koszt zakupu auta od firmy brytyjskiej co je sprowadziła.
Sorry za kłopot, ale z MF odesłano mnie po moim telefonie też do mojego UC.
 
Weryfikacja ceny sprowadzonego auta

Urząd celny ma prawo zweryfikować cenę sprowadzonego auta, ale dopiero od 19 lipca 2008 r. Zatem weryfikacji podlegają samochody przywiezione do Polski po tej dacie.

Nowe przepisy umożliwiają organom podatkowym dokonywanie weryfikacji ceny nabycia samochodu, będącej podstawą podatku akcyzowego w przypadku sprowadzania samochodu osobowego z zagranicy. Co ważne, jako punkt odniesienia przy weryfikacji tej ceny przyjmowana jest średnia wartość samochodu tej samej marki, modelu, rocznika (lub przynajmniej zbliżonego wyposażeniem i stanem technicznym) na rynku krajowym.


Prawo do weryfikacji podstawy opodatkowania akcyzą samochodu sprowadzonego z zagranicy nie może jednak oznaczać pełnej uznaniowości organów w tym zakresie. Przepis określa, że cena przyjęta jako podstawa opodatkowania akcyzą może być kwestionowana w przypadku, gdy odbiega ona bez uzasadnionej przyczyny i znacznie od średniej wartości rynkowej samochodu na rynku krajowym. Dopiero jeśli podatnik nie wskaże przyczyn uzasadniających tę rozbieżność cenową lub sam nie podwyższy podstawy opodatkowania, organy mogą same określić tę podstawę. Należy uznać, że takie określenie podstawy opodatkowania powinno odbyć się w drodze decyzji, po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, nie może natomiast następować w sposób dowolny. W szczególności, w niektórych przypadkach (np. przy samochodach uszkodzonych) w celu ustalenia wartości samochodu niezbędne będzie powołanie biegłego. Z przepisu wynika, że koszty opinii biegłego tylko wówczas pokryje podatnik, gdy wartość samochodu zadeklarowana jest niższa co najmniej o 33 proc. od wartości ustalonej w tej opinii.


Nowe przepisy nie będą jednak zapobiegać ewentualnym sytuacjom spornym. Warto podkreślić, że wskazane przepisy nie służą określaniu podstawy opodatkowania dla samochodów sprowadzanych z zagranicy, a jedynie są podstawą do weryfikacji w przypadku, gdy istnieje uprawdopodobnione podejrzenie, że doszło do zaniżenia ceny nabycia. Podstawą opodatkowania w akcyzie pozostaje bowiem w dalszym ciągu kwota, jaką nabywca jest zobowiązany zapłacić za samochód (przy sprowadzaniu samochodu z innego kraju UE) lub wartość celna powiększona o należne cło (przy imporcie).
 
do Spike

Podstawą opodatkowania w akcyzie pozostaje bowiem w dalszym ciągu kwota, jaką nabywca jest zobowiązany zapłacić za samochód (przy sprowadzaniu samochodu z innego kraju UE) lub wartość celna powiększona o należne cło (przy imporcie).
widzę Spike że rozsądnie piszesz więc zadam Tobie jedno pytanie.
Jaka będzie podstawa opodatkowania (wyliczona oczywiście w postępowaniu pod.) z tyt. nabycia wewątrzwspólnotowego jeżeli biegły ustalił wartość brutto samochodu na np. kwotę 1000, oraz jaka będzie podstawa prawna?
 
Jeśli na podsta. art. 82 a, ust. 1 podatnik dokonał korekty w deklaracji AKC-U i określił nową( wyższą) podstawę opodatkowania podatkiem akcyzowym , to czy po uzyskaniu z UC zaświadczenia o zapłaceniu podatku akcyzowego,organ podatkowy( UC) może podważyć tę podstawę jeśli podatnik się np. pomylił. Czy może wezwać podatnika do zmiany w podstawie opodatkowania?
 
Spike

zauważył coś ważnego, co zdaje się, że w wielu urzędach jest pomijane lub przynajmiej liczy się na to, że nie dostrzegą tego podatnicy. Podstawa opodatkowania nie została zmieniona a w szczególności nie zatępuje jej w wnt wartość rynkowa na rynku krajowym. Nie ma to zatem analogii do PCC.

Znudzony piszesz, że "biegły ustalił wartość brutto samochodu na np. kwotę 1000". Rozumię, iż ustalił wartość brutto samochodu na rynku krajowym ?
 
Ostatnia edycja:
Znudzony piszesz, że "biegły ustalił wartość brutto samochodu na np. kwotę 1000". Rozumię, iż ustalił wartość brutto samochodu na rynku krajowym ?
wartość tego konkretnego pojazdu zgłoszonego do opodatkowania, 1000 pln, więc wartość w Polsce.
To co napiał Spike jest oczywiście "oczywistą oczywistoścą". Jeżeli jednak Juar sądzisz że w postępowaniu podatkowym nie będzie można określić zobowiązania z tyt.wnt i ustalic podstawy opodatkowania na podstawie opinii biegłego, to już nie jest to takie oczywiste. Nawet w przypadku pomyślnej wstępnej weryfikacji organ ma prawo wszcząć postepowanie a w przypadku nieuwzględnienia wyjaśnień podatnika nawet jeżeli są w postaci opinii rzeczoznawcy lub braku wyjaśnień organ bedzie każdorazowo miał obowiązek wszcząć postępowanie. tak to rozumiem. Niestety znowu dodawanie i łatanie przepisów się nie udało, marudzą podatnicy marudzą celnicy.
 
Znudzony

Czy jest "oczywistą oczywistością" - no niby tak, ale spójrz na praktyke wielu UC, które zdają się wielu stronom mówić wprost - 'jak nam się wasza wartość z deklaracji nie spodoba, to przyjmiemy ją wprost z cennika takiego a takiego. Mozemy robić tak jak urzędy z PCC". Na ile to jest tylko "straszenie" podatników, ktrórzy się ugną i sami dobrowolnie przy okienku poprawią deklarację a nie na ile będzie to znajdowało odzwierceiedlenie w decyzjach podatkowych - tego nie wiem.

Podstwę opodatkowania w WNT na podstawie opinii biegłego czy szerzej jako wynik przeprowadzonego postępowania podatkowego można moim zdaniem określić. W końcu w art. 82a ust. 2 jest wprost powiedziane że organ podatkowy określi podstwę opodatkowania.

Probelm wg mnie w tym jak ma być ta podstawa określona a dokładniej mówiąc, co zostanie określone i czy podstawą w WNT może być określona jako średnia wartość z rynku krajowego pomniejszona nawet o akcyzę i VAT. Wg mnie nie, o czym już pisałem. Powracając zatem do Twojego przykładu jeśli biegły określił wartość auta w kraju na 1000 zł to nijak ma się to moim zdaniem to podstawy opodatkowania w WNT. Jeśli już biegły ma określać, to wartość takiego auta (czy ceny notowane dla takich aut) w transakcjach WNT z kraju, z którego nabyto auto. Bo w ten sposób określi się podstwę opodatkowania w WNT. To byłoby zresztą uczciwe. Ten kto pojechał po auto do Belgii bo tam są tańsze nie będzie musiał dopłacać a ten kto oszukuje i ściemnia, że w Niemczech kupił pięcioletniego Golfa za 200 EUR spotka się z zasadną decyzją organu.

Przepis rzewczywiście wyszdł jaki wyszedł. Swoją drogą piękne jest, ze za tworzenie legislacyjnych bubli nikt nie ponosi odpowiedzialności. Ale to inna sprawa.

Chcę tylko powiedzieć, że można było być może napisać wprost, że za podstawę opodatkowania w WNT można przyjąć średnią wartość rynkową - pytanie tylko czy wówczas podatek akcyzowy nie straciłby swojego charakteru. Byłby wówczas bliższy chyba podatkowi majątkowemu. To jednak inna bajka z pewnością.

Weryfikacja podatku może mieć oczywiście i po "wstępnym przyjęciu" deklaracji. Generalnie organ ma na to 5 lat.
 
Akc-u Kwartalna Informacja Podsumowująca

Zbliża sie termin złożenia informacji podsumowujacej o dokonanych nabyciach wewnątrzwspolnotowych wyrobow akcyzowych niezharmonizowanych ( chodzi o samochód).
Mam problem jaką kwotę wpisać w kol. wartośćwyrobówakcyzowych bedących przedmiotem WNT w sytuacji gdy urząd celny podwyższył podstawę opodatkowaniu akcyzy AKC-U.Np.kwota wynikajaca z nabycia samochodu (łączną wartość nabycia wewnątrzwspólnotowego ) np.10 000 zl , a podwyższona podstawa opodatkowania przez uc (Art. 82a)?
 
Back
Do góry