• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Witam,
Czy ma ktoś wiedzę kiedy zostanie opublikowana przeciętna kwota uposażenia miesięcznego w SCS na rok 2019 ?
 
Witam w Nowym Roku.
Czy był gdzieś poruszany temat liczenia stażu służby wymaganego do uzyskania uprawnień emerytalnych?

Dokładnie chodzi mi o to, od jakiego momentu, daty liczone jest:
- 15 lat służby ,
- 5 lat zadań policyjnych.

Czy od wejścia w życie ustawy o Służbie Celnej z 1999r., czy może od innej daty?
Podobno Dyrektorzy IAS liczą początek od daty mianowania do służby stałe (powołując się na ww. ustawę).
Ta sama data mianowania podobno brana jest także, jako początek wykonywania zadań policyjnych.
Przykład funkcjonariusza oddziału granicznego.
Zakres obowiązków i uprawnień odebrany 01.01.2000r. ( czyli w trakcie obowiązywania już ustawy o Służbie Celnej z 1999r. zawierającej słynne art. o tzw. zadaniach policyjnych) .
Akt mianowania do służby stałej 30.08.2000r.
DIAS liczy początek 5 lat zadań policyjnych od 30.08.2000r. ( daty mianowania) i nie ma znaczenia , że ten sam zakres obowiązuje dalej, (więc funkcjonariusz przed mianowaniem nie wykonywał zadania policyjne według ww. ustawy ?)
W ustawie emerytalnej dot. służb mundurowych nie znalazłem przepisów w tym zakresie, jest tylko mowa o stażu służby.
Nie znalazłem także, żadnych rozporządzeń lub zarządzeń MF.

Prosiłbym, więc o podanie gdzie mogę znaleźć przepisy, na które powołują się Dyrektorzy.
Pozdrawiam.
 
Dot pytania SluzbaCelna poszukaj na stronie odpowiedzi na pytania ZER. To nie interpretacja Dyrektorów IAS lecz ZER.
 
Ostatnia edycja:
Czy ktoś składał odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie od decyzji ZER w zakresie zaliczenia do wysługi okresu służby od 1.09.1999 r. a nie od aktu mianowania, oraz okresu pracy w administracji celnej?
Moje odwołanie złożone za pośrednictwem ZER MSWiA na początku listopada jeszcze nie dotarło do Sądu.
 
6 lutego pierwsza rozprawa w SO w Warszawie o zaliczenie wcześniejszych lat.
Miejmy nadzieję, że zostanie merytorycznie rozpatrzona.

Ps. Jeżeli ma ktoś wcześniej wokandę lub w terminie po 6 lutego w lutym i także w marcu to bardzo proszę o kontakt.
 
Ja mam pytanie które można zadać na spotkaniu z ministerstwem.
Art. 12. zaop. emeryt.
Prawo do emerytury policyjnej
1.
Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej z wyjątkiem funkcjonariusza, który ma ustalone prawo do emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych.
2.
W przypadku funkcjonariuszy Służby Celnej lub funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej dodatkowo wymagane jest ukończenie 55 lat życia i posiadanie w stażu służby co najmniej 5 lat:
1)
przy wykonywaniu zadań określonych odpowiednio w art. 1 ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej lub w art. 2 zadania Służby Celnej ust. 1 pkt 4–6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej lub
2)
służby w Służbie Celno-Skarbowej.
3.
Funkcjonariusz Służby Celnej lub funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, który w dniu zwolnienia ze służby, przekształcenia albo wygaśnięcia stosunku służbowego, osiągnął staż służby 15 lat, w tym co najmniej 5 lat, o których mowa w ust. 2, ale nie osiągnął wieku 55 lat życia, nabywa prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku, niezależnie od przyczyny zwolnienia ze służby, wygaśnięcia czy przekształcenia stosunku służbowego.

a z drugiej strony jest taki art.
art 174
10.Przekształcenie stosunku służbowego w stosunek pracy traktuje się jak zwolnienie ze służby w rozumieniu ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Funkcjonariusz, którego stosunek służbowy uległ przekształceniu w stosunek pracy, otrzymuje niezwłocznie świadectwo służby.

11. W przypadku, o którym mowa w ust. 10, prawo do emerytury ulega zawieszeniu do dnia rozwiązania stosunku pracy w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych albo w jednostkach organizacyjnych KAS.
12. W przypadku, o którym mowa w ust. 10, przepisu art. 250 odprawa funkcjonariusza zwolnionego ze służby nie stosuje się.


Punkt 11 i 12 art. 174 jest ewidentnie niezgodny z art 12 punkt 3 art. Czy siłowe ucywilnienie jest przekształceniem stosunku służbowego?
 
Ja mam pytanie które można zadać na spotkaniu z ministerstwem.
Art. 12. zaop. emeryt.
Prawo do emerytury policyjnej
1.
Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej z wyjątkiem funkcjonariusza, który ma ustalone prawo do emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych.
2.
W przypadku funkcjonariuszy Służby Celnej lub funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej dodatkowo wymagane jest ukończenie 55 lat życia i posiadanie w stażu służby co najmniej 5 lat:
1)
przy wykonywaniu zadań określonych odpowiednio w art. 1 ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej lub w art. 2 zadania Służby Celnej ust. 1 pkt 4–6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej lub
2)
służby w Służbie Celno-Skarbowej.
3.
Funkcjonariusz Służby Celnej lub funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, który w dniu zwolnienia ze służby, przekształcenia albo wygaśnięcia stosunku służbowego, osiągnął staż służby 15 lat, w tym co najmniej 5 lat, o których mowa w ust. 2, ale nie osiągnął wieku 55 lat życia, nabywa prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku, niezależnie od przyczyny zwolnienia ze służby, wygaśnięcia czy przekształcenia stosunku służbowego.

a z drugiej strony jest taki art.
art 174
10.Przekształcenie stosunku służbowego w stosunek pracy traktuje się jak zwolnienie ze służby w rozumieniu ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Funkcjonariusz, którego stosunek służbowy uległ przekształceniu w stosunek pracy, otrzymuje niezwłocznie świadectwo służby.

11. W przypadku, o którym mowa w ust. 10, prawo do emerytury ulega zawieszeniu do dnia rozwiązania stosunku pracy w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych albo w jednostkach organizacyjnych KAS.
12. W przypadku, o którym mowa w ust. 10, przepisu art. 250 odprawa funkcjonariusza zwolnionego ze służby nie stosuje się.


Punkt 11 i 12 art. 174 jest ewidentnie niezgodny z art 12 punkt 3 art. Czy siłowe ucywilnienie jest przekształceniem stosunku służbowego?

Niestety podstawą przekształcenia Czy zwolnienia nie była sama ustawa tylko przepisy przejściowe
 
Chyba nikt nie oglądał transmisji ... Komisja ds. petycji przekazała do sejmu rekomendację zniesienia warunków 5/15 ...😀
 
Mam nadzieję na szynką likwidację 55. 5 lat policyjnych i 15 lat służby jest. Zrobię miejsce młodym, chętnym do pracy
 
Z pisma na stronie głównej:

Czy to znaczy, że 2,3% w marcu, a podwyżka 655,00 zł do końca września, czy też oznacza to tylko tyle (i aż tyle), że pierwsza rata z 655 zł możliwa jest w marcu. No i co z 1% 0.5% za wysługę lat?! Pozdrawiam!

Komunikat ze spotkania jest enigmatyczny. Moim zdaniem przekazanie konkretnej informacji nt tego o czym była mowa i co ustalono wraz z subiektywną oceną nie stoi w sprzeczności z późniejszym opublikowaniem uzgodnionego protokołu. No chyba, że MF obawia się, że Sławek nie przedstawi tego uczciwie i zgodnie z prawdą i dlatego zobowiązał go do milczenia. * Komunikat wg mnie jest milczeniem. Ja nie mam wątpliwości w kwestii uczciwości Sławka. Jak rozumiem w protokole będzie wersja uzgodniona ale czy pełna i prawdziwa? W tej kwestii rodzą się wątpliwości. Czy po opublikowaniu protokołu Sławek przedstawi nam to co zostało pominięte i swoją subiektywną ocenę w co gra MF?
 
Komunikat ze spotkania jest enigmatyczny. Moim zdaniem przekazanie konkretnej informacji nt tego o czym była mowa i co ustalono wraz z subiektywną oceną nie stoi w sprzeczności z późniejszym opublikowaniem uzgodnionego protokołu. No chyba, że MF obawia się, że Sławek nie przedstawi tego uczciwie i zgodnie z prawdą i dlatego zobowiązał go do milczenia. * Komunikat wg mnie jest milczeniem. Ja nie mam wątpliwości w kwestii uczciwości Sławka. Jak rozumiem w protokole będzie wersja uzgodniona ale czy pełna i prawdziwa? W tej kwestii rodzą się wątpliwości. Czy po opublikowaniu protokołu Sławek przedstawi nam to co zostało pominięte i swoją subiektywną ocenę w co gra MF?

Już wiadomo, że warunek ukończenia 55 lat pozostał niezmienionym ... :-(
 
Back
Do góry